.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak sjednat povinné ručení 

 13 května, 2022

Jana Vochková

5/5

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla neboli povinné ručení je povinné mít sjednané pro každé motorové vozidlo, které má přidělenou SPZ. Je to také podmínka pro to, aby vozidlo mohlo vyjet na veřejnou komunikaci. Alespoň jednou za život to tedy potká téměř každého z nás. Jako jeden z druhů pojištění odpovědnosti nás kryje v případě škody způsobené někomu jinému na zdraví či majetku, což se hodí jak v případě, že jsme způsobili škodu, tak i pokud jsme sami poškozenými. 

Vzhledem k tomu, že povinné ručení je dané zákonem, není dobré jeho řešení odkládat. Sice neexistuje zákonná lhůta na jeho sjednání, ale provoz vozidla bez povinného ručení může být stižen sankcemi. I v případě přechodu mezi pojišťovnami je potřeba si dát pozor na správné načasování. Výpověď původní pojistky musíte podat šest týdnů před ukončením. Hned další den byste měli mít sjednané pojištění nové. Jen tak se vyhnete případným potížím.

Potřebné doklady 

Ke sjednání povinného ručení potřebujete hlavně velký technický průkaz vozidla. Při přechodu k jiné pojišťovně, kdy ukončíme jedno pojištění, které nahrazujeme jiným u jiné pojišťovny je zapotřebí také číslo původní pojistné smlouvy. Bez něj bychom totiž mohli přijít například o bonusy za beznehodovost. V případě, že nemáte po ruce velký technický průkaz, lze vyplnit údaje z malého technického průkazu a později doplnit zbytek. Při osobním sjednání povinného ručení na pobočce pojišťovny je lépe mít vše při ruce, včetně vlastního občanského a řidičského průkazu, ať nemusíte chodit několikrát. Pamatujte, že není podmínkou, aby vlastník auta byl zároveň tím, kdo vyřizuje pojistku. Často si takhle třeba příbuzní pomáhají zlepšit pojistné podmínky tím, že povinné ručení napíší na někoho, kdo má nárok na vyšší bonusy. Zároveň může platit povinné ručení na auto opravdu ten, kdo s ním jezdí, nikoli nutně ten, kdo ho vlastní. 

Jednoduše online 

V dnešní době už jde téměř všechno online. Ani sjednání povinného ručení není výjimkou. Tato cesta vás může uchránit před tím, že vozidlo budete mít třeba den či dva nepojištěné. Online sjednání povinného ručení je rychlé a jednoduché, vyberete si ho přímo na míru a platí okamžitě. Všechny doklady od pojišťovny jsou ověřeny elektronickým podpisem. Telefonický kontakt s nějakým poradcem také není problém ani ve večerních hodinách. 

Kalkulačka 

Samozřejmě, že není snadné vybrat si to nejlepší pojištění. Online kalkulačka vám napoví, které bude pro vás to pravé. V detailech ho pak doladíte doslova na míru sobě i svému autu. Do kalkulačky je třeba zadat pár údajů, které jsou obsaženy ve velkém technickém průkazu, nebo je přímo víte z hlavy. Čím více a konkrétněji údaje vyplníte, tím lépe budou nabídky sedět na vaše požadavky. Zobrazí se vám nabídky povinného ručení, které si profiltrujete dle bližších požadavků. Pak už jen zbývá vybrat si to pravé. A také omrknout, co nabízí pojišťovny navíc a výhodně.

Připojištění a asistenční služby 

Každé pojištění dnes nabízí řadu připojištění, které vám mohou ještě více pomoci při plnění pojistných událostí. Můžete si tak připojistit přesně to, co potřebujete. Mezi nejčastější patří: 

 • Úrazové pojištění, někdy též známé jako pojištění sedadel, které platí nejen pro řidiče, ale i pro ostatní cestující. 
 • Pojištění skel pro úhradu mobilního scelení či výměnu skla. 
 • Pojištění zavazadel, které kryje škodu při poškození či odcizení při nehodě. 
 • Pojištění autosedaček stejně jako u zavazadel. 
 • Pojištění pracovní neschopnosti, které zahrnuje i hospitalizaci při havárii. 
 • Pojištění pro případ střetu se zvěří na území ČR, které lze najít i s platností pro Evropu jako celek. 
 • Pojištění odcizení vozidla v případě krádeže. 
 • Pojištění živelných pohrom jako jsou oheň, voda, vítr, mráz či kroupy. 
 • Pojištění přímé likvidace, kdy nemusíte nic řešit, vše vyřídí pojišťovna. 
 • Pojištění pokut je šikovné, zvlášť pokud vás občas nějaká ta pokuta nemine. 
 • Pojištění poruchy autodílů kryje náhlé mechanické a elektrické poruchy u ojetých automobilů do 200 000 najetých kilometrů. Seznam součástek, na které se vztahuje, je dobré si vždy předem prostudovat. 

Pojištění asistenčních služeb je velmi oblíbené. V případě nehody vám dorazí pomoc, auto opraví na místě, popřípadě odtáhnou. Nastavení asistenčních služeb je třeba si řádně nastudovat. Krytí jednotlivých úkonů v rámci asistenčních služeb nemusí být vždy plné. Volat si asistenční službu můžete v případě poruchy, havárie či vandalismu. Vám poskytované služby mohou mít opět různý rozsah. Patří sem konzultace po telefonu, oprava, případně odtažení vozu a zajištění náhradního vozidla. Všechny typy připojištění a asistenčních služeb se mohou lehce lišit dle pojišťovny, která je nabízí. Vždy se přesvědčte, že vámi vybraná nabídka povinného ručení nabízí možnosti připojištění ve vámi zvoleném rozsahu. 

Jak sjednat povinné ručení

Na výslednou cenu má vliv vše 

Konečná cena vašeho povinného ručení se odvíjí od několika faktorů. Samozřejmě je důležité, zda je auto osobní nebo třeba nákladní, tam je cena vyšší. Vliv může mít i velikost objemu motoru. Zohledňuje se i stáří a výkon automobilu nebo i věk a bydliště pojistníka. Někdy mohou mít zvýhodněnou cenu například držitelé ZTP. Průběh vašeho předchozího pojištění, zvlášť při beznehodovosti je také velkým plus, jelikož bonusy vám mohou cenu snížit. Malusy, které jsou opakem bonusů, vám opět mohou cenu lehce navýšit. Pokud se jedná o auto firemní, může být cena někdy výhodnější. Naopak se prodraží firemní auta ve chvíli, kdy jsou užívána nejen běžně, ale i přímo k převozu. Tato auta jezdí daleko více, a proto jsou zde ceny navýšeny až dvojnásobně. Týká se to například taxislužeb, kurýrních služeb nebo aut z půjčovny. Platby povinného ručení však můžete použít jako uznatelný náklad do firemního účetnictví. 

Definitivní výběr 

Pokud jste se rozhodli, můžete si prohlédnout návrh pojištění odpovědnosti za provoz vozidla. Teprve po přijetí tohoto návrhu a jeho objednání po vás budou požadovány další doplňující údaje. Povětšinou se jedná o údaje kontaktní, které jsou nezbytné pro dokončení pojištění. Také si v této chvíli k povinnému ručení přidáte připojištění a dalších případné služby, které vás zaujaly. Odesláním návrhu pojištění se všemi vašimi potřebnými údaji máte povinné ručení prakticky v kapse. Lépe řečeno v e-mailu. 

Dočasné doklady 

Po objednání povinného ručení online vám okamžitě přijde e-mail, ve kterém bude potvrzení o vámi sjednaném povinném ručení, smlouva o pojištění odpovědnosti za provoz vozidla. Jakékoliv nesrovnalosti ve smlouvě lze v tuto chvíli ještě doladit opět komunikací přes e-mail přímo s pojišťovnou. Dále obdržíte údaje pro platby povinného ručení a také dočasnou zelenou kartu. Tu si lze vytisknout a auto můžete okamžitě začít používat. Dočasná zelená karta je totiž naprosto plnohodnotným dokladem, byť s omezenou platností na dva měsíce. Tato dočasná zelená karta vám dorazí i v papírové podobě zpravidla během pár dní společně se smlouvou. Tato dočasná zelená karta vám také umožní vozidlo bez odkladů zapsat do registru vozidel. 

Zelená karta 

Dočasná zelená karta vám po dvou měsících přestane platit. Pro získání té originální zelené karty musíte splnit jednu podmínku, a tou je první platba pojistného. Platbu je možné při online sjednání udělat okamžitě buď platebním převodem, nebo jako platba kartou. Samozřejmě to není nutné, ale alespoň máte jistotu, že včasnou platbu nepropásnete. Teprve poté vám bude vystavena a vydána klasická zelená karta s platností na jeden rok.  

Proč mít povinné ručení? 

Jednoduše proto, že nemít povinné ručení se vám může dost prodražit. Stačí nemít ve chvíli dopravní kontroly zelenou kartu po ruce a hned vás to může přijít na 1500,- až 3000,- Kč. Povinné ručení je dáno ze zákona povinně, a pokud používáte vozidlo, které nemá uzavřené povinné ručení, vystavujete se tomu, že dostanete pokutu ve výši 5000,- až 40000,- Kč. Po ukončení povinného ručení máte 14 dní na to, abyste registrační značku vozidla odevzdali do depositu. Při nedodržení termínu vám hrozí pokuta od 2500,- až do 20000,- Kč. Každý den prodlení, kdy používáte auto, na které není sjednané povinné ručení, vám hrozí pokuta od 20,- do 300,- Kč. Tyto úhrady jdou do garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Pokuty, které vám mohou v rámci neuzavřeného povinného ručení hrozit, se mohou sčítat. Pokud tedy odhlásíte povinné ručení na auto, musíte myslet na to, jak s ním naložíte dál. Lhůta na odevzdání značky do depositu je sice dva týdny, ale vaše auto nesmí v té době přesto vyjet. Žádná ochranná doba po ukončení povinného ručení neexistuje.  

Garanční fond České kanceláře pojistitelů 

Tento fond je dotován z pokut, které vznikly díky neuzavřeným povinným ručením a dalším prohřeškům vůči této povinnosti. Ve chvíli, kdy dojde k nehodě a viník nemá sjednané povinné ručení, jdou peníze z garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Ten je pak vymáhá po tom, za koho je zaplatil. Navíc je v tu chvíli viník stižen ještě dalšími sankcemi za to, že auto nebylo pojištěno. Nemít povinné ručení se tedy opravdu nevyplácí. 

Kde najít nejlepší povinné ručení? 

Jednou z možností, kde si sjednat povinné ručení online rychle a včetně srovnání různých nabídek pojišťoven, je epojisteni.cz. Ve čtyřech jednoduchých krocích vyřešíte vše odkudkoliv. 

 1. Vyplňte údaje. Typ, značku a model vozidla i s informací o objemu a výkonu motoru doplníte pár údaji o vás jako pojistníkovi a necháte si spočítat cenu. 
 2. Nabídky můžete dále filtrovat podle míry najetých kilometrů nebo třeba podle limitů pojistného plnění. 
 3. Ověření se týká vašeho rodného čísla a SPZ vozidla, která není podmínkou. Teprve nyní vám mohou být řádně přičteny všechny bonusy. 
 4. Konečná nabídka je tu a je jen na vás, zda ji přijmete. Když ano, tak jste pojištěni. 

Orientační ceník epojisteni.cz pro rok 2022 

Objem v cm3  Běžná cena  Cena s ePojisteni.cz  Garantovaná úspora 
do 1000  1725 Kč  863 Kč  862 Kč 
1001 – 1250  2 142 Kč  1 216 Kč  926 Kč 
1251 – 1350  2 480 Kč  1 600 Kč  880 Kč 
1351 – 1400  2 991 Kč  1 760 Kč  1 231 Kč 
1401 – 1650  3 089 Kč  1 889 Kč  1 200 Kč 
1651 – 1850  3 596 Kč  1 917 Kč  1 679 Kč 
1851 – 2000  3 667 Kč  2 229 Kč  1 438 Kč 
2001 – 2500  3 702 Kč  2 229 Kč  1 473 Kč 
nad 2500  3 741 Kč  2 229 Kč  1 512 Kč 

Kalkulováno pro pojistníka 55 let, bydliště Hradec Králové, 240 měsíců bez nehody. 

Výjimky

Povinné ručení nejste povinni mít uzavřené pokud:

a) řidič cizozemského vozidla, který je držitelem platné zelené karty vydané pojišťovnou v cizím státě, nebo vozidla, jehož pojištění odpovědnosti na území České republiky je zaručeno kanceláří pojistitelů cizího státu,

b) složka integrovaného záchranného systému pro všechna vozidla neužívaná k podnikání a zařazená do průběžně aktualizované přílohy poplachového plánu integrovaného záchranného systému kraje,

c) Bezpečnostní informační služba pro jí provozovaná vozidla, Generální inspekce bezpečnostních sborů pro jí provozovaná vozidla, Ministerstvo obrany pro vozidla provozovaná Vojenským zpravodajstvím a Ministerstvo vnitra pro vozidla provozovaná Úřadem pro zahraniční styky a informace a pro vozidla útvarů Policie České republiky pověřenými vyšetřováním podle zvláštního právního předpisu, obec pro vozidla provozovaná jednotkami sborů dobrovolných hasičů obce a Ministerstvo financí (dále jen „ministerstvo“) pro vozidla provozovaná pověřenými celními orgány, které mají podle zvláštního právního předpisu postavení policejního orgánu.

Tyto výjimky jsou dány ze zákona.

Vždy myslete na to, že ačkoli je někdy sjednání povinného ručení nutné celkem narychlo, není třeba se toho bát. A také nezapomeňte, že nejlevnější nemusí být nejvýhodnější a je třeba přesně vědět, co si od pojištění představujeme, aby pokrylo.  

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
3.6.2022 15:43

Díky za přehledný a jasný návod, ted jsme kupovali Astru z bazaru a nabízeli nám to podstatně dráž při přepisu, takže díky tomuhle infu se nám podařilo ušetřit pár tisícovek ročně .)

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}