Už delší dobu uvažuji nad koupí mého dlouho vysněného vozidla. Právě mě k tomu přesvědčila velmi výhodná nabídka jednoho parádního autosalonu. Nemám to moc daleko a tahle nabídka se opravdu nedá odmítnout. Moc dlouho nepřemýšlím, moje přesvědčení o tom, že tohoto miláčka nutně potřebuji a představa, že se v něm proháním se už nedá dlouho odsouvat. Ráno tam určitě zavolám a zjistím co a jak. Snad se mi o tom fáru bude i zdát. Napadá mě ale spousty věcí, co budu muset zařídit. To bude zase otravné papírování a obíhání úřadů…A ty fronty!
Je ráno a pár věcí jsem si nechal „uležet“ než zavolám do autosalonu. Musím se někde poptat co a jak. Přece jen je dobré být v dnešní době obezřetný a vše si zjistit dopředu. Zjistil jsem, že musím mít sjednané povinné ručení vozidla, a to už při odjezdu z autosalonu!
Přesně tak, dle zákona o pojištění odpovědnosti vozidel č. 168/1999 Sb. musí každé vozidlo pohybující se na veřejných komunikacích mít sjednáno pojištění odpovědnosti vozidla. Nejen, že tato povinnost vyplývá ze zákona, ale je nutné si uvědomit, že pokud nebude sjednáno povinné ručení a svým vozidlem poškodíte cizí majetek, vždy celou škodu hradíte ze své kapsy! V tomto případě opravdu neriskujte a vozidlo řádně pojistěte. Nikdy nevíte, co se cestou přihodí, a to můžete být opatrní jak chcete.
Tak už je to jasné, musím si sjednat povinné ručení. Teď mě ale napadá, jak to vlastně udělám, když si kupuji zbrusu nové auto, které nebude mít ani SPZ.
Jak sjednat povinné ručení bez SPZ?
Povinné ručení se dá samozřejmě sjednat i bez SPZ. Ještě aby ne, to by asi nikdo, nikdy, nikam nevyjel a porušovat zákon přece také nikdo nechce. Nehledě na to, že při přihlášení vozidla budete potřebovat mimo jiné doklad o pojištění a zelenou kartu. Bez toho vozidlo na registru silničních vozidel nepřihlásí. Každá pojišťovna musí vozidlo pojistit i bez SPZ a k tomu postačí VIN vozidla. Je to vlastně takové rodné číslo vozidla, které je uvedeno v čistopise technického průkazu. Každé vozidlo má své VIN a je trvale vyražené buď na štítku připevněném na karoserii vozidla, nebo vyražené přímo do jeho karoserie. Vin má 17 znaků a je umístěno buď na spodní části sloupku u spolujezdce, u patentů předních dveří nebo také v přední přepážce. Další takováto ražba bude je provedena v motorové části vozidla. Dost často bývá také uvedeno na předním skle vozidla, a to dole na straně řidiče. Toto číslo se musí vždy shodovat.
Takže své vozidlo vybrané mám a předem jsem si ho zamluvil v autosalonu. Mám zjištěné i VIN vozidla, popř. mě autosalon půjčí i čistopis VTP.
Jakým způsobem si sjednám povinné ručení?
Variant je hned několik:
- nechám to prodejci, který má určitě různé nabídky pojištění, ale většinou uzavírají smlouvy jen se smluvní pojišťovnou,
- oslovím svou oblíbenou pojišťovnu, se kterou mám už dobré zkušenosti,
- kouknu na internet, kde jsou různé kalkulačky povinného ručení a podle ceny vyberu pojišťovnu,
- nechám za sebe jednat makléře, nebo pojišťovací poradce.
Nechci to nechat na prodejci, ani na makléřích a nemám ani svou top pojišťovnu. Zajímá mě cena ale i kvalita pojištění. Nechci přece nic podcenit. Vždyť pojišťovny nabízejí nepřeberné množství produktů.
Kde sjednám povinné ručení?
Vybírejte z ověřených pojišťoven a mrkněte na jejich recenze. Berte v potaz, že pokud se vám přihodí nějaká pojistná událost budete nuceni s pojišťovnou komunikovat. Je dobré vědět, jak dlouho jim v průměru trvá likvidace pojistné události, zda je možné doložit doklady elektronicky – ušetří vám to spousty času. Kolik variant máte na hlášení pojistné události – čím více tím lépe. Kde všude jsou jejich pobočky a jak dokáží být flexibilní. Jaký servis svým klientům poskytují. Nepodcenit pojistné částky, tj. limity pojistného plnění. Když způsobíte velkou hromadnou dopravní nehodu v astronomické hodnotě je nutné si uvědomit, že limity pojistných plnění jsou kvůli nízké ceně pojištění někdy sraženy na minimum a nemusejí stačit.
Už mám v hlavě trochu zmatek, ale pojištění nesmím podcenit. Řekl bych, že už mám pár tipů pojišťoven, u kterých bych se nechal pojistit. Na co si dát ale přece jen pozor?
Čeho by se měl každý při uzavírání povinného ručení vyvarovat?
Určitě reklamních triků a praktik jako „za málo peněz hodně muziky“. Některé pojišťovny lákají na nejnižší povinné ručení, ale pojištění je opravdu jen základní a nemá žádnou přidanou hodnotu. Nehledě na to, že se může dost možná stát, že Vám nepokryje celou způsobenou škodu. Některé pojišťovny zase nabízejí různě připojištění a „výhodné balíčky“ až cena neadekvátně stoupá. Vždy je dobré vybrat zlatý střed a ujasnit si předem priority pojištění.
Když se tedy nenachytám a vyberu si jeden pro mě zajímavý produkt některé z pojišťoven, je dobré vědět, jak se odvíjí výsledná cena pojištění a zda jí můžu nějakým způsobem ovlivnit. Začíná to být docela náročné a přemýšlím, že si vezmu odborníka, ale ten také něco stojí.
Jak se odvíjí výsledná cena povinného ručení?
Cena povinného ručení se většinou odvíjí od výše limitu pojistného plnění, různých připojištění, jako například připojištění čelního skla, které dnes už spousty pojišťoven nabízí, výkonu a typu vozidla až po bonusy a různé slevy, na které má pojištěný nárok. Na zřetel je brán také škodní průběh řidiče, který vozidlo řídí.
Tak sleva je sleva, to je jasné. Nevím, co si mám představit pod pojmem BONUS a k čemu je tento systém dobrý a kde ho získám. Je pro mě vůbec přínosný a má cenu se s ním zabývat?
Co je to přesně bonus?
Bonus je výhoda pro dobré řidiče, kteří nezpůsobují dopravní nehody a odrazí se právě na slevách povinného ručení. Za každých 12 měsíců bez nehody dostáváte cca 5-10% slevu z povinného ručení. Pokud ale přece jen pojistnou událost způsobíme, připravíte se o 3 roky jízdy bez nehod! Maximální výše bonusu je cca 65 %. Při rychlosti bonusu 5 % za jeden rok dosáhneme maximálního bonusu za cca 10 let. Ale pozor, pokud budeme stále bourat můžeme se dostat i do malusu. Výše malusu může činit až 150 %.
Pokud budu hodně bourat, může povinné ručení stát 2,5 krát více než je základní sazba a 5 krát více než dobrého řidiče bez nehod s maximálně dosaženým bonusem. Nedá se nic dělat, musím se přece jen s novým žihadlem krotit. Být pirátem silnic se dnes opravdu nevyplatí. Když bubu dobrým řidičem, můžu si svůj bez škodní průběh převést i do jiné pojišťovny. Můžu ale získat ještě nějakou slevu, když vlastním řidičský průkaz krátce.
Jaké slevy můžu ještě získat?
Snad každá pojišťovna si dnes přizpůsobila systém bonusu a malusu ke svému. Neplatí zde striktní pravidla. Pojišťovny nechtějí kvůli sankcím přijít o své klienty tak lákají na různé slevy, které se u každé pojišťovny liší.
Zjistil jsem, že já jako nový řidič můžu mít slevu cca 15 % (jedná se o tzv. vypůjčený bonus). Pokud budu jezdit tři roky bez nehod, mám 15 ti % slevu v kapse. Pokud ale způsobím nějakou nehodu, doplatím povinné ručení do základní výše. Samozřejmě, že jsou tyto podmínky u každé pojišťovny odlišné. Zde opět platí, že žádná sleva není zadarmo.
Rady a tipy při sjednání povinného ručení
- pohlídat limity pojistného plnění,
- poptat se na jednotlivé slevy a bonusy přímo na míru,
- zjistit, zda je v základní ceně asistenční služba, nebo je za příplatek,
- jaké lze sjednat připojištění (čelní sklo, střet se zvěří, zavazadla atd.),
- cena povinného rčení,
- v kvalitě komunikace se odráží spousty ušetřeného času – sledovat při výběru recenze.
nechám si od více pojišťoven vypracovat nabídky a vyberu tu, co bude ušitá na míru mě i mému novému žihadlu.
Seznam pojistitelů
Můžete na internetu využít spousty srovnávačů povinného ručení. Jeden z ověřených vyhledávačů je portál epojištění.cz Pojištění můžete sjednat i online. Vhodné pojišťovny, u kterých lze sjednat povinné ručení.
- Česká pojišťovna
- Kooperativa pojišťovna
- Česká podnikatelská pojišťovna
- Allianz pojišťovna
- Generali pojišťovna
- ČSOB pojišťovna
- Uniqa pojišťovna
- AXA pojišťovna
- Direct pojišťovna
- Slavia pojišťovna
- Hasičská vzájemná pojišťovna
- První klubová pojišťovna
- VZP pojišťovna
Nejvyšší limit nabízí pojišťovna Direct a to 250 milionů Kč, další je Allianz, ČSOB a Generali pojišťovna. Pokračuje Česká pojišťovna, Kooperativa a Slavia . Za nimi je AXA a VZP a dále ČPP . Hasičská vzájemná, První klubová a Slavia pojišťovna disponují s limitem nejmenším a to 100 milionů Kč. Nejmenší pojišťovnou je VZP a První klubová pojišťovna, která si své klienty vybírá.