.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak provést výpověď povinného ručení z důvodu navýšení ceny 

 14 října, 2021

Jana Vochková

5/5

Povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je pro každého majitele auta či motocyklu nezbytné, stejně jako to, že nějaké to vozidlo vlastníme. Přesto se někdy nevyhneme situaci, kdy skřípají plechy. Škody, které chtě nechtě způsobíme, nám mohou sáhnout mnohdy velmi hluboko do kapsy. Také je vždy na místě si pohlídat, zda je naše pojištění pro nás výhodné. Někdy se mohou změnit podmínky nebo třeba cena a my se začneme poohlížet po pojištění jinde. 

 1. Důvody výpovědi povinného ručení
 2. Co potřebuji k výpovědi povinného ručení
 3. Formulář výpovědi povinného ručení
 4. Výpověď z povinného ručení z důvodu navýšení ceny 
 5. Drobnosti, na které nezapomenout
 6. Výpověď povinného ručení vzor
 7. Kde najít nejlepší nové povinné ručení?

Výpověď z povinného ručení někdy potřebuje podat každý z nás z mnoha různých důvodů. Pojistné období je dlouhé vždy 1 rok a během té doby se snadno může stát, že se rozhodneme podat výpověď ze stávajícího povinného ručení. Je třeba výpověď podat včas a nepropásnout správný termín. Pojišťovny si tyto věci hodně hlídají. Kdy a proč podat výpověď povinného ručení má svá pravidla, která musíme pro úspěšné vyřízení dodržovat.

Důvody, které nás k výpovědi vedou, mohou být různé:

 • Konec pojistného období mi dává volnou možnost povinné ručení prostě zrušit. Je třeba však dodržet termín, tudíž žádost bude podána nejpozději šest týdnů před koncem pojistného období. V tento den již výpověď musí mít pojišťovna v rukou.
 • Nespokojenost s nově uzavřenou pojistkou znamená, že smlouvu lze do dvou měsíců zrušit. Unáhlené rozhodnutí ohledně pojistky tedy můžu zvrátit. Dejte však pozor! U pojistek sjednaných online je tento termín jen 14 dní.
 • Špatné služby během pojistné události, kdy nefunguje komunikace, či mám jiný problém s vyřízením pojistné události. Čas  k ukončení smlouvy mám do třech měsíců ode dne vzniku pojistné události. 
 • Změna vlastníka je častý důvod, kdy pojištění zaniká dnem zaslání kopie smlouvy o prodeji a písemné výpovědi povinného ručení. To pak na sebe vystavuje nový majitel.
 • Vyřazení vozidla z evidence, ať už navždy nebo jen na určitou dobu, kdy kromě výpovědi dokládám i záznam o vyřazení z evidence. Při návratu vozidla na silnici je třeba opět sjednat nové povinné ručení.
 • Dohodou je výpověď mezi pojišťovnami velmi neoblíbená, přesto lze uhájit výpověď dohodou ve chvíli, kdy nejste spokojeni se službami, které vám pojišťovna poskytuje. Může stačit i chybně podaná informace ze strany pojišťovny. 
 • Vyšší cena pojistného nám mnohdy ukáže, že je potřeba se podívat na nabídky i jinde. Pojišťovna nás o zvýšení informuje písemnou formou. Já mám měsíc na ukončení smlouvy.

Co potřebuji k výpovědi z povinného ručení? 

 • Číslo pojistné smlouvy 
 • Jméno a adresa včetně korespondenční adresy 
 • Důvod výpovědi doložený písemnou formou 
 • Datum a podpis 
 • Zelená karta – pojišťovna ji bude chtít zpátky, je dobré ji poslat hned s výpovědí. 

Výpověď z povinného ručení musí být vždy podána písemnou formou s vlastnoručním podpisem, ale lze ji podat i osobně na pobočce, prakticky na počkání. Dnešní doba však spíše velí cestu virtuální. I e-mail je považován za plnohodnotný způsob komunikace. Pojištění lze sjednat i online na stránkách pojišťoven. Po vyřízení všech formalit virtuálně nám do naší poštovní schránky přijde již hotová smlouvu, kterou po podpisu pošleme zpět.

Formulář výpovědi povinného ručení 

Webové stránky pojišťoven nabízejí formulář výpovědi povinného ručení, pokud by nebyl k dispozici, jistě lze na různých podobných serverech sehnat ten, který potřebuju. Je to velmi snadná cesta k tomu, aby mi neunikl ten správný termín. Výpověď lze podat dříve, ale nikdy později. Obzvlášť pokud smlouvu vypovídáte ke konci pojistného období, musí být podána včas. Jinak se automaticky prodlužuje o další rok. 

K tomu, aby byl formulář přesně pro mě, potřebuji pouze údaje o sobě a svém vozidle. Většina webových stránek dokáže vygenerovat formulář přímo na míru. Ten stačí vytisknout, podepsat a odeslat (nebo donést) na pobočku mé pojišťovny. 

Výpověď z povinného ručení z důvodu navýšení ceny 

Konec pojistného období je dnem výročí. K tomuto dni končí jedno pojistné období a začíná další. Pojišťovny výročí využívají také k tomu, aby nám změnily cenu pojistného. A bohužel cena spíše stoupá, než klesá. Do schránky mi tak v té době může klidně přijít nový (dražší) předpis pojistného. V takové chvíli není moudré ihned podávat výpověď, ale musím opět myslet na dodržení termínu. Ode dne vystavení předpisu pojistného mám 30 dní na vypovězení smlouvy.  

Jako první si ověřím, zda mám vůbec možnost dosáhnout na nižší cenu pojistného. Aktuální ceny na trhu mohou totiž být na vzestupu a zdražení je tak přímým důsledkem. Přechod jinam, by mi v tu chvíli moc nepomohl. 

Pokud objevím levnější povinné ručení, musím si také ohlídat jeho rozsah. Levnější totiž nemusí samozřejmě znamenat výhodnější. Nemilé překvapení v podobě nedostatečného krytí v případě nějaké nehody by se mi pak prodražilo víc než původní dražší pojistka, která by však bez problémů kryla celou mnou způsobenou škodu.

Nespokojenost s navýšením ceny je naprosto legitimním důvodem k vypovězení smlouvy. Nepotřebuji nic jiného, nepotřebuji písemné doložení důvodu. Z tohoto hlediska je tedy tato cesta k výpovědi povinného ručení nejsnazší. 

Jak provést výpověď povinného ručení z důvodu navýšení ceny

Nezapomenout! 

Správně a včas podaná výpověď už je, ale nesmím zapomenout na novou pojistku. Výpověď z důvodu navýšení ceny znamená, že potřebuji nové a nejlépe levnější, popřípadě výhodnější povinné ručení. Ohlídat si musím i doklad o bezeškodnosti, který mi pojišťovna musí vystavit ke dni ukončení smlouvy. Je to můj doklad o tom, že nejsem nenapravitelný nehodář. Celá doba, během které jezdím bez nehod a sbírám různé bonusy, se mi tak převádí k nové smlouvě o povinném ručení. Výhody za to, že nebourám, se tedy promítnou i do nového povinného ručení.

Výpověď pojistné smlouvy 

Výpověď mohu podat také doporučeným dopisem s vlastnoručním podpisem. Není třeba vyplňovat žádné formuláře, takto napsaná výpověď je pojišťovnami běžně přijímána.

Výpověď pojistné smlouvy (vzor):

Pojistitel:

Název pojišťovny

Ulice, číslo popisné

Obec, PSČ

Pojistník:

Vaše Jméno a Příjmení

Ulice, číslo popisné

Obec, PSČ

Rodné číslo: 

Telefon:

Věc: Zánik pojistné smlouvy č.: Číslo Vaší pojistné smlouvy

Dobrý den,

v souladu se všeobecnými pojistnými podmínkami a zákonem o pojistné smlouvě žádám o ukončení uvedené pojistné smlouvy a to z důvodu mého nesouhlasu s navýšením předepsaného pojistného.

Současně žádám o zaslání potvrzení o zániku pojištění. Děkuji.

V            , dne

S pozdravem,

………………………………………

Podpis

Kde najít nejlepší nové povinné ručení?

Vyznat se ve všech nabídkách povinného ručení všech pojišťoven není vůbec jednoduché. Nehledě na to, že to zabere mnoho času, který můžeme využít jinak. Srovnat povinné ručení přesně na míru nám dokážou specializované weby. Najdeme na nich možnosti ohledně výběru toho nejlepšího povinného ručení pro nás a naše vozidlo (a samozřejmě i řady jiných pojistek). Vyplnění krátkého a jednoduchého formuláře nám ušetří čas i nervy při hledání. Navíc se může stát, že díky takovému srovnání nalezneme výhodnější pojistku i u pojišťovny, kde již jsme.

Srovnávače pojištění nám také pomohou pohlídat včasný termín výpovědi a zjednoduší nám celý proces. Většinu formalit zvládnou za nás a my budeme včas informováni například prostřednictvím e-mailu. Sjednání v té chvíli zvládneme bez problému online sami, v případě nejasností jsou zde k dispozici také specialisté, kteří jsou většinou schopni případné nesrovnalosti okamžitě řešit.

Pro srovnání cen povinného ručení využijte web epojisteni.cz.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}