Je krásný den, slunce svítí nad loukou a v lese rostou houby. Chci se projít po práci a v klidu si popřemýšlet nad krásami života. Nahazuji na záda batůžek, převlékám kalhoty, obouvám pevné boty a ještě zbývá zavřít dveře od auta. Buch. Možná, že jsem byla příliš unavená nebo prostě jen neopatrná, ale stalo se. Právě jsem si zamknula auto a klíče mi zůstaly v kraťasech ležet na zadním sedadle. Ležely tam pohozené a smály se na mne přes okénko. Nikde nikdo, hromadná doprava je vzdálena pěkných pár kilometrů. Panika, panika. Co teď?
Prvně jsem si začala patřičně nadávat do jelimanů, husarů a tatrmanů. Jak jsem mohla být tak roztržitá? Proč se to stalo mě? Co jsem komu provedla? Cloumání klikou ještě nikomu nepomohlo, ale nedovedla jsem si pomoct. Tahala jsem za ni, div jsem ji neutrhla. Hned, jakmile jsem se přestala rozčilovat, jsem začala obcházet svou Felicii a zkoumat, jestli jsem nenechala někde otevřené okénko či přivřené dveře. V tomhle jsem byla precizní, nikde žádná skulinka. Kufr zamčený, všechna okna zatažená až po střechu. Pak jsem neopomněla vyzkoušet stáhnout okénko pomocí tření ruky, rozplácnuté dlaně sklo zamazaly, ale jinak se nestalo vůbec nic. Jen pištiví zvuk to vydalo.
Náhradní klíče
Kde mám náhradní klíče? Doma. Tam by se dalo dojet vlakem a autobusem, a pak zpátky autobusem a vlakem. To by šlo, ale zabralo by to hodně času. Každopádně je fajn, že je někde mám. Kdyby se nepovedlo nic jiného, tak je tu vždycky tahle možnost. Ten pocit hodně uklidňuje. Naštěstí mám na zádech aspoň batoh s klíči od bytu a telefonem, a taky kouskem chleba s tvarohem. To je též příjemné.
Pro všechny další následující způsoby se hodí dobře si prohlédnout okolí a případným kolemjdoucím sdělit, že jste si zabouchli klíče v autě. Jinak se můžete potýkat s nepochopení spoluobčanů a možným příjezdem policie. Je také dost pravdědopobné, že kolemjdoucí vaše situace nebude vůbec zajímat a ani případné spuštění alarmu je nevyruší z jejich drah. Já byla na parkovišti v lese, tudíž tento problém odpadl.
Pro auta se „starým“ odemykacím mechanismem dveří pomocí vysouvacích a zasouvacích čudlíků lze vyzkoušet následující způsob otevření.
Tkanička nebo drátek
Máte šněrovací boty? Pak vyndejte jednu z tkaniček, ale musí být teda poněkud delší, a blíže konci udělejte jednoduchým uzlíkem zatahovací smyčku. Jeden konec tkaničky nechte dostatečně dlouhý – na délku dveří. To proto, že čudlík na odemčení dveří není ve středu, nýbrž na kraji u zámku. Pak nasaďte šňůrku mezi dveře a rám a plynulými tahy zleva doprava ji zasouvejte níž a níž, až se dostanete blízko čudlíku. Teď následuje nejtěžší část vyžadující citlivost a rozvinutou jemnou motoriku. Cílem je trefit se okem provázku na kolíček. Pokud to děláte poprvé, chvíli to zabere. Je fajn to brát jako dětskou hru. To se pak méně klepou a potí ruce. Zárukou úspěchu je si uvědomit, že nikam nespěcháte. Když se vám podaří trefit se na kolík, tak jemně zatáhněte smyčku a delší konec provázku opatrně přetáhněte kolem rámu nahoru. A lup, stačí zatáhnout k nebi a auto je odemčeno.
Místo tkaničky se dá použít i ohebný drátek. Lépe se s ním chytá kolík, ale zatažení smyčky ke složitější. Problém je spíš v tom, kde sehnat drátek, když jste sami v přírodě? Můj názor je takový, že je stejně lepší provázek.
Vlastní ruce anebo nafukovací polštářek
U starších aut s dveřmi z měkčího materiálu se jde do auta dostat i pouhou rukou. Podmínkou je, že musíte mít dveřní sklo kratší než svou paži s předloktím. A zároveň nesmíte být moc nabušení, jinak se do úzkého prostoru nedostanete. Poodhrňte gumu nade dveřmi a jemně vsuňte ruku prsty napřed přímo ke kolíku. Zatáhnout a je otevřeno. Na tenhle způsob je zapotřebí trochu víc síly a dost pravděpodobně se u toho ničí panty. Se starším autem to ale vyzkoušet můžete.
Odborníci otevírají dveře podobným způsobem, akorát na to používají nafukovací polštářek, kterým si škvíru dveří podrží rozevřenou. Tou se pak dostanou na sedadlo ke klíčům nebo k páčce, která otevírá dveře.
Náročnější je, když máte okénka na elektrické ovládání. To je pak nejjistější obrátit se na profesionály.
Zavolat odbornou pomoc
Když jste si zabouchli klíče, ale mobil máte v kapse, pak lze zavolat na pomoc odborníky. Ovšem bez internetu stejně nezjistíte, koho volat. Je na zvážení, zda si asistenční službu nepřidat do uložených kontaktů natrvalo, podobně jako číslo na zámečníka v případě zavření domovních dveří. Anebo se spolehnout na kamarády, o kterých bezpečně víte, že věčně vysedávají u PC. Kolemjdoucí vám určitě také rádi pomohou. Aspoň doufám. Internet v mobilu je čím dál běžnější věc.
Pro odborníky je snadnější vyprostit z auta klíče, které leží na sedadle. Jestliže jsou zamčené v kufru, pak je to trochu větší oříšek. Dostat se přes zámky, které jsou v době dálkových ovládání čím dál méně používané, může i odborníkovi nějakou dobu trvat. Cena za takovou službu může být klidně i v řádu několika tisíců korun, třeba pěti, proto se zkuste zapomínání vyvarovat.
Pokud nic z výše zmíněných způsobů nejde nebo nechcete použít, zbývá poslední.
Rozbití okénka
Je to nevratné, leč opravitelné řešení. Doporučuji zadní sklo, ať už na straně řidiče nebo spolujezdce. Tak můžete s autem dojet do autoservisu a při jízdě vám neuletí hlava ani nebudete vypadat před policajty nápadně podezřele. Nezkoušejte ušetřit tím, že byste rozlouskli jen to malé trojúhelníkové dveřní okénko. Většina automobilek jej kupodivu prodává dráž, než hlavní dveřní sklo. Bacha na poškrábání ostatních částí auta vámi vybraným kyjem.
Připravte se na to, že budete muset použít velkou sílu nebo velký předmět. Kleště či kombinačky nestačí, musíte použít něco těžkopádnějšího. V novějších vozech jsou okénka z tvrzeného skla, které je klenuté tak, aby spolehlivě odolalo nárazům, a tudíž i vašemu úsilí o násilné vniknutí do auta. Vhodný je hever, železná tyč, v případě nouze můžete použít i těžký kámen. Jen se, prosím vás, trefte do okénka a ne jinam. Pokud máte možnost si vzít rukavice, neváhejte. Je lepší poranění vždy předcházet, než jej později řešit, obzvláště když jste sami v pustině.
Pro mnohé majitele aut může být překvapením, že se po rozbití okénka nespustí alarm. Může se to zdát zvláštní, ale není to nic neobvyklého. Některé druhy alarmů reagují jen na práci se zámkem.
Po rozbití skla doporučuji odstranit střepy a cestou do garáže či servisu moc nezastavovat, aby vás nikdo nevykradl.
Prevence
Mějte náhradní klíč k dispozici doma nebo u kamaráda. A k tomu ještě klíče od svého bytu u kamaráda či babičky. Většinou se totiž stává, že s klíči od auta si v něm zabouchnete i ty své od domu a někdy dokonce i mobil.
Zaveďte si zvyk, že nikdy nezavřete dveře od auta, aniž byste drželi klíče v ruce. Noste nabitý mobil v kapse nebo malé brašně neustále přes rameno. Anebo si najděte vlastní fintu, jak auto potajmu otevřít či nastartovat. Ovšem metoda musí být tak tajná, že na ni žádný zloděj nikdy nepřijde.
Konec příběhu
A jak to dopadlo se mnou a zabouchnutými klíči? Nakonec jsem přece jen došla pěšky a částečně i stopem na vlak a vlakem domů. Trvalo to asi 2 hodiny, ale to je malá cena za blbost. Ale nazpátek mě dopravila dobrá duše autem až na parkoviště. A od té doby si vždy před zabouchnutím dveří kontroluji, že mám klíče v kapse. Příště možná zkusím trik s tkaničkou od boty.