Právě končící rok 2020 byl tím posledním, ve kterém řidiči směřující na české dálnice využívali klasické dálniční kupóny neboli dálniční známky. Ministerstvo dopravy se ve spolupráci se Státním fondem dopravní infrastruktury rozhodlo od počátku nového roku (tedy od 1. ledna 2021) spustit zcela nový systém takzvaných elektronických dálničních známek.
Pro mnoho řidičů se tak bude jednat o neobvyklou situaci. Vždyť klasické „papírové“ dálniční známky se v České republice používaly celé čtvrtstoletí, tedy od 1. ledna 1995. Tak dlouho totiž u nás platí zákon, který zpoplatnil jízdu po našich dálnicích. Čeští řidiči už si na ně proto mohli dobře zvyknout, a nyní se tak budou muset přeorientovat na nový způsob jejich nákupu a používání.
Ministerstvo dopravy si od této změny slibuje spoustu výhod a vylepšení jak pro stát, tak pro řidiče. Stát by měl ušetřit značnou finanční částku, jelikož mu odpadnou náklady na tisk známek, jejich následnou distribuci a případnou likvidaci těch neprodaných. Zároveň také odpadnou problémy s padělanými známkami.
Řidičům by pak tento nový systém měl, kromě jiného, přinést výrazné zjednodušení při pořizování a využívání známek, a samozřejmě je také zbavit otravné povinnosti každý rok starý kupón pracně seškrabávat z čelního skla svého vozu.
Pojďme si tedy vysvětlit, co všechno se od nového roku změní, a jak mám vlastně postupovat, pokud si chci elektronickou dálniční známku pořídit.
K čemu slouží dálniční známka
V prvé řadě si musíme ujasnit, k čemu dálniční známka slouží. Je to vlastně potvrzení o zaplacení časového poplatku za užívání zpoplatněných pozemních komunikací. Seznam všech zpoplatněných pozemních komunikací pak lze nalézt v příloze Vyhlášky č. 480/2020 Sb., o užívání pozemních komunikací zpoplatněných časovým poplatkem. Obecně lze říct, že zpoplatněna je většina dálnic na území České republiky (až na některé jejich úseky), a to v celkové délce 995 kilometrů.
K jakým typům vozidel musím mít koupenou dálniční známku?
Vím tedy, že dálniční známku potřebuji, pokud chci jezdit po českých dálnicích. Na jaké typy vozidel se ale tato povinnost vztahuje? Povinnost pořídit si elektronickou dálniční známku bude od nového roku platit pro všechna motorová vozidla s nejméně čtyřmi koly a s nejvyšší povolenou hmotností 3,5 tuny. Na přípojná vozidla (karavany, přívěsné vozíky atd.) a motocykly se povinnost nevztahuje. V tomto je zákonná úprava účinná a od roku 2021 nebude nijak těžké odlišit od té staré.
Rozšíří se však výčet vozidel, která budou od poplatku osvobozena. Mezi ně tak budou od příštího roku patřit tyto kategorie vozidel:
1. Vozidla na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon
2. Vozidla přepravující držitele českého průkazu ZTP nebo ZTP/P
3. Vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou
4. Historická vozidla (musí mít přidělenou zvláštní registrační značku a průkaz historického vozidla)
5. Vozidla provozována domovy pro osoby se zdravotním postižením, pokud slouží k přepravě těchto osob
Z tohoto výčtu je tedy jasné, že na naprostou většinu osobních vozů, které jezdí po českých dálnicích, se povinnost zaplatit časový poplatek vztahuje a bude se vztahovat i v následujících letech.
Druhy elektronických dálničních známek
Rozhodl jsem se, že chci i v příštím roce jezdit po českých dálnicích a zároveň se na mé vozidlo nevztahuje žádná z výše uvedených výjimek. Musím si tedy koupit elektronickou dálniční známku. Zaprvé se musím rozhodnout, jak dlouho chci, aby mi známka platila. Stejně jako v předešlých letech, i v roce 2021 se budou prodávat tři druhy dálničních známek, a to za stejné ceny jako doposud:
Známka na 1 rok – 1 500 Kč
Známka na 1 měsíc – 440 Kč
Známka na 10 dnů – 310 Kč
Novinkou od nového roku je pak 50% sleva pro vozy na alternativní pohon – CNG nebo biometan.
Je tedy samozřejmé, že cenově nejvýhodnější je celoroční známka. Novinkou u elektronických dálničních známek je to, že si ji mohu zakoupit v předstihu až tří měsíců. Sám si tedy při nákupu zvolím datum, od kterého má známka platit.
U roční elektronické dálniční známky je pak nezpochybnitelnou výhodou to, že platí vždy přesně jeden rok, ať už ji zakoupím v lednu, nebo třeba v listopadu. Za klasické dálniční známky zakoupené kupříkladu uprostřed roku zaplatil řidič plnou cenu, ale využívat ji mohl už pouze onen zbývající půlrok.
Jak zakoupit elektronickou dálniční známku?
Rozhodl jsem se, jakou dálniční známku chci zakoupit. Jak mám tedy postupovat při samotném nákupu? Mám na výběr ze tří možností, jak si elektronickou dálniční známku zakoupit. 1. a 2. způsob lze využít už na konci roku 2020, 3. způsob až od začátku roku 2021.
1. Elektronický obchod (e-shop):
Nejspíše nejjednodušší a nejpohodlnější způsob zakoupení
- vyberu si druh elektronické dálniční známky (na 1 rok, na 1 měsíc, na 10 dní)
- zadám SPZ a zemi registrace svého motorového vozidla
- vyberu den počátku platnosti své jízdenky (začátek platnosti mohu nastavit až o 3 měsíce později, než je den zakoupení)
- pokud mohu, uplatním takzvanou EKO slevu (pro vozidla s pohonem na zemní plyn či biometan)
- zaplatím buď platební kartou, nebo bankovním převodem. Potvrzení o zaplacení přijde na e-mail, je proto třeba mít založenou e-mailovou schránku. Platím-li bankovním převodem, potvrzení o zaplacení mi přijde teprve tehdy, jakmile dojdou peníze na druhý účet (to může trvat až 5 dnů)
Nákup přes e-shop je pro mě nejpohodlnější také v případě, že chci zakoupit více známek najednou. V takovém případě se stačí přepnout do režimu takzvaného hromadného nákupu, díky čemuž se mi všechna zadaná data přenesou a nemusím je vyplňovat vícekrát. Tento postup lze uplatnit, pokud chci kupříkladu koupit dvě krátkodobé dálniční známky ke stejnému vozu, ale každou s platností od jiného data. Stejně tak lze jednoduše přes e-shop nakoupit známky pro více vozidel najednou a všechny poté zaplatit prostřednictvím jedné platby.
2. Obchodní místa:
Elektronickou dálniční známku mohu zakoupit také v jednom z obchodních míst – na pobočkách České pošty nebo na čerpacích stanicích EuroOil. Postup je v podstatě totožný, jako při nákupu přes e-shop.
- sdělím obsluze, jaký typ dálniční známky chci zakoupit (na 1 rok, na 1 měsíc, na 10 dnů)
- poté obsluze sdělím potřebné údaje o vozidle – SPZ, stát registrace vozidla, případný nárok na EKO slevu
- vyberu den, od kterého má známka platit
- zaplatím, a od obsluhy obchodního místa dostanu potvrzení o platbě
3. Samoobslužný kiosek:
Tato možnost nákupu bude k dispozici od ledna 2021. Samoobslužné kiosky budou umístěny především v příhraničních oblastech u vjezdů na zpoplatněné úseky dálnice. Tento způsob nákupu tak bude zaměřen především na zahraniční řidiče, kteří zrovna přijíždějí do České republiky. Opět je postup v podstatě totožný, jako u předchozích dvou způsobů koupě.
- zvolím si jazyk, v jakém chci nákup provést
- vyberu si druh elektronické dálniční známky (na 1 rok, na 1 měsíc, na 10 dní)
- zadám SPZ a zemi registrace svého motorového vozidla
- vyberu den počátku platnosti své jízdenky (začátek platnosti mohu nastavit až o 3 měsíce později, než je den zakoupení)
- pokud mohu, uplatním EKO slevu (pro vozidla s pohonem na zemní plyn či biometan)
- zaplatím (pouze bezhotovostně)
Lze tedy předpokládat, že proces nákupu elektronických dálničních známek by měl být velmi jednoduchý, ať už zvolím kterýkoli ze tří způsobů koupě. Detaily a důležité informace o své elektronické známce (např. její platnost) poté budu moct zjistit na oficiálních stránkách, a to po zadání autorizačního kódu, který bude vždy vytisknut na potvrzení o úhradě, které jsem obdržel při nákupu.
Jak se budou elektronické dálniční známky kontrolovat a jaké pokuty hrozí?
Jak ale příslušné orgány zjistí, že mám dálniční známku koupenou, když už ji nebudu mít na čelním skle svého vozidla nalepenou? Kontrola vozidel bude probíhat pomocí kamer při průjezdu daného vozidla pod mýtnou bránou. K těmto údajům budou mít vzdálený přístup hlídková vozidla Policie ČR, vybavená kamerovým systémem pro rozpoznávání SPZ. Podle SPZ pak hlídka rozpozná vozy, které se na zpoplatněném úseku dálnice pohybují bez zakoupené dálniční známky. Provinilého řidiče však stále bude muset Policie ČR fyzicky zkontrolovat, tak jako tomu bylo doposud u papírových známek, jinak mu pokuta udělena být nemůže. Nestačí tedy pouhé „zachycení“ kamerou na mýtné bráně.
Pokud však hlídka takové vozidlo zastaví, hrozí jeho řidiči pokuta až do výše 20 000 Kč.
Nezbývá tedy než doufat, že projekt elektronických dálničních známek bude fungovat bezchybně, a zjednoduší tak nám řidičům cestování po České republice.
A při zakoupení nové dálniční známky můžete také zkontrolovat, jestli máte to nejvýhodnější povinné ručení nebo havarijní pojištění. Pro srovnání nabídek jednotlivých pojišťoven pak můžete využít například internetové stránky epojisteni.cz.