.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak na čištění interiéru auta 

 12 června, 2022

Jana Vochková

5/5

Na čištění interiéru auta existuje řada profesionálních služeb. Nicméně se nejedná o tak obtížnou proceduru, abyste se do ní nemohli pustit svépomocí. Navíc i ušetříte. Jak na to?

Dbejte na pravidelnou údržbu svého vozu

Automobil často prakticky slouží jako náš druhý domov, kde se často ve spěchu nezdráháme doplnit potřebnou energii jídlem a nehledíme tak na nějaký ten drobeček. Neodříkáme si ovšem často ani pamlsky, „kritické“ poživatiny jako třeba čokoláda tak často někde ulpí.

Samostatnou kapitolou jsou děti v autě. Jídlo je často jedinou možností, jak zachránit nervy rodičů za dlouhých cest. Skvrnám různého původu se zřejmě nevyhnete, děti velmi často rozlijí v interiéru například pití.

Je evidentní, že udržet ve voze čistotu je náročné. Mnohdy si k tomu navíc poněkud přispíváme i sami. Zatímco doma uklízíme i několikrát týdně, interiér auta ochotněji přehlížíme.

Základní zásada zní: Pokud už se vám podaří například na sedačkách „vyrobit“ skvrnu, na nic nečekejte. Odstranit je ji potřeba nejlépe hned. Pokud nemáte po ruce vhodný přípravek, alespoň nečistotu otřete vlhkým ubrouskem.

Úklid navíc není pouze otázkou estetiky, vlhkost i vysoké teploty uvnitř automobilu nahrávají i množení bakterií. Proto byste neměli podcenit ani pravidelnou údržbu interiéru.

Známe metody na čištění volantu z různých materiálů

Z hlediska výskytu bakterií patří ke kritickým místům interiérů automobilů hlavně volant a řadicí páka. Obsahovat může až 800 bakterií na 1 cm², což je 10x více než na WC.

Volant může být kožený, případně plastový. Pro základní údržbu plastového volantu použijeme vlhký hadr bez saponátu. Poradíte si však i s odolnější špínou. Co se týče vhodných prostředků, obchody doslova překypují různými produkty. Odborníci však radí hlavně univerzální čističe, a to ty na přírodní bázi bez obsahu alkoholu, které se rychle odpařují. Pokud na klasickém plastovém volantu máte textilní potah, můžete ho sejmout a vyprat.

Volant lze také voskovat, ovšem vždy pouze střední část. Nikdy se nevoskuje tzv. věnec, z hlediska bezpečnosti je to zcela nevhodné, neboť by nám mohl volant poté podkluzovat.

Kůži vadí hlavně lidský pot, ani prevence v podobě umytých rukou a snahy u volantu nejíst tak zde není příliš účinná. Někteří motoristé proto doporučují navlékat si před jízdou i rukavice, to ale jednoznačně není řešení pro každého.

Na ošetření kožených povrchů se prodávají speciální prostředky. Konkrétně na volant je možné využít též čisticí ubrousky. Nicméně někteří motoristé přísahají i na obyčejný ocet, případně i ocet s přídavkem jedlé sody.

Pokud nestojíte o octový opar, který se bude ještě dlouho autem vznášet, smíchejte ocet s olivovým olejem, radí chytré zdroje dále. Olej totiž má schopnost charakteristický odér pohltit.

Jak čistit čalounění ve voze a které prostředky si vybrat

K dalším exponovaným místům se jednoznačně řadí sedačky. Běžnou údržbu by měl obstarat vždy vysavač.

Pokud potřebujete vytáhnout „těžší kalibr“, je opět doporučeno neexperimentovat a zakoupit speciální čistič na čalounění. Nehodí se příliš univerzální prostředky, experti skutečně doporučují pořídit si speciální čističe na textil.

Výběr je v tomto směru velmi široký, existují dokonce i přípravky, které jsou schopny si poradit i s odolnými skvrnami, jako jsou sliny vašeho mazlíčka. Čističe na textilie jsou schopny dokonce odstranit i stopy intimních radovánek.

Použití čističe je jednoduché. Naneseme ho v malém množství na skvrnu a očistíme utěrkou z mikrovlákna. Postup případně zopakujeme. Profesionální metoda zahrnuje ještě i mokré čištění tzv. extraktorem, tedy speciálním vysavačem, s nímž se stejně tak čistí třeba i koberce. Ten si lze za poplatek půjčit v půjčovně.

Naopak někteří se spoléhají na domácí metody. Na skvrny může působit směs teplé vody a jedlé sody. Jedlá soda si účinně poradí dokonce i s mastnými skvrnami. Použít lze i směs octa s běžným přípravkem na nádobí, které doplníte vodou. Třetí osvědčený recept sází i na použití pracího prášku.

Netrápí vás skvrny, ale spíše chlupy vašeho čtyřnohého kamaráda? Z čalounění se odstraňují skutečně mimořádně obtížně. V některých případech může pomoci rotační kartáč na vysavači. Pokud si ale přístroj se zvířecí srstí zapíchanou mezi vlákny textilie neporadí, musíte zvolit ruční odstranění. Použijte některou z dostupných pomůcek na vyčesávání vašeho mazlíčka. Navíc ji zřejmě budete mít i přímo doma, hodí se například rukavice nebo kartáč na ruku.

Také sedačky má řada motoristů v kůži. Jde o materiál, který působí mimořádně luxusně. Ovšem určitě vyžaduje aplikaci čističů právě na kůži. Ty dokážou odstranit skvrny, ale kůži oživit, dodat jí impregnaci a celkově obnovit dřívější vzhled.

Z domácích receptů se někteří majitelé automobilů spoléhají taktéž na osvědčený univerzální čistič, kterým je mýdlo s jelenem. Na mastné skvrny na kůži můžete použít benzín zředěný s vodou. Citlivá kůže má však i řadu omezení, rozhodně se tak při pokusu kůži vyčistit vyhněte použití páry.

Likvidujeme špínu ze sloupků a ostatních plastů

Základní údržba je i v případě plastových částí jednoduchá. Stačí navlhčený hadřík. Určitě bychom se měli vyhnout prostředkům na mytí nádobí, které nemají příliš dobrý vliv na materiály používané běžně v interiérech našich aut.

Jako první volba se nabízí použití čističů na plasty. Nejen plasty, ale například i gumové povrchy, je potřeba ošetřit přípravky k tomu určenými. Na gumová těsnění kufru nebo dveří lze nanést nanosilikonové mazivo.

Ze zkušeností vyplývá, že na plasty nejsou konkrétní čističe vysloveně nezbytné. Palubní desku, řadicí páku i ruční brzdu zvládneme ošetřit s univerzálním prostředkem. Stačí vám stejný výrobek, se kterým ošetřujete volant. Výhodou je, že takový úklid vyjde doslova na několik desítek korun.

I při aplikaci je vhodné se řídit návodem výrobce. Obecně nejlépe je nanést pomocí postřikovače přípravek rovnou na čištěnou plochu. Případně můžeme čistič nastříkat i na utěrku. Pro důkladné dočištění můžeme následně použít čistý hadřík z mikrovlákna.

Jak na čištění interiéru auta

Podobné je to u středového tunelu, výplně dveří, vnitřní části nástupních prahů a sloupků nebo spodní části sedadel. K úklidu využijte utěrku navlhčenou čističem. Výraznější znečištění můžeme eliminovat tak, že čisticí prostředek nastříkáme na plasty rovnou, kartáčkem napěníme a otřeme hadříkem z mikrovlákna. Na závěr můžeme aplikovat také kondicionér na plasty.

Jak na údržbu koberečků v autě

I koberečky v autě si v rámci generálního úklidu jednoznačně zaslouží naši pozornost. Vyklepejte je venku, ty gumové můžete opláchnout i zahradní hadicí.

Máte pocit, že základní očista je málo? Na textilní koberce „platí“ vysavač, s nímž můžete rovnou vyluxovat i celou podlahu, případně i tepovač. Pokud ho ale k dispozici nemáte, určitě je můžete vyčistit i ručně. U gumových koberečků je možné ošetření přípravkem na čištění a konzervaci gumy.

A pozor, koberečky se ve voze raději nesnažíme „zachraňovat“ příliš usilovně. Zkontrolujte zda, nepotřebují již vyměnit. Pokud jsou zohýbané, je to i nevhodné z hlediska bezpečnosti provozu. Při brzdění vám totiž mohou překážet pod nohama. Včasná výměna tak zajistí nejen to, že se zlepší vzhled vašeho vozu, ale postará se i o vaše bezpečí.

Zahajte efektivní úklid od podlahy po strop

Stropnice neboli čalounění (obložení) stropu obvykle k exponovaným částem vozů nepatří, nicméně vynechat byste ho z čištění určitě neměli.

Většinou si vystačíte s utěrkou navlhčenou čističem. Použít se nebojte pěnu nebo čistič na čalounění. A to ani v případě, že už máte starší vůz, kde by už mohl být problém s voděodolnou konstrukcí. Tyto prostředky jsou dostatečně šetrné na to, aby vám čalounění neodlepily.

O něco pečlivější budete muset na úklid být za předpokladu, že ve voze běžně kouříte. Pak budete nejspíše potřebovat přípravek, který zaručuje i odstranění nepříjemného zápachu.

Je stropnice silně znečištěná, případně se na ní nacházejí skvrny? Povolejte „do zbraně“ raději specifický čistič, vyberte si v obchodě jednoduše podle původu skvrny. Pokud víte, že se stropnice neodlepí, což by se u automobilů datovaných rokem výroby do cca posledních dvou dekád stát nemělo, můžete využít mokré čištění extraktorem.

Jak ušetřit nejen na čištění vozu

Údržba vozidla tedy nemusí pořádně „provětrat“ rodinný rozpočet. Stát vás bude prakticky jen trochu času.

To, že motoristé počítají každou korunu, je zcela běžné, a to nejen vzhledem ke stále se zvyšujícím cenám pohonných hmot. K pravidelným výdajům patří i povinné ručení. I jeho ceny mají tendence se stále zvyšovat.

Proto se jednoznačně vyplatí vědět, u koho si potřebné pojištění sjednat výhodně. K tomu vám může napomoci internetový srovnávač. Jde o jednoduchou kalkulačku, do které se zadávají informace o vás a o vašem voze.

Z těchto vstupních informací následně vygenerují přehlednou cenovou nabídku na trhu dostupných pojišťoven. Jedním z portálů, který šíří služeb i uživatelskou přívětivostí vyniká, je zejména web ePojištění.cz.

Na něm si můžete pojistku nejen porovnat, ale i rovnou online sjednat. A to nyní navíc ještě výhodněji i s exkluzivním dárkem v podobě poukazu na nákup na Mall.cz. Ten můžete využít třeba i na nákup kamery do auta. K tomu zároveň obdržíte slevu ve výši 850 Kč na pískování skel.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}