.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak řešit pojištění auta při koupi 

 13 června, 2019

Jana Vochková

5/5
Při koupi nového nebo ojetého vozu je zapotřebí, zařídit pojištění. Vozidlo zpravidla nesmí být ani den bez pojištění. Sjednává se tedy pojištění odpovědnosti z provozu vozidla – jinak také známé jako povinné ručení. Každému žadateli je v dané pojišťovně, kterou si sám vybere, vystavena zelená karta. Povinnému ručení podléhá každé vozidlo, které je zapsané na území České republiky v registru vozidel.

K čemu slouží povinné ručení

Povinné ručení je sjednáno s vámi vybranou pojišťovnou pro případ dopravní nehody. Při každé dopravní nehodě jste společně s poškozeným povinni sepsat záznam o dopravní nehodě. Nebo je možné zavolat policii, která se o tuto skutečnost postará. Záznam se pak zašle na pojišťovnu viníka. Ta následně škodu poškozenému zaplatí. Vám se pak zvedne taxa placení povinného ručení.

Založení pojištění

Vybrala jsem si auto, které odpovídalo všem mým požadavkům. Musela jsem tedy vyrazit do pojišťovny. V mém městě jich je na výběr spousta. Mezi ty opravdu známé patří Generali, Kooperativa, ČSOB pojišťovna, Allianz nebo třeba AXA. Jistě jich je mnohem více a každý má kolem sebe jiné možnosti. Abych si pojištění vozidla mohla zařídit, musela jsem si připravit kupní smlouvu na vozidlo a velký technický průkaz. V něm jsou totiž zaznamenány všechny potřebné informace k pojištění vozidla – značka vozidla, VIN, SPZ, datum uvedení do provozu, stav tachometru, objem a výkon motoru. Na základě těchto informací sjednávají pojištění vždy každému na míru. Standardní pojištění je povinné ručení, je totiž dané zákonem. Je ale možné si k němu sjednat například i havarijní pojištění. Není povinné. Já si ho jistě sjednám, přeci jen auto je nové a pořád ho splácím. To ovšem není jediná možnost, kterou pojišťovny nabízejí. Mezi další pojištění patří například pojištění střetu se zvěří, pojištění čelního skla, pojištění proti živelným pohromám nebo vandalismu.
Ceny pojištění jsou odlišné v závislosti na věku, výběru vozidla a také veškerých požadavcích, co má vaše pojištění obsahovat. U nových vozidel a vozidel dotažených platí, že ještě nemají přidělenou svoji SPZ. Měla jsem tedy pouze značku převozní, která má platnost 10 kalendářních dní. Postup v takovém případě bude následující. Připraví vám potřebné doklady k zajištění pojištění a vystaví vám zelenou kartu. Až vám příslušný městský úřad vydá registrační značky, poté budou do smlouvy dopsány a okamžitě vám na pobočce pojišťovny vytisknou novou zelenou kartu.

Proč věk rozhoduje na ceně pojištění

Každý mladý řidič, který má své řidičské oprávnění pouze chvilku, nemá žádné zkušenosti. Je tedy velice rizikový na pozemních komunikacích. Způsobují tak mnoho dopravních nehod. V současné době je rizikový řidič každá osoba, která je mladší než 30 let. Mám-li tedy své řidičské oprávnění od své plnoletosti, bude trvat 12 let, než přestanu být pro pojišťovny „ohrožení na silnici“. Mé povinné ručení bude tak několikrát vyšší, než pojištění například rodičů nebo starších kamarádů. I tato situace lze obejít. V dnešní době je možné, aby bylo vozidlo pojištěné třeba na již zmiňované rodiče. Oni tak budou pojistníci vozidla, já budu provozovat vozidla a budu platit menší částku na pojištění. Nesmím ale způsobit žádnou dopravní nehodu, jinak by se pojištění zvedlo rodičům na všechna auta.
Je ale možné si nechat povinné ručení napsat klasicky na sebe, i za předpokladu vysokých cen za pojištění. Chci si totiž již od začátku svých cest vyjíždět vlastní bonusové body – za jízdu bez dopravních nehod, abych si do budoucna zajistila levnější pojištění. A třeba pak do budoucna budu moct svým dětem ulevit, až budou mít svůj řidičák.

Jak si vybrat vhodnou pojišťovnu

Abych si vybrala tu správnou pojišťovnu, která mi pojištění vozidla zařídí, podívala jsem se nejdříve doma na srovnání cen. Ideální variantou pro mě byla stránka ePojištění.cz. Ukáží vám, které pojišťovny vám nabízí jaké ceny a možnosti, ale zároveň je možné sjednat pojištění i online. Není tak potřeba se vhodně oblékat a navštěvovat pojišťovny, ale zařídit klidně i z gauče.
Aby mi portál ceny porovnal, musela jsem vyplnit údaje o svém vozidle. Je-li vyplněno vše a řádně, napomůže to přesnému určení ceny pojištění. Poté přichází údaje o vlastníkovi vozidla. Mimo jiné jako je například příjmení a bydliště, musíte zadat i již zmiňovaný věk pro rozhodnutí. Také uvedete, zda máte vyježděný bonus a zda máte za sebou již nějakou pojistnou událost.
Po vyplnění všech potřebných údaje, následuje další krok, ve kterém už vám naběhnou případné nabídky na pojištění. Pojišťovny se v nabídkách několikrát opakují s jinou cenou. Liší se totiž ještě výší pojistného plnění, které byste chtěli. Po projetí všech nabídek, jsem si vybrala jednu pojišťovnu. Zavolal mi pojišťovací expert, který mi vysvětlit všechny následující kroky. Co všechno pojištění obsahuje, co si mohu ještě doplnit a co by mi doporučovat. V dalším kroku dochází již k uzavření pojištění a následném potvrzení a platbě.

Porovnání cen

Pro mé vozidlo Audi A4 Avant mi vyšla nejvhodnější varianta od pojišťovny AXA. Při nastavení pojistného plnění na 70/70 mil. Jako další ČPP a poté Kooperativa. Rozdíly byly ale docela vysoké. První pojišťovna mi nabídla pojištění za necelé 2.600 Kč. Další variantou se nabízela Hasičská pojišťovna, která na stejné pojistné plnění dosáhla na cenu 4.300 Kč. Poté následovala Allianz pojišťovna, která už přesahovala 8.000 Kč. Všechny pojišťovny mi nabídly základní povinné ručení a nic speciálního. Cokoli bych chtěla navíc, bych si musela připlatit. Nelze ani přesně porovnat, která pojišťovna by mi nabídla lepší pojištění čelního skla nebo třeba střet se zvěří, protože každá to nabízí jako součást jiného „balíčku“. Nemohla jsem se dlouho rozhodnout, až jsem si nechala poradit od souseda, který si zrovna také koupil nový vůz. Pojistit si ho nechal u pojišťovny Allrisk. Pro mě absolutně neznámá pojišťovna. Když jsem ale zavolala jejich specialistovi, nabídl mi povinné ručení za 6.600 Kč na rok. Nebyla to zcela špatná cena, oproti například Allianz, ale úplně nadšená jsem také nebyla. Pak mi ale začal říkat, co vše je součástí pojištění – náhradní vozidlo v případě poruchy, střet se zvěří, právní ochrana v případě neshody při dopravní nehodě, poškození vozidla zvířetem, odtah vozidla po ČR i ze zahraničí a to vše zcela zdarma. Jedinou podmínkou je, abyste si na vozidlo nalepili samolepku, která vám tyto výhody ještě vylepšuje. A zároveň propaguje jejich pojišťovnu.
pojištění auta při koupi
Dlouho jsem také váhala, zda si nechám povinné ručení udělat na svoji osobu nebo třeba opět na otce. V minulosti jsem vlastnila ojetý VW Golf IV. Rok výroby byl tehdy 2000 a byla to 1.9 TDI – 74 KW. Přímo personál pojišťovny mi tenkrát nabídl, abych si nechala pojistku udělat na někoho z rodičů. Bylo mi 20 let a neměla jsem vyježděné žádné bonusy. Pojistka by mě vyšla skoro na 11.000 Kč, zatímco na otce vyšla na 3.700 Kč. Neváhala jsem a nechala si vozidlo napsat na něj. Měla jsem sice veliký strach, že pokud se něco stane, nedoplatí se na pojištění na svá ostatní auta (měl ještě další 4, protože podnikal). Byl to risk, ale nevyplatí se platit tak vysoké částky na auto, které je tak staré a nikdy nevíte, kdy se vám peníze budou hodit na nějakou nečekanou opravu.
Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka
Jirka
12.2.2020 15:12

Já jsem třeba nevěděl, že ceně ojetého auta u aaa auto ( asi teda ne u každého, ale u toho co jsem si vybral tak ano) je pojištění Carlife, které je přímo pro ojetá auta, podle stáří potom zajišťují pojištění poruchy motoru, palivového systému atd….

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}