.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak vyměnit baterii v klíči od auta 

 11 června, 2022

Jana Vochková

4.5/5

Auto nerovná se pouze radost, ale také určitá starost. Nebo raději mírně řečeno – povinnosti. Pravidelně se o něj musíte starat, aby fungovalo tak, jak má. Hlavně pokud vlastníte vozidlo ojeté a nechcete ho jen “dojezdit”. Pravidelný servis prodlouží životnost auta. Tento článek se zaměřuje na klíče. První pravidlo zní, abyste měli dvoje. Pokud totiž jedny ztratíte a nevlastníte náhradní, zaplatíte hodně peněz za nové. V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete o vašem klíči vědět, ať už je to typ baterie nebo jak předejít jeho vybití. 

Zajeďte do servisu nebo to zvládněte sami pomocí návodu

Kolik je značek aut, tolik je také druhů klíčů. Proto popsat jednoduchý návod na výměnu baterie, který by šel aplikovat na všechny modely vozidel není jednoduché. Ovšem existují určité podobnosti, na základě kterých lze postupovat, to se dozvíte níže v článku.

Nejprve si ale vyberte, jestli požádáte o pomoc zkušeného profesionála nebo si věříte natolik, že to zvládnete sami. Pokud si raději zajedete do servisu, tak není co řešit. Z vlastní zkušenosti ale mohu říci, že nejde o nic extra složitého a dle mého názoru to zvládne každý sám. Z tohoto důvodu jsem vám níže sepsal konkrétní postupy, jak vyměnit baterii v klíčích u aut Škoda Octavia, Škoda Fabia, Škoda Superb, Škoda Karoq a Volkswagen.

A jak poznáte, že je baterie v klíčku potřeba vyměnit? Pokud nemáte velmi staré auto, tak vám tento fakt oznámí vozidlo samo na palubní desce. V horším případě se může stát, že auto nepůjde otevřít. Důležité je nepanikařit, vyzkoušet náhradní klíč a ujistit se tak, že jde opravdu o baterii. S výměnou neotálejte, protože nikdy nevíte, kdy se náhradní klíč může hodit.

Pokud totiž vlastníte pouze jeden klíč a ten ztratíte, nebudete muset měnit pouze baterii, ale dělat celý nový klíč. To zvládne jak autorizovaný servis, tak specializovaná firma na zámky. Osobně doporučuji vždy raději autorizovaný servis, kde máte jistotu. Nejedná se ovšem o levnou záležitost, záleží na typu auta, ale v rozmezí od 5000 Kč až 15000 Kč. Například u auta Škoda Octavia budete platit přes 7000 Kč, podobnou cenu potom u BMW X5. Až dostanete nový klíč, nezapomeňte jej přeprogramovat. Co když totiž někdo najde ten váš původní, sedne do auta, odjede a vy už jej nikdy neuvidíte? Zeptejte se svého prodejce, jak na to nebo vám určitě rádi poradí na call centru dané značky. 

Co se týče životnosti baterie v klíči, jde o velmi individuální věc. Záleží totiž na mnoha faktorech. Nejenom to, jak často jezdíte, ale také kolikrát tlačítko při odemykání a zamykání zmáčknete. Někteří výrobci ale přiznávají, že životnost u starších aut byla mnohem delší, někde mezi 5 až 7 lety. U některých dnešních nových aut to může být klidně jenom 2 roky, proto se nevylekejte, jestli po takové době budete muset baterii měnit. Naštěstí se jedná o velmi levnou záležitost, pokud to porovnáme s jinými výdaji, které se s autem pojí. 

Obecný postup

Než začnete s výměnou baterie, ujistěte se, že již máte koupenou novou. Naštěstí se nejedná o žádnou závratnou částku, jde o desítky korun. V každém případě potom budete k umístění nové baterie potřebovat plochý šroubovák. Najít štěrbinu nemusí být úplně jednoduché, buďte proto trpěliví a nepoužívejte na otevření sílu. Někdy postačí, že vystřelíte klíč, kde potom mezi dvěma kusy plastového krytu uvidíte díru pro otevření. Zkrátka hledejte malou mezeru. Otáčivým pohybem rozevřete klíč na dvě části, uvnitř objevíte kulatou baterii.

Když jsem baterii v klíči vyměňoval poprvé, neřešil jsem, jaký typ tam dávám. Není divu, že mi auto stále nešlo odemykat. Radím vám tedy, abyste se ujistili, že vkládáte správnou baterii, takovou, která byla v klíči umístěna původně. Stejně důležitá rada je, abyste baterii vložili správně, co se týče plusové a mínusové strany. Během celého procesu buďte opatrní, aby se nepoškodily plíšky, které baterii drží. Když máte všechno připraveno podle instrukcí, můžete klíč zase zpátky zavřít. Stačí jednoduché zmáčknutí dvou částí k sobě, mělo by to zaklapnout do sebe. 

Níže naleznete podrobnější návody podle konkrétního typu vozidla. Záleží také na roku výroby vašeho auta, u starších vozů vydržela baterie mnohem déle, klidně i 6 až 7 let. U novějších je to výrazně méně. Třeba Octavia III průměrně hlásí potřebnou výměnu již po 2 letech. 

Jak vyměnit baterii v klíči od auta

Škoda Octavia

K výměně baterie v klíči u auta Škoda Octavia nebudete potřebovat šroubovák. Stačí pouze ručně otevřít, respektive rozpůlit na dvě části a rozevřít. Při vydělávání stávající baterie je dobré použít pinzetu nebo jiné nářadí, které vám manipulaci s tak malou součástkou usnadní. Poté uvidíte, že plusové znaménko míří směrem ven, stejně tedy umístěte tu novou. Pokud vám psaný popis nestačí, koukněte se na video návod, například tady.

Škoda Fabia

Pokud máte tento model vozidla a rok výroby sahá do 1999 až 2007, tak je postup následující. Na zadní straně klíčů se nachází malá dírka, kam umístíte plochý šroubovák. Pod malým úhlem dokážete klíč otevřít. Jemným tlakem otevřete na dvě poloviny. Tu jednu potom budete muset ještě otevřít pomocí šroubováku. Tam potom uvidíte baterii. Použijte novou, doporučuji kvalitní. Nakonec klíč složíte stejně, jako jste jej rozložili. Po uzavření všech částí to “klikne” a tak se ujistíte, že je vše, jak má. Video návod naleznete zde.

Škoda Superb

Nachystejte si plochý šroubovák. Nedělejte tu chybu, že jej umístíte kamkoliv, můžete tak klíč nenávratně poškodit nebo jej budete mít škaredý. Nejprve vydělejte vydělávací klíč a do díry, kde byl umístěn, zasuňte šroubovák. Jemným tlakem zevnitř na kryt klíče dokážete to, že se jemně otevře. Tam hned uvidíte baterii, u které zkontrolujte hodnotu a umístěte stejnou, ale novou. Nakonec kryt umístěte na svoje místo, zacvakněte a máte hotovo. Pokud potřebujete video návod, tak jej naleznete zde.

Škoda Karoq

U Škody Katoq si opět nachystejte plochý šroubovák, který vám práci ulehčí. Do štěrbiny, kterou na klíči najdete, umístíte nářadí a otevřete. Při oddělání dvou částí se na jedné nachází baterie. Tu vyměňte a klíč opět zacvakněte k sobě. 

Volkswagen

Nejprve vystřelte klíč. V ploše, kde byl klíč umístěn, tak je štěrbina, do které vložte plochý šroubovák a rozdělte klíč na dvě části. Tu větší část dále ještě otevřete, což už zvládnete pouze rukama. Pro vydělání baterie si dopomozte například pinzetou. Správnou stranou vložte novou a klíč zase složte do původního stavu. Video návod naleznete tady.

Hlavně bezpečně

Problém s klíčem jste již vyřešili, tak nezbývá nic jiného než sednout do auta a pořádně si jízdu užít. Cítit se ovšem bezpečně byste měli i díky správnému pojištění auta. Povinné ručení musí mít každý, kdežto havarijní je dobrovolné. Pro srovnání nabídek pojišťoven můžete využít například epojisteni.cz, kde získáte povinné ručení snadno, rychle a levně. Tak šťastnou cestu! 

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}