.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak najít nejlevnější povinné ručení pro Hyundai Staria 

 6 února, 2022

Jana Vochková

5/5

Hyudai Staria je novinkou v nabídce korejské automobilky Hyundai. Dostupný je i v Česku. Jaký tento automobil je?

O modelu Hyundai Staria

Vůbec první nástin podoby tohoto nového vozidla dostala veřejnost na jaře 2021. Šlo o model, který vznikl pod záštitou nového motta automobilky „inside out“. To předurčilo jeho poněkud futuristické vyznění, kterým připomíná kosmickou loď.

Staria sází v první řadě na prostor. Tento automobil patří k rodinným vozům, prostorné MPV se však hodí i do podnikání. Nabídne dokonce až 11 míst k sezení. V Česku se však musíme spokojit nejvýše s devítimístnou verzí. Naopak do Evropy naopak oproti očekávání nakonec dorazí užitková verze Transporter.

Chlubit se může i značnou variabilitou. Běžná devítimístná verze například umožní složit sedadla takovým způsobem, že za předními místy vznikne zcela rovná plocha. To umožní majitelům automobilu v něm třeba i pohodlně přespat.

Automobil se produkuje v korejském Ulsanu a je postaven na platformě Hyundai-Kia N3. Automobilka Hyundai ji využívá i u dalších svých vozů, jako je oblíbený zástupce střední třídy Sonata nebo kompaktní crossover Tucson. Na stejném základu vznikly i některé vozy konkurenčních značek.

Vyprodukována byla verze Staria ve třech úrovních motorizace, a to s benzínovým motorem 3,5 l Smartstream G3,5 MPi V6, v dieselové variantě 2,2 L R II CRDi I4 a poslední verze 3,5 l Smartstream L3,5 LPi V6 (LPG). Pro evropský trh je však určen pouze 2,2litrový turbodiesel s nejvyšším výkonem 130 kW (177 k). Elektrická verze oproti současným trendům podle zástupců značky však v plánu není.

K dispozici je vůz s bohatou výbavou. Ta zahrnuje například elektricky ovládané posuvné dveře na obou stranách, audiosystém Bose, 10,25palcový infotainment, kamerový systém s rozsahem 360 stupňů nebo kožené čalounění sedadel.

Hyundai tak tímto automobilem nejen dokazuje, že kategorie MPV ještě na současném trhu neřekla poslední slovo, ale zároveň do světa vypustila zástupce nového řešení městské mobility PBV (PurposeBuiltVehicle neboli vozidla pro specifické účely).

Jak vybrat povinné ručení pro Hyundai Staria

Ať se jedná o vůz osobní či užitkový, ze zákona povinné je pro něj vždy povinné ručení. Tuto problematiku v současné době upravuje zákon č. 168/1999 Sb. neboli zákon o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozu vozidla.

Ten stanovuje, že máte-li svůj vůz nahlášen v registru vozidel, měli byste též platit pojištění odpovědnosti alias povinné ručení. V praxi se tak povinné ručení vztahuje na všechna motorová vozidla, jako jsou auta, motorky, motorové koloběžky, traktory, která jsou provozována na pozemních komunikacích.

Většině motoristů bude při sjednávání povinného ručení záležet prioritně na ceně. Průměrná cena povinného ručení přesáhla loni částku 3 200 Kč, čímž došlo k nárůstu o 2,9 %. To je sice stále nárůst, ale je patrné zpomalení jeho dynamiky.

Jak je z tohoto stručného nástinu očividné, povinné ručení je stále dražší a pro motoristy tak může představovat poměrně výraznou finanční zátěž. Abyste mohli určit, co je cena odpovídající, musíte nejprve vědět, jak se počítá a proč.

Na čem závisí cena povinného ručení

K výpočtu ceny povinného ručení tuzemské pojišťovny používají až dvě desítky různých kritérií. Ta bychom mohli rozdělit na dvě základní kategorie:

Kritéria zohledňující vozidlo

Sem můžeme zahrnout hlavně:

Druh vozidla

V první řadě závisí cena povinného ručení na tom, o jaký vůz se jedná. Odlišné sazby mají pojišťovny navrženy pro motocykly, osobní vozy nebo nákladní automobily.

Účel využití automobilu

Pojišťovnu bude zajímat i to, zda máte vůz ryze pro soukromé účely nebo pro firemní. Ve druhém případě za pojištění zaplatíte více. A pokud například provozujete taxislužbu, budete muset do peněženky sáhnout znatelně hlouběji. Coby běžný motorista jste vnímáni jakožto výrazně méně rizikový klient.

Objem motoru auta

Zpravidla platí, že čím vyšší je objem motoru, tím dražší pojistky se motorista dočká. Kdysi zcela stěžejní kritérium však na významu ztrácí a někteří poskytovatelé začali místo něj pracovat s výkonem motoru vozidla. Logika je ale shodná, čím vyšší výkon je, tím dražší je pojištění.

Vliv mají i další kritéria jako kilometrový nájezd nebo typ paliva.

Kritéria týkající se pojistníka

I vy sami můžete svou osobou ovlivnit, kolik vás bude povinné ručení stát. Ke stěžejním faktorům patří hlavně:

Věk

Věk ovlivní cenu pojistky obousměrně: Připlatí si jak mladí motoristé, tak i řidiči pokročilejšího věku. Za rizikovou skupinu jsou považováni mladí řidiči ve věku 18 až 25 let, kteří nemají dostatek zkušeností a leckdy se vyznačují i sklony ke zbytečně riskantnímu chování. U seniorů nad 65 let stoupá cena mírně, je to pomyslná daň za vyšší věk, který už s sebou nese pomalejší reflexy. Naopak nejlépe je na tom věková skupina, která oslavila 40. narozeniny.

Místo bydliště

Zásadně se do kalkulace povinného ručení promítne i místo bydliště. Ve větším městě existuje nutně výraznější riziko dopravní nehody, proto vám pojišťovna tento aspekt promítne do ceny povinného ručení. Je to však mírně sporné, protože pojišťovna samozřejmě nemůže zohlednit, kde s autem primárně jezdíte. Pokud tak máte oficiálně své bydliště na venkově, ale s autem pravidelně jezdíte do města, bude to pro vás výhodné.

Řidičská historie

Do sazby pojistného se propíše i vaše dosavadní řidičská historie. Zodpovědné řidiče, kteří nebourají, totiž pomocí systému bonusů pojišťovny odměňují. Bonus vám tak může cenu povinného ručení snížit až o 60, v některých případech dokonce 65 %. Sleva se načítá za každý rok bez nehody. Naopak opakem k bonusu je tzv. malus. Jeho principem je to, že pokud nehodu způsobíte, pojišťovna vám 24 až 36 měsíců bezeškodního průběhu naopak odečte. Dostanete-li se tímto způsobem do minusu, čeká na vás přirážka k povinnému ručení.

Jak najít nejvýhodnější povinné ručení

Každá pojišťovna si tedy stanovuje vlastní sazby povinného ručení, což poněkud komplikuje porovnávání. Nenajdete totiž veřejně dostupné žádné oficiální ceníky. Vycházet můžete maximálně z průměrných cen nebo modelových příkladů.

Všechny částky jsou však orientační a je potřeba metodiku upravit podle výše zmíněných hledisek na vaši konkrétní situaci.

Není však nutné počítat povinné ručení podle žádných složitých vzorců. Moderní internetové kalkulačky cenu podle vámi zadaných vstupních parametrů obratem spočítají samy. Zároveň zvládnou vygenerovat nabídky u všech současných pojišťoven. Vy je tak můžete jednoduše porovnat.

V tuzemsku momentálně působí celá řada takovýchto webů. K těm nejznámějším a nejoblíbenějším patří pro oblast pojištění web ePojištění.cz.

Jak najít nejlevnější povinné ručení pro Hyundai Staria

Jak si zkontrolovat zaplacené povinné ručení

Potřebujete si zkontrolovat, že jste povinné ručení opravdu zaplatili? Nahlédnout můžete do online registru povinného ručení skrze formulář České kanceláře pojistitelů.

Zaplatit si havarijní pojištění nebo ne?

Řada motoristů váhá, zda si sjednat k povinnému ručení navíc i havarijní pojištění. Na tuto možnost narazíte velmi často a samotné pojišťovny to pochopitelně doporučují, neboť to pro ně znamená podnikatelskou příležitost.

Snaží se k tomu i klienty motivovat pomocí tzv. slevy za propojištěnost, která může činit až 20 %. Havarijní pojistka je však finančně poměrně náročná. Průměrně zaplatí motorista 8 000 Kč za rok, majitelé dražších automobilů však platí i desítky tisíc ročně.

Konečnou cenu obdobně jako u povinného ručení ovlivní řada faktorů. Kromě věku motoristy je to především historie jeho škodního průběhu. Pojišťovny berou v potaz i faktory týkající se vozu. Zejména se tak zaměří na značku a kategorii auta, stáří automobilu a výši pojistné částky. Podstatná je z tohoto pohledu také výše nastavené spoluúčasti. V některých případech se navíc přihlíží dokonce i k zabezpečení vozidla.

V tuzemsku využívá podle údajů z roku 2017 havarijní pojištění více než 2 miliony vozů. Máte se k nim přiřadit? Rozhodnout se, zda havarijní pojištění potřebujete, byste primárně měli podle toho, jak staré auto máte. U nového vozu se „havárko“ vyplatí téměř vždy, konstatují odborníci. Pro vozy nižší a střední třídy doporučují pojistku přibližně do 5 až 6 let jejich stáří. U dražších vozů může být dále pojištění výhodné i tehdy, pokud jsou starší.

Co je GAP

Za zkratkou GAP se ukrývá tzv. garantovaná ochrana majetku. Ta řeší zásadní problém všech motoristů: Pořízení nového auta je krajně neperspektivní investicí do budoucna.

Hodnota vozu totiž v čase nezadržitelně klesá a tento proces začíná prakticky už v okamžiku, než si vůz dovezete domů. Odborníci vyčíslili, že nový osobní automobil každý rok na ceně ztratí asi desetinu. K prvnímu zpomalení tohoto poklesu dojde po pěti letech, u prémiových značek až po osmi.

To má praktický dopad i na havarijní pojištění. Vaše pojišťovna totiž bude pojistku sjednávat na obvyklou cenu. V případě, že by vám měla plnit, vám tak vyplatí sumu odpovídající hodnotě vozu těsně před pojistnou událostí.

Do této ceny se pak propisuje výše popisovaná ztráta hodnoty. A je tak nasnadě, že v případě totální škody nebo krádeže si tak za peníze od pojišťovny odpovídající vůz prostě nekoupíte.

GAP proto tento rozdíl vykrývá. Připojištění GAP je tak primárně určeno pro nová auta a sjednává se většinou do 3 let stáří vozidla. U některých pojišťoven je GAP možné sjednat pouze do 2 let, u jiných je to dokonce až 5 let.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}