.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak postupovat při koupi auta z bazaru 

 15 dubna, 2023

Jana Vochková

Ohodnotit

Pořizování nového automobilu je poměrně složitým procesem, při kterém, pokud vsadíte na autobazar, může vzniknout i mnoho problémů. Prokoukněte podvodníky i skutečný stav automobilu, o jehož koupi uvažujete ještě předtím, než bude pozdě.

Na auto z bazaru jsem nemusel vůbec čekat

Při rozmýšlení, jakým způsobem a kde pořídit nový vůz, jsem prakticky bez váhání zvolil výběr auta z bazaru. Jednoduše proto, že na nový vůz naše rodina nemá finance. Samozřejmě jsem si byl vědom možných rizik, které tento způsob přináší, zároveň ale znám nejednoho člověka, který si takto auto koupil a nyní je opravdu spokojený.

Výhodou koupě auta v autobazaru je jednoznačně časová nenáročnost. Do autobazaru přijedete, auto si prohlédnete, vydáte se na projížďku a již můžete podepisovat kupní smlouvu a platit vámi vybraný vůz. V případě, že si dáte pozor na možná nebezpečí, která při koupi auta z bazaru hrozí, můžete uzavřít obchod ke spokojenosti obou stran.

Autobazar připraví smlouvu, řeší také reklamace

Další výhodou je vyřízení reklamace ze strany autobazaru. Ten také prvních šest měsíců od předání auta musí dokazovat, že zjištěné problémy s vozidlem vznikly až po prodeji. Autobazar se postará o všechny povinnosti s koupí vozidla spojenými. Na kupujícím je tak již pouze převedení vozidla do osobního vlastnictví.

Prohlédnutí nabídky vozů z pohodlí domova

Výhodou většiny bazarů je umístění jejich nabídky na internetu. Já sám jsem si ještě předtím, než jsem se vydal na fyzickou obhlídku aut, webové stránky autobazarů prohlédl, vypsal si své typy a také do autobazarů zavolal, zda je jejich nabídka aktuální a mnou předem vybrané vozy se v bazaru ještě nacházejí.

Prohlédnutím nabídky vozidel na internetu jsem si ušetřil spoustu času. Zároveň jsem si rovnou podle filtrů vybral pouze ty vozy, které jsou v našich finančních možnostech.

Je potřeba věnovat pozornost detailnímu prohlédnutí vozidla

Klíčovým při pořizování vozu z autobazaru je dát si pozor na možné podvody. Každý z nás někdy slyšel o přetočeném tachometru či špatném stavu vozidla, který je ale nějakým způsobem zamaskován. Pozorně je nutné pročíst si také smlouvy a další doklady o vozidle.

Auto je nutné prohlédnout ze všech stran

Mnou vybrané auto na první pohled vypadalo velmi dobře. Lak byl na všech dveřích stejný. Detailně jsem prohlédl i jednotlivé spáry v karoserii. Stejně tak jsem prohlédl i vnitřek auta, kde jsem nezapomněl zvednout koberec v kufru a podívat se i zde. Prohlédnutí interiéru lze zvládnout za pár minut. Již během prvního pohledu lze zjistit, v jakém stavu interiér je. Na základě opotřebení interiéru se pak dá snadno porovnat, kolik má vozidlo najeto a na kolik interiér vozu skutečně vypadá. I ošoupaný volant či prosezené sedačky dokážou mnohé napovědět.

Samozřejmostí je vyzkoušení fungování světel, stěračů, klaksonu, klimatizace, topení okének i autorádia. Nezapomněl jsem vyzkoušet ani zamykání a odemykání auta na dálku. Zkontroloval jsem si i přítomnost uvolněných nikam nepatřících kabelů. Žádné takové jsem naštěstí ve svém autě nenašel. Prohlédnutí spodku auta je základem. Jakožto laik jsem hledal alespoň náznaky koroze. Podrobnější prohlédnutí jsem pak přenechal svému servisu.

Dokumenty musí sedět s reálným stavem vozidla

Na základě dokumentů, které vám k autu každý autoservis musí předložit, jsem si detailně prohlédl čísla na karoserii i výrobním štítku. Tato čísla vždy musí sedět. Jinak se opravdu může jednat o nepříjemnou situaci spojenou s podvodem.

Při projížďce jsem si auto vyzkoušel z pozice řidiče i spolujezdce

Po obhlídce jsem si s prodejcem domluvil projížďku. Velmi mi vyhovovalo, že mi autobazar dokázal zodpovědět všechny otázky. Zároveň na mě nedělali žádný nátlak, s ničím nespěchali a nic nechtěli podepsat. Právě tyto věci totiž mohou být velkým úskalím. Z prodejců jsem měl dobrý pocit. A to i proto, že jsem si jejich recenzi vyhledal na internetu ještě předtím, než jsem do autobazaru vůbec jel.

Investovat do kontroly servisem před koupí se vyplatí

Protože jsem s autem byl velmi spokojený a jeho skutečný stav se mi zdál odpovídající informacím od autoservisu a údajům na dokumentech, rozhodl jsem se zavolat si na konzultaci odborníka z mého oblíbeného autoservisu. Ten se na auto přijel podívat. Pomohl mi zkontrolovat nejenom technický stav, ale také emise. Okem odborníka dokázal říct, že auto není havarované a během pár minut mi i potvrdil, že auto není kradené ani zatížené leasingem či exekucí. Autoservis mi vystavil písemný protokol o provedené prohlídce. Což by se mohlo hodit při případné budoucí reklamaci vozu.

Smlouvat o ceně je možné, musí to však být v rámci mezí

Protože jsem si na základě své prohlídky vozidla a poté i prohlídky profesionálem byl jistý tím, že je auto v pořádku, rozhodl jsem se k jeho koupi. Na základě toho, že příslušenství auta neobsahovalo zimní pneumatiky, jsem se rozhodl smlouvat o ceně. Autobazaru jsem tak navrhl cenu o deset tisíc korun nižší. Nakonec jsme se dohodli na celkovém snížení o pět tisíc korun. S výslednou cenou jsem byl spokojen. Očekával jsem totiž, že kromě pořízení nových pneumatik nebude potřeba žádná další investice. Auto dle mého názoru nemělo žádné další nedostatky, do kterých bych musel finance investovat.

Před podpisem jsem smlouvu detailně přečetl

S autobazarem jsem se domluvil na způsobu platby. Mohl jsem buď zaplatit v hotovosti, nebo peníze převést na bankovní účet. Rozhodl jsem se vybrat si druhou variantu a auto zaplatit převedením peněz na bankovní účet. Bylo nutné domluvit také převod do osobního vlastnictví.

Zkontroloval jsem všechny povinné náležitosti

Kupní smlouvu jsem si před podpisem přečetl. Nezapomněl jsem přečíst ani drobnější písmo, které se na některých stranách nacházelo. Právě zde by totiž mohlo být napsáno něco, s čím bych v budoucnu nemusel souhlasit a mohlo by mě to přivést do problémů. K prověření smlouvy jsem se rozhodl nevyužít služby advokáta. Vím ale, že spousta mých známých tuto možnost využívá.

Jak postupovat při koupit auta z bazaru

Náležitosti, které ve smlouvě musí být

V kupní smlouvě musí být vždy uvedeno, kdo komu vozidlo prodává a za jakou částku. Smluvní strany musí být přesně a konkrétně specifikovány, aby nemohlo dojít k žádné záměně. Automobil musí být ve smlouvě do detailu popsán. Čím více detailů, tím pro kupujícího lépe. Já jsem ve své kupní smlouvě měl nejen značku a typ vozu, ale také rok výroby, barvu karoserie, VIN kód, SPZ, objem a číslo motoru, data platnosti emisí a STK, stav tachometru, seznam příslušenství a dokumentaci, která zahrnovala číslo TP a OTP.

Při pročítání smlouvy jsem si pohlídal, že se prodejce zavázal, že neví o žádných skrytých vadách a že auto nemá žádné faktické ani právní vady. Všechny detaily, které se auta týkaly, byly popsány v předmětu kupní smlouvy. Mezi nimi byly, jak jsem již zmiňoval, chybějící zimní pneumatiky. Já jsem svým podpisem naopak stvrdil, že jsem srozuměn se stavem vozidla a že převezmu auto do svého vlastnictví. Zároveň jsem se zavázal zaplatit včas částku, která byla uvedena ve smlouvě.

Důležitou položkou smlouvy je i pozdější reklamace zjištěných vad. Je zákonem dáno, že prvních šest měsíců musí prodávající prokazovat, že reklamovaná chyba na automobilu vznikla až po jeho prodeji. Po uplynutí těchto šesti měsíců je již dokazování na straně kupujícího. Na případnou reklamaci mám klasické dva roky od data, kdy dojde k převzetí vozidla.

Základem je sjednání povinného ručení i převod vozidla

S autobazarem jsme se domluvili, že poté, co smlouvy podepíšeme, budou mi spolu s vozidlem předány i potřebné dokumenty k převodu vozidla. S těmi jsem poté navštívil registr vozidel na obecním úřadě. Zde jsem předložil jak přihlášku k registraci vozidla do registru silničních vozidel, tak také dokumenty k autu a plnou moc původního majitele auta. Tu jsem od něj měl úředně ověřenou. Autobazar mě také upozornil, že po podpisu kupní smlouvy mám pouze deset dní na převod vozidla. V opačném případě bych mohl platit pokutu.

Kromě převodu vozidla jsem si přes internet obstaral také povinné ručení. Bez něho totiž nesmím v žádném případě vyjet na silnici. A to ani, pokud bych jel pouze několik kilometrů.

Povinné ručení jsem si vybral na internetu

Povinné ručení je pojištěním odpovědnosti z provozu vozidla po pozemních komunikacích. Zákonnou povinností každého majitele vozidla je jeho sjednání. V opačném případě hrozí pokuty ve výši několika desítek tisíc korun. Z povinného ručení jsou hrazeny všechny škody, které provozem vozidla v budoucnu způsobím. A to jak na majetku, tak i zdraví třetích osob.

Protože jsem nechtěl fyzicky běhat po pojišťovnách, rozhodl jsem se využít jeden z internetových srovnávačů. Ten mi nabídl přehled prakticky všech možností, které se na internetu nachází. Nemusel jsem tak ztrácet čas prohledáváním webových stránek jednotlivých pojišťoven. Během několika desítek minut a několika málo kliknutí jsem si dokázal vybrat povinné ručení.

Povinné ručení lze online sjednat za pár minut

Vzhledem k tomu, že jsem již obdržel všechny dokumenty k vozidlu, dokázal jsem všechny potřebné údaje vyplnit během pár minut. Vybral jsem si celoroční platbu, jejíž výsledná částka je oproti platbám rozděleným na několik splátek v roce, o něco nižší. Srovnávač mě automaticky přesměroval na vybranou pojišťovnu a během několika kliknutí jsem již měl uhrazené povinné ručení. To jsem se rozhodl zaplatit bankovním převodem. Zelenou kartu jsem měl okamžitě možnost stáhnout. Stejně tomu bylo i v případě dalších dokladů a vyhotovené smlouvy. Ta mi následně byla zaslána také na adresu mého trvalého bydliště.

Když si dáte pozor, nákup v bazaru proběhne v pořádku

Již je to několik měsíců, co jsem vozidlo v autobazaru koupil a stále jsem spokojen. Koupi v bazaru tak můžu jedině doporučit. Kupujícímu odpadají jakékoliv starosti. Je  potřeba věnovat pozornost prozkoumání celého auta a zjistit, zda se nejedná o podvod. S tím mi ale kromě vlastního úsudku pomohl i můj oblíbený servis. Názor odborníka se v tuto chvíli rozhodně hodil. Velmi tak doporučuji, vzít si k prohlédnutí vozidla někoho na pomoc. Stejně tak je nutné si pořádně přečíst smlouvu a zkontrolovat, zda obsahuje všechny důležité náležitosti. Samotný převod vozidla i sjednání povinného ručení pak zaberou pouze několik málo okamžiků. Převod vozidla do osobního vlastnictví byl nutný s mou fyzickou přítomností. Díky srovnávači jsem si ale povinné ručení sjednal z pohodlí domova přes internet.

Bazar vám auto poskytne okamžitě, smlouvu i reklamace řeší za vás

Jako velkou výhodu pořízení auta z bazaru vnímám to, že si auto můžu prakticky okamžitě odvést. Oproti tomu na výrobu nového vozu se velmi často musí čekat. V případě problémů mi pak odpadá jakákoliv starost s reklamací. Tu za mě řeší právě autobazar, který i prvních šest měsíců musí prokázat, že mnou nalezená chyba vznikla až poté, co jsem vozidla převzal do svého užívání. V případě problémů pak také mohu odstoupit od smlouvy a auto vrátit původnímu majiteli.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}