.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak zařídit pojištění auta na Slovensko 

 14 června, 2019

Jana Vochková

Ohodnotit

Plánujete-li cestu do zahraničí vlastním vozem, máte několik možností řešení pojištění auta. Buď vám bude stačit vaše současné povinné ručení a havarijní pojištění nebo si můžete zřídit krátkodobé havarijní pojištění vhodně nastavené do zahraničí nebo si sjednat cestovní pojištění, které bude zahrnovat  pojištění vašeho vozu.

V posledních letech se pro mě pravidelné cestování stalo takovou samozřejmostí, že jsem si již dávno sjednala celoroční cestovní připojištění k platební kartě a před většinou cest jsem tedy už skoro nic neřešila. Navíc když se člověk chystá na návštěvu k “bratrům” na Slovensko, má pocit, že vlastně ani pořádně neopouští svou zemi, proč by tedy řešil nějaká pojištění navíc… Protože jsem však poprvé jela do zahraničí vlastním vozidlem, podívala jsem se na podmínky svého pojištění důkladněji.

Kromě klasických služeb většina cestovních pojištění, těch sjednaných dlouhodobě např. ke kartě i těch krátkodobých, poskytuje tzv. asistenční služby. Stejně jako asi mnoho z vás jsem se domnívala, že se jedná právě o krátkodobé pojištění auta do zahraničí. Není to tak. Non-stop asistenční služba se vztahuje pouze na vás, nikoliv na vaše auto. Jedná se o službu, která vám zajistí převoz do nejbližší nemocnice, případně zpátky do České republiky.

Jednou z možností připojištění auta do zahraničí je tzv. technická asistence vozidla. Tedy služba, která vám při potížích pomůže se zajištěním servisu nebo odtahem vozu. Další možností připojištění vozidla do zahraničí je pojištění náhradního vozidla. V případě nepojízdnosti vašeho vozu vám bude poskytnuto od pojistitele auto náhradní.

První věc, kterou byste si měli před cestou do zahraničí důkladně prostudovat, je vaše současné povinné ručení, havarijní pojištění a celkové asistenční služby vaší pojišťovny. Nejste-li dostatečně spokojeni, můžete tato nastavení pozměnit, případně si sjednat další připojištění. Já se například musela víc zaobírat tím, že mám auto starší 14 lety, je tedy nepojistitelné pro havárii.

slovensko hrad

Povinné ručení

Sjednávat tato speciální připojištění nemusí být vždy nutné. Záleží totiž také na tom, jaké všechny služby obsahuje vaše povinné ručení a havarijní pojištění, tato nastavení je také možné před cestou do zahraničí poupravit. Povinné ručení samo o sobě není územně omezené pouze na Českou republiku, ale vztahuje se na převážnou část Evropy. Územní platnost se samozřejmě u jednotlivých pojišťoven liší, Slovensko by však mělo být vždy zahrnuto. Ve kterých státech je vaše vozidlo v rámci povinného ručení kryto, naleznete přímo na zelené kartě.

Obvyklým doplňkem k povinnému ručení jsou i základní asistenční služby, které platí pro Českou republiku i zahraničí, základní limity jsou ovšem poměrně nízké a je tedy dobré zvážit rozšíření připojištění na nadstandardní asistenční služby. Někdy je součástí povinného ručení i pojištění náhradního vozidla.

Havarijní pojištění

Podobně jako u povinného ručení je i u havarijního pojištění územní platnost definovaná nejčastěji pro většinu států Evropy. Opět se však tato platnost může u jednotlivých pojišťoven lišit. Máte-li sjednané pojištění “all risk”, je vaše auto pojištěno i v případě odcizení, a to včetně odcizení v zahraničí. Osobně jsem u havarijního pojištění narazila na problém, že maximální stáří automobilu může být 14 let…

řidič auta

Krátkodobé havarijní pojištění

Většina pojišťoven se bohužel nehrne do krátkodobých pojištění havárií. Tato pojištění poskytují pouze Allianz, Česká pojišťovna, ČPP, Kooperativa a Uniqa. Přičemž nejkratší smlouvu nabízí na 14 dní Česká pojišťovna, Allianz už minimálně na čtvrt roku.

Cena havarijního pojištění, i toho krátkodobého, se řídí běžnými hledisky. Jsou jimi cena pojistného, tedy cena auta podle odhadu pojišťovny, nikoliv dle ceny, kterou jste za auto zaplatili. Dále věk a bydliště pojistníka, tím je majitel vozu, i kdyby řídil někdo jiný. Jste-li z Prahy, zaplatíte za havarijní pojištění na cestu do zahraničí víc než někdo, kdo je z malé vesnice, protože v Praze jsou obecně vyšší rizika. Levněji také pojede ten, kdo za sebou nemá dopravní nehody. Důležitá je samozřejmě i lokalita dovolené, to se však týká vzdálenějších oblastí, nikoliv EU, potažmo Slovenské republiky.

Jednou z podmínek k uzavření krátkodobého havarijního pojištění je prohlídka vozu a jeho fotodokumentace. Většina pojišťoven má tuto prohlídku v ceně, ale například Uniqa si za prohlídku navýší cenu pojištění o 1 250 Kč.

Průměrná cena ročního havarijního pojištění se pohybuje okolo 8 200 Kč. Průměrná cena krátkodobého cestovního pojištění se pohybuje okolo 800 Kč. Měsíční taxa je tedy samozřejmě vyšší u krátkodobého pojištění. Někteří tak mohou situaci vyřešit tím, že si sjednají dlouhodobé pojištění a po dovolené vypoví smlouvu. Je to legální, každému se ale taková strategie nemusí zdát zcela poctivá… Uděláte-li to takto víckrát, budete již na seznamu vedený jako podezřelý a nezískáte žádné výhodné slevy apod.

Srovnání pojišťoven

Kooperativa

Kooperativa nabízí pojištění po celé Evropě v běžném rozsahu pojištění rizik pouze na jeden měsíc. Což je ideální právě pro někoho, kdo si nechce platit celoroční havarijní pojištění, ale při cestě do zahraničí má přeci jen obavu. V rámci asistenčních služeb nabízí zdarma odtah nepojízdného auta do servisu, jeho úschovu a zajištění ubytování. V nadstandardním asistenčním servisu nabízí i zajištění dopravy zpět do ČR  nebo pomoc, když vám dojde benzín nebo si zabouchnete klíčky. Tato extra připojištění se pohybují mezi 300 až 540 korunami a je třeba je hledat v nadstandardních asistenčních službách. Kooperativa navíc nabízí i mobilní aplikaci Koop asistent, která vám pomůže se silničními pravidly jiných států, včetně informací o cenách dálničních známek, povinné výbavě apod.

Jelikož jsem připojištění auta na dovolenou hledala poprvé, trvalo mi poměrně dlouho se v problematice zorientovat a správně se proklikat. Na mé dotazy o pojištění auta do zahraničí mi vyhledávač dával výsledky pouze o povinném ručení a havarijním pojištění. Poté jsem přeci jen konečně našla i pojišťovny, které zřizují cestovní připojištění vozidla v rámci cestovního pojištění. Tuto informaci jsem však většinou nenašla nikde jasně napsanou v úvodních informacích, ale musela jsem se prokousat jednotlivými pojištěními a pátrat po možných připojištěních.

Union

Union pojišťovna nabízí připojištění vozidla do zahraničí pro případ jeho nepojízdnosti v rámci cestovního pojištění od 50 Kč na den. V případě potřeby asistence je nutno kontaktovat společnost Eurocross Assistance. V rámci pojištění získáte možnost opravy auta na místě do 6 500 Kč, odtah vozidla, náhradní vozidlo až na 10 dní, náhradní dopravu domů do 40 600, ubytování pro posádku až 5 lidí na 3 noci a jiné pomoci při nedostatku paliva apod. do 6 500 Kč. Toto připojištění včetně klasického cestovního pojištění by mě na 10 dní vyšlo na 780 korun. Pro mé potřeby asi vítěz, pokud bych cestovala dál než na Slovensko, nejspíš bych zvolila jinou možnost.

Pojištění auta do zahraničí nabízí dokonce i Pojišťovna VZP, jedná se o cestovní připojištění Bezstarostná jízda. Obsahuje veškeré asistenční služby na území Evropy, včetně dopravy celé posádky i vozu zpět do ČR. Toto připojištění vyjde na 28 Kč na den. Navíc můžete získat slevu 10 %, jste-li pojištěnec VZP nebo při sjednání online.

AXA

Dále například AXA pojišťovna nabízí službu vhodnou k využití právě třeba na krátkou cestu na Slovensko. Jedná se o balíček Dovolená autem, obsahuje veškeré standardní služby. Toto pojištění by mě vyšlo asi na 969 Kč na 10 dní.

Srovnávače pojištění

Při hledání vhodného pojištění každému doporučím udělat si malý průzkum, především pořádně pročíst veškerá stávající pojištění, povinné ručení apod. Ceny se totiž budou velmi lišit podle toho, kolik vám je, kolik vás cestuje a jaké vlastníte vozidlo. Možná díky tomu přijdete na to, že vám obecně nevyhovují podmínky současného povinného ručení. Ideálním pomocníkem jsou nejrůznější kalkulátory pojištění, tedy stránky, tedy stránky, které nabízejí srovnání cen a služeb jednotlivých pojišťoven – z nich je asi nejznámější ePojištění.cz, které mohu doporučit i z vlastní zkušenosti.

Tip: Při srovnávání nekoukejte pouze na nejnižší ceny, ale i na rozsah asistence a výši krytí.

 

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}