Na českých silnicích dochází ročně až k tisícům nehod, které jsou způsobeny srážkou se zvěří. Dle statistik PČR došlo v minulém roce skoro k 16 tisícům srážkám se zvěří, s tím, že nejvíce nehod se stalo ve Středočeském kraji. Tyto situace mohou být způsobeny náhodně nebo například hony.
Zvíře vs. zvěř
V rámci pojištění je značný rozdíl mezi zvěří a zvířetem. Zvěř je divoká, nikomu nepatří a nikdo za ni neodpovídá. Ovšem zvíře, třeba pes, kůň nebo kráva má převážně svého majitele, který za něj nese zodpovědnost a majitel tak musí škodu uhradit.
Kde a kdy mi hrozí nehoda se zvířetem nejčastěji?
K nejnebezpečnějším místům, kde je vysoké riziko výskytu zvěře patří především rozhraní lesa a pole nebo louky a dále také cesta vedená lesními porosty. Častou skrýší zvířat mohou být také okraje silnic, kterými se zvíře může dostat až těsně k vozovce a mnohdy mi jako řidiči nezbude mnoho času na zareagování.
Především při cestách v časných ranních nebo večerních hodinách musím dbát zvýšené opatrnosti. Rizikovou dobou je také noc. Doba po dešti, kdy například menší zvířata mohou vyhledávat na tmavém asfaltu teplejší místa je také dost riziková. Myslivci také říkají, že zvýšené riziko střetu se zvěří je v období změny času ze zimního na letní.
Jak zabráním střetu se zvěří
Jestliže mi zvíře nečekaně vběhne do cesty, je málo pravděpodobné, že mohu srážce zabránit. Ne vždy je vhodným řešením strhnout volant a snažit se srážce vyhnout. Čas na promyšlenou reakci je příliš krátký a manévr, kterých bych rád udělal, nemusí proběhnout dle mých představ. I když se srně vyhnu a vozidlo kvůli tomu poškodím jinak, z připojištění pro srážku se zvěří nedostanu ani korunu.
Pokud je srážka se srnou nebo jinou zvěří nevyhnutelná, tak je důležité, ať nestrhnu řízení. Náraz do zvířete je sice z pravidla silný, ale ne tolik, jako možný náraz do stromu nebo protijedoucího automobilu. V první řadě začnu brzdit a budu se snažit udržet vozidlo v přímém směru. Pokud dojde k nárazu, pokusím se zvíře trefit středem vozu, aby deformační zóny lépe tlumily náraz.
Jak budu postupovat při střetu se zvěří
Srážka se zvěří je odlišná od typických dopravních nehod, a pokud k této situaci dojde, je obecně důležité se držet základních pravidel:
- Zjistím, zda jsou všichni v pořádku a případně zavolám záchranku, protože záchrana osob a jejich zdraví má vždy hlavní přednost
- Zavolám Policii ČR, která zjistí a kontaktuje majitele zvěře. Policii volám povinně i u nehod, kdy je vozidlo poškozeno jen nepatrně
- Označit místo nehody, případně pořídím fotodokumentaci
- Na sražené zvíře v žádném případě nesahám, protože může být agresivní, nemocné nebo vážně raněné
- Zavolám asistenční službu, která mimo jiné zjistí, zda mé pojištění kryje také náklady na opravu po srážce se zvěří
Co mám dělat, když zvíře uteče
Jestliže zvíře neusmrtím a zvěř po nehodě uteče, tak je potřeba, abych zajistil pokud možno další důkazy o tom, že škoda vznikla opravdu střetem se zvířetem. Nafotím detaily poškození, kde může být vidět krev nebo srst zvířete a případně stopy na silnici.
Orientační cena pojištění srážky se zvěří
Na plnění škody způsobené zvířaty na vašem autě často stačí i povinné ručení. A to v případě, že si k němu přikoupím připojištění srážky se zvěří. Orientační cena na trhu se pohybuje od 500 do 2 000 korun za rok.
Škoda po srážce může přesáhnout i několik set tisíc korun, je proto si musím dát pozor na podmínky vašeho pojištění. Průměrné pojistné plnění při srážce se zvěří je zhruba do 50 tisíc. Určitě se musím ujistit, zda vaše povinné ručení či havarijní pojištění obsahují riziko střetu se zvěří, nebo se budu muset připojistit.
A mohu si riziko střetu se zvěří připojistit pouze sezónně? Například od října do března, kdy u nás dochází k takovým nehodám vůbec nejčastěji. Podle odborníků si mohu připojištění střetu se zvěří například k povinnému ručení sjednat a zase jej následně odebrat. Avšak veškeré změny se u pojišťoven provádějí v době výročí pojistné smlouvy, což je u drtivé většiny pojišťoven jednou za rok.
Dostanu za srážku se zvěří pokutu?
Pokuta může být jedna z možností, která mi při střetu se zvěří proběhla hlavou, a tyto úvahy mě vedly ke strachu volat policii. Střet se zvěří je v ČR klasifikován jako nezaviněná nehoda a proto jsou tyto obavy zcela zbytečné a PČR jsem dle zákona zavolat musel. Důvodem je například zjištění majitele zvěře, ale především pokud chci uplatnit nárok na náhradu škody, chce po vás pojišťovna důkaz, že jste splnili tuto zákonnou povinnost. Bez toho bych měl při jednání s pojišťovnou problém.
Srážka se zvěří – náhrada škody
Náhradu škody po střetu se zvěří mohu požadovat po své pojišťovně nebo po majiteli zvěře, ale je za podmínek, jestliže jste pro tento případ pojištění. V této situaci pojišťovna vyplatí náhradu škody.
Existují v zásadě dvě možnosti, jak lze krytí sjednat:
- Jako součást havarijního pojištění
- Připojištění střetu u povinného ručení. Přehled několika připojištění naleznete níže.
Náhradu škody po majiteli zvířete lze, jak jsem zmínil, požadovat pouze u chovné zvěře, za kterou je majitel nese odpovědnost. Je to typicky s dobytkem nebo koněm, který utekl ze špatně zabezpečené ohrady.
Generali Česká pojišťovna
Podle zkušeností pojišťovny Generali jsou nejnákladnější nehody způsobené srážkou s divokým prasetem.
Následky střetu se zvěří v rámci Generali mohou vyřešit dva typy pojištění:
- Povinné ručení – ve formě připojištění střetu se zvěří hradí škody do 100 tisíc, a to se spoluúčastí 1000 Kč. U tří dražších tarifů povinného ručení je toto připojištění již v ceně, k nejlevnější verzi povinného ručení sjednat nelze.
- Havarijní pojištění – záleží, jakou pojistnou ochranu si navolím. Riziko střetu se zvěří je k dispozici i ve variantě havarijního pojištění pro starší vozy.
V obou případech platí, že mi pojištění pokryje střety s jakýmkoliv zvířetem. Tedy nejen divoce žijícím, ale také těmi domácími.
Allianz pojišťovna
Na základě dlouhodobých zkušeností připravila pojišťovna Allianz 4 balíčky povinného ručení, ze kterých si mohu zvolit. Nejlevnější balíček s povinným ručením základní asistencí bohužel připojištění ke střetu se zvěří neobsahuje. Další tři komplexní balíčky, zahrnují většinu rizik a to také připojištění střetu se zvěří.
V rámci havarijního pojištění pokrývají střet se zvěří všechny balíčky, přičemž riziko střetu se zvěří je k dispozici i ve variantě havarijního pojištění pro starší vozy.
Kooperativa pojišťovna
Následky střetu se zvěří v rámci Generali mi mohou vyřešit opět oba dva typy pojištění – havarijní pojištění či připojištění k povinnému ručení.
Parametry pojištění k povinnému ručení v Kooperativě:
- vztahuje se na střet se zvířetem i poškození nebo zničení zaparkovaného vozidla nebo motocyklu zvířetem
- limit pojistného plnění je 100 000 Kč
- spoluúčast 1 %, min. 1 000 Kč
- Připojištění lze sjednat k povinnému ručení vozidla nebo povinnému ručení motocyklu
- Pojištění se vztahuje pouze na události, ke kterým došlo na území České republiky
Pro srovnání nabídek pojišťoven mohu využít například epojisteni.cz a zajistím si tak nejlepší nabídku na trhu. Při sjednání pojištění přes epojisteni.cz navíc aktuálně mohu získat skvělý dárek. A to třeba ve formě poukazu na nákup třeba kamery do auta na Mall.cz + slevy 850 Kč na pískování skel.