S teplým letním počasím sice dorazila lepší nálada a větší chuť vyrazit s autem na výlet, nicméně vysoké teploty s sebou nesou i jeden velký nešvar. Je jím všudypřítomný hmyz a nečistoty, které se rády usazují na karoserii. Pohled na ně mě moc nepotěšil, protože kdo by se chtěl chlubit nádhernou metalízou pokrytou hmyzím či ptačím trusem, nebo dokonce nevzhlednými žlutými fleky. Naštěstí jsem objevil několik jednoduchých a efektivních způsobů, jak odstranit hmyz z auta.
Hmyz jako celoroční problém
Určitě jste si stejně jako já všimli, že se hmyz na karoserii osobního vozu chytá nejenom v parném létě, ale také na podzim a na jaře. I když to tak nemusí vypadat, hmyz představuje celoroční problém, s nímž není lehké bojovat. Malým živočichům je totiž jedno, zda prší nebo fouká vítr, takže se budou na autě usazovat po celý rok.
Jde se hmyzu vyhnout?
Hmyz se sice na autě usazuje pořád, ovšem není dobré nechávat tyto nečistoty bez dozoru. Pohled na špinavou karoserii a zejména čelní sklo je silným důvodem k zamyšlení, zda by se nečistotám nedalo vyhnout. Úplně přestat s ježděním však není efektivní řešení. Do práce, do školy nebo na nákup musí jezdit každý z nás. Pokud však vyrazíme za světla, razantně se snižuje riziko, že se na autě objeví hmyzí trus nebo stopy mrtvých brouků.
Ušetřete na povinném ručení
Úspora až 50 %. Srovnejte nabídky pojišťoven.
Podle odborníků sice neexistuje žádná oficiální doba zvýšeného výskytu hmyzu, ovšem pravdou je, že je přitahují rozsvícená světla. To je možné pozorovat hlavně v noci, kdy se k rozsvícené žárovce nebo baterce okamžitě sletí veškerý hmyz z okolí. Velmi podobně fungují i reflektory při jízdě noční krajinou. Jakmile byla světla rozsvícena, bylo auto doslova obsypáno hmyzem. Během ježdění ve dne jsem sám pozoroval snížené znečištění.
Odstranění hmyzu
Naprostým základem v procesu odstraňování hmyzu a jemu podobných nečistot je včasný zásah. Necháme-li mrtvý hmyz na karoserii příliš dlouho, čeká nás místo jednoduchého očištění mytí dlouhé několik desítek minut. Paradoxem bohužel je, že některým karoseriím postačí pouze jeden den na slunci, aby se hmyz zapekl natolik, že bude jeho umytí velmi obtížné. O dost horší je v tomto ohledu ptačí trus, na jehož čištění však ještě přijde řada.
Hmyz se vyplatí očistit včas nejenom kvůli rychlosti mytí, ale hlavně pro ochranu karoserie. Zbytky hmyzu totiž mohou narušit tenkou vrstvu laku a vy ani já určitě nemáte zájem na náročné opravě. Musel bych shánět odborníka, který lak vybrousí za pomoci speciální leštičky a brusné pasty, což rozhodně nebude zadarmo. V letních měsících se tedy auto snažím mýt pravidelně, aby stopy hmyzu neměly čas na karoserii zaschnout.
Jak vyčistit hmyzí trus?
Polít karoserii vodou a okamžitě začít s drhnutím by byla obrovská chyba. Hmyzí trus se tímto krokem sice trochu rozpustil, takže jsem ho mohl snadněji setřít, nicméně drtivou většinu nečistot bych musel hrubě drbat. To ale znamená obrovskou námahu navíc a také riziko poškrábané karoserie. Nemusí se ani jednat o hrubý kartáč, protože jako odstrašující příklad skvěle slouží hrubá strana obyčejné houbičky na nádobí.
Mnohem vhodnější a efektivnější je použití speciálních přípravků na odstraňování hmyzu a hmyzího trusu. S jejich pomocí jsem se nečistot zbavil velice rychle a hlavně snadno. Kromě toho byly veškeré obavy o poškrábanou karoserii pryč. Je ovšem třeba dodat, že hmyz se sám nevyčistí. I když jsem použil speciální přípravky, musel jsem karoserii následně opláchnout čistou vodou nebo dokonce sáhnout po klasické houbě a kbelíku. Bez práce to opravdu nepůjde.
Odstraňovač hmyzu – vhodné přípravky
Na trhu se v současné době nachází relativně velké množství přípravků, které si lépe či hůře poradí s odstraněním hmyzu z karoserie. Protože jsem chtěl předejít poškrábání laku, investoval jsem do kvalitních přípravků renomovaných značek, u nichž jsem předpokládal vyšší účinnost. Podívejme se nyní na některé použité přípravky:
- SHERON odstraňovač hmyzu 500 ml – na trhu je možná jeho koupě za přibližně 70 Kč. Díky speciálnímu složení si přípravek poradí s odstraněním hmyzu nejenom ze světlometů, ale také z karoserie a zrcátek. Odstraňovač jsem aplikoval na suchou karoserii, přičemž po zaschnutí jsem vozidlo umyl houbou a opláchl vodou. Ideálnější by samozřejmě bylo použití přípravku před vjezdem do myčky, čímž bych si ušetřil spoustu práce.
- COYOTE odstraňovač hmyzu 500 ml – podle mnohých expertů představuje zlatou střední cestu mezi kvalitou a příznivou pořizovací cenou. Jedná se o šetrný přípravek, který odstraní všechny nečistoty a stopy hmyzu nejenom z karoserie, ale také z čelního skla. Velkou výhodou je ochrana laku, protože tento přípravek nedisponuje agresivním složením, které by lakování mohlo poškodit. Kromě hmyzu si dokáže poradit i se zaschlým asfaltem.
- TEMPO odstraňovač hmyzu 500 ml – ze srovnání nemohu vynechat přípravek české produkce, který na trhu patří k těm vůbec nejlevnějším. I tak si ovšem spolehlivě poradí s odstraněním hmyzu z čelního skla, reflektorů i karoserie. Hlavním trumfem jsou aktivní látky, jež nečistoty spolehlivě odstraní. Kromě toho je tento přípravek ekologický, protože je velmi dobře biologicky odbouratelný. Samozřejmostí je pak nepoškození karoserie nebo gumových těsnění kolem oken.
Kromě zmíněných přípravků mě zaujala nabídka získání dárku při sjednání povinného ručení přes server epojisteni.cz. Tento produkt musí mít sjednáni všichni majitelé motorových vozidel, ale je příjemné získat kromě lákavých bonusů i jiný hmotný dárek. Tím může být poukaz na nákup kamery do auta v obchodě Mall.cz + sleva 850 Kč na pískování skel. Díky němu je možné vylepšit ochranu osobního vozu před krádeží, protože pro zloděje představují pískovaná skla velkou komplikaci.
Jak vyčistit ptačí trus?
Stejně jako u mrtvého hmyzu je i odstranění ptačího trusu z karoserie hra s časem. Zůstal-li by trus na autě příliš dlouho, vlivem slunečního záření by došlo k jeho zapečení a poškození spodních vrstev laku. Odstranění takové skvrny pak není nic jednoduchého. U čerstvého trusu jsem si bez problémů vystačil s mokrým hadříkem nebo mycí houbou a kbelíkem vody. Jakmile jsem ale trus z různých důvodů nechal několik dní zaschnout, byl s jeho odstraněním velký problém.
Násilné drhnutí nebo sloupnutí jsem rovnou vyřadil, protože jsem nechtěl riskovat poškození laku. Opět jsem se tedy musel uchýlit k použití speciálních přípravků na odstraňování ptačího trusu. Většina z nich obsahuje šetrnou chemii, díky níž se trus rozpustí a přitom nedojde k poškození lakování. Kromě toho existuje ještě další možnost, jak se ptačích exkrementů na karoserii zbavit, ovšem tato varianta není příliš efektivní.
Použít se totiž dají i obyčejné vlhčené ubrousky, které se na trus jednoduše položí. Následně je stačí polít trochou vody, neboť hlavním cílem je rozpuštění ptačí nálože. Tato možnost je však časově celkem náročná a výsledek není stoprocentní. Jakmile se chystám odstranit ptačí trus z karoserie, vždy používám speciální odstraňovače s šetrným chemickým složením.
Odstraňovače ptačího trusu – tipy na vhodné přípravky
Při pátrání po internetu jsem narazil na několik přípravků, které byly více než vhodné na odstraňování ptačího trusu. I tentokrát jsem sázel na renomované značky, u nichž byl předpoklad sice o trochu vyšší pořizovací ceny, ale také prvotřídní kvality. Konkrétně se jednalo o tyto odstraňovače:
- SONAX odstraňovač pryskyřice a ptačího trusu 400 ml – sprej se speciálním složením, který odstraní ptačí trus nejenom z karoserie, ale také z plastových nebo pochromovaných dílů. Přípravek je nutné neprodleně nastříkat na exkrement a nechat chvíli působit. Po několika desítkách vteřin stačí setřít hadříkem a v případě potřeby vyleštit.
- POORBOY’S Bird Sh#t Remover 946 ml – odstraňovač speciálně vytvořený k čištění ptačího trusu. Samozřejmostí je šetrnost vůči laku i vosku, takže při jeho použití nedochází k poškození karoserie auta. Velkou výhodou je jednoduchost použití odstraňovače, kterou jsem si užíval. Přípravek stačí nastříkat na ptačí trus, nechat několik vteřin působit a poté snadno setřít kvalitní utěrkou z mikrovlákna.
Žluté fleky na autě – jak se jich zbavit?
Nevzhledné skvrny žluté barvy se většinou objevují pouze na vozech s bílým lakováním. Na vině v tomto případě není hmyz, ani ptačí trus, ale vzdušná koroze. Jedná se o zvířený železný prach od brzdových destiček, který se usazuje na karoserii a závažně poškozuje lak, pochromované díly a dokonce i skla. Kromě žlutých fleků jsem vzdušnou korozi identifikoval také podle neobvyklé hrubosti laku při doteku.
Není ovšem nutné věšet hlavu, protože i se vzdušnou korozí se dá efektivně bojovat. Použít se dá například dekontaminační hmota podobající se plastelíně. Jejím úkolem je obroušení všech nečistot a částeček, které nemají na laku co dělat. Druhou možnou variantou je chemické čištění. Speciální složení přípravku v sobě spojuje mimořádnou účinnost s neutrálním pH, díky němuž je chráněn povrch laku i skel.
Zároveň s odstraňováním hmyzu a ptačího trusu z laku je třeba řešit i nejlepší nabídku povinného ručení. Pro srovnání nabídek jednotlivých pojišťoven je vhodné používat například portál epojisteni.cz.