Jak si správně vybrat nové auto
Nejprve bychom si měli ujasnit, jakou značku a model budeme kupovat. To se může lišit bydlištěm, počtem členů rodiny, zaměstnáním a dalšími faktory. Navštivte několik autobazarů či autorizovaných prodejců automobilů. Pečlivě si porovnejte ceny, slevy a další výhody. Dejte si poroz na závadovost určitých modelů a vybírejte spíše novější auta. Podívejte se na najeté kilometry a na případné havírie vozidla. Pokud se vůz spravoval v autorizovaném servisu měli by vám po zavolání sdělit všechny tyto informace, pokud jim řekneme tzv. VIN kód. Pokud chcete vyložené nový vůz, můžete ušetřit koupí předváděcího vozidla, případně zakoupením auta v jiné zemi. Koupě vozidla začíná podepsáním kupní smlouvy a zaplacením kupní ceny. Poté dojde k předání vozidla a veškerá práva a povinnosti k vozu přecházejí na nového majitele.
Co dělat po koupi automobilu:
- Jak na pojištění nového auta? Co nejdříve po koupi bychom měli uzavřít povinné ručení. Většina prodejců vozidel nabízí přepsaní aktuálního pojištění vozidla, abychom byli na cestu domů pojištěni. Je také možné, že prodejce pojistku dávno zrušit. Mohl tak učinit z důvodu, že s autem již nejezdí a nechce se mu platit pojištění.
- Doporučujeme sjednat i havarijní pojištění, protože současně se zařízením povinného ručení je výhodnější. Navíc se hodí pro případ poškození vozidla při prvotní manipulaci.
- Spousta řidičů si mylně myslí, že když ještě nemají auto převedené v registru vozidel na sebe, tak že neručí za jeho provoz. Pokud se jedná o úplně nové vozidlo, znamená to, že není registrováno. Pro provoz vozidla na území České republiky je nutné vozidlo zaregistrovat na registru vozidel. Nový vlastník vozidla tedy musí své vozidlo přihlásit k registraci na předepsaném tiskopise na magistrátu. Dále je třeba předložit doklady:
– vyplněnou přihlášku k registraci vozidla
– velký technický průkaz (pouze originál)
– kupní smlouvu
– potvrzení o platnosti povinného ručení (zelená karta)
– průkaz totožnost
– doklad o zaplacení správního poplatku
4. Pokud se rozhodnete zakoupit auto v zahraničí, musíme ještě navíc zaplatit daň z přidané hodnoty.
Sankce u povinného ručení
Pokud povinné ručení zaniklo, je třeba uzavřít novou smlouvu do 14 dnů. Jestliže nový majitel toto pravidlo nedodrží, je povinen odevzdat státní poznávací značku a osvědčení o technickém průkazu. Pokud ani tuto náležitost neučiní, hrozní mu celkem vysoká pokuta. Při provozování vozidla bez sjednaného povinného ručení se může výše pokuty vyšplhat až na 20.000 Kč nebo zákazu řízení motorových vozidel až na dobu jednoho roku.
Kde najdete nejvýhodnější pojištění nového auta
Pokud ještě povinné ručení sjednané nemáte, nebo uvažujete o změně pojišťovny, příliš dlouho neváhejte. Dnes existuje spoustu pojišťoven a ještě více výhodných, ale i nevýhodných nabídek pojistných produktů. Pokud chcete co nejlevnější povinné ručení vyzkoušejte online srovnávače a kalkulačky. Fungují na jednoduchém principu. Zadáte pár údajpů o vás a pár údajů o vozidle a seznam povinných ručení je na světě! Pak už si stačí jen vybrat tu nejsympatičtější nabídku. Jestliže chcete trochu ušetřit, doporučuji sjednání povinného ručení online, protože většina pojišťoven nabízí určitou slevu.
Pokud jste mladý řidič a bojíte se příliš drahého povinného ručení, můžete se inspirovat v našem článku, kde jsme se, problematikou drahého pojištění pro mladé‘ zabývali.
Jak vyplnit formulář na online kalkulačce
- V kolonce ,,Vozidlo“ vyberte možnost „Osobní automobil“.
- V kolonce ,,Užití vozidla“ vyberte podle Vašeho užití, nejčastěji jde ale o „Běžný provoz“.
- Vyplňte potřebné údaje o vozidle.
- Vyplňte potřebné údaje o pojistníkovi.
- Kliknutím na tlačítko ,,Pokračovat“, budete přesměrováni na stránku se srovnanou nabídkou jednotlivých pojišťoven.
Pozn.: U kolonky ,,Výkon motoru“ číslo uvádějte pouze v celých číslech, bez desetinných míst a bez údajů za lomítkem. Tedy např. 75. U kolonky ,,Orientační cena vozidla“
cenu udávejte ve tvaru bez mezer a symbolu Kč. tedy např: 40000.