Kontrola povinného ručení může být nepříjemná. Jak nedostat pokutu a kde si ověřit platnost povinného ručení?

Důležitost zelené karty

Zelená karta vám při policejní kontrole může udělat pořádné zle. Je to totiž jediný doklad o platnosti vašeho povinného ručení. Mějte zelenou kartu vždy u sebe a kontrola povinného ručení vás nezaskočí.

Co musí obsahovat

  • Název

Zelená karta musí obsahovat svůj oficiální název „Mezinárodní automobilová pojišťovací karta“. Dalším základním údajem je, kdo vydání zelené karty povolil (na území ČR je to Česká kancelář pojistitelů).

Ušetřete na povinném ručení

Úspora až 75 %. Srovnejte nabídky pojišťoven.

  • Kód země a kód pojistitele

Dále musí zelená karta obsahovat kód země, kde byla vydána a kód pojistitele neboli kód pojišťovny, u které jste si povinné ručení sjednali.

  • Sídlo, zástupci pojišťovny, asistenční služby

Informace o názvu, sídle a zástupci pojišťovny, včetně kontaktu na asistenční službu jsou dalšími důležitými náležitostmi.

Nezapomeňte si zkontrolovat i to, zda je správně uvedeno číslo pojistné smlouvy.

  • Zelená karta datum platnosti

Zelená karta má určité datum splatnosti i pokud je povinné ručení sjednáno na dobu neurčitou. Zelená karta musí dále obsahovat ještě uvedení značky vozidla a modelu, druhu vozidla, registrační značky vozidla či jeho VIN. Na zelené kartě musí být uvedeny i osobní údaje pojistníka (jméno a adresa).

Platnost zelené karty

Platnost zelené karty je pouze na území států, které jsou na ní vypsány. Pokud je však nějaký stát přeškrtnut, povinné ručení na území daného státu neplatí.

Pokud se rozhodnete cestovat do státu, kde vaše zelená karta neplatí, musíte si při vjezdu do dané země sjednat hraniční pojištění (do jisté míry nahrazuje povinné ručení).

Zelená karta a online sjednání povinného ručení

Pokud si sjednáte povinné ručení prostřednictvím internetu, obdržíte zelenou kartu ihned v elektronické podobě na email a vytisknete si ji. Tato zelená karta je ale pouze dočasná a její platnost je omezená. Slouží vám do té doby, než vám bude zaslána originální zelená karta v písemné podobě.

Zelená karta v autě

Protože je to jediný doklad, který potvrzuje platnost povinného ručení, je třeba ho mít neustále ve vozidle. Zda mít ve vozidle duplíkát či originál není podle zákona zcela upřesněno. Jedinou podmínkou je, aby byla zelená karta řádně vytištena a obsahovala všechny nutné náležitosti.

Pokud u sebe při policejní kontrole zelenou kartu nemáte, může vás kontrola povinného ručení stát až 3 000 Kč.

Duplikát zelené karty

Duplikát zelené karty není k zahození. Může se vám hodit například při cestě do zahraničí, kde pokud způsobíte nehodu, musíte svou zelenou kartu odevzdat místní policii.

Ztráta zelené karty

Neprodleně po zjištění ztráty zelené karty se dostavte na nejbližší pobočku vaší pojišťovny. Pro jistotu využijte služeb hromadné městské dopravy nebo požádejte známého, aby vás na místo přivezl. Neriskujte policejní kontrolu v případě absence zelené karty.

Když dorazíte na místo, nahlašte vše pojišťovně, předložte pojistnou smlouvu a doklad o zaplacení povinného ručení. Identifikujete se svými osobními doklady a pojišťovna vám zelenou kartu vydá na počkání.

Změna údajů na zelené kartě

Mezi důležité změny, které je třeba pojišťovně nahlásit je například změna jména, adresy či změna registrační značky. Po nahlášení vám bude vydána zcela nová karta zarma.

Jak zkontrolovat platnost pojištění

Pokud si nejste jisti s platností vašeho povinného ručení, můžete si to ověřit například v této databázi pomocí zadání své registrační značky.

Jestliže se váš vůz v databázi nenachází, zkontrolujte, zda jste údaje zadali správně. Pokud ano, obraťte se na vaši pojišťovnu, aby zkontrolovala platnost vaší pojistky.

Výhodné povinné ručení

Neriskujte pokuty a dejte si pozor na zelenou kartu, protože kontrola povinného ručení může být i nepříjemná. Pojišťoven, které nabízejí povinné ručení je opravdu mnoho. Pokud si nejste jisti s výběrem, optejte se známých, nebo si pročtěte recenze na internetu. Pokud už máte vybráno, nyní máte na výběr. Můžete si pojištění sjednat online, nebo osobně na pobočce. Pokud ještě svého favorita, co se týče pojištění, nemáte, můžete si vyzkoušet sjednání na online kalkulačkách. Jsou to webové stránky, díky nimž si můžete podle svých představ a zadaných údajů najít a srovnat pojištění a následně si vybrat to pro vás nejvýhodnější. Jedním takovým srovnávačem je srovnávač epojisteni.cz, se kterm mám už letité zkušenosti.

Máte i Vy nějaké zkušenosti s pokutami za absenci zelené karty? Sdělte nám své zkušenosti do komentářů pod článkem. Vaše poznatky mohou pomoci i ostatním čtenářům.

Kontroly povinného ručení - jak se na ně připravit? - konečný obrázek

Kontroly povinného ručení – jak se na ně připravit?

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na