V dnešní době, kdy se musí spěchat z bodu A do bodu B, nepřichází v úvahu cestovat vlakem a jinou městskou dopravou. Většinou jízdní řád není platný nebo doprava je tak zasekaná, že zpoždění bývá delší, než půl hodiny. Navíc buďme upřímní, mít vlastní auto znamená volnost, komfort, který je důležitý a nepostradatelný pro většinu lidí. Proto, když se konečně podaří našetřit a vyberete si auto odpovídající naším snům, neváháme a vrháme se střemhlav pro kupní smlouvu.
Ovšem, ať už si hodláte vybírat z řad ojetých či úplně nových aut, nesmíte zapomínat na důležité kroky, které musíte učinit ve správný čas. Například první zákonné pojištění, pokud jej nemáte sjednané a vyjedete na vozovku, riskujete zisk pokuty a při způsobené nehodě, můžete přijít i o víc. Bez povinného ručení nemůžete ani vozidlo registrovat na registru vozidel. Proto zůstaňte a čtěte dále, třeba se díky tomuto článku vyvarujete chybám a pomůžeme vám při koupi auta.
První téma? Koupě auta!
Je samozřejmé, že při nákupu automobilu mají velký vliv na rozhodování naše emoce. I tady platí a mě se osvědčilo, přísloví, které mluví za vše: „Dvakrát měř, jednou řež!“ A protože jde o velkou částku, je třeba, aby investice nepadla vniveč, nýbrž sloužila řadu let. Stejně jako já věnujte výběru dostatek času. Sbírejte informace a proberte nákup s odborníky. Níže vás provedu praktickými radami, které i mě při výběru vozu pomohly.
Kategorie vozu
Výběr často vyplývá z našeho životního stylu, nejde o to co kdo jí a pije, ale jestli jste městský, venkovský či horský typ. Pro malé a narvané městské ulice není praktické si pořizovat terénní vůz, stejně jako do hor si koupit auto typu Smart Fortwo.
Velikost a slabá výbava
Záleží, kolik členů rodiny máte nebo budete mít, těžko pomyslet na koupi dvoumístného Porsche, když je na cestě malé překvapení nebo na vás doma čeká rodina, která potřebuje rozvést do kroužků, na nákupy apod. Ovšem na druhou stranu, auto jako je SUV se nehodí do centra města. Proto vše dobře promýšlejte.
Výbava, například klimatizace, vyhřívání sedaček, prostorný kufr, atd. Tady radím vzít si papír a tužku a vypsat si výbavu, základní a plně vybavené auto, a nad seznamem popřemýšlet, co doopravdy bude k užitku.
Spotřeba pohonných hmot
Spotřeba paliva je velmi důležité hledisko. Dnes se auta vyrábí tak, aby měli co nejmenší spotřebu, tím vám ušetří i pár korun. Samozřejmě časem, při ojetí auta, se spotřeba zvyšuje. Jelikož je spotřeba upravována při měřícím cyklu (nevyrovná se skutečnému provozu), doporučuji se porozhlédnout po testech na internetu a porovnat je s hodnotami třeba od známých, kteří mají zkušenosti s daným modelem, nebo zajděte do servisu.
Vyměňte ojetinu za nové auto
Pokud jste se právě podívali z okna nebo pomysleli na vaše auto zaparkované v garáži nebo jiném parkovišti, vzpomněli jste si na rok výroby (1996) a najeté kilometry – přes 200 000. Určitě víte, kolik peněz jste už dali do různých oprav a náprav. Ano, teď je vhodná doba na koupi nového auta!
U nového vozu stačí jen dodržovat předem naplánované garanční prohlídky v autorizovaném servisu a na vůz máte vypsanou i zákonnou záruku. Cena rutinních služeb není všude stejná, záleží na výrobci. Čím známější a privilegovanější značka, tím je vše dražší!
Nafta nebo benzín
Dieselová auta jsou zpravidla dražší a náročnější na údržbu, ale vyrovnávají to nižší spotřebou pohonných hmot. Díky nižší spotřebě se více hodí na delší cesty nebo na převážení těžších břemen. Na menší popojíždění po městě je mnohem lepší varianta benzínového motoru.
Testovací jízda
Před tím než si auto koupíte, měla by být provedena testovací jízda. Při ní zjistíte, zda vám vůz sedí, jakou má vůz vazbu volantu s otáčením kol, řazení, chování spojky, jak auto projíždí zatáčky a přejíždí nerovnosti, tah motoru a prudkost zrychlování či brzdění. Při zrychlení je dobré všímat si hluku, který napovídá kvalitě aerodynamiky vozu a odhlučnění.
V autosalonu si nechte ukázat odkládací prostory v autě, praktičnost zavazadlového prostoru a výhled z vozu.
Přihlášení auta
Při koupi nového auta musíte mít na paměti, že není registrované, proto ihned musíte skočit na registr vozidel. Před registrací musíte splnit ještě jednu lapálii – mít sjednané povinné ručení. Po registraci vozidla, vám bude přidělena státní poznávací značka, nebo si můžete požádat o SPZ na míru.
Mezi potřebné doklady se řadí originál zelené karty a velkého technického průkazu, kupní smlouvu či fakturu, doklad totožnosti (občanský průkaz) a žádost o zápis silničního vozidla do registru silničních vozidel.
Pokud se rozhodnete pro koupi elektromobilu, musíte si zažádat o speciální poznávací značku na elektromobil. Ta zpravidla začíná písmeny EL a může sebou nosit i výhody – parkování v městech zdarma.
Co vše je potřeba zaplatit při koupi auta?
Cena za auto není jediným výdajem, který vás potká. Ano, je to výdaj, který bude největší, ale s ním to zdaleka nekončí. Tedy pořizovací cena představuje zhruba čtvrtinu nákladů při provozu vašeho auta. Důležitý je samotný výběr vozu, ten musí odpovídat co nejvíce požadavkům, aby se vám koupě vozidla vyplatila. Výši provozních nákladů lze správným výběrem auta ovlivnit.
Zjistěte si, kolik ročně vás bude stát servis a náhradní díly. Většinu provozních nákladů spolknou servisní prohlídky, údržba, náhradní díly a opravy. Je to zhruba až 60% z celkových nákladů na provoz. Další výraznou položkou při provozování automobilu je palivo. Jak je napsáno již dříve, na delší cesty se vyplatí diesel. Nižší spotřeba je zprvu velmi lákavá, ale o naftový motor je potřeba se více starat a tak v servisu necháte více peněz.
Platba za vybavení
Jsou zde některé položky, bez kterých nelze vyjet na silnici. Je nezbytné koupit zimní a letní pneumatiky. I v autě je třeba mít řádnou výbavu, jako je rezerva, reflexní vesta, lékárnička, hever a další. Každoročně je nutnost zaplatit i povinné ručení a havarijní pojištění a jednou za dva roky technickou. Dávejte si pozor, co vám prodávající říká ohledně výbavy auta, některé položky se dají dokoupit a nainstalovat než si vůz koupíte.
Dále při koupi auta musíte zaplatit poplatek za přepis vozidla. Poplatky spojené s převodem se pohybují od tisícovky a výše. Platí se i ekologická daň u starších vozidel, při prvním převodu, které nesplňují emisní normy.
Pár informací k povinnému ručení
Povinné ručení musí mít každý, bez něj nesmíte vyjet na ulici. Toto pojištění kryje škody, které způsobíte na cizím autě, zdraví nebo majetku. Dokonce vám pomůže se zaplacením poškozeného na právní zastupování, ušlý zisk a další výdaje. Uzavření pojistky musí zařídit vlastník nebo spoluvlastník tuzemského vozidla. Pokud neuzavřete pojistku, hrozí vám sankce od 3000 Kč do 50 000 Kč. Hlavním kritériem pro stanovení ceny povinného ručení je druh vozidla, objem motoru a účel použití. Cena je ovlivňována průběhem předchozího pojištění, stáří vozu, výkonu vozu, věku pojistníka a také jestli jste soukromník nebo podnikatel.
Pokud si pořizujete úplně nové auto, lze si smlouvu povinného ručení i havarijní pojištění pořídit u samotného prodejce. Proto, když je to tak snadné, sjednejte ho a můžete jet s klidným srdcem domů. U ojetého vozu lze postupovat následovně. S majitelem auta, což je většinou soukromá osoba, se dohodnete na schůzce a obhlídce auta. Zavoláte si na příslušnou pojišťovnu, u které si chcete sjednat povinné ručení a domluvíte se na případné uzavření smlouvy. Ovšem není jisté, že každá pojišťovna vám vyjde vstříc.
Jak si koupit auto v autobazaru
Protože ne každý si může dovolit zcela nový vůz, nebo neznáte někoho, kdo by auto prodával, nabízí se nám alternativa v podobě bazarů. Důvod pro navštívení autobazaru nemusí být jen kvůli financím, ale proto, že trh zahltila přetechnizovaná auta, která nemusí být tak spolehlivá jak se uvádí. Starší typ aut sice nemusí odpovídat eleganci, ale výdrž a možnost samoopravy nad tím převládá.
Každý má svůj určitý důvod proč si obstarat vůz z druhé ruky, abyste byli úspěšní při koupi auta, svěřím se vám níže s radami, které vám mohou pomoci. Ale mějte na paměti, že ne vždy „půjde vše jako po másle“, vždy je nákup ojetých aut spjat s určitými riziky. Hlavně se nenechte zlákat na slovo Top stav.
Nachystejte si otázky pro prodávající
Vy jste zákazník, který zde případně nechá své úspory, proto se nebojte zeptat na cokoliv a tím si zároveň můžete ověřit loajalitu prodejce.
Otázky: „Mohu vůz nechat odvézt do servisu na prohlídku? Byl vůz bouraný? (pokud ano, chtějte záznam o dopravní nehodě).“
Dívejte se na stav auta
Právě u tohoto bodu, by bylo dobré nechat auto odvést do bazaru. Je všeobecně známo, že na tachometr nemá cenu se dívat, protože se stáčejí. Také si nechte předložit servisní knížku.
Je ale pár věcí, které si můžete sami zkontrolovat. Například kontrola svárů v motorovém prostoru, hloubku laku porovnejte s lakem na kapotě, hledejte zamalované škrábance, které mohou být po bouračce, někdy se stává, že prodejce bouraný vůz klasifikuje jako nebouraný. Prohledejte dno kufru, vyzkoušejte funkčnost všech tlačítek a mechanických částí. Vyzkoušejte volant, pedály a sedačky.
Testovací jízda
Mnoho prodejců má v sobě zabudovanou averzi vůči zapůjčení vozu zákazníkovi. Pokud se vám podaří prodejce přece jen přesvědčit, máte dovoleno ujet pouze pár kilometrů. Ovšem pokud chcete vážně vůz zakoupit, domluvte se s prodejcem o delší jízdě a uveďte, že benzín dotankujete za své.
Kupní smlouva
Kupní smlouva je zhotovena vždy v autobazaru, proto radím si ji dobře přečíst, dejte si na čas, a pokud něčemu nebudete rozumět nebo se vám nebude něco zdát, zeptejte se prodejce a navrhněte změnu. Lepší je se dohodnout na zaslání kupní smlouvy domů a projednat ji s právníkem. Také doporučuji si nechat certifikát o tom, že auto není kradené.
Povinné ručení
Pokud si budete chtít vůz zakoupit, domluvte se s prodejcem o rezervaci vozu a běžte si sjednat všechna potřebná pojištění. Pokud si budete kupovat auto od soukromníka, dá se domluvit na zachování pojistky ještě pár dnů po koupi.
K získání kvalitního pojištění doporučuji navštívit web pro srovnání nabídek pojišťoven epojisteni.cz