.st0{fill:#FFFFFF;}

Nejlevnější pojištění auta: 5 tipů, jak ušetřit 

 5 září, 2022

Jana Vochková

5/5

Vyšší ceny na nás číhají při placení složenek. Při nákupu potravin a jiného spotřebního zboží a při tankování se nám protáčí panenky už několik týdnů. Při procházení rodinného rozpočtu, zvláště té výdajové stránky jsem došel k závěru, že někde se přece musí dát trochu ušetřit, aniž bych omezoval nezbytné výdaje, zvlášť když mi dosloužilo auto a je třeba pořídit nové. Cestu jsem našel právě v pojištění auta. O pět tipů, jak při pojištění automobilu ušetřit, se s vámi moc rád podělím. Ať už sjednáváte pojistku pro zbrusu nový vůz či ojetý automobil z bazaru či od soukromé osoby, věnujte pozornost následující radám a ušetřete tak na pojistném.

Spolehlivé vozy pro spolehlivé řidiče

Pojišťovny si pravidelně vedou reporty o opravách ve vztahu s počtem najetých kilometrů, na základě kterých jsou schopny určit, které vozy jsou spolehlivé. Díky tomu je pro tyto vozy možné sjednat nižší pojistné, než na druhé. S tempem, jakým se na trh dostávají nové modely automobilů, se tato data mohou v čase měnit, proto se vyplatí hledat před nákupem auta co nejaktualizovanější informace.

Výsledky tohoto šetření vás mohou velice překvapit a modely, o kterých jste ani neuvažovali, nakonec mohou úplně změnit vaše konečné rozhodnutí. Pokud čekáte na vrcholu hlavně japonská a německá auta, jste na omylu. Velice dobře si vede například Dacia Sandero a to i přesto, že tato rumunská značka má u nás většinou pověst levného, ale za to méně kvalitního auta. Dále třeba takový Ford Mondeo, který se vyráběl mezi lety 2014 a 2019 se umístil v žebříčku spolehlivých vozů mezi top auty, ačkoliv u některých budí spíše posměch.

To také svědčí o tom, že i zánovní auto můžete pořídit s výhodnou pojistkou. Obecně si vedly dobře vozy značek Mercedes, Kia či Renault. Naopak se příliš neosvědčil například Opel. U zajetých německých automobilů to pak velice záleží na modelu. Například BMV řady 1 si vedlo velice slibně a kazilo se jen v ojedinělých případech. Ani česká stopa neudělala ve světě ostudu, taktéž Škoda Superb se řadí mezi velice spolehlivé vozy.

Pozor na věk majitele vozidla

U některých pojišťoven může hrát roli také dosažený věk majitele vozidla. Obecně se dá říct, že čím je člověk starší a čím déle vlastní řidičské oprávnění, tím je pro pojišťovnu spolehlivějším partnerem. Je možné, že díky tomuto parametru mu bude poskytnuto nižší pojistné. Stává se tak i v případě, kdy řidičský průkaz leží dlouhá léta v šuplíku a po dlouhé době se jej majitel rozhodne oprášit. Pojišťovna už si zkrátka nezjišťuje, jak často skutečně auto řídíte, směrodatný ukazatel je zkrátka jen věk. Nemusí ale vždy přímo platit, že čím starší člověk, tím výhodnější pojistka.

V důchodovém věku se klesající křivka cen pojištění může lámat a opět stoupat, přestože senioři obecně platí za opatrnější řidiče. Ačkoliv jsou senioři na silnici obezřetnější než mladí řidiči, stejně jsou velice často spoluúčastníky nehod. Stále ale převažuje největší riziko u mladých řidičů do 25 let. Například v roce 2019 bylo až 20 % dopravních nehod na českých silnicích zaviněných mladými řidiči do 20 let. Pokud patříte do té mladistvější skupiny nových majitelů aut, určitě vás napadlo, že zkrátka napíšete své auto například na rodiče.

To ale není vždy úplně rozumné řešení. Rodiče možná jezdili roky bez nehod a mají tak slevy na pojistném až ve výši několika tisíců ročně. Každý rok totiž řidiči, kteří si drží své jízdy bez nehod, získávají bonusy z pojistného. V závěru je tak lepší zaplatit z počátku svého aktivního řízení na pojistném trochu více a v průběhu let sbírat bonusové body.

Čím větší kufr, tím víc peněz

Cenu povinného ručení auta ovlivňuje mnoho parametrů. Patří zde i výkon, který je přirozeně u menších aut nižší, tudíž ani pojistné u nich nebude sahat do astronomických výšek. Před nákupem automobilu si tak ověřte, jestli je skutečně kombík to, co potřebujete. Například takový sedan působí skromným dojmem, přestože nabízí vcelku velký prostor.

Toto ale nemusí vždy na sto procent platit u ojetých vozů. Občas se vyplatí, zvláště máte-li třeba rodinu, poohlédnout se třeba po nějaké slušné Octavii Kombi. Je to spolehlivé auto, které vás bezpečně odveze z bodu A do bodu B i s kočárkem v kufru, přitom pojistné u tohoto auta nebude nijak závratné, jelikož je zkrátka starší.

Pravidlo čím větší auto, tím víc peněz za pojištění platí hlavně v případě, že vaše trvalé bydliště je ve větším městě. Představte si například, že žijete v Praze a plánujete si pořídit nové prostorné SUV pro celou rodinu. Riziko, že vám zde auto někdo nabourá nebo poškrábe na přeplněných parkovištích je zde mnohem vyšší než v případě, že byste své auto parkovali ve dvoře u rodinného domu na vesnici. Také pojišťovny jsou si tohoto velice dobře vědomy.

Bydlíte-li tedy na vesnici nebo v malém městě, můžete dostat při pojišťování auta značnou výhodu. Osobně bydlím ve větším městě a fakt, že to pojištění zde budu platit více, mě trochu zaskočil. Máme k dispozici parkovací dům kousek od bydliště i zaměstnání a sám jsem se nikdy nestal účastníkem nehody. Přesto mi známý, co se v branži pohybuje, vysvětlil, že místo bydliště hraje velkou roli, i když jsem vcelku spolehlivý řidič.

Nejlevnější pojištění auta: 5 tipů, jak ušetřit

Volte světlejší vozy

Ano, i takový pro nás bezvýznamný parametr jako barva může hrát při stanovení pojistného velice významnou roli. Pokaždé, když jsem v životě vybíral auto (a že už jsem to párkrát zažil) byla barva auta až úplně to poslední, co mě kdy zajímalo. No a očividně to byla chyba. Kdybych si své první auto, které jsem si pořizoval, když mi bylo 25 let, pořídil jiné než černé, možná bych za pojištění platil trochu méně. Podle statistik jsou totiž tmavá auta mnohem častěji vystavována opravám, mají totiž vyšší nehodovost. Mezi tyto barvy patří například i červená.

Nejpraktičtější, ve všech směrech, je tak koupit auto v bílé či béžové barvě. Mezi bezpečné barvy se pak řadí také například méně obvyklé barvy aut, jako třeba žlutá, fialová, hnědá a obecně matné modely. Nejspolehlivější je ale vsadit na bílou, i za cenu toho, že je na ní vidět každý flíček. Bílá auta mají totiž na českých silnicích nejnižší nehodovost. Zaplatíte méně peněz na pojištění, je menší pravděpodobnost, že se připletete do dopravní nehody, navíc nebude auto přitahovat takové množství slunečních paprsků. A to se zvlášť v letních měsících velice vyplatí.

Periodické propočty

Automobily se řadí mezi spotřební zboží. Takové auto ztratí na hodnotě už ve chvíli, kdy opustí salón. Představte si tedy, jak jeho cena klesá s postupem času, kdy je pravidelně opotřebováváno. Je přirozené, že auto čas od času potřebuje nějakou opravu či údržbu. V případě staršího auta je ale také přirozené, že náhradní díly nezbytné pro opravu budou také stát méně, přece jenom se jedná o starší model. To bude ovšem platit za předpokladu, že v bazaru pořídíte slušné auto a ne deset let starou fabii. Pokud jste právě zjistili, že za své staré auto už dlouho platíte stejnou, vysokou částku, možná je čas s tím něco udělat. Možností pojistit auto jinak je spousta, jen je obtížné je vždycky najít.

Samozřejmě se dá říci, že čím více zaplatíte za auto, tím menší bude břímě ve formě pojištění. Nová auta jsou technicky lépe vybavená, mezi tuto výbavu se řadí i bezpečnostní prvky a z toho důvodu je zde riziko nehodovosti menší. Rozhodně se dá ale ušetřit na pojistném i v případě nákupu ojetého auta.

Pravá ruka jménem srovnávač

Sice jsem si zjistil, co všechno cenu havarijního pojištění ovlivňuje, najít to nejlevnější pojištění pro můj vůz byl ale celkem oříšek. Na trhu je tolik pojišťoven, které byly připraveny moje auto pojistit. Jak jsem ale mohl vědět, kterou vybrat? Na to, abych si pozorně vyhledával informace o pojistkách všech dostupných subjektů, jsem totiž rozhodně neměl čas. Naštěstí tady ale máme srovnávače. Těch je ovšem na českém internetu taky čím dál tím víc. Já nakonec vsadil na ověřený srovnávač cen pojištění ePojištění. Používám ho tak často, že už ho mám i připnutý na liště, srovná zkrátka úplně všechno.

Ať už pořizujete auto, nemovitost, svou dovolenou nebo třeba mazlíčky, ePojištění má prostě všechno. Hodí se i jako skvělý zprostředkovatel zmíněných periodických propočtů. Jednoduše se prokliknete na hlavní stránku, kde si vyberete typ pojištění, který potřebujete sjednat. Dále pokrčujete na tlačítko spočítat cenu. Otevře se nové okno, do kterého zadáte všechny potřebné údaje, v tomto případě o automobilu, který si přejete pojistit. Následně ePojištění srovná nabídky všech pojišťoven a vy si tak snadno vyberete to nejjednodušší. Na tomto portále oceňuji především to, že stránky jsou velice přehledné a zkrátka funkční. Celý proces od výběru po uzavření smlouvy trvá pár minut.

Co mě velice příjemně překvapilo, byl dárek za čerpání služeb. Pokud si přímo na ePojištění sjednáte pojistnou smlouvu, dostanete jako dárek poukaz na internetový obchod Mall.cz, ten můžete využít na různé praktické věci, které se v autě vyplatí mít. Já jej využil na nákup kamery do auta. Navíc ještě dostanete slevu 850 korun na pískování skel, což je dost slušné a rozhodně se vyplatí slevu využít.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}