V novém automobilu můžete mít problém i tehdy, pokud chcete provést tak triviální úkon, jako je zapnutí stěrače. Není to složité, když víte, jak na to. Ukážeme si několik modelových příkladů na značce Škoda a Volkswagen a vysvětlíme si zásady správného používání stěračů.
Jak na zapnutí stěračů obecně
Vždy je potřeba dohledat správné páčky a orientovat se podle piktogramů na nich. Pokud uvidíte symbol stírání okna, jde o správný ovladač.
Na páčce bývá také zakresleno, jakým způsobem se aktivuje. Musíte ji posunout do správné polohy. Většinou je nutné páčku pootočit nebo ji posunout dolů/nahoru. Stejně se aktivují stěrače přední, ale i ten zadní.
Pokud je volba nastavena na hodnotu 0, pak vám přední stěrače stírat nebudou a musíte je nejprve nastavit. Při změně na hodnotu 1 u většiny aut zapnete automatické snímání a následné stírání. Další volby pak jednoduše značí rychlost stírání a změnit si sami můžete i intenzitu.
Pokud si stále nejste jisti, je vhodné se podívat do návodu ke konkrétnímu automobilu. Bez problémů jej dohledáte na internetu. Například Volkswagen však požaduje přesné zadání VIN vašeho vozidla, návody volně ke stažení vám oficiálně nenabídne.
Co je senzor deště
Senzor deště je užitečnou funkcí, kterou disponují povětšinou moderní vozy. Jednoduše řečeno, dochází k automatickému spuštění stěračů, pokud tento senzor zaznamenává kapky deště na skle.
Prakticky to znamená, že výše uvedené nutnosti hledat vhodnou páčku k aktivaci jste elegantně zbaveni. Nicméně je nutné si uvědomit, že v případě zvláště nepříznivých podmínek, jako je například sníh, budete muset ovládání stěračů ve voze stejně najít a nastavit si je ručně.
Jak zapnout stěrače u vozů Volkswagen
Pro jeden z nejpopulárnějších modelů z dílny Volkswagenu, kterým je Golf, je aktivace stěračů obdobně snadná. Stěrače a omývací automatika se ovládají páčkou stěračů.
Páčka stěračů má tyto polohy:
- rychlé stírání
- pomalé stírání
- stírání v cyklech
Stírání v cyklech:
Zatlačte páčku nahoru do aretační polohy 1. Posuňte spínač doleva nebo doprava. Tím nastavíte požadovaný interval mezi jednotlivými setřeními skla. Posun vlevo znamená dlouhý interval, naopak posun vpravo je krátký interval. Spínačem lze nastavit intervaly stírání ve čtyřech stupních.
Pomalé stírání:
Zatlačte páčku nahoru do aretační polohy 2.
Rychlé stírání:
Zatlačte páčku nahoru do aretační polohy 3.
Jednorázové setření skla:
Chcete-li pouze setřít čelní sklo, zatlačte jednoduše páčku dolů do polohy 4. Pokud páčku podržíte déle než dvě vteřiny, začne stěrač stírat rychleji.
Omývací automatika:
Zatáhněte páčku k volantu, tedy do pozice 5. Ostřikovače pracují ihned, zatímco stěrače začínají stírat o něco později. Při rychlostech nad 120 km/h pracují stěrače a ostřikovače synchronně. Páčku opět uvolněte, stěrače pak pracují ještě cca čtyři vteřiny.
Vypnutí stěračů:
Stěrače vypnete návratem do výchozí pozice na bod 0.
Poloha pro provoz v zimě:
Pokud krátce zapnete a vypnete zapalování a zatlačíte páčku stěračů dolů, stěrače se nastaví do polohy pro provoz v zimě. Raménka stěračů se mohou přiklápět, aby nepřimrzla. Před zahájením jízdy je ale nutné je opětovně přiklopit na sklo. Raménka stěračů se po rozjetí nastaví zpět do výchozí polohy.
Jak zapnout stěrače u vozů Škoda – Fabia, Octavia
Návod pro vozidla Škoda Fabia je jednoduchý. Stěrače se opět aktivují páčkou. Legenda pro tento automobil je následující:
Stěrače a ostřikovače
0 – Stírání vypnuto
1 – Stírání v cyklech
A – Intervalový přepínač
2 – Pomalé stírání
3 – Rychlé stírání
4 – Jednorázové setření předního skla
5 – Omývací a stírací automatika
Zadní stěrač
6 – Stírání v cyklech – každých 6 sekund
7 – Omývací a stírací automatika
Aktivace/deaktivace u novějších modelů Škoda Octavia
Funkce automatického stírání zadního skla a automatického stírání za deště aktivujete nebo deaktivujete na infotainmentu následujícím způsobem:
Zvolte nabídku CAR→ ikona nastavení →Exteriér → Stěrače.
Nebo: menu → symbol vozu → ikonka nastavení vozu → Exteriér
- Posunutím prstu do strany zvolte obrazovku s položkou Stěrače.
- Zvolte položku Stěrače.
- Aktivujte nebo deaktivujte funkce.
Stírání a ostřikování čelního skla (Škoda Octavia)
HIGH – rychlé stírání čelního skla
LOW – pomalé stírání čelního skla
INT – Podle výbavy vozu: stírání v intervalech/automatické stírání řízené snímačem deště
OFF – vypnutí
1x – jednorázové setření (odpružená poloha)
A – nastavení rychlosti stírání pro polohu
ikonka stěrače – ostříknutí a setření (odpružená poloha)
Podle výbavy vozu mohou být trysky ostřikovačů čelního skla automaticky vyhřívané.
Jak vypnout zadní stěrač
Obecně je nutné k vypnutí použít opačný postup, než jste využili k jeho zapnutí. Pochopitelně se přesné kroky opět liší podle jednotlivých modelů aut a odpoví vám hlavně návod. Tedy pokud se stěrač zapíná pohybem páčky dolů, je nutné ji nyní otočit nahoru atd.
Pokud se však stěrač zapíná samovolně, může být na vině pravděpodobně porušená kabeláž. Pokud tedy máte pocit, že se vám stěrače chovají nestandardně, nechte tento problém vyřešit v servisu.
Proč jsou stěrače důležité
Kvalitní stěrače jsou pro dobrý výhled z auta velmi důležité. Představují tedy mimořádně důležitý bezpečnostní prvek každého vozidla. Zásadní je to hlavně v zimě, kdy je venku pošmourné počasí a všude je celkově více nečistot. Řidiče mohou značně potrápit bláto, prach a zbytky posypové soli, situaci komplikuje i hustý déšť. To vše vám omezuje výhled.
Klíčové je proto mít na voze správné a optimálně funkční stěrače. Ty by měly být vyrobeny z dostatečně odolného materiálu (guma) a adekvátně přiléhající. O to se stará geometrie ramen stěračů a kloub i pružina u jejich uchycení, ale i samotná konstrukce stírátka.
Od stěračů se také vyžaduje správná funkčnost, a to za všech okolností. Tedy ať bude auto stát nebo ať pojede vysokou rychlostí například po dálnici.
Je nutné, aby stěrač odpovídal charakteristice vozidla, především pak zakřivení skel. Proto je zpravidla vhodné nainstalovat v případě poškození spíše originální stěrače, které si vedou lépe i v různých spotřebitelských testech.
Jak se starat o stěrače
Stěrače by měly stírat kapalinu čistou, případně znečištěnou. Nejsou však určeny ke stírání pevných nečistot. Respektive hmyz, jehličí a další špínu ze skla takto setřete, nicméně může dojít k mikroskopickým poškozením břitů stírátek.
Podobně byste měli svým stěračům věnovat pozornost v zimě. Pokud přimrznou, příliš to nevadí, pochopitelně nemusíte auto za každou cenu před nepříznivými podmínkami chránit. Nicméně zásadně je nesmíte přimrzlé spouštět.
Pokud vám stěrače přimrznou v parkovací poloze schované pod kapotou, nejprve musíte odmrazit čelní sklo, radí dále experti.
A pozor, nezapomínejte ani na ostřikovače. Ani ty byste neměli nechat zamrznout. Znamená to především kapalinu vyměnit za nemrznoucí a zkontrolovat si, že letní směs nezůstala ani v hadičkách. Především se zaměřte na tu, která vede k zadnímu sklu. Řešit zamrzlé ostřikovače není nijak příjemnou zimní kratochvílí.
Dilema originální versus neoriginální stěrače je však pro většinu motoristů hlavně finančního charakteru. Originální stěrače vás mohou vyjít na několik set korun, počítejte průměrnou sumu kolem 600 Kč.
Neoriginální verze například z hobby marketu jsou pochopitelně znatelně levnější.
Můžete však od nich zároveň očekávat i kratší životnost, menší účinnost, vyšší hlučnost nebo nízký přítlak.
Kdy nastává ideální čas na výměnu stěračů? Běžně se stírátka testují na cca půl milionu setření. V reálném „provozu“ s takto dlouhou životností počítat pochopitelně nemůžete. Jakmile se na skle objeví typické šmouhy, případně se vám zdá, že stěrače zvláštně „poskakují“, je ideální je vyměnit.
Až budete pořizovat nové stěrače, vyberte si především správné rozměry a typ. Ideální je, pokud si můžete v obchodě nebo v e-shopu přímo určit typ vozidla, pro který stěrače potřebujete. V případě specifického zakřivení skla je vhodné si pořídit tzv. stěrače hybridní.
Nejlepší čas na výměnu nazrává dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Tedy jednoduše řečeno před obdobím, které je z pohledu stěračů nejnáročnější, a po něm.
Najděte si pro auto vhodné pojištění
Ani provoz auta, které je v technicky bezchybném stavu, není bez rizika. Můžete navíc patřit ke zkušeným řidičům, ale chybu lidského faktoru jednoznačně též nelze vyloučit.
Proto potřebujete povinné ručení, které vás chrání před důsledky dopravních nehod, respektive před škodami, které můžete způsobit na zdraví i majetku dalších osob. Protože tyto škody mohou dosahovat i značné výše, je povinné ručení skutečně povinné, tedy vyžadované zákonem.
Nicméně u koho si sjednáte povinné ručení je pochopitelně na vás. V současné době nabízí povinné ručení na českém trhu cca 15 pojišťoven.
Mezi jednotlivými nabídkami je proto vhodné si učinit srovnání. To nejsnáze zařídíte pomocí internetových srovnávačů. Do nich si zadáte požadované vstupní informace a necháte si vygenerovat nabídky, které si poté porovnáte podle finanční výhodnosti. Takovýchto internetových kalkulaček působí na českém trhu celá řada. K nejznámějším portálům tohoto typu se řadí web ePojištění.cz.