.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak změnit povinné ručení 

 21 prosince, 2016

Kateřina Trousilová

5/5

Máte povinné ručení, ale nejste s ním spokojeni. Dá se to vůbec řešit? Neodpovídá sjednané povinné ručení vašim potřebám, ale u své pojišťovny chcete zůstat? Chtěli byste si změnit typ povinného ručení a to bez potřeby výpovědi? Existuje pár možností, jak to dokázat.

Mému známému se stalo, že jednoho rána přišel zrovna po silvestrovské noci ke svému autu, které mělo rozbité čelní sklo. Oprava takového skla může stát i několik tisíc. Ihned zavolal na pojišťovnu, ale tam mu řekli, že s tím nic neudělají, protože není na skla pojištěný. Vyvedli ho z omylu, protože si myslel, že pojištění skel je součástí povinného ručení. Také si myslel, že pokud je smlouva na povinné ručení už podepsána, nedá se v ní nic měnit a pokud by chtěl dělat změny, musel by si za to připlatit. Změna povinného ručení je naštěstí zdarma. Skla si musel zaplatit a když zjistil, kolik ho to bude stát, rozhodl se na skla připojistit.

Pokud máte třeba známé, kteří na chybějící část doplňkového připojištění doplatili, rozhodnete se, že se raději necháte připojistit. Jestliže třeba vidíte sousedovo auto s rozbitými skly, nebo uvíznutého člena rodiny bez asistenčních služeb, je to docela děsivé. Nejlepší ze všeho, je ale myslet na tyto věci před úplným začátkem sjednání povinného ručení. Sepište si tyto věci, proti kterým se chcete nechat pojistit a ušetříte si zbytečné starosti s pozdějšími změnami ve vaší pojistné smlouvě. Pokud jste se už ale dříve pojistili a nějaké doplňkové pojištění vám chybí, nedá se nic dělat, naštěstí všechno jde dopojistit.

Jestliže se změnily vaše kontaktní údaje, neprodleně to nahlašte i vaší pojišťovně, protože to jsou velmi důležité údaje pro sjednání pojistné smlouvy.

Jak změnit povinné ručení - prostřední obrázek

Co je třeba vědět před změnou pojištění

  1. Pojištění vzniká nejdříve za den od uzavření pojistné smlouvy.
  2. Sjednává se na dobu neurčitou s pojistným obdobím jeden rok, pokud se pojistitel s pojišťovaným nedohodne jinak.
  3. Pojištění se nijak nepřerušuje.
  4. Změnu frekvence placení na pojistné smlouvě lze provést pouze k datu výročí.

V případě, že pojistník v průběhu pojištění požádá o změnu či opravu údajů v pojistné smlouvě na údaje, které mu musely být známy již v době sjednání smlouvy, a tato oprava či změna má vliv na změnu pojistného rizika a na výši pojistného, je pojistitel oprávněn navrhnout novou výši pojistného s účinností od počátku pojištěn.

V rámci sjednaného pojištění můžete požádat o změnu doplňkových pojištění, změnu pojišťovny, žádost o změnu spoluúčasti, jinou žádost v pojištění.

Pojišťovny mají spoustu doplňkových připojištění, které stále obměňují a doplňují o nové vlastnosti. Je tey možné, že budeme chtít doplňkové pojištění navíc. V tomto případě není pro pojišťovnu vůbec žádný problém, nás připojistit doplňkovým pojištěním.

Změna pojišťovny je už těžší záležitost. Změna pojišťovny se dá uskutečnit takzvanou výpovědí. Výpovědí jsme se zabývali v článku Jak vypovědět povinné ručení.

Žádost o změnu spoluúčasti či žádost o doplnění asistenčních služeb není také žádný problém.

Změna povinného ručení a pojistník

Pokud se pojistník liší od pojištěného, může měnit smlouvu pouze se souhlasem pojištěného. Žádost musí v tomto případě podepsat pojistník.

Jak postupovat

Tak zásadní věc, kterou je změna povinného ručení, si můsíte zvlášť důkladně promyslet. Můžete například ke svému povinnému ručení žádat i doplnění asistenčních služeb či připojištění.

Naši smlouvu si můžeme změnit prostřednictvím internetu, mobilního telefonu nebo na kterékoli pobočce naší pojišťovny. Aby mohla pojišťovna požadované změny učinit, musíme si připravit číslo pojistné smlouvy, ve které chceme provádět změny.

Musíme si vyplnit formulář o změnách ve smlouvé, který je většinou ke stažení v elektronické podobě na webových stránkách naší pojišťovny. Formuláře se rozdělují na dva druhy:

a) Technický formulář (změny rizik a pojištěných)

b) Netechnický formulář (změny kontaktních údajů, zodpovídajících osob či změny fondů)

Jak najít to správné povinné ručení?

Možností, jak najít to pravé povinné ručení, je opravdu mnoho. Můžete se poradit s vašimi známými, přečíst si internetová fóra a diskuze, podívat se na recenze k určitým pojišťovnám, nebo si prostě jen tak na internetu brouzdat a hledat. Hledání na internetu stojí ale velkou spoustu času. Především hledání ceny a zároveň jejich srovnávání. Ke srovnávání nám ale může pomoci takzvaná online kalkulačka.Kalkulačky a srovnávače slouží k tomu, aby nám pomocí pár vložených údajů pomohly najít to nejvýhodnější pojištění, v našem případě povinné ručení. Mně osobně vyhovuje kalkulačka na webu epojisteni.cz, která mi nabídky jednotlivých pojišťoven podle ceny srovná a přehledně ukáže. Ke srovnání vám stačí jen velký či malý technický průkaz a pár osobních údajů, bez kterých to bohužel nejde. Výhodou je, že vám ušetří hodně času a také peníze.

Jak změnit povinné ručení - konečný obrázek

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}