.st0{fill:#FFFFFF;}

Otomoto – jak na nákup auta v Polsku 

 12 června, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Polský web Otomoto je zaměřen na prodej automobilů. Co nabízí a co všechno na vás čeká, když si chcete vozidlo pořídit právě v Polsku?

Jak funguje portál Otomoto

Otomoto je virtuálním automobilovým tržištěm, kde si můžete vybrat z nepřeberného množství inzerce na různá vozidla. Automobil lze touto cestou koupit i prodat. V současnosti se jedná o největší portál svého druhu v Polsku. K dispozici má web aktuálně několik set tisíc nabídek.

Web Otomoto má ve svém portfoliu širokou škálu vozidel nových, ale i ojetých. Hlavní segment tvoří automobily osobní. Kromě osobních automobilů nebo motocyklů si můžete vybrat i z dalších kategorií vozidel, jako jsou například dodávky.

Na portálu si můžete automobil jednoduše vyhledat dle konkrétních parametrů. V první řadě je to značka vozu. K nejoblíbenějším značkám patří, jak uvádí přímo portál, Volkswagen, Opel, Audi, BMW, Toyota, ale také tuzemská Škoda.

Web však, pozor, existuje pouze na polské doméně. Musíte se tak vypořádat právě s polštinou. Pro lepší porozumění je možné využít služby Překladače Google. Český překlad není úplně dokonalý, ale web se díky této improvizované lokalizaci stává pro českého uživatele použitelný.

Pokud si vyberete vozidlo podle svých představ, musíte si dále zajistit nutnou administrativu související s dovozem vozidla do ČR. Co všechno na vás čeká?

Zásady pro výběr vhodného vozidla

Při nákupu konkrétního automobilu by vás měl zajímat v první řadě jeho aktuální technický stav. České autobazary jsou neblaze proslulé různými nešvary, jako je stáčení tachometru. Potkat vás to pochopitelně může i v zahraničí, obezřetnost je proto zcela na místě.

Všímejte si viditelných poškození, případné koroze atd. Zmást se nenechte fotografiemi, řada nepříliš seriózních prodejců se jednoduše spoléhá na to, že když už jste vážili tak dlouhou cestu, automobil si i v evidentně nedobrém stavu koupíte.

Zajímejte se též o historii vozu, který máte před sebou. Jestliže servisní knížka není k dispozici, mělo by to ve vás vzbudit podezření, že není něco zcela v pořádku.

Výhodná cena by neměla tedy být jediným zásadním faktorem, proč se pro nákup konkrétního vozu rozhodnete. Až ji ale budete řešit, rozhodně pátrejte po tom, zda je v ní započítáno i DPH. Dále se ptejte, jestli je možné navíc získat i nějakou slevu. Prodejci v Polsku jsou na tuzemské nakupující zvyklí, proto s vámi budou jednat poměrně ochotně.

Jak probíhá převoz automobilu do ČR

Důvodem, proč si motoristé pořizují automobily ze zahraničí, je větší výběr i lepší ceny. Výhodnějším cenám nahrává především příznivý kurz polské měny vůči tuzemské koruně. A právě cena je důvodem, který hovoří primárně pro nákup ojetých automobilů spíše než nových vozidel.

Cenová dostupnost zvyšuje zájem o auta, kterým je dokonce až 20 let. To je sice problematické především z ekologického hlediska, zájem motoristů to však nikterak neumenšuje. Řada vozidel však paradoxně i jako ojetých bývá ze zahraničí v lepším technickém stavu než při koupi v ČR.

Motoristé si pro vybraný vůz míří do řady evropských zemí. Populární je kromě zmiňovaného Polska i Německo. Konkrétně Polsko je zemí příslušející do EU. Z toho vyplývají základní pravidla pro dovoz automobilu do České republiky.

Podpis kupní smlouvy

První fází je podpis kupní smlouvy. Společně s ní byste k vozidlu měli obdržet i malý a velký technický průkaz.

Ještě než smlouvu podepíšete, měli byste si proto zkontrolovat, jestli odpovídají údaje, které máte uvedeny ve velkém technickém průkazu. Sedět musí hlavně VIN kód. Rovněž nezapomeňte, že vozidlo musí být v zemi původu odhlášeno. To byste měli vyčíst z malého technického průkazu.

Kupní smlouvu si následně důkladně přečtěte. Teprve poté ji můžete se vší zodpovědností podepsat.

Jakmile za automobil zaplatíte, od prodejce dostanete doklad o evropské homologaci. Tu budete potřebovat pro přihlášení vozidla na příslušném dopravním odboru. I když dostanete i homologaci pro Polsko, pro přihlášení vozu v Česku vám stačit nebude.

Otomoto - jak na nákup auta v Polsku

Převozní značky

Na cestu do ČR budete potřebovat převozní značky. Ty patří do kategorie tzv. značek zvláštních. Od klasických značek se liší svou podobou, nejsou vyvedeny na plechové tabulce, ale jedná se o papírovou podobu. Umístit stačí takovou značku vzadu, nemusíte ji už nalepovat vepředu.

Kde převozní značky získat? Vydají vám je na tamním dopravním inspektorátu, jakmile se vydáte vozidlo odhlásit. Mějte na paměti, že tyto značky neslouží jako náhrada klasické SPZ. Mají platnost pouze 10 dnů od data, které je na značce uvedeno.

Povinné ručení

Zaplatit si budete muset rovnou i povinné ručení. To si musíte vyřešit ještě v zemi původu, sjednáte si ho na úřadě, kde si budete kupovat značky. Předem se tak raději informujte o úředních hodinách dotyčného úřadu.

Mějte na paměti, že takto sjednané povinné ručení bude mít ale jen dočasnou platnost. Po příjezdu do České republiky si tak můžete zřídit povinné ručení již v trvalé podobě.

V takovém případě vás čeká porovnání nabídek jednotlivých pojišťoven. To můžete dnes již zvládnout bez obcházení kamenných poboček a ani nemusíte nic složitě dohledávat sami. Pomohou vám internetové srovnávače.

V Česku jich dnes existuje celá řada. K těm nejznámějším a nejoblíbenějším se řadí portál ePojištění.cz. Do formuláře stačí vyplnit požadované informace a můžete si snadno porovnat nejvýhodnější nabídky.

Nechci vyřizovat povinné ručení a převozní značky

Jestliže se chcete vyhnout řešení alespoň části nezbytností spojených s dovozem automobilu ze zahraničí, můžete si jej odvézt na vleku.

Pokud s ním nepojedete po silnici, tradiční náležitosti uvedené výše se vás jednoduše netýkají. Obejdete se tedy bez převozních značek a povinné ručení si budete vyřizovat až v ČR. Pozor, v Česku se bez povinného ručení už obejít opět nemůžete.

Za jízdu bez povinného ručení vám hrozí sankce. Navíc by po vás pak byla vymáhána i případná způsobená škoda.

Musím s autem na technickou?

Díky EU je z vás rovněž sejmuta další povinnost v podobě dovozové technické kontroly. Na tu už s autem nemusíte.

Čeká vás ale evidenční kontrola, což je podobné, jako byste si automobil koupili v tuzemsku. Taková kontrola je časově nenáročná, zabere jen asi 10 minut a vyjde vás na přibližně 1 000 Kč. S sebou si vezměte malý a velký technický průkaz.

Zpravidla se při evidenční kontrole ověřuje:

  • VIN vozidla
  • barva karoserie
  • typ motoru
  • výrobní štítek s údaji o vozidle
  • rozměry pneumatik a ráfků
  • tažné zařízení
  • počet míst k sezení

Výstupem této kontroly je protokol o technické prohlídce a emisích, technický protokol a příloha k technickému protokolu.

Jak je to s placením cla

Ze skutečnosti, že Polsko přísluší mezi země Evropské unie, vyplývá již předem zejména to, že nemusíte platit z dovezeného vozidla clo.

Musím platit DPH?

Za předpokladu, že má vozidlo najeto méně než 6 000 km, případně si jej převezmete do 6 měsíců od jeho první registrace, musíte v Česku zaplatit i DPH.

Automobil si koupíte bez DPH. Evropské právo na takovéto vozidlo totiž nahlíží jako na nové. Prodejce by vám DPH účtovat neměl, pokud ho včas informujete, že se chystáte auto převézt do jiného státu. Pokud už se tak stane, požádejte ho o vrácení DPH.

Konkrétně v Polsku činí základní sazba DPH (zde nazýváno VAT) 23 %. V Česku naproti tomu činí základní sazba 21 %. I v tomto ohledu 2 procentní body ušetříte.

Pokud se jedná o automobil ojetý, je celá situace jednodušší. DPH zaplatíte v ceně vozu a nic víc řešit nemusíte.

V Česku potřebujete navíc i důkaz o tom, že jste DPH zaplatili. Bez toho si totiž vozidlo nemůžete přihlásit. Vyplnit tedy za tímto účelem budete muset daňové přiznání a speciální formulář, který dostanete na úřadě.

Jak přihlásit automobil v ČR

Jakmile si vozidlo přivezete, čeká vás cesta na dopravní inspektorát. V tom se dovezená vozidla rovněž neliší od těch tuzemských. Automobil si úplně stejně musíte přihlásit.

Chcete-li si ušetřit čekání na úřadu, využijte možnost online objednání. S sebou si pro úspěšné vyřízení vezměte všechny potřebné doklady, tedy:

  • výsledky měření emisí
  • dočasný technický průkaz
  • převozní SPZ
  • potvrzení o odhlášení vozidla ze zahraničí
  • zprávu z STK o technickém stavu vozidla
  • potvrzení z finančního úřadu o platbě DPH za předpokladu, že vám vznikla povinnost daň zaplatit
  • platný občanský průkaz
  • zelenou kartu dokládající zaplacené povinné ručení

Na úřadě vám vydají osvědčení o registraci, velký technický průkaz a nové registrační značky. Za zápis zaplatíte poplatek ve výši 800 Kč.

Úřad má, pozor, na vystavení nového malého a velkého průkazu zákonnou lhůtu 30 dní. Zpravidla však ovšem celý proces netrvá tak dlouho a potřebné dokumenty získáte cca do jednoho týdne.

Ekologická daň

Oněch 800 Kč však nemusí být konečná částka, kterou jako motorista s vozem dovezeným (nejen z Polska, ale odkudkoli ze zahraničí) budete muset zaplatit.

Nesplní-li konkrétní vozidlo emisní limity na úrovni alespoň EURO 3, čeká na jeho majitele ještě zaplacení ekologické daně. Eko daň se hradí pouze jednou, je proto na vás, abyste si zjistili, zda ji musíte zaplatit.

Sazby ekologické daně jsou stanoveny následovně:

Norma Euro 0 – 10 000 Kč

Norma Euro 1 – 5 000 Kč

Norma Euro 2 – 3 000 Kč

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
12.2.2023 21:08

Sory ale potvrzeni o odhlaseni z PL neni potreba to psal nejaky liny urednik ne
Urad to musi odhlasit v druhe zemi za me takove je evropske pravo

Jarda
Jarda
11.8.2023 13:53
Odpovědět  Josef

Ahoj já teď jedu do Polska pro auto to znamená že mi ho Polák prodá já si vezmu veškeré papíry velký malý techničák kupní smlouvu a nemusím to tam chodit odhlašovat na úřad?

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}