.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak vyměnit řidičský průkaz 

 7 června, 2022

Jana Vochková

Ohodnotit

Řidičské oprávnění, tedy řidičský průkaz potřebuje mít u sebe každý provozovatel vozidla. V České republice tímto dokumentem disponuje každý, kdo zvládne zkoušky a dosáhl 18. roku života. Při jízdě je nezbytně nutné, aby byl průkaz platný. Co když se vám ale blíží datum expirace? V tomto článku se dozvíte, jakým způsobem jej vyměníte, pokud se náhodou stane, že ho zkrátka ztratíte nebo jen vyprší platnost. Dále se dočtete spoustu dalších cenných rad ohledně řidičského průkazu.

Po složení zkoušek autoškoly máte 6 měsíců na vyřízení řidičského průkazu

Oprávnění řídit vozidlo v Česku má každý, kdo se tak rozhodne a splní dané požadavky. Musí tak projít autoškolou, ve které se učí, aby mohl řídit zvolený typ vozidla, ať už je to automobil nebo třeba motorka. Na konci potom čeká praktická a teoretická zkouška, u které se předpokládá, že ji absolvent úspěšně zvládne. V České republice trvá kurz někde mezi 6 až 8 týdny, ovšem existuje i rychlejší varianta, samozřejmě za větší poplatek.

Během autoškoly žák dochází na teoretické hodiny, kde získává potřebné vědomosti nejen pro závěrečnou zkoušku, ale hlavně pro budoucí řízení vozidla. Dále také absolvuje 28 tréninkových jízd pod dozorem, což se zpravidla rozvrhne na 2 jízdy v 1 týdnu. Jedno takové cvičné ježdění trvá 45 minut a každý den se smí odjet maximálně 2 výcvikové hodiny, což udává zákon. 

Jak se říká, kdo je připraven, není překvapen. To samozřejmě platí i v tomto případě. Čím větší pozornost dáte svým jízdám, ale také čím více terénů si vyzkoušíte, tím budete jistější za volantem. Pokud třeba pocházíte z vesnice, poproste svého instruktora, abyste jednu z vašich jízd věnovali většímu městu, kde si vyzkoušíte provoz mezi tramvajemi nebo ve více pruzích. Během oficiální zkoušky, kdy pojedete jak s instruktorem, tak i s komisařem, stačí totiž malá nepozornost a skončíte. No a pro absolvování teoretické části nezbývá nic jiného, než se pořádně naučit. Určitě se vyplatí dávat na hodinách pozor. Dobré jsou také cvičné testy, které se dají stáhnout na internetu a správná literatura.

Nezoufejte ovšem, pokud se vám nepovede absolvovat zkoušky napoprvé, nebudete výjimkou, spousta lidí totiž opakuje. To je, dle mého názoru, správně, chceme mít na silnicích přece pouze zodpovědné, pozorné a zkušené řidiče. Výsledky se dozvíte zpravidla v ten stejný den. Jestli prospějete, konečně můžete zamířit na jakýkoliv úřad s rozšířenou působností a zažádat o řidičák. Nezapomeňte si vzít: 

  • Občanský průkaz 
  • Posudek o zdravotní způsobilosti
  • Čestné prohlášení
  • Doklad o odborné způsobilosti (musí být v platnosti méně než 6 měsíců)
  • Hotovost, a to 200 Kč na zaplacení poplatku. Pokud na vydání spěcháte, můžete si připlatit 500 Kč a řidičák dostanete do 5 pracovních dní. 

Nenechávejte výměnu řidičského průkazu na poslední chvíli a hlídejte si expiraci

Naštěstí je platnost řidičáku celých 10 let od jeho vystavení, proto tento problém nemusíte řešit příliš často. Výjimku tvoří pouze nákladní auta, kde je výměna nutná každých 5 let (skupiny C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E). Ovšem když víte, že se blíží expirační lhůta (to zjistíte přímo na vaší plastové kartičce), začněte řešit vyřízení nového řidičského průkazu. S propadlým totiž nesmíte vůbec automobil užívat. 

Pravdou ale je, že dlouhá doba trvání tohoto dokumentu často zapříčiní, že si lidé nevšimnou konce platnosti. Nejspíš neměníte peněženku každý měsíc, že byste doklady neustále přesouvali. Předpokládám, že je máte zasunuty bezpečně ve svých přihrádkách v peněžence, a pokud to není nezbytně nutné, nesáhnete po nich. Není se čemu divit. Ještě k tomu hlídat konec platnosti? V každodenním shonu je těch povinností tolik, že na takovou „drobnost“ často zapomeneme. Upozornění na blížící se expiraci si ale můžete nastavit přes online Portál občana. Další varianta je zapsání data do diáře, volte ale raději ten v mobilu, který automaticky pípne, a vy budete vědět, aniž byste někde museli listovat. 

Jezdit s rizikem se opravdu nevyplácí. V případě propadlého řidičského průkazu by vám policejní kontrola dala pokutu nejméně 2000 Kč. V nejhorším případě se to může dostat až ke správnímu řízení a vyšplhat se na opravdu velkou sumu, kterou platit nechcete. A taky si představte tu nepříjemnost, kdy musíte vysvětlovat policii, proč máte propadlý řidičák.

Jak vyměnit řidičský průkaz

První krok je tedy hlídání termínu. Když už se začne blížit, tak začněte jednat. Osobně doporučuji zajít na úřad s rozšířenou působností měsíc před koncem platnosti vašeho řidičského průkazu. Zažádat ovšem můžete již 3 měsíce dopředu (podle zákona). Celý proces potom trvá průměrně necelý měsíc, než vám úřad vydá nový dokument. Ze zákona si počkáte maximálně 20 dní na nový.

Vyberte si úřad, který chcete. Nemusí být v místě trvalého bydliště, což je velká výhoda hlavně na ušetření času. Pokud teda například žijete na jiné adrese, zamiřte na ten nejblíže vám.  Připravte si:

  • Žádost o výměnu řidičského průkazu (ten obdržíte přímo na místě)
  • Občanský průkaz
  • Řidičský průkaz, jehož expirace má vypršet

Spoustu lidí dnes žije v zahraničí. Někteří z nich si dokonce zvládnou udělat řidičák v cizí zemi dříve než v Česku. Pokud mezi takové lidi patříte, nezoufejte, uznají vám ho i u nás. Stačí přijít na úřad a tam vám jej vymění za český. Nezapomeňte si vzít: 

  • Občanský průkaz
  • Platný řidičský průkaz, který jste obdrželi v zahraničí

Nemáte čas, abyste zašli na úřad? Výměnu řidičáku zvládnete i online!

A teď upřímně, co si budeme nalhávat, ale takové vyřizování zabere opravdu dost času a většinou si lidé berou i volno v práci. Já osobně jsem tedy ocenil informaci o tom, že lze výměna provést online přes tzv. Portál občana. Platí stejná pravidla, tedy že žádost může být podána maximálně 90 dní před expirací.

Podle statistik ministerstva zdravotnictví si ročně řidičák mění půl až tři čtvrtě milionu lidí. Spousta z nich tedy určitě ocení, že se tato věc dá vyřešit z pohodlí domova pouze přes počítač. Do zmíněného Portálu občana se přihlásíte pomocí eObčanky nebo mobilního klíče eGovernmentu. Další možnosti jsou datová schránka nebo skrze bankovní identitu. Na základě toho se objeví vaše předvyplněné údaje z centrálního registru řidičů. 

Pozornost budete také muset věnovat fotografii. Jestli vaše aktuální podoba odpovídá zobrazené fotografii ve formuláři, tak můžete zůstat v klidu a pouze to potvrdit. Pokud se ovšem vzhled příliš liší, protože jste se za ty roky změnili, tohle z domova nevyřešíte a budete se muset dostavit na úřad. Tam potom pořídí fotografii novou. Ve formuláři zvolíte konkrétní úřad, kde si dokument po vyhotovení vyzvednete. Nezapomeňte si nastavit upozornění. Zadejte tedy telefonní číslo a váš e-mail, kam vám potom přijde informace o možnosti převzetí nového průkazu.

Elektronické vyřizování využívá čím dál více lidí. Procento se zvedlo hlavně v období koronavirové krize, kdy bylo fungování úřadů, ale i občanů omezeno. 

Řídit můžete po celém světě, ale budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz

Chystáte se na dovolenou, studijní nebo pracovní pobyt do zahraničí a přemýšlíte, jestli si smíte pronajmout auto? Určitě ano. Pozornost věnujte zemi, do které cestujete a zjistěte si, zda stačí český řidičák. Ten vám uznají v zemích Evropské Unie, ve Švýcarsku, Norsku a Lichtenštejnsku.

Pokud míříte jinam, dejte si čas na vyřízení mezinárodního řidičského průkazu. Naštěstí se vydává hned při žádosti, když zajdete na magistrát nebo obecní úřad s rozšířenou působností. Místní zaměstnanci vám určitě rádi poradí, protože existují dva typy tohoto dokumentu. Zde je klíčové vědět, do jaké země míříte. S sebou si nezapomeňte vzít: 

  • Český řidičský průkaz
  • Občanský průkaz
  • Fotografie v požadovaném formátu
  • Vyplněný formulář se žádostí o mezinárodní řidičák
  • Hotovost 50 Kč, a to na zaplacení správního poplatku

Mezinárodní řidičský průkaz po vás mohou chtít v půjčovně aut, při policejní nebo celní kontrole, proto jej noste u sebe vždy, když budete řídit. 

Víte jistě, že neplatíte na pojištění více než je nutné?

Každý, kdo vlastní vozidlo, na něj musí mít povinné ručení. Lze tuto povinnost vlastně napsat i na někoho jiného. To se vyplatí v případě, že jste mladý řidič/mladá řidička a nemáte ještě u žádné pojišťovny nasbírané body za bezpečné jízdy. No, každopádně každé auto má nějaké povinné ručení. Spousta lidí platí roky stejné pojištění a nepřemýšlí nad tím, jaké jsou jiné alternativy. Zkuste si schválně vypočítat, kolik by vyšlo povinné ručení vám pomocí portálu epojisteni.cz.

Na stejné webové platformě se můžete informovat také o cenách za havarijní pojištění, které je nepovinné. Spousta lidí ho ale využívá. Dostanete totiž proplaceno například zničení auta kvůli živelné katastrofě, při odcizení, vandalismu nebo jiných záležitostech, které povinné ručení nepokrývá.

Na závěr to lze shrnout slovy, abyste měli při každé jízdě všechno v pořádku. Jak řidičský průkaz, tak všechny ostatní důležité dokumenty. Také se ujistěte, že je vaše auto v pořádku a nestraší při jízdě žádná kontrolka. Bezpečnost je hlavním pilířem dobrého řidiče, tak se tím nezapomeňte držet také!

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}