.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak zařídit doplacení povinného ručení 

 8 listopadu, 2019

Jana Vochková

Ohodnotit

Minulé léto jsem koupila ojetý automobil od kamaráda mechanika. Jsem svobodná matka, v autech se moc nevyznám, a tak jsem nevěděla, že mám platit nějaké povinné ručení. Začala jsem to řešit, až mi hrozila pokuta, a proto chci poradit vám, abyste se nedostali do podobné situace a nemuseli řešit problémy, které z toho plynou. Jak tedy doplatit povinné ručení, co to je nebo jak si jednoduše vypočítat výši povinného ručení? Pokračujte ve čtení, protože všechno se dozvíte.

doplacení povinného ručení

Co je to povinné ručení?

Povinné ručení je typem pojištění pro motorová vozidla, kdy člověk platí státu peníze pro případ, že by způsobil škodu provozem vozidla jiné osobě na zdraví, životě, majetku. Má také formu ušlého zisku. Jednoduše platím vlastně pojišťovně za to, aby v případě, že způsobím škodu někomu jinému pokryla takto způsobenou škodu. Může se to zdát jako prkotina, ale jakákoliv drobnost vás v případě neuzavřeného povinného ručení může dostat do problémů, kdy vám hrozí několikatisícové pokuty.

Co je však nejzásadnějším prvkem tohoto pojištění je to, že je ze zákona povinné pro všechna motorová vozidla, která mají státní poznávací značku, technický průkaz nebo jsou využívány k provozu ne veřejných komunikacích.

Co vše pokryje povinné ručení?

Jak už bylo řečeno, jedná se o pojištění, které má člověk sjednané pro případ škody, kterou pojištěný způsobí provozem vozidla jiné osobě na zdraví, životě, majetku nebo která má formu ušlého zisku. Platím tedy pojišťovně za to, že mě dostane z problému. Pokud tedy způsobím nějakou škodu na majetku druhé osobě, pojišťovna mu způsobenou ztrátu zaplatí-buď v celé výši, nebo částečně. Výše této částky se odvíjí od maximální výše limitu pojistného plnění, které je uvedeno v pojistné smlouvě. Stát tento prvek však reguluje a stanovuje pojišťovnám minimální výši limitu, kterou může poskytovat. Můžete si tak sjednat pojištění v rozmezí 35 000 000 až 200 000 000 korun. Může se to zdát jako astronomická částka, v případě dopravní nehody však škody opravdu stoupají do milionů.

Příklad z mého života: Vlastním menší auto. Jednou na podzim jsem jela pozdě v noci s dětmi domů od prarodičů. Byla jsem hodně unavená, a tak jsem se dostala na malou chvíli do mikrospánku. Ještě teď, když na to vzpomínám, mě mrazí. V ten moment jsem vrazila do u krajnice zaparkovaného vozidla, poté jsem vletěla někomu do zahrady, kde mě zastavil až zděný plot. Naštěstí se nikomu nic nestalo, škody však byly nesmírné. Zaparkované vozidlo bylo velice teprve pár měsíců staré, poničila jsem svodidla, vozovku a také zahradu, do které jsem vjela. Měla jsem (a stále mám) sjednané pojištění u přes epojisteni.cz. Strašně jsem se bála, na kolik mě všechno přijde, ale byla jsem šťastná, že se nikomu nic nestalo. Nakonec se částka vyšplhala na 2,5 milionu korun! Epojisteni za mě ale všechno zaplatilo díky tomu, že jsem u nich měla sjednané povinné ručení.

Kolik to vlastně stojí?

Když jsem si na internetových diskuzích hledala, kolik vlastně stojí povinné ručení, byla jsem z toho dost zmatená. Každý mi totiž napsal jinou cenu.

Pravdou však je, že cena povinného ručení se odvíjí od typu vašeho auta. Podrobněji pak podle jeho objemu, průběhu předchozího pojištění či účelem, ke kterému vozidlo používáte. Pojišťovna chce totiž před uzavřením pojistné smlouvy vědět, zda máte tzv. „čistý štít“. Je totiž logicky těžší pojistit několikrát bourané staré auto než auto nové. Já sama mám také staré auto, bourané ale pojistit ho později nikdy problém. Důležité je si uvědomit, že čím dražší auto máte, tím více budete logicky platit. Normálně se cena povinného ručení pohybuje v řádů několika tisíc. Za vozidla s nejmenším obsahem motoru, tedy do 1000 cm3, zaplatíte zhruba 1700 korun. Za vozidla s obsahem mezi 1351-1651 se cena pohybuje okolo 3000 korun. Pokud máte silnější motor, může vás povinné ručení stát až 7000 korun. V ani jednom případě to nejsou částky zanedbatelné.

Jak si vypočítat povinné ručení a získat zelenou kartu

Pokud jste zmatení z toho, kolik budete vlastně za auto platit, nemějte strach. Na internetu najdete mnoho online kalkulaček, které vám s tím pomohou. Já mám dobré zkušenosti s tou na stránkách epojisteni.cz. Je to snad nejjednodušší způsob. Nemusíte se tahat na pobočku a vše jednoduše vyřešíte z domova.

peníze za pojištění

1. Vyplňte potřebné údaje o autě

Po rozkliknutí online kalkulačky na vás vyjede jednoduchý internetový formulář. Ani ten, kdo není na počítači příliš zručný se nemusí bát, kalkulačka je uzpůsobená tak, aby ji dokázal vyplnit opravdu kdokoliv. Vyplníte tedy základní povinné údaje o vašem vozidle:

  • Typ vozidla (osobní automobil, elektromobil, motocykl, tahač)
  • Užití vozidla (Běžný provoz, autoškola, nebezpečné náklady)
  • Značka vozidla (Škoda, Audi, Toyota)

Kalkulačka vám nabídne i další nepovinné údaje, které však mohou napomoci pojišťovně určit co nejpřesnější cenu. Nemusíte se bát zneužití, pro pojišťovnu (a i pro vás) je konkretizace údajů jen výhodou. Vyplníte tedy nepovinné údaje o vozidle:

  • RZ/SPZ vozidla
  • Rok výroby vozidla (stahuje se i na historické veterány s výrobou v roce 1890!)
  • Orientační cena vozidla (ve stavu, v jakém se právě nachází)

2. Informace o vlastníkovi vozidla

Pro zjištění správné částky je důležité také vyplnění údajů o vlastníkovi. Např. věk vlastníka může také ovlivnit cenu vozidla-pokud jste např. senior nebo mladý člověk s „čerstvým“ řidičákem. Vás pozdější kontakt s pojišťovnou bude také jednodušší. Člověk z pojišťovny vám zavolá, vše vám pěkně vysvětlí a zodpoví případné dotazy. Kalkulačka poté zobrazí povinné ručení od nejrůznějších pojišťoven a vy si tak můžete vybrat to, které vám vyhovuje.

3. Uzavření pojistné smlouvy

Pokud vše klaplo jak má a vy jste spokojeni s částkou, kterou pojišťovna nabízí, pošlou vám pojistnou smlouvu mailem nebo poštou. Osobně si myslím, že doba šla skutečně dopředu a vyřídit povinné ručení přes telefon/mail je opravdu výhodné, pohodlné a hlavně jednoduché. Už když jsem to tehdy řešila, přišlo mi to jednoduše jako velký pokrok. Potom, co mi smlouva přišla na mail, jsem si ji vytiskla, zkontrolovala údaje a s podpisem poslala zpátky na pojišťovnu. Za pár dnů mi na mail přišla zelená karta a já se už nemusela bát jezdit.

Příklad ze života:

Já, 42 let: osobní automobil značky škoda Fabia z roku 2004; cenu vozidla jsem odhadla na 15 000

Jako nejlevnější povinné ručení mi online kalkulačka nabízí povinné ručení od pojišťovny AXA. Měsíčně bych platila 227 Kč, ročně pak 2 725 Korun. Dostanu náhradní automobil v případě nehody, nabízí mi i rozsáhlou asistenci (pomoc s vybitou baterií, píchlou pneumatikou) a nabízí vysoké limity krytí.

Naopak nejdražší povinné ručení pro mé auto je od pojišťovny Allianz. Výše pojistného plnění je však mnohem vyšší. Měsíčně bych zaplatila 526 korun, ročně pak 6319 Kč. Věděli jste, že řidič je jediná nepojištěná osoba v autě? S tímto produktem mám navíc kryté i úrazové pojištění řidiče. Obsahuje také balíček připojištění pro případný střet se zvěří, přírodní rizika nebo pro odcizení vozidla.

Jaké mi hrozí sankce za neplacení povinného ručení?

Pokud nemáte sjednáno povinné ručení, hrozí vám pokuta od 1500 až do 40 000 korun v závislosti na závažnosti přestupku. To už rozhodně není částka zanedbatelná. Navíc budete muset zaplatit za dobu, kdy povinné ručení sjednáno nebylo-tzv.sankční pojistné. Tato částka je vypočítána za každý den, kdy povinné ručení nebylo sjednáno. Částka se zase podle typu vozidla pohybuje od 20 do 300 korun za den.  Pro moji Škoda Fabii to bylo 35 korun za den. Navíc pokud vás zastaví policie, a vy nemáte zelenou kartu, můžete dostat pokutu až 3000. Ve výsledku se vám tedy mnohem víc oplatí mít povinné ručení zaplaceno, než ho neplatit, byť jen z neznalosti.

Jak zařídit doplacení povinného ručení ve 3 krocích?

doplacení pojištění

1. Zaplaťte všechny pokuty

Pokud si jste jako já po pár týdnech používání vozidla zjistili, že nemáte povinné ručení, není potřeba hned zoufat. Po tom, co jste obdrželi výzvu k zaplacení sankce ji vyslyšte. Jednoduše zaplaťte poplatky za dny, kdy bylo auto používáno, ale povinné ručení nebylo sjednáno.

Příklad: Jak říkám, za blbost se musí platit. Auto jsem používala 16 dní a zaplatila částku 560 Korun. Také jsem obdržela pokutu 3500, kterou jsem také musela zaplatit

2. Sjednejte si povinné ručení

Jak už bylo zmíněno, sjednání povinného ručení je záležitost rychlá, snadná a ne nějak náročná. Sjednejte si proto pro vás nejvýhodnější pojištění a co nejdříve ho uhraďte. Předejte tak dalším zbytečným problémům.

3. Jezděte opatrně

Sice platíte povinné ručení, ale i přesto byste měli dbát na to, abyste nikomu nezpůsobili škodu. Přece jen, každý z nás má zdraví jen jedno. Dodržováním dopravních předpisů se ještě nic špatného nestalo. Nyní nezbývá než popřát pohodlnou a ničím nerušenou jízdu.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}