.st0{fill:#FFFFFF;}

Nepojištěné vozidlo: kam může jet? 

 17 října, 2019

Jana Vochková

Ohodnotit

V životě každého člověka přijdou situace, které nelze předvídat, situace, kterým se nelze vyhnout a mezi ně patří i dopravní nehoda. I já jsem se s takovou situací setkala a řeknu vám, že to není nic příjemného a o to méně, pokud se taková autonehoda stane s nepojištěným vozidlem. Škoda autonehody se může vyšplhat až do několika stovek tisíc korun. Navíc každý rok zaplatíte až o několik stovek více korun, než kdybyste auto měli pojištěné. Kolik tedy stojí mít nepojištěné auto, jaké jsou výhody pojištění auta a kde a jak si porovnat nabídky pojišťoven? Dozvíte se v následujícím článku.

Dávejte si pozor, abyste se nedostali do dluhové pasti

V roce 2018 došlo k výrazným změnám, které jsem, stejně jako vy, nezaznamenala. Tyto změny provedla Česká Kancelář Pojistitelů ve spolupráci s Ministerstvem financí a týká se nepojištěných vozidel. Nově totiž musíte mít zajištěno pojištění nejen pro vozidlo, se kterým jezdíte, ale také pro vozidlo, které třeba jen stojí ve vaší garáži nebo na vašem dvorku. Povinnost tedy platí pro všechna vozidla zapsaná v registru vozidel. Na to, zda je vozidlo pojízdné, nebo ne, se nebere ohled. Při neplacení poplatku za nepojištěné auto se můžete po pár letech dostat až na desítky tisíc korun.

Příklad: Mluvím z vlastní zkušenosti. Máme u dědečka na zahradě zaparkované auto, které však již nejezdí a slouží spíše jako kurník pro slepice. Dědeček neovládá internet, je rád, když si zapne televizi, proto chystanou změnu a její pozdější uvedení v praxi nezaznamenal. Až když začali chodit upomínky o nezaplacení, museli jsme věc začít s dědečkem řešit. Nestačilo nám už totiž to, že jsme zašli na úřad a potvrdili, že auto nevyužíváme. Proto vám radím, raději poplatek zaplaťte.

Kolik tedy budu platit za nepojištěné vozidlo?

S nepojištěným autem to není jen tak, nelze ho nechat jen tak ladem nebo se odpovědnosti vyhýbat-dřív nebo později přijdou následky. Od 1. ledna 2018 musíte platit poplatky za každý den, kdy vaše auto není pojištěno, ale pojištěno být mělo. Neplatí to však pouze pro osobní automobily, platí se i za vozíky za auto, autobusy, traktor nebo motocykl. Výše poplatku se liší v závislosti na objemu motoru a typu vozidla. Cena u osobních automobilů je od 30 do 93 korun, za přípojný vozík od 4 do 70 korun v závislosti na hmotnosti. Cena poplatků za nepojištěný osobní automobil tak za rok může činit až skoro 34 000 korun! Což opravdu není částka zanedbatelná. Sankce jsou sice oproti letem minulým podstatně nižší, stále však neopomenutelné.

nepojištěné auto

Jak zjistit, jestli nemáte nepojištěné auto a ověřit si to?

  1. Zjistěte si státní poznávací značku vašeho vozidla
  2. Zajděte na nejbližší úřad obce s rozšířenou působností či na jiný městský úřad.
  3. Zjistěte, zda na sebe máte napsána nějaká další auta.

Pojištění vozidla

V úvodu článku jsem hovořila o to, že jsou situace, na které se nelze připravit. Jsou však kroky, které můžeme podstoupit k minimalizaci škod způsobených havárií na silnici. Můžeme si totiž zajistit havarijní pojištění, díky kterému vám pojišťovna v případě autonehody proplatí část (nebo všechny) náklady s havárií spojené. Pokud mluvíme o pojištění auta, setkáváme se nejčastěji s dvěma hlavními poplatky, jsou to: povinné ručení a havarijní pojištění. Co to vlastně je a jak se od sebe liší?

Povinné ručení X havarijní pojištění

  • Povinné ručení je na rozdíl od havarijního pojištění ze zákona povinné. Nemůžete s tedy nijak vyhnout jeho zaplacení. Je povinné pro každého vlastníka vozidla.
  • Povinné ručení kryje třetí osoby, například další osoby, které ve svém autě vezete.
  • Havarijní pojištění je tedy dobrovolné a kryje hlavně váš majetek, vozidlo, ostatní vozidla a všechny majetkové předměty v okolí, které byste mohli svojí nehodou poškodit.

Příklad: Když jsem před lety jela s dětmi ze školy, do cesty mi vběhla srnka a já nabourala do u cesty zaparkovaného auta, ve kterém v té době seděl starý pár. Nikomu se naštěstí nic vážného nestalo. Škody způsobené na zdraví mém, mých dětí a páru tenkrát pokrylo povinné ručení, škodu na obou autech pak havarijní pojištění.

V obou případech je lepší pojištění platit, poplatek, který platíme pravidelně je totiž podstatně nižší než částka, kterou bychom byly nuceni zaplatit v případě autonehody.

Jak si pojistit vozidlo v 5 snadných krocích

1. Buďte připraveni

Pokud se rozhodnete navštívit později kamennou pobočku pojišťovny, projděte si nejprve co nabízí na internetu. Podívejte se na stránky nejrůznějších, ale ověřených, pojišťoven a srovnejte vše, co nabízí. Jsou k pojištění nějaké bonusy? Nabízí pojišťovna odtah vozidla zdarma? Kolik % ze způsobené škody budete muset hradit z vlastní kapsy? Teprve vybaveni informacemi se vydejte na pobočku, ať nejste překvapeni a můžete si případně vyjednat lepší cenu, nebo některé z bonusů.

2. Levnější neznamená lepší

Stejně jako dražší neznamená kvalitnější. Cena je samozřejmě důležitá, neměla by však být klíčovým ukazatelem lepšího pojištění. Levnější ručení totiž často mže znamenta, že podstatnou část při nehodě hradíte vy. Pojišťovna tak na vás vydělá. Proto volte raději kvalitnější pojištění, které bude vyhovovat vám, než pojištění levnější.

3. Zkuste online kalkulačku pro výpočet pojištění

V dnešní moderní době už lze zjistit cenu pojištění a posléze ho i sjednat z pohodlí domova. K tomu, abyste si vypočítali výši pojistného přitom stačí pár jednoduchých kroků a základní informace o vás. Velkou výhodou kromě pohodlí je i to, že vždy vidíte celkovou částku, kterou budete platit-nic vás nemůže zaskočit. Pro výpočet můžete použít například online kalkulačku na portálu ePojištění

4. Prostudujte si dokumenty

Ihned po sjednání pojištění online obdržíte potvrzovací mail a něm i zelenou kartu. U některých pojišťoven ji obdržíte až po zpracování informací fyzickou osobou – zaměstnancem pojišťovny. Následně obdržíte všechny potřebné dokumenty, např. údaje pro zaplacení pojistného. Všechny obdržené dokumenty byste si měli pořádně pročíst a prostudovat, zda obsahují stejné informace jako vámi sjednané pojištění skrze internetovou kalkulačku.

5. Pokud něco nesouhlasí, ozvěte se

Po prostudování dokumentů a případných nesouhlasných informací se nebojte ihned obrátit na pojišťovnu

Tip na levnější pojištění: Místo povinného ručení a ještě k tomu navíc sjednaného havarijního pojištění si sjednejte povinné ručení s řadou připojištění-mluvím z vlastní zkušenosti. Vyjde to mnohem levněji a pokryje to všechny potřebné výdaje. Povinné ručení, které stejně musíme platit tak i tak, pokryje pouze náklady spojené s úrazem/škodou třetích osob. Havarijní pojištění pak pokrývá škodu na majetku. Můžeme si ale zřídit připojištění k povinnému ručení takové, které pokryje právě škody na majetku jak naše, tak i dalších zúčastněných osob. U některých pojišťoven vás toto až o polovinu levněji. Pomoct vám k tomu může některá z internetových online kalkulaček.

Jaká připojištění lze sjednat k povinnému ručení?

  • Odcizení
  • Vandalismus
  • Živelná pohroma
  • Pojištění skel
  • Úrazové pojištění
  • Pojištění zavazadel
  • Zapůjčení náhradního vozu
  • Střet se zvěří

Závěr

Co tedy z celého článku vyplývá? Je mnohem levnější sjednat si pojištění vozidla, než platit sazbu za jeho nepojištění, která je mnohem vyšší. V případě nehody navíc na sebe můžete uvalit nejen pozornost státních orgánů, ale také veškeré náklady na pokrytí škody, které byste museli hradit ze své kapsy. Také pokud máte doma nepojištěné pojízdné auto a uvažujete o jeho pojištění, nebojte se sjednat si pojištění z domova pomocí online kalkulačky (např.  jako je tato), je to rychlejší, pohodlnější a na pročtení všech dokumentů máte dostatek času.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}