Auto je skvělým pomocníkem, který vás dopraví přesně tam, kam potřebujete. Není proto nic jednoduššího, než se o něj na oplátku postarat. K dokonalosti vozu patří mimo jiné i čistota, která je zaměřená na vnitřní i venkovní stranu. Vozidlo se špiní celoročně, nevyhnete se tomu ani v případě, že parkujete v garáži. Na jaře můžete na karoserii vidět vrstvy pylu, v zimě zase černé auto chytá nádech bílé od soli.
Umýt své auto můžete pomocí automyčky nebo ručně. Automyčky jsou pro většinu pohodlnější a rychlejší. Pokud si ovšem potrpíte na preciznosti, můžete využít samoobslužné myčky, které se nachází převážně v každém větším městě. Hlavním cílem mytí auto je nejen čistota, ale také nulové poškození laku.
Jak správně umýt auto v samoobslužné myčce?
Myčka je často dost přeceňovaná, auto je sice umyté bez práce, ale kvalita ceně příliš neodpovídá. Pokud zajedete do mycího boxu, kde se o své auto musíte postarat sami, zaplatíte úplně jinou sumu. Navíc také věnujete auto více pozornosti a máte jistotu, že nemusíte nic domývat ihned poté, co vyjedete z myčky. Mytí v samoobslužné myčce není žádná věda, nemusíte se tedy bát je vyzkoušet. Jak postupovat krok za krokem?
- Přistavit vozidlo – před samotným mytím musíte vozidlo zaparkovat do přiděleného boxu. Podvozkem vozidla zastavte na odtokovém kanálku. Bude pro vás pohodlnější manipulace kolem vozu, když bude voda průběžně odtékat pryč. Před začátkem mytí také vypněte motor a zavřete všechna okna.
- Cena – u samoobslužného mytí není přesně stanovená cena. Do automatu vhodíte mince a máte zobrazeno, jak dlouho můžete vozidlo umývat. U některých automatů bývá i měnič mincí. Dnes se dá již skoro na všech platit kartou. Jestliže ještě nemáte zkušenosti, jaký čas si na mytí vyhradit, volte raději kratší interval a mějte připravené drobné pro případ nouze (ideálně v kapse, abyste nemuseli otvírat dveře vozu uprostřed mytí). Práci si nesnažte urychlit, ale dělejte ji kvalitně, i tak zaplatíte méně než v myčce.
- Výběr programu – v každém mycím boxu máte k dispozici hned několik mycích programů, které jsou seřazeny postupně, jak je vhodné je užívat. Přepínání je na vás, pokud se budete chtít vrátit k předchozímu programu, není to problém.
U samoobslužného mytí máte jako první program „chemické mytí“. Jedná se o předmytí vozidla, které postupně rozpouští nečistoty. Mýt můžete začít ihned poté, kdy přípravek začne pěnit. Doporučuje se auto začít předmývat od spodku směrem nahoru. U oplachu už platí obrácený postup, abyste si špínu nenanášeli zpět na vozidlo.
Jaké výhody přináší samoobslužné mytí?
Pokud zvažujete, zda vyzkoušet mycí box nebo ne, pojďte se podívat na výhody.
- Nonstop – samoobslužné myčky jsou v provozu nonstop. K dispozici je pro zákazníky dostatečné osvětlení.
- Výška – boxy jsou dělané až do výšky kolem 4 metrů, nejste tedy omezeni pouze na osobní vozidlo, ale bez starostí můžete umýt i služební dodávku.
- Vyhřívaná podlaha – boxy jsou připraveny i na nižší teploty, podlaha je vyhřívaná a nezamrzá.
- Cena – vozidla, která mají na sobě průměrnou povrchovou špínu, se dají umýt okolo 100 Kč.
U každé samoobslužné myčky bývá jako bonus vysavač. Při vnitřním úklidu vozidla vám alespoň dostatečně uschne povrch auta.
Proč používat k mytí wapku?
Mytí auta wapkou je dost oblíbené, proto také většina zvažuje, že si wapku pořídí domů. Jestliže váháte nad pořizovacími náklady, je důležité zdůraznit, že není k využití pouze při mytí vozidla. U rodinného baráku ji využijete mnohem častěji, než si zrovna dokážete představit. Tlak při mytí wapkou je dostatečně silný, aby vozidlo zbavit přebytečných nečistot. Při mytí wapkou také platí, že čím důkladněji k mytí přistoupíte, tím čistější bude vaše vozidlo. Nespoléháte na žádný prostředek, ale pouze na své ruce. Vozidlo myjte z dostatečné vzdálenosti, pokud se voda rozstříkne na vozidle, můžete dostat nepříjemnou sprchu.
Co si připravit na ruční mytí auta?
Pro ruční mytí vozidla budete potřebovat především prostor, kde vůz umyjete. Dále si připravte:
- dva kbelíky – jeden na čistou vodu, druhý na přidaný šampon,
- rukavice – pokud máte alergii na některé z použitých mycích prostředků,
- hadřík – nejvhodnější jsou z mikrovlákna
- šampón – čím kvalitnější, tím lepší.
Jak umýt auto doma?
Věděli jste, že časté užívání myčky může rapidně ovlivnit kvalitu laku na vašem vozidle? Na vesnici je proto zvykem, že si auto často myjí sami doma. Nejedná se o příliš velikou vědu. V zásadě zvládne umýt auto každý průměrný řidič. Pokud používáte mycí boxy, kde máte přesně připravené pomůcky, je to snadné. Pojďte se podívat na správný postup mytí auta doma.
- Opláchnout – než začnete auto drhnout, čistit šamponem a snažit se ho leštit, opláchněte ho wapkou nebo hadicí. Všechny povrchové nečistoty tak sundáte z auta pryč. Pokud byste začali auto ihned drhnout, můžete lak poškrábat i hromádkou bláta nebo hmyz rozmazávat na všechny strany.
- Hadřík z mikrovlákna – nepoužívejte utěrky, staré oblečení nebo kartáče. Jestliže nechcete poškrábat lak, tak používejte pouze hadříky z mikrovlákna, které jsou k těmto účelům vhodnější – nepoškrábou a nezanechávají částečky na voze. Využít také můžete speciální kartáč, který je vhodný přímo na mytí vozidla. Pomocí šamponu krásně vyleštěte celé auto. Nezapomeňte zajet i do rohu, aby nebyly vidět odlišnosti. Umývejte stejnými tahy pohybů, kroužení na laku vozu může působit jako špatně umyté.
- Okna – pro čištění oken můžete také využít hadřík z mikrovlákna. Ne ovšem ten, kterým jste před chvilkou umyli kompletně celé vozidlo. Čistým hadříkem vyleštíte povrch skla, zevnitř i zvenku. Zapomenout nesmíte ani na zrcátka. Následně přebytečnou vodu setřete stěrkou.
- Kola – nejvíce nečistot se také nachází u kol. Vrstvy bahna mohou překážet i u podběhů. Na disky jsou k dostání speciální kartáče, i tak vám na disky postačí opět hadřík z mikrovlákna. Využít můžete také speciální prostředky, které vše dokonale vyleští. Oblast kol a podvozku je záměrně ponechána až nakonec. Jedná se o část, kde se usazují největší nečistoty, které si následně nechcete přenést na zbytek auta.
- Sušení – hadřík z mikrovlákna je na mytí auto zkrátka nezbytností. Využití najde i při sušení, odstraní zbylé nečistoty, ale také vsákne přebytek vody na povrchu vozidla.
- Leštěnka x vosk – aby nebylo mytí tak rychlé, po umytí a osušení přichází na řadu vosk a leštěnka. Kvalitní voskování vytváří ochrannou vrstvu pro vozidla. U světlých vozidel se doporučuje i leštěnka, která rozjasňuje barvu, u tmavých vozidel mohou být vidět mastné fleky.
Jak umýt auto bez šamponu?
Autošampony jsou poměrně drahým prostředkem, který je ovšem nezbytný k čistotě vozidla. I přesto se můžete setkat s nekvalitním šamponem, který má pro vozidlo spíše negativní vliv.
Nahradit šampon je nerozumné. Ať se zdá třeba jar vhodnou alternativou, NIKDY to nezkoušejte. Všechny přípravky, které najdete v kuchyni nebo koupelně, jsou především vhodné pro odstranění mastnoty. To znamená, že jejich složité je tak agresivní, že by mohlo karoserii vozidla nenávratně poškodit. Pokud tedy nemáte šampon, musíte vozidlo jen opláchnout vodou a raději si jej zajet koupit.
5 nejčastějších chyb při mytí auta?
Abyste vozidlo správně umyli, měli byste se vyvarovat nejzákladnějším chybám.
- Přímé sluníčko – mytí vozidla na sluníčku je příjemné a osvěžující. Na druhou stranu karoserie vozidla je neuvěřitelně rozpálená a oplachování studenou vodou není vůbec dobré.
- Houbičky, hadříky a kapesníčky – jak již bylo zmíněno, nepoužívejte to první, co máte zrovna při sobě. Všechny tyto věci mohou karoserii poškrábat, konkrétně kapesníčky nejsou vhodné ani na čištění brýlí.
- Šperky – dostatečná ochrana laku také souvisí s bižutérií. Někteří už nosí prstýnky a řetízky automaticky, proto jim nepřijde divné, když s nimi budou i umývat auto. Nepatrný pohyb může být nejen viditelný, ale také poměrně drahý.
- Sušení – v myčce je program, který vám vůz osuší, alespoň zběžně, což je nepatrná výhoda oproti samoobslužným boxům. Tvrdost vody je odlišná v každém městě, viditelná je ovšem vždy, obzvláště na tmavších modelech vozidel. Pro rychlejší osušení můžete využít třeba stěrku. Pozor na její zpracování, aby se hladká stírací plocha neodlepovala.
- Co oko nevidí… – často se stává, že někteří fungují jako „služba, která nezná rohy“. V překladu řečeno, špinavý podvozek neznamená, že jej budete ignorovat jen proto, že není příliš vidět.
Jak ušetřit vedlejší výdaje za vozidlo?
Jistě to každý zná, pohonné hmoty, voda do ostřikovačů a neustálý úklid. Vedlejší výdaje k automobilu jsou neuvěřitelně drahé, jak tedy ušetřit na provozu vozidla? Podmínkou bývá neomezovat kvalitu tankování nebo čistotu vozidla?
Mezi důležitý výdaj související s vozidlem je také povinné ručení. Jedná se o docela vysoké roční částky, které musíte ze zákona platit. Jestliže vám přijde, že platíte vysoké částky za pojistku, pak si můžete srovnat jednotlivé nabídky pojišťoven. Na online srovnávači e-pojištění stačí, abyste zadali osobní údaje a informace o vozidle. Následně na vás vyskočí nabídky od různých pojišťoven, kde si můžete vybrat. Sjednáním pojištění online také ušetříte.