Stejně jako pro osobní automobily platí i pro motocykly povinná výbava. Není sice tak rozsáhlá, jako ta automobilová, mít ji ale musíme a v pořádku. Při jízdě na motocyklu hrozí daleko vážnější nehoda než při srážce automobilů, proto je lepší dát si zejména na motocyklovou lékárničku pozor.
Pokud máme lékárničku v nepořádku (neúplná, prošlá), hrozí nám pokuta ve výši až 2 000,-.
Od roku 2011 nemusí motorkář vozit s sebou náhradní žárovky a nástroje k jejich výměně. Nová povinnost k roku 2011 je ale nutnost reflexní vesty. Od roku 2012 bychom s sebou měli vozit i resuscitační masku, proto by ji lékárničky starší roku 2012 měly obsahovat.
Ode dne 01. ledna 2016 platí, že povinná výbava motocyklu v ČR musí obsahovat tyto složky:
- náhradní pojistka (1 kus od každého druhu)
- lékárnička
- reflexní vesta
Další ne/povinná výbava motocyklu
- Sprej na provizorní opravu píchlé pneumatiky (takzvaný defekt sprej)
- Sprej na řetěz
- Sada na opravu prasklého lanka
- Záznam o dopravní nehodě – pokud ho nevlastníme, seženeme ho na některé z poboček pojišťovny nebo ve středišku ÚAMK.
Povinná výbava motocyklu v zahraničí
- Doklady – Na cestu do zahraničí bychom si neměli zapomenout doklady. Občanský průkaz, řidičský průkaz, cestovní pas,originál i duplikát zelené karty, případně potvrzení o vypůjčení motorky. Pokud váháte nad povinným ručením na motocykl, mohu vám poadit, abyste vyzkoušeli online kalkulačky. Zadáte pár osobních údajů a nabídka nejvýhodnějších pojištění je na světě. Povinným ručením na motocykl jsme se nedávno zabývali.
- Euroformulář o dopravní nehodě – Pokud se chystáte do zahraničí, je lepší mít i jeho anglickou verzi. Jestliže ho nemáte, můžete se podívat do některé z poboček pojišťovny nebo ve středišku ÚAMK v České Republice. V Německu toto středisko najdeme pod názvem ADAC a v Rakousku ÖAMTC.
- Výstražný trojúhelník – Výstražný trojúhelník je u motorek opravdu nepovinný. Povinný je pouze na území Maďarska, Malty, Ruska a Turecka. Přesto výstražný trojúhelník ve výbavě doporučujeme, protože se při nehodě může velmi hodit.
- Lékárnička – V zahraničí je lékárnička povinná například v Maďarsku, Rakousku, Slovinsku, Slovensku a Srbsku. Doporučená je sada obvazů ve Velké Británii, Švédsku a Norsku.
- Náhradní žárovky – Náhradní žárovky jsou povinné na území Slovinska, Chorvatska a Ruska (s výjimkou vozidel vybavených xenony či LED světlomety). Doporučené jsou náhradní žárovky v Maďarsku a Makedonii.
- Reflexní bezpečnostní vesta – Ve většině zemí Evropy je reflexní bezpečnostní vesta povinná. Ve Francii by měli mít rexlefní bezpečnostní vestu všichni motorkáři řídící stroj s objemem vyšší než 125 ccm.
- Vhodný oděv – V Belgii bychom měli nosit ochranný oděv. Tím se rozumí rukavice, bundu s dlouhými rukávy, kalhoty s dlouhými nohavicemi a boty s ochranou kotníků.
- Hasicí přístroj – Ve většině evropských zemí je hasicí přístroj povinný pouze u osobních automobilů. V Litvě ale musí mít hasicí přístroj všechna motorová vozidla včetně motocyklů.
Povinnost helmy v zahraničí
Slovinsko
Povinnost nosit bezpečnostní helmu při jízdě zde mají řidiči motocyklů i mopedů. Děti do 12 let nesmí být na motorce vozeny.
Rakousko
Povinnost nosit bezpečnostní helmu při jízdě zde mají řidiči motocyklů a mopedů i jejich spolujezdci. Pokud povinnost nedodržíme, může nám být udělena pokuta ve výši až 72 EUR.
Povinná výbava motocyklu – výbava lékárničky
- 1 x Náplast na uchycení obvazů
- 1 x Rychloobvaz na rány
- 1 x Nůžky
- 1 x Izotermickou folii
- 1 x Obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800 g/m2)
- 1 x Obvaz hotový s 2 polštářky (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800 g/m2)
- 1 x Šátek trojcípý (z netkaného) textilu (délka stran nejméně 960 × 1360 × 960 mm)
- 3 x Náplast s polštářkem (velikost 8 cm x 4 cm, minimální lepivost 2,5 N/cm)
- 1 x Obinadlo škrticí pryžové (60 x 1250 mm)
- 1 x Rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu
Nezapomeňte obsah lékárničky zkontrolovat
Obsah lékárničky bychom si měli zkonstrolovat ještě před koupí. Zakoupit lékárničku můžeme na benzínové stanici nebo na internetových e-shopech, které se zabývají touto tématikou. Nejlepší je ale nechat si sestavit lékárničku přímo v lékárně od odborníků. Lékárnička by měla být co nejpraktičtější, aby v případě nouze byla její obsluha jednoduchá a rychlá.
Pozor bychom si měli dát na nekvalitní materiály u některých výrobců. Z nekvalitního materiálů bývají nejčastěji gumové rukavice, obvazy, náplasti a tupé nůžky. Po koupi by si měl řidič lékarničku rozbalit a seznámit se s jejím obsahem, usnadní mu to v budoucnu obsluhu u případné nehody.
Doporučuju vozit reflexní vestu sobě i pro spolujezdce, především v Rakousku. To jsem se tu nedočetl. Lukáš