.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak zapsat větší kola do technického průkazu 

 8 června, 2021

Jana Vochková

2/5

Pokud vám nevyhovují stávající kola na automobilu, můžete si je nechat vyměnit. Jaké formální náležitosti jsou s tím spojeny?

Jak je to s koly u auta

V základu je důležité vědět, že u každého vozidla existuje minimálně jeden rozměr pneumatik či ráfků, které jsou považovány za vhodné. Toto stanovuje přímo výrobce a údaj je navíc zapsán do velkého technického průkazu. Informaci najdete v kategorii „Nápravy“ od bodu 20.

Změnit si kola pochopitelně můžete. Některým motoristům vyhovují odlišné rozměry jednoduše kvůli svým jízdním vlastnostem, například na sněhu. Jiní upřednostní změnu čistě z pohledu vzhledu.

V takovém případě vás ovšem čeká jedna povinnost: Kola si musíte nechat zapsat do technického průkazu, což má několik jednoduchých podmínek, které musíte splnit.

Musím si kola nechat zapsat do technického průkazu?

Zapsat kola do technického průkazu je zcela nezbytné. Pokud byste měli reálně kola jiná, než jsou v technickém průkazu uvedena, vaše vozidlo v první řadě neprojde technickou kontrolou.

Pokud se na tuto skutečnost navíc přijde až v okamžiku silniční kontroly, může vám být navíc zadržen i technický průkaz. Současně vám hrozí i pokuta v maximální výši až 50 tisíc korun. Velký technický průkaz, kde jsou potřebné informace zapsány, u sebe mít sice nemusíte, nicméně policie může tuto skutečnost obratem ověřit v centrálním registru.

V praxi jsou sice podobné kontroly spíše ojedinělé, spoléhat se na to nemůžete. Zápis kol do technického průkazu je navíc jednoduchá procedura převážně rázu administrativního. Není tedy příliš důvodů k tomu, abyste se za každou cenu snažili jí vyhnout.

Chcete-li si dát na svůj vůz oblíbené alu disky, pak nemusíte změnu v technickém průkazu řešit za předpokladu, že je velikost stejná jako u původních kol. Na pouhou změnu typu disků se žádná povinnost nevztahuje.

Zápis je možné učinit třemi oficiálními způsoby:

  • zápis rozměru na základě typového listu

  • zápis na základě prohlášení autorizovaného dovozce a kontrole v pověřené zkušebně

  • zápis individuálně dovezených ráfků na základě kontroly v pověřené zkušebně

Co je typový list

Stěžejním dokumentem pro motoristu nejčastěji bude typový list. Ten potvrzuje vhodnost konkrétních vybraných kol pro dané vozidlo. Zároveň jasně deklaruje, že jsou kola schválená k provozu na pozemních komunikacích a jsou bezpečná.

Tento dokument odpovídá vzoru uvedenému v seznamu držitelů schválení (schválení KBA). Seznam těchto držitelů už stanovilo české Ministerstvo vnitra, které jej také oficiálně uvádí.

Typový list je dokument, který si musíte u výrobce vyžádat už v okamžiku, kdy si nová kola kupujete. Dokonce i v internetových obchodech bývá již tato volba připravena, takže ji stačí zakliknout. Tento doklad bývá běžně k dispozici pro většinu dostupných značek.

Jak zapsat větší kola do technického průkazu

Typový list ke stažení na internetu nebo zařízený někým jiným?

Mnoho motoristů se dostane do situace, kdy zjistí, že sehnat typový list není tak jednoduché. Obracejí se tedy k různě „alternativním“ cestám.

Ovšem je nutné upozornit, že většina nabídek na placené zařízení tohoto dokumentu je jednak velice drahá. Zaplatit můžete až několik tisíc korun. Zásadnější problém s podobnými inzeráty je ten, že jsou i obvykle navíc i podvodné.

Poměrně častým nešvarem jsou falešné nebo padělané typové listy. Falzifikáty mnohdy obsahují naskenované prohlášení autorizovaného dovozce. To bývá na první pohled poznat. Časté jsou i faktické chyby, zejména v adrese dovozte.

S falešným typovým listem byste pochopitelně neměli uspět na pozdější technické kontrole ani při zápisu na úřadě. Praktické zkušenosti sice hovoří jinak a leckdy nad vámi mohou pověřené osoby „přivřít oko“, jak ukazují reálné příklady.

Nicméně se na tuto skutečnost nespoléhejte, berte ji až jako absolutně krajní možnost, byť vás k ní budou prodejci podobných falzifikátů usilovně nabádat a tvrdit, že vám určitě podobné jednání může projít.

Snažte se opatřit si typový list pokud možno pouze oficiální cestou. Samotní technici na STK se vystavují riziku vysoké pokuty, obchod s falešnými typovými listy navíc v ČR poměrně čile „kvete“ a jde již o dobře známou praxi.

Co se stane, pokud jsou kola nehomologována

A pozor, typový list se vystavuje ke kolům, která jsou na příslušný vůz homologována. Což dokládá i protokol z homologační zkoušky. To, jestli je kolo homologované, byste měli zjistit sami. Abyste od výrobce kol dostali relevantní informaci, připravte si k ruce model, přesnou motorizaci a rok výroby.

Pokud si neohlídáte homologaci, vystavujete se riziku, že vám v případě vady u kol nebude v první řadě uznána reklamace. V případě, že dojde k dopravní nehodě, musíte navíc počítat s tím, že vám navíc nebude ani proplacena náhrada za škodu.

Odhady přitom hovoří o tom, že až třetina neoriginálních litých kol v České republice vůbec nesmí oficiálně do provozu. Většina z nich ani neabsolvovala takzvanou zástavbovou zkoušku na konkrétní značku a model vozidla.

Koupě originálních a homologovaných kol pochopitelně není jen otázkou toho, že vám život nezkomplikují administrativní náležitosti a vy nebudete muset složitě shánět příslušné doklady. Jde především o bezpečnost. V krajním případě může dojít až k destrukci disku, což vyústí mnohdy přímo v nehodu vozidla. Ač motoristy motivuje k nákupu především snaha ušetřit (cena může být až třetinová), jedná se tedy o zcela zbytečný risk.

K čemu je TÜV posudek

Pokud si kola nezapíšete na podkladě typového listu, je navíc možný zápis na základě prohlášení autorizovaného dovozce a kontrole v pověřené zkušebně.

V takovém případě budete potřebovat místo typového listu též TÜV posudek se schválením pro váš vůz. Ten je zapotřebí přeložit do češtiny, původně bývá dostupný většinou v němčině. Překlad vám poskytne přímo prodejce. Jak se ovšem ukazuje v praxi, přímo na technické kontrole často překlad vidět vyloženě nechtějí.

Navíc byste měli mít k tomuto posudku i prohlášení akreditovaného dovozce kol. Seznam těchto dovozců je již stanovený a je opět uveden na webu tuzemského Ministerstva dopravy. Montáž následně ověřuje pověřená zkušebna dle tohoto protokolu TÜV a vydává posudek.

Zápis na podkladě individuálně dovezených ráfků na základě kontroly v pověřené zkušebně

České Ministerstvo dopravy uvádí kromě zápisu na základě typového listu a zápisu na základě prohlášení autorizovaného dovozce a kontrole v pověřené zkušebně ještě tuto možnost.

Připravit si musíte protokol o kontrole na vozidle provedené pověřenou zkušebnou, která ověří shodu s uvedeným schválením KBA (tedy schválení na základě typového listu) nebo TÜV posudkem a zkontroluje montáž na vozidle.

Zásadní nevýhodou tohoto postupu je jeho podstatně vyšší časová i finanční náročnost. Vydat se musíte i s autem do zkušeben TÜV nebo Dekra, kde podstoupíte schvalovací proces a zaplatíte cca 4 000 Kč.

Jak to funguje na technické kontrole

Na technickou kontrolu si přinesete typový list a TÜV posudek. Potvrdí vám tady montáž. S potvrzeným listem si můžete pokračovat na oficiální zápis do technického průkazu.

Pozor, potvrzení montáže se vyžaduje kontrolním technikem typu „K“, který ověří shodu s uvedeným schválením KBA (ABE). Ne na každé stanici podobný technik je. Na většině těch současných již ano, ale nezapomeňte si tuto skutečnost ověřit předem.

Na technické kontrole zaplatíte cca 250 Kč poplatek za tento úkon. Kola už musíte mít namontována předtím, než se na technickou kontrolu vypravíte.

Kde mi nová kola zapíší

S potvrzením z technické kontroly se následně vydáte na dopravní inspektorát (úřad obce s rozšířenou působností). Právě tady vám změnu do technického průkazu finálně zanesou.

S sebou si vezměte kromě velkého technického průkazu i svůj občanský průkaz, případně jiný doklad totožnosti. Pokud se jedná o firemní vůz, nezapomeňte si s sebou přinést i výpis z obchodního rejstříku. Úkon navíc nemusíte vyřizovat sami, na podkladě plné moci vás může na úřadu i někdo zastoupit.

Na úřadu vám navíc dají potřebný formulář, který vyplníte. Úředník zkontroluje potřebné informace a tím máte změnu za sebou.

Za tuto změnu zaplatíte správní poplatek ve výši 50 Kč. Počítejte s tím, že výstup může být mírně odlišný v závislosti na tom, na kterém úřadě jste se ocitli. Někde vám zapíší pouze velikost kol, jinde mohou uvést i konkrétní typ kol.

Jak dále deklaruje české Ministerstvo dopravy, zápis do TP vozidla se provádí bez souhlasu výrobce vozidla (akreditovaného zástupce výrobce vozidla).

Jak je to se zárukou

I otázku záruky máme v tuzemsku jasně stanovenou. Přímo na webu ministerstva se dočtete, že záruční podmínky stanovené výrobcem vozidla platí v původním rozsahu. To znamená, že na montáž ráfků a kol nad rámec udávaných výrobcem vozidla a s tím dotčených mechanismů se tato záruka nevztahuje.

Nezapomeňte si zkontrolovat veškeré náležitosti

Pokud máte řádně vyřešené veškeré náležitosti v rámci výměny kol, nezapomeňte si ještě ověřit, že vaše vozidlo je v pořádku ještě po další stránce. Zejména tedy to, že máte sjednáno povinné ručení.

Pokud jej nemáte, případně chcete pojišťovnu změnit, můžete tak učinit velmi snadno. Jednoduše si porovnejte nabídky jednotlivých poskytovatelů a vyberte si tu nejlepší.

Poslouží vám k tomu internetové srovnávače. Těch už v Česku aktuálně působí celá řada. K těm nejčastěji využívaným se řadí především portál ePojištění.cz. Snadno do něj zadáte vstupní parametry a necháte si vygenerovat nejvýhodnější nabídku.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}