Zakoupení prvního automobilu nebo motocyklu znamená velkou událost a spoustu radosti. Znamená také povinnost uzavřít smlouvu o povinném ručení. Jak se vyznat v nabídkách desítek pojišťoven a jak se zorientovat v terminologii, kterou používají?

Povinnost platit povinné ručení

Jestliže vašemu vozidlu byla přidělena registrační značka, je to také rozsudek nad vaší peněženkou. Jste povinni platit povinné ručení. Každé vozidlo, které je používáno na veřejných komunikacích, má technický průkaz nebo registrační značku, musí být pojištěné. Povinnost se vztahuje na osobní automobily a motocykly, ale také na přívěsné vozíky, mopedy, tříkolky a čtyřkolky. Povinnost platit pojištění odpovědnosti z provozu vozidla mají i prostředky veřejné dopravy, pracovní stroje a nákladní automobily.

Kdo nemusí platit povinné ručení

V České republice nemusí platit pojištění řidič vozidla, které je registrované v cizím státě a má platnou zelenou kartu. Za takové vozidlo bylo pojištění zaplaceno už v místě registrace, proto se nevyžaduje opětovná platba. Dále nemusí povinné ručení platit vozidla, která jsou zařazena do integrovaného záchranného systému. Povinnost se nevztahuje ani na vozidla BIS a některá vozidla konkrétních ministerstev. Povinné ručení nehradí za vozy Policie České republiky. Výjimku mají i obecní vozidla sboru dobrovolných hasičů.

Ušetřete na povinném ručení

Úspora až 75 %. Srovnejte nabídky pojišťoven.

Proč pojištění odpovědnosti z provozu vozidla

Povinné ručení a pojištění odpovědnosti z provozu vozidla jsou dva různé termíny pro stejný typ pojištění. Jakmile si pořídíte vozidlo a budete jej provozovat na veřejné komunikaci, musíte být pojištěni proto, abyste se kryli pro případ poškození zdraví nebo majetku těch, kteří jsou na veřejné komunikaci s vámi. Kdykoliv může dojít k nějaké dopravní nehodě a je třeba odškodnit ty, kteří nehodu nezavinili. U nás se pojištění řídí zákonem č. 168/1999 Sb.

Dopravní nehoda a pojištění odpovědnosti z provozu vozidla

Uzavřeli jste povinné ručení a způsobili jste nehodu. Z vašeho povinného ručení budou uhrazeny škody. Bude zaplacena oprava vozidel, které jste poškodili. Také bude proplacena náhrada za zdravotní komplikace nebo budou odškodněni pozůstalí v případě usmrcení. Ten, komu jste nehodu způsobili si může najmout právního zástupce na vaše náklady a může si vyčíslit i ušlý zisk. To je případ, kdy by se kvůli nehodě nemohl dostavit do práce nebo věnovat podnikatelským aktivitám. Jistě se správně ptáte, kdo uhradí vaše škody. K tomu povinné ručení neslouží. To byste museli sáhnout po jiném typu pojištění a uzavřít smlouvu o havarijním pojištění.

Povinné ručení a havarijní pojištění

Pro osobní automobily, motocykly, různé tříkolky a čtyřkolky, které si zakoupíte, nabízejí naše pojišťovny dva druhy pojištění. Jedno je povinné ručení a druhé je havarijní pojištění. Na první pohled by se mohlo zdát, že když se jedná o povinné pojištění, které je předepsané zákonem, budou všechny pojišťovny nabízet stejný typ pojištění za srovnatelnou cenu. Pozor! Mezi jednotlivými pojistnými smlouvami existují obrovské rozdíly, jak jsem se mohla přesvědčit, když jsem hledala nabídky pojištění pro mou Octavii. Rozdíly jsou i mezi částkami ročního pojistného předepsaného různými pojišťovnami. Projděte si důkladně jednotlivé podmínky a srovnejte ceny.

Jakmile si koupíte svůj první vůz, budete jistě zvažovat i uzavření smlouvy o havarijním pojištění. Jedná se o pojištění dobrovolné. V případě, že způsobíte dopravní nehodu, budou se škody na voze toho, koho jste poškodili, platit z vašeho povinného ručení. Váš vůz ale bude na likvidaci a vy přijdete o obrovský majetek. Právě pro tyto případy je tu havarijní pojištění.

Proč uzavřít havarijní pojištění

Havarijní pojištění by pokrylo škody, které by vznikly na vašem vozidle, bez ohledu na to, že jste to byli právě vy, kdo nehodu způsobil. Také vám pokryje újmu v případě, že se váš vůz stane terčem vandalů, bude odcizen nebo poškozen některým z přírodních živlů. Je možné si u pojišťovny vybrat, která rizika chcete mít havarijním pojištěním ochráněna. Běžně jsou součástí služeb havarijního pojištění i asistenční služby. V případě nehody vám z havarijního pojištění bude proplacen odtah vozidla nebo jeho oprava na místě. Také vám pokryjí náklady na vyproštění vozu a jeho úschovu v případě, že je nepojízdné. Máte nárok na náhradní dopravu do cíle cesty, případně domů a je možné i zažádat o proplacení účtu za ubytování pro všechny cestující ve voze.

Stručně o povinném ručení:

  • hradí škody na vozidle poškozeného vámi způsobené dopravní nehody,
  • hradí odškodnění v případě zdravotní újmy,
  • hradí odškodnění pozůstalým, pokud by došlo k usmrcení,
  • hradí náklady na právního zástupce poškozeného,
  • hradí poškozenému ušlý zisk.

Stručně o havarijním pojištění:

  • hradí škody na vašem vozidle i v případě, že jste nehodu zavinili,
  • hradí škody po vandalech,
  • hradí škody způsobené přírodními živly,
  • hradí náhradu za odcizené vozidlo,
  • nabízí řadu užitečných doplňkových služeb.

Výpočet ceny za povinné ručení

Možná vás překvapí, že na stejný typ auta nabídne pojišťovna dvěma osobám různou cenu. Je mnoho faktorů, které vstupují do výpočtu ceny za povinné ručení. Jako první je to věk toho, kdo bude vozidlo řídit. Mladí řidiči jsou podle statistik častějšími viníky dopravních nehod, a proto mají dražší pojistku. Jinak se počítá pojištění, pokud budete mít auto pro soukromé účely a jinak když vám bude sloužit pro podnikání. Jiné ceny pojištění platí i pro různá města. Dále se zohledňuje řidičská historie a jsou zvýhodněni ti řidiči, kteří neměli v posledních letech dopravní nehodu. Poté pojišťovně sdělíte typ vozidla. Do výpočtu pojistného zahrne druh vozidla, výkon motoru, objem válců, hmotnost a stáří vozidla.

Hledání nejlevnějšího pojištění

Pro mě bylo velkým překvapením, že se nabídky pojišťoven liší až o tisíce korun. Rozhodně není v lidských silách zjistit si pojištění jednotlivě u všech pojišťoven během krátkého času. Když jsem hledala nejlevnější pojištění pro svou Octavii, musela jsem zdlouhavě vyplnit velmi složité formuláře na stránkách pojišťoven. Často formulář vyžadoval veškeré údaje včetně rodného čísla. Přiznám se, že se mi nechtělo zadávat rodné číslo jen proto, že se chci informovat o ceně pojištění. Zadání osobních údajů často končilo tím, že mi nezobrazili cenu, ale informaci, že mi někdo zavolá. Nabídky, které jsem pro svou Octavia 1,8TSi našla, mě cenou příliš neoslovily. U Kooperativy bych platila 7 702 Kč a u ČSOB dokonce 8 688 Kč. Kdybych chtěla uzavřít havarijní pojištění tak jej Kooperativa nabízí za 12 512 Kč a ČSOB za 17 172 Kč. Vždy se jedná o roční sazbu pojistného.

Jak vyzrát na povinné ručení

Určitě neplýtvejte časem a neprocházejte nabídky pojišťoven tak, jako jsem to dělala já. Mnohem rychlejší je pojištění hledat přes různé srovnávače, které vám zobrazí nabídky hned několika pojišťoven. Například server ePojištění vám ceny seřadí podle nejlevnější nabídky a můžete si pojištění hned sjednat. Pro mě bylo mnohem přehlednější a uživatelsky snadnější. Našla jsem povinné ručení za 6 242 Kč od ČPP SPOROPOV PLUS s limity plnění na 35 milionů. Havarijní pojištění mi bylo nabídnuto za 9 699 Kč.

Na co se vztahuje pojištění odpovědnosti z provozu vozidla

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na