.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak zařídit pojištění vozidla při přepisu 

 31 července, 2019

Jana Vochková

Ohodnotit

Každý majitel vozu musí mít na automobil sjednané povinné ručení. Co a jak je nutné zařídit v případě, že se vozidlo přepisuje na jiného majitele, abychom se vyhnuli problémům?

Co vás čeká na evidenční kontrole

Ještě před převodem automobilu s ním musíte vyrazit na evidenční kontrolu. Smyslem této kontroly je ověřit, jestli je vozidlo skutečně v takovém stavu, jak se uvádí ve velkém technickém průkazu a jestli souhlasí i údaje v tzv. malém technickém průkazu.

S autem musíte tedy navštívit na stanici technické kontroly, a to na libovolnou kdekoli po republice. Na místě registrace vozidla při evidenční kontrole nezáleží. S sebou si připravte:

  • technický průkaz vozidla (originál)
  • osvědčení o registraci vozidla alias malý technický průkaz (také originál)
  • lékárničku s platným datem expirace

Ceny za evidenční kontrolu se liší podle konkrétní stanice technické kontroly, kam se s automobilem vydáte. Obecně se ceny pochybují v rozpětí 400 až 1 000 Kč.

Musí mít auto pro převod platnou STK?

Nemusí. Na evidenční kontrolu ovšem s vozidlem před přepisem dorazit tak či tak bude nutné. Situace se pak zkomplikuje o to, že s vozidlem bez platné STK vlastně nesmíte vůbec na silnici. Chcete-li tedy absolvovat převod podle pravidel, prakticky vám nezbývá jiná možnost, než vozidlo na kontrolu odtáhnout a totéž absolvovat cestou nazpět.

Možnost „to risknout“ a vyrazit s vozidlem bez STK pochopitelně nelze doporučit, neboť by vám za to mohl hrozit velmi nepříjemný postih. Za prošlou technickou si můžete „vysloužit“ správní řízení s pokutou 5 000 až 10 000 Kč, připsání dokonce pěti bodů či zákaz řízení v délce šesti měsíců až jednoho roku.

pojištění auta při přepisu

Jak probíhá převod vozidla

Zásadní změnou, která celé řadě motoristů stále působí problémy, je vymizení tzv. polopřevodu. K jeho zrušení došlo na konci roku 2014 a od roku 2015 funguje již pouze převod. Automobil se, jednoduše řečeno, nyní z jedné osoby převede přímo na jinou. Pokud si koupíte vůz, jde tedy o zjednodušení situace.

Legislativně je tento případ upraven v §8 zákona 56/2001 Sb, který byl novelizován. Aktuálně je možné převod realizovat na úřadu obce s rozšířenou působností. Hlavní změna s novou zákonnou úpravou tkví tedy v tom, že přepis můžete absolvovat na kterémkoli úřadu, nemusíte se vypravit na ten místně příslušný.

Přepis na registru silničních vozidel musíte stihnout do 10 dnů. Žádat budete vy i bývalý majitel vozu. Oba byste se proto na úřad měli dostavit. Úplně nezbytné to ale není. Jestliže jedna ze stran být přítomna nemůže, může udělit také plnou moc. Na té by měl být úředně ověřený podpis.

Které dokumenty k převodu budete dokládat

  • osobní údaje obou zúčastněných
  • malý technický průkaz
  • velký technický průkaz
  • zelená karta
  • protokol o evidenční kontrole (ne starší než 30 dnů)
  • doklad potvrzující převod vlastnického práva
  • popřípadě ověřená plná moc

Kolik převod stojí

Za převod automobilu se platí správní poplatek ve výši 800 Kč. V některých případech je rovněž nutné počítat se zaplacením ekologické daně. Daň se platí, jestliže se na vozidlo vztahují normy EURO 0, 1, 2.

Jak dlouho převod trvá

Na úřadě byste měli strávit pouze několik málo minut. Určitě se tak nejedná o zdlouhavé jednání a u převodu se určitě vyplatí osobně být.

Co se stane, když převod včas nestihnu

Jestliže lhůtu výše citovaných 10 dnů nedodržíte, může vám být udělena pokuta ve výši až 50 000 Kč. Je nutné si zároveň uvědomit, že hlavní díl zodpovědnosti dopadá v této situaci na prodávajícího.

Na co si dát u převodu pozor

Problematické situace často nastávají, když se rozhodnete udělit druhé straně plnou moc v dobré víře, že si přepis automobilu vyřeší sama. Vy už sice majitelem vozidla reálně nejste, přesto nejsou v praxi výjimkou složité dohady mající za cíl nového vlastníka přimět k tomu, aby si vozidlo na sebe skutečně přepsal.

Úředníci i policie se tak shodují v jednom: Nejsnazší je, když jdou prodávající i kupující řešit převod na úřad společně a osobně. Institut plné moci v tomto směru může nezúčastněnou stranu vystavit potenciálním problémům.

Přepis auta ze zahraničí

Jestliže si vozidlo kupujeme ze zahraničí a do ČR jej dovážíme, důležité je dbát na to, aby byl automobil v zemi původu řádně odhlášen. Vůz dostane takzvané převozní značky, se kterými ho sem můžete oficiálně přepravit. Opět je nutné nezapomenout na to, že jste také povinni absolvovat dovozovou technickou kontrolu.

Jak je to s registrační značkou

Registrační značka zůstává, vozidlo je registrováno s tou původní. Pokud by došlo k jejímu zničení, ztrátě či k poškození, vlastník si ji může vyměnit. Za tento úkon zaplatí poplatek.

Co vás čeká u povinného ručení?

Povinné ručení samozřejmě vždy platí vlastník vozidla. Jestliže vlastníkem nejste, platit ho nemusíte. Pamatujte si však, že k zániku tohoto zákonného pojištění nikdy nedochází automaticky. Pojišťovně tuto skutečnost musíte oznámit.

Celá řada majitelů se však při změně vlastníka automobilu potkala s problémem, neboť se automobil ocitl v nepojištěném období. K tomu může dojít za předpokladu, že původní majitel sice povinné ručení správně zruší, vlastník nový ale vyčkává, až bude vůz zapsán v registru. Pak vás ale čeká povinnost zaplatit za toto nepojištěné období příspěvek do garančního fondu. Vozidlo nesmí bez platného povinného ručení zůstat ani jediný den.

Největší problémy čekají na ty, kteří způsobí s nepojištěným vozidlem dopravní nehodu. Kromě pokuty totiž budete muset z vlastní kapsy uhradit i celou vzniklou škodu.

Zásada je jednoduchá: Ocitnete-li se v roli kupujícího, pak mějte na paměti, že jakmile jste podepsali kupní smlouvu, jste novým majitelem a povinné ručení se tedy stává vaší zodpovědností. Musíte si ho tedy již v tomto okamžiku uzavřít a není důvod čekat. Ostatně původní vlastník pravděpodobně se zrušením otálet také nebude, protože nemá zájem mít zodpovědnost za vás.

Povinné ručení si nově sjednejte k datu, které je napsané v kupní smlouvě. Určitě vám nepomůže pozdější argument, že v pojišťovně smlouvu špatně vyplnili. Podpis, který na smlouvu dáváte, totiž jednoznačně potvrzuje, že uvedené údaje jsou správné.

Zástupci pojišťoven také svorně doporučují sjednat pojistku už v okamžiku, kdy v ruce nemáte velký technický průkaz a neznáte SPZ auta. Ta se potom jednoduše nenapíše a dodatečně se doplní, jakmile ji znát budete.

Havarované vozidlo, u kterého lze očekávat, že delší dobu pojízdné nebude a vy si ho kupujete s myšlenkou opravy, doporučuje ČKP dodatečně z registru vozidel jednoduše vyřadit. Pak ho pojištěné nebudete muset vůbec mít.

Co budete u změny povinného ručení potřebovat

Z hlediska zákona se vás žádná povinnost dokládat jakékoli dokumenty netýká. Stačí jednoduše oznámit změnu vlastníka. Přesto se v praxi můžete setkat s tím, že pojišťovna trvá na tom, abyste předložili kupní smlouvu, případně velký technický průkaz, a to v kopii.

Kde si sjednat povinné ručení

Povinné ručení zcela jistě představuje pro motoristy nemalou finanční zátěž. Vyplatí se proto přemýšlet nad tím, u které pojišťovny si ho nejvýhodněji sjednat.

Srovnání přitom může být vzhledem k množství různých pojistných produktů poměrně náročné. Pomoci vám mohou internetové srovnávače jako například zde na webu. Do nich zadáte přesné parametry a získat můžete předběžnou kalkulaci povinného ručení a případně také i havarijního pojištění.

Srovnávače proto představují velmi užitečnou a snadno použitelnou pomůcku, která vám může v konečném důsledku ušetřit značné výdaje.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}