.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak najít nejlevnější povinné ručení pro Hyundai i10 

 3 února, 2022

Jana Vochková

5/5

Hyundai i10 je dalším modelem pocházejícím z portfolia stejnojmenného jihokorejského výrobce automobilů. Čím tento vůz vyniká?

O modelu Hyundai i10

Vozidlo se vyrábí už od roku 2007 až dosud. Výroba probíhá v indickém městě Čennaí. V současnosti je produkováno už ve třetí generaci, která na trh přišla již v roce 2019. Verze i10 patří v portfoliu automobilky mezi nejprodávanější modely na evropském trhu.

Patří do kategorie malých městských vozů a zpočátku byl dostupný výlučně jako pětidveřový hatchback. Ve třetí generaci už je automobil k dispozici také jako čtyřdveřový sedan. Jde o nejmenší auto jihokorejského producenta.

Z dostupných motorizací na trhu byla původně jediná varianta o objemu 1,1 l. Tento disponoval výkonem 48 kW (66 koní) a byl použit i u vozu Hyundai Atos. V současné době jsou v tomto voze k dispozici následující motorizace:

benzinové:

  • 1,0 l Kappa II MPI I3
  • 1,0 l Kappa II T – GDI I3
  • 1,0 l Smartstream G1,0 MPI I3
  • 1,0 l Smartstream G1,0 T-GDI I3
  • 1,2 l Kappa II MPI I4

dieselové:

  • 1,2 L U II CRDI I3

Dále je model Hyundai i10 poslední generace vybaven pětistupňovou manuální převodovkou a čtystupňovým automatem.

S jistou dávkou nadsázky označují recenze Hyundai ve třetí generaci za příslušníka dnes již vymírajícího druhu miniaut. Nicméně vozidlo jednoznačně zaujme pečlivostí konstrukčního provedení, jde o poctivě až draze působící auto, které se jasně profiluje tím, že je zkrátka malé.

Hyundai se také úspěšně uplatňuje v segmentu ojetých automobilů, konkrétně vozidla druhé generace jsou oblíbená, neboť jsou považována za spolehlivá auta. V paketu Premium navíc tyto vozy disponovaly nezvykle kvalitní výbavou, například vyhřívaným volantem. Značnou výhodou je i nikterak finančně náročný servis.

Hyundai i10 je tak vůz, který má stále i současným zájemcům o malé auto co nabídnout. Vzhledem k tomu, že jedním z mála nedostatků nové generace je vyšší cena, řešením pro zájemce o levnější alternativu může být právě ojetina.

Jak vybrat kvalitní povinné ručení pro Hyundai i10?

Obecně samozřejmě není možné říci, které povinné ručení je pro motoristu tím nejlepším. Každý má jiné výchozí podmínky a ocení mírně jiný typ ochrany. Podle kterých kritérií se rozhodnout?

Pojistné limity

Základním parametrem povinného ručení jsou pojistné limity. Najdete je uvedeny například ve formátu 35/35. To znamená 35 000 000 Kč. Tato dvojí částka značí je určena zvlášť pro škody na zdraví a druhá částka označuje limit pro škody na majetku a ušlém zisku.

Limity u pojistného plnění najdete u každého povinného ručení a nachází se i u jednotlivých připojištění.

Nastavení správné výše limitů viníka dopravní nehody chrání před nepříznivými dopady finančních nároků poškozeného. Limit určuje, že pojišťovna škodu až do této příslušné výše zaplatí. Cokoli bude „nad limit“, musí už pojištěný uhradit sám.

Z toho jednoznačně plyne, že je kriticky důležité si limity dimenzovat správně. Nejnižší limit 35/35 není libovůli pojišťoven, jde o zákonnou povinnost. Naopak z vlastního rozhodnutí mohou pojišťovny limity i zvýšit. Maximum v současných podmínkách bývá až 250 000 000 Kč.

Maximální limit bezpodmínečně nutný není, za absolutní základ by však měl motorista považovat nejméně 50 000 000 Kč, lépe pak 100 000 000 Kč. Vyšší limity navíc jen nepatrně ovlivní výslednou cenu pojištění, šetřit na tomto místě se proto nevyplácí.

Dostupná připojištění

Připojistit se k povinnému ručení může být do značné míry jednodušší varianta než si zvlášť sjednávat havarijní pojištění. Správně zvolené doplňkové pojištění zajistí ochranu i vám osobně a současně nijak dramaticky nenavýší původní cenu za povinné ručení.

Běžně si motoristé sjednávají například připojištění skel, dále si také pojišťují proti poškození či odcizení při havárii svá zavazadla, případně další věci osobní potřeby, možné je zvlášť nechat pojistit také autosedačku, a to i pro případ její krádeže. Někteří volí i úrazové pojištění.

Naopak poměrně běžné a rozšířené je pojištění střetu se zvěří. Pojišťovny už se dnes k tomuto riziku staví benevolentně a často nerozlišují, zda se jedná o zvíře domácí nebo volně žijící. Naopak stále ještě je spíše zvykem, že pojistka má územní platnost jen po ČR. Cestujete-li častěji do zahraničí, hledejte poskytovatele, který umí nabídnout připojištění i pro Evropu.

Dá se říci, že povinné ručení se může díky připojištěním stát komplexním produktem, který chrání velmi účinně poškozeného i viníka nehody. Je jen potřeba s veškerou zodpovědností vyhodnotit nastavení pojistky.

Jak najít nejlevnější povinné ručení pro Hyundai i10

Asistenční služby

V životě motoristy jsou běžné i drobné nepříjemnosti, které mají dopad přímo na něj samotného. Patří k nim prázdná nádrž, propíchnutá pneumatika, vybitá baterie, klíček zalomený v zámku nebo rozbité čelní sklo.

Veškeré tyto drobné potíže pomohou řešit asistenční služby. Ty jsou obvykle alespoň v omezené podobě dostupné i v povinném ručení bez jakýchkoli dalších balíčků. Jen nebývají v některých případech zdarma.

Je tak vhodné si raději předem zjistit, co všechno vám vaše pojišťovna umí nabídnout. V kritické chvíli už na zjišťování detailů totiž patrně nebudete mít čas. Zavolat si můžete jednoduše k operátorovi vaší pojišťovny, který dokáže podle smlouvy zjistit detaily. A pozor, obvykle se doplatek za asistenci hradí jednoduše na místě v hotovosti. Jen výjimečně jsou zatím možné platby kartou, ale nebývá problém s vámi odcestovat k bankomatu.

Cena

Cenu uvádíme až na posledním místě, přestože poněkud paradoxně je pro řadu motoristů právě cena povinného ručení zcela zásadní.

Pro ilustraci můžeme uvést, že ze srovnání, která vycházejí z aktuálních sazeb na rok 2022 vycházejí jako nejlevnější poskytovatelé v ČR Slavia pojišťovna a UNIQA, kde se s povinným ručením můžete dostat i na cenu kolem 1 800 Kč. Naopak na chvostu pomyslného žebříčku se nachází Allianz, kde stejný motorista s totožným vozem může zaplatit i 4 500 Kč.

Tento jednoduchý příklad je nutné nebrat doslovně, nicméně velmi dobře ilustruje cenové rozdíly panující napříč trhem. Zároveň také dokládá, jak složitá je metodika výpočtu ručení a že každé pojišťovně vycházejí odlišné výsledky.

Jak na srovnání povinného ručení

Jak vyplývá z předchozích řádků, obecné ceníky povinného ručení nikde nenajdete, neboť vždy je nutné kalkulovat cenu nejen u dané pojišťovny, ale zohlednit i podmínky konkrétního motoristy a jeho auta.

Běžný řidič přitom může správným výběrem pojišťovny ušetřit až 70 % nákladů. Ačkoli stále celá řada motoristů upřednostňuje osobní kontakt a chodí na pobočky, obejít všechny v současné době v ČR působící pojišťovny vyžaduje nadměrné množství času.

Existuje však i výhodnější řešení v podobě internetového srovnávače. Srovnávače produktů i služeb zažívají v Česku v současné době doslova zlatý věk. A oblast pojištění není v tomto směru výjimkou. Ušetřit díky srovnávači můžete až tisíce korun za rok.

Funguje to zcela jednoduše, srovnávač má s dotyčnými pojišťovnami uzavřenou smlouvu o zprostředkování pojištění. Díky tomu může nabídnout svým zákazníkům mnohem výhodnější nabídky. Čím více pojišťoven pak v portfoliu srovnávač má, tím lépe pro klienta.

V tuzemsku existuje řada internetových srovnávačů. K těm dlouhodobě nejoblíbenějším se řadí portál ePojištění.cz.

Je nutné si pořídit havarijní pojištění?

O havarijním pojištění se diskutuje mezi motoristy poměrně hojně. Povinné samozřejmě toto pojištění není, záleží na vás, zda se pro uzavření pojistky rozhodnete.

Havarijní pojistka vám poskytne finanční pomoc v případě, že budete muset řešit škodu na svém vlastním automobilu. Kromě škod vzniklých v důsledku dopravních nehod jde i o poškození vzniklá řáděním vandala nebo též působením živlu.

Nicméně poměrně zásadní úskalí havarijní pojistky tkví v tom, že se nejedná zrovna o levnou záležitost. Motoristé tak často přemýšlejí nad tím, zda se jim další finanční vydání vůbec vyplatí. V průměru za havarijní pojistku zaplatíte v dnešních podmínkách 8 000 Kč za rok.

Obecně lze říci, že zejména novým autům hrozí újma od vandalů, případně přitahují ve větší míře pozornost zlodějů.

Ačkoli paradoxně platí, že čím je auto novější, tím je i dražší a zároveň je i dražší pojištění, přesto se v takovém případě obvykle havarijní pojištění vyplácí.

Co je totální škoda

S drobným „ťunkancem“ se nakonec i majitel nového vozu v čase smíří. Horší situace nastane v případě tzv. totální škody.

To znamená, že oprava není možná, případně ano, ale cena by byla tak vysoká, že by se téměř rovnala ceně vozu, případně by ji i převýšila. Totální škodu je možné z tohoto pohledu rozdělit na ekonomickou a technickou. Technická škoda značí, že se vůz opravit nedá, ekonomická upozorňuje, že oprava je možná, ale právě nerentabilní.

Nejenže vás pak mohou mrzet drobné šrámy, ale automobil je prakticky „na odpis“, což vám může zkomplikovat život, protože jste přišli o potřebný dopravní prostředek.

Havarijní pojistka vám však paradoxně v takové situaci úplně pomoci nemusí. Pojišťovna totiž odvozuje rentabilitu opravy z tzv. obvyklé ceny. To je taková částka, která odpovídá hodnotě vozu v okamžiku nehody. Ta už jednoznačně nebude odpovídat pořizovací ceně, za kterou jste auto koupili.

Pokud chcete, aby vám pojišťovna uhradila odpovídající sumu ve výši pořizovací ceny, musíte si sjednat připojištění GAP, které tento rozdíl pokrývá.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}