.st0{fill:#FFFFFF;}

Postup: Jak na prodej auta 

 27 srpna, 2017

Kateřina Trousilová

Ohodnotit

Jak na prodej automobilu a zrušení či přepis povinného ručení? Není to tak snadné! Více v článku…

Jak prodat automobil

Při prodeji auta bychom neměli nic uspěchat. Jakými způsoby dnes lze auto prodat? Podívejme se na následující možnosti:

1. Prodej automobilu prostřednictvím inzerátu

Na českém internetu existuje spoustu inzertních serverů. Na těchto serverech je většinou velmi jednoduché ovládání, a tak není problém přiložit k inzerátu fotografie i videa.

Do inzerátu bychom měli napsat co nejvíce údajů o vozidle. Pokud zadáme údajů málo, může inzerát působit nevěrohodně a případní zájemci nám budou psát různé dotazy, jelikož v inzerátu potřebné informace nenašli. Měli bychom určitě zmínit stáří vozu, počet najetých kilometrů, stav vozidla, případné havárie, platnost STk a další.

Důležitá je kvalita přiložených fotografií. Fotografie by také neměly být stažené z internetu. Při focení automobilu věnujte péči o čistotu karoserie a interiéru. Odstraňte z automobilu věci, které nejsou jeho součástí.

Správné nastavení ceny je dalším důležitým aspektem. Při počítání ceny bychom si měli najít ceny za auto ve stejném stavu. Cenu také značně ovlivňují pneumatiky či platná dálniční známka. Cenu pak nastavte spíše k horní hranici, aby vznikl prostor pro případnou slevu.

Zvolte kontakt, na kterém vás může zájemce zastihnout. Zadejte email i telefonní číslo.

Výhody

 • Teoretická možnost získat za prodej vyšší cenu

Nevýhody

 • Komunikace s prodávajícími
 • Zákonná odpovědnost za vady
 • Časová náročnost

2. Prodej automobilu známému

Jde o nejrychlejší a nejsnadnější cestu prodeje automobilu.

Výhody

 • Rychlost prodeje

Nevýhody

 • Zákonná odpovědnost za vady
 • Mnohdy problematická realizace platby
 • Při problému s vozem hrozí riziko poničení dobrých přátelských/příbuzenských vztahů

3. Prodej automobilu do komise

Ne každý autobazar disponuje velkými finančními prostředky, aby mohl vozidla rovnou vykupovat do svého vlastnictví. Vozy tedy od majitelů přijme, ale peníze za jejich prodej jim zašle až po faktické realizaci obchodu.

Musíme si ovšem dát pozor na autobazary, které vznikly poměrně nedávno, které neinzerují a které zákazníkům nenabízejí kvalitní služby. Za zmínku stojí i stav auta. Pokud jsou nabízená auta nemytá, je dost pravděpodobné, že se autobazar o auta nestará.

Ověřte si také, jak rychle autobazar po prodeji vyplácí peníze a trvejte na tom, že ve smlouvě o zprostředkování prodeje musí být uveden nejen termín výplaty, ale také sankce za jeho nedodržení.

Výhody

 • S klienty jedná autobazar

Nevýhody

 • Časová náročnost prodeje
 • Riziko zpožděné nebo žádné platby
 • Malá kontrola nad způsobem prezentace vozidla
 • Zákonná odpovědnost za vady na vozidle

4. Prodej automobilu do autobazaru

Autobazar vykupuje vozy levně, aby je následně mohl draze prodat. V ceně výkupu vozidla je také většinou vyřízení veškerých formalit včetně odhlášení. Autobazar navíc častokrát poskytuje i opravy, které by jinak před prodejem musel udělat (a financovat) prodávající. Některé bazary poskytují i koupi vozidla protiúčtem. To se může hodit, pokud se rozhodnete prodat své staré vozidlo a rovnou si koupit nové. Ceny automobilů se navzájem odečtou.

Výhody

 • Rychlost prodeje
 • Odpovědnost za vady na vozidle přebírá autobazar
 • Okamžitá výplata peněz

Nevýhody

 • Autobazar může vozidlo odmítnout
 • V případě špatného technického stavu nebo například nutnosti větších investic bude výkupní cena adekvátně nižší

Prodej automobilu a povinné ručení

Pokud automobil prodáváme, můžeme povinné ručení zrušit z důvodu prodeje automobilu. Jestliže důvod vašeho zrušení povinného ručení pojišťovna uznává, můžeme pojištění vypovědět i mimo výročí smlouvy. K výpovědi budeme navíc potřebovat ještě další doklady (u zrušení povinného ručení z důvodu prodeje budeme potřebovat kopii kupní smlouvy a velký technický průkaz), také musíme uvést způsob, kterým nám pojišťovna vyplatí přeplatek (možno složenkou, či platbou na účet). Nejlepším řešením jak si nechat poslat přeplatek, je zaslání na účet (nezapomeňte uvéct číslo účtu), nebo složenkou (nezapomeňte uvést jméno a adresu).

Prodej vozidla a změna vlastníka vozidla patří mezi nejčastější důvody zrušení povinného ručení. Jak tedy správně postupovat?

 • Pokud se mění vlastník pojištění (například při prodeji vozidla), je nejlepší ihned odeslat pojišťovně výpověď smlouvy.
 • Pokud se s nahlášením změn vlastníka zpozdíte, pojišťovna vám toto odbodbí navíc naúčtuje. Přeplatek pojištění pojišťovna vyplácí zpět.
 • Pokud se mění vlastník pojištění, budete potřebovat kopii kupní smlouvy/velkého technického průkazu.
 • Výpověď musí podepsat pojistník – osoba, která pojistku uzavřela.

Povinné ručení zanikne ihned v den oznámení pojišťovně.

Jak na výpověď povinného ručení

 1. Výpověď povinného ručení by měla obsahovat: Jméno, adresu a rodné číslo pojistníka. Pokud je pojistka napsána na firmu, uveďte IČO.
 2. Dále uvěďte číslo pojistky a váš důvod výpovědi. Jestliže se jedná o zrušení povinného ručení z důvodu prodeje, přiložte kopii velkého technického průkazu s vyznačenou změnou.
 3. Na konec vepiště datum a váš podpis. Dobré je uvést také e-mail a telefonní číslo.

Jak najít to nejlevnější povinné ručení

Zřejmě je důvodem projede vašeho vozidla koupě jiného automobilu. Povinné ručení jste zrušili a co dělat teď? Protože je povinné ručení ,povinné‘, budete si ho muset sjednat i pro vašeho nového miláčka. Otázkou však zůstává, zda se vrátit k předchozí pojišťovně, zda jsme byli spokojeni, nebo vyzkoušet jiného poskytovatele povinného ručení? Pokud se rozhodnete pro změnu pojišťovny, o své bonusy nepřijdete, protože většina pojišťoven vám z předchozího pojištění uzná slevu 60% na nové pojištění. Existuje mnoho způsobů, jak si vybrat pojišťovnu. Můžete se poradit s příbuznými a zeptat se na jejich zkušenosti. Kvalitní recenze lze najít také prostřednictvím internetu. Nabídky pojišťoven se velmi liší cenou, nabídkami a přístupem ke klientovi.

Já třeba nedám nikdy dopustit na online kalkulačky. Jednoduše do nějaké prověřené naťukám pár osobních údajů a údaje z technického průkazu, pokud je třeba. Během pár sekund se mi ukáží nabídky různých pojišťoven, které se seřadí podle ceny. Výběr je potom už snadný. Takže pokud nechcete trávit čas s hledáním správné pojišťovny, zkuste se vydat touto cestou. Nejlepší na tom je, že pojištění se dá sjednat rovnou na kalkulačce. Pokud nejste na navštěvování a řešení přímo na pobočkách pojišťovny, můžete to ocenit.

Postup: Jak na prodej auta - konečný obrázek

 

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}