Ani koupě vozidla v zahraničí vás nezbavuje určitých povinností. A naopak, mnoho řidičů zajímá, jestli jim nějaké další starosti ještě přibudou. Jak postupovat při přihlašování a pojišťování vozidla dovezeného z jiného státu?
Jak na dovoz automobilu ze zahraničí
Praxe pořízení automobilu ze zahraničí je již poměrně běžnou. Budoucí majitele automobilu ke koupi zpravidla motivuje výhodnější cena, v nemalém počtu případů i lepší technický stav automobilu. Ne každý motorista si uvědomí veškeré povinnosti, které na něj v této chvíli čekají.
Clo
V první řadě musíme rozlišit, odkud automobil přivážíme. Jestliže se dovoz týká země v rámci EU, nemusíme řešit clo. Ze států mimo Evropské unie už se proclení vyžadovat bude.
DPH
Za jistých okolností je rovněž nutné se vypořádat s DPH. Jestliže je automobil mladší než 6 měsíců, případně najel méně než 6000 km, příslušný finanční úřad bude také vyžadovat zaplacení DPH. V praxi to znamená, že auto v zahraničí nakoupíte bez DPH a daň zaplatíte až doma.
Dočasné povinné ručení
Aby obecně jakýkoli automobil mohl na silnici, musí mít sjednané tzv. povinné ručení. A ten nově zakoupený není určitě výjimkou, čerstvého majitele z této povinnosti nic neomlouvá. Pro toto pojištění se nemusíte vypravit na úřad v zahraničí, zařídíte si ho i doma. Sjednat si takovéto povinné ručení můžete na 15 dnů.
Převozní značky
Stejně tak budete potřebovat tzv. převozní značky, které vám už vydají v dotyčném státě poté, co si vůz na místním dopravním inspektorátu odhlásíte.
Mají podobu zeleného papíru na zadním skle a nachází se na nich vždy kombinace písmene a čísel. Pamatujte si, že mají pouze dočasnou platnost a jsou určeny výhradně pro převoz automobilu. Platí pouze 10 dnů (což je na nich také vyznačeno) a rozhodně tedy neslouží jakožto náhrada klasické SPZ.
Pak už vám nic nebrání se s takto označeným autem vydat na silnici a domů v něm standardně odjet. Nutnosti zařizovat vše výše zmíněné se můžete elegantně vyhnout – pokud si zařídíte vlek a domů automobil dopravíte takto. Jestliže auto nepojede „po vlastní ose“, tak povinné ručení a převozní značky mít nemusí.
Musím s autem na technickou kontrolu?
Jestliže je stále v platnosti původní „technická“ absolvovaná v členských státech EU, případně ve Švýcarsku, Norsku, na Islandu nebo v Lichtenštejnsku, tak nemusíte. Stačit bude pouze potvrzení o absolvované kontrole, už ale vystavené na jméno nového majitele.
Dřívější povinnost o tzv. dovozové technické kontrole současná legislativa již zrušila. Pozor, jestliže si vůz koupíte mimo členské státy Evropské unie a ani v jednom výše citovaném, na dovozovou technickou kontrolu jít musíte.
S sebou byste měli mít velký a malý technický průkaz. Naopak z kontroly si odnesete tyto dokumenty:
- protokol o emisích
- technický protokol
- přílohu k technickému protokolu
- protokol o technické prohlídce
Evidenční kontrola
V případě, že se s autem nemusíte vypravit na kontrolu technickou, čekat vás bude na STK i tak kontrola evidenční. Při ní se, zjednodušeně řečeno, porovnává, jestli souhlasí informace uvedené v malém a velkém technickém průkazu, se skutečností. Realizuje se vždy při změně vlastníka a provozovatele. Zaplatíte za ni poplatek pohybující se většinou v průměru okolo 1 000 Kč.
Povinné ručení
V tuzemsku pak bude zapotřebí si z výše uvedených důvodů už nastálo sjednat povinné ručení, které po všech českých řidičích vyžaduje zákon.
Pozor! I u cesty na STK, pokud je nutná, samozřejmě platí, že vydáte-li se na ni přímo koupeným vozidlem, tak musí na něj být sjednáno povinné ručení. Opět lze tento scénář obejít odvozem vozidla na vleku. Jestliže ale plánujete vyrazit sami, sjednání povinného ručení by mělo návštěvě STK předcházet.
Jak si vybrat povinné ručení
Řidiči mají většinou možnost se orientovat hlavně podle limitů. Ten základní je stanovený na 35 000 000 Kč, pojišťovny však nabízejí i vyšší částky, v jejichž rámci pak škodu nahradí. Samotná metodika výpočtu povinného ručení je pak poměrně komplikovaná.
Chcete-li si udělat detailnější představu, jednoznačně je na místě využít internetové kalkulačky jako je např. ePojištění.cz. Z nich po zadání vstupních údajů získáte informace o tom, kolik byste u jednotlivých pojišťoven zaplatili a můžete si nabídky srovnat.
Pečlivé porovnávání se přitom motoristům jednoznačně vyplatí, mezi poskytovateli panují i výrazné rozdíly. Ušetřit v součtu totiž mohou i tisíce korun.
Zápis do registru vozidel
Jestliže hodláte provozovat motorové vozidlo, zákon vám ukládá také povinnost jej registrovat. Obecně lze tuto situaci řešit na obecním úřadu obce s rozšířenou působností. Žádost si musí podat vlastník i provozovatel automobilu, jestliže se nejedná o tutéž osobu. Konkrétně je potřeba vyřešit registraci na příslušném úřadě v závislosti na bydlišti provozovatele motorového vozidla.
Potřebovat při zápisu budete:
- osvědčení o registraci silničního vozidla
- technický průkaz, pokud byl vydán
- prohlášení o shodě, nebyl-li technický průkaz vydán
- rozhodnutí o schválené technické způsobilosti
- osvědčení o schválení vozidla s platností ve všech členských státech
- doklad o technické prohlídce
- zelenou kartu
- doklad totožnosti (občanský průkaz atd.)
- dokumentaci obsahující údaje v rozsahu potřebném pro vydání technického průkazu, jestliže nejsou tyto informace uvedeny v dokladu o technické způsobilosti vozidla
- potvrzení o zaplacení DPH
- formulář žádosti o zápis
Jestliže podnikáte, potřebovat s sebou budete i svůj živnostenský list nebo výpis z obchodního rejstříku.
Co obsahuje žádost o zápis
- údaj o druhu a kategorii silničního vozidla, značku a obchodní název stanovený výrobcem, typ silničního vozidla, obchodní označení, číslo technického průkazu silničního vozidla, číslo schválení technické způsobilosti silničního vozidla a účel, pro který je silniční vozidlo určeno
- údaje o vlastníkovi automobilu
- údaje o provozovateli téhož, pokud se obě osoby neshodují
- u silničních motorových vozidel, která jsou vybavena podle přímo použitelného předpisu Evropské unie záznamovým zařízením, rovněž i žádost o vydání paměťové karty podniku
- úředně ověřený podpis, případně též uznávaný elektronický podpis žadatele
Zápis je zpoplatněn, a to aktuálně u motorového vozidla s nejméně čtyřmi koly částkou 800 Kč. Oficiálně má úřad na vyřízení žádosti 30 dnů ze zákona, v praxi je však většinou schopen realizovat zápis dříve. Osobní přítomnost žadatele se nevyžaduje, jestliže plnou mocí s úředně ověřeným podpisem zmocní k tomuto úkonu jinou osobu.
K nákladům je nutné navíc si připočítat ještě možný ekologickou daň, jestliže vozidlo nesplňuje mezní hodnoty emisí a zároveň se jedná o první registraci v ČR. Odstupňovány jsou tyto hodnoty následovně:
- EURO 0 – 10 000 Kč
- EURO 1 – 5 000 Kč
- EURO 2 – 3 000 Kč
Na vozidla zařazená v EURO 3, 4, 5 se ekologická daň nevztahuje. Daň se platí vždy pouze jednorázově.
Získání SPZ a další náležitosti
Na registru vozidel obce s rozšířenou působností vám zároveň přidělí vaši SPZ, kterou vyměníte za výše uvedenou dočasnou registrační značku.
Jízda bez registrační značky je v současné chvíli zakázána. Podobný počin by vám tak mohl vynést pokutu ve výši 5 000 až 10 000 Kč, ale také zákaz řízení v délce 6 až 12 měsíců. Přestupku se navíc dopustíte i v případě, že byste se libovolným způsobem pokoušeli učinit SPZ nečitelnou.
Jestliže SPZ ztratíte nebo vám bude poškozena, neprodleně byste to z výše uvedených důvodů měli nahlásit na policii. Nemusíte tak činit během jízdy, nicméně byste v jízdě za těchto okolností neměli pokračovat.
Počítal jste si to někdo, jaké náklady máte spojené s nákupem auta ze zahraničí? a záruka? žádná…. Když jsem si to hodil na papír, tak jsem se pro své Pajero vypravil raději do AAA auto, kde jsem dostal záruku na původ, a také skryté vady.
Toto je nejtrapnejsi reklama od AAA jakou jsem kdy videl.
Tak to se Vám, milý Jiří, příteli jediný a hlavně příteli AAA dost nepovedlo. Vaše reklama je průhledná, hjako igelitový pytlík. To Vás Áčka asi moc nemotivovaly, co ??? 🙁
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaký je postup v této situatci:
Jsem vlastníkem motorového vozidla zapsaného v členském státě EU. Po dlouhodobém pobytu se vracím zpět do ČR a chtěl bych tak zapsat vozidlo do českého registru vozidel.
Předem děkuji za odpověď,
Tomáš