.st0{fill:#FFFFFF;}

Pojistka na auto: kde zařídit nejlevněji? 

 16 října, 2019

Jana Vochková

Ohodnotit

Před rokem jsem si pořídila svoje první auto. Byla jsem mladá a naivní a vůbec mi nedošlo, co budu muset všechno zařizovat a kolik to bude stát. Protože jsem studentka, hledala jsem na trhu co nejlevnější pojištění auta. Chtěla jsem kvalitní povinné ručení, ale za rozumnou cenu. Najít něco, co by tomu odpovídalo bylo opravdu složité. Já vám zde popíšu, jak jsem si zvládla zařídit nejvýhodnější povinné ručení, aniž by moje peněženka zaplakala.

Povinné ručení a havarijní pojištění

Jelikož nejsem zrovna nejzkušenější řidič, chtěla jsem si pro jistotu k povinnému ručení sjednat i havarijní pojištění. Měla jsem v plánu se vyhnout tomu, aby pro mne byla směrodatná pouze cena, potřebovala jsem i kvalitní balíček služeb. Nejdříve jsem si ale potřebovala zjistit základní informace o povinném ručení a havarijním pojištění.

Povinné ručení chrání nejen vás a vaše finance, ale také ostatní účastníky silničního provozu a jejich práva. Není uzákoněno jen tak bezdůvodně. Je to komplexní produkt, takže nemá jasně stanovenou cenu za jednotku. Každá pojišťovna navíc soustřeďuje své služby na určitou skupinu klientů.

Havarijní pojištění kryje škody na vašem autě. Pokud někdo škodu způsobí vám a viník je znám, bude škoda zaplacena z povinného ručení toho, kdo vás poškodil. Pokud ovšem viník znám není, potřebujete havarijní pojištění.

Jak jsem začala?

Nejprve jsem si zjistila, jak jsou na tom ceny pojistného z obecného hlediska. Zjistila jsem, že právě nyní jsou ceny povinného ručení a havarijního pojištění na minimální částce, ale že i přes to čtyři z pěti motoristů platí zbytečně vysoké pojistné. Chtěla jsem si tedy zařídit pojištění co nejrychleji, protože mi bylo jasné, že se ceny nízko dlouho neudrží.

Zjistila jsem také, že obecně nejvýhodnější pojištění dostává zkušený řidič okolo 56 let, pocházející z menšího města a který nikdy neboural. Já tyto podmínky bohužel nesplňovala.

Dle mého zjištění byly, co se týká pojištění vozidla, nejlevnější tyto tři pojišťovny:

  1. DIRECT pojišťovna
  2. Allianz pojišťovna
  3. Kooperativa pojišťovna

Žádná mi ovšem nevyhovovala, co se balíčku se službami týkalo. A také jsem pochybovala, že když zadám naprosto všechny údaje, které vyžadovali, bude cena stále tak nízká. Musela jsem tedy pátrat dál.

sjednání povinného ručení online

Jelikož jsem tenkrát vůbec nevěděla co a jak, rozhodla jsem se oběhat všechny možné i nemožné pojišťovny a zjistit si jejich nabídky přímo u zdroje. Možnost, že by jeden člověk zvládl obejít všechny pojišťovny je velice nízká, takže po návštěvě pár poboček jsem tuto možnost zavrhla.

Zkoušela jsem si také nabídky různých pojišťoven vyhledávat na jejich online stránkách, jenže po chvíli hledání jsem se v tom začínala ztrácet. Vůbec jsem nedokázala určit, která pojistka je pro mě ta pravá a co mé auto potřebuje. Říká se, že Češi se neumí v nabídkách pojišťoven orientovat a hledat to “pravé ořechové” a já to jen potvrdila.

Nejjednodušší cesta

Jednou jsem se o svém strastiplném hledání nejvýhodnější pojistky svěřila kamarádce a ta mi poradila podívat se na online kalkulačky. Na její doporučení jsem zvolila ePojištění.cz.  Stačilo zadat pár jednoduchých údajů a srovnávač mi krásně a přehledně zobrazil nabídky všech pojišťoven a já si tak mohla vybrat tu nejvýhodnější. Krásně jsem viděla cenu, balíček služeb i to, co si mohu přikoupit.

Co jsem musela brát v potaz?

1. Druh vozidla

  • motocykl, osobní auto, nákladní auto

2. Výkon motoru

  • čím vyšší je výkon motoru, tím vyšší je cena pojistného

3. Použití vozidla

  • pokud je vozidlo využíváno jako taxi nebo výukové auto v autoškole, je cena vyšší

4. Objem motoru

  • čím vyšší objem, tím vyšší cena

5. Rok výroby

  • čím starší vůz, tím vyšší cena

6. Co jsem za typ klienta

  • jde o to, patří-li auto soukromé osobě, právnické osobě či podnikateli

7. Datum narození

  • nejlepší cenu většinou dostávají lidé, kterým je 56 let a více
  • naopak nejdražší pojištění dostávají dle statistik řidiči do 28 let

8. Místo bydliště

  • dle statistik se v některých místech ČR bourá více a v některých méně, záleží tedy, v které části řidič zrovna žije

9. Frekvence placení

  • splatíte-li celou částku rok dopředu a nesplácíte každý měsíc, bude pojistná částka levnější

10. Počet měsíců bez nehody

  • pokud řidič dosud neboural, získává od pojišťovny slevu

Jakou pojišťovnu jsem si nakonec vybrala?

Jsem studentka, je mi 24 let. Bydlím na vesnici, která je ovšem blízko maloměsta. Auto využívám denně při cestě do školy a zpět a také sem tam na nějaké výlety. Nemám na to, abych zaplatila celé pojištění najednou a tak budu splácet měsíčně. Nikdy jsem nebourala. V autech se moc nevyznám, takže vše, co o svém autě takto z hlavy vím je, že je to Renault Thalia 2008.

Když jsem toto zadala do online srovnávače a přidala k tomu ještě pár dalších údajů, nejvýhodněji mi vyšlo povinné ručení od Axa. Nebyla to ani jedna ze tří pojišťoven, o kterých jsem si ze začátku svého hledání našla, že jsou nejlevnější. Byla jsem tedy ráda, že jsem nevzala hned první nabízenou variantu, ale trošku více si o pojištění vozidel zjistila a ušetřila tak několik set. Na obrázku níže můžete vidět vítěznou nabídku i s balíčkem služeb, cenou a názvem pojišťovny. Jak vidíte, vše je naprosto přehledné.

Proč používat srovnávače?

Já mám se srovnávači, jako je například ePojištění.cz velice kladnou zkušenost. Vše je přehledně zobrazeno a já si mohla z nabízených variant vybrat dle vlastního uvážení tu nejvýhodnější. Stačí jen vyplnit osobní údaje a informace o vozidle. Za pár vteřin se vám vše přehledně zobrazí. Vidíte jak název pojišťovny, tak cenu i balíček služeb. Pojištění si můžete rovnou online srovnat nebo, pokud upřednostňujete kontaktní sjednání, můžete zavolat a uzavřít pojistku po telefonu. Používáním online srovnávačů se k ničemu nezavazujete ani neupisujete, vše je zdarma. I když si pojištění nakonec neuzavřete, získáte alespoň přehled.

Pamatujte ovšem, že nejlevnější pojištění nemusí být to, co vy potřebujete. Každý z nás má jiné požadavky a kritéria, je proto potřeba nabídku dané pojišťovny prozkoumat do hloubky.

Moje závěrečné tipy na levné pojištění

  1. Jezdíte-li již delší dobu a zatím jste nezavinili nehodu, bude vaše povinné ručení mnohem nižší než u provinilců
  2. Vybírejte havarijní pojištění na míru; ve městě se pojistěte proti vandalismu a na vesnici proti střetu se zvěří
  3. Pokud si u jedné a té samé pojišťovny sjednáte havarijní pojištění a povinné ručení zároveň, můžete získat slevu
  4. Každý rok kontrolujte pojistnou hodnotu vašeho vozu, měla by odpovídat aktuální hodnotě vozidla, která velmi rychle klesá, při obnově pojistky tak dosáhnete nižšího pojistného
  5. Nejvýhodnější pojištění dostávají obvykle lidé, kterým je 56 let a více
  6. Pokud smíte využívat firemní vůz, zkuste se zeptat na tzv. flotilové pojištění
  7. Zkuste u havarijního pojištění zvážit variantu Allrisk, obvykle obsahuje řadu výhod zdarma (více asistenčních služeb nebo pojištění úrazu posádky vozidla); porovnejte si proto Allrisk s variantou limitovaného pojištění
  8. Když budete pojistné hradit najednou, tj. jednou ročně, dostanete od pojišťovny slevu
  9. Slevu na pojistném získáte i v případě, že je vaše auto obdařeno zabezpečovacími zařízeními, jako je třeba páka na volant, mechanické zabezpečení převodovky, alarm či vyhledávací systém
  10. Čím vyšší spoluúčast budete u havarijního pojištění mít, tím bude pojistná sazba nižší
Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}