AdBlue je obchodní název kapalného aditiva. Setkáme se s ním v automobilovém průmyslu. K čemu slouží a jak se v praxi vlastně používá?
Co je AdBlue
AdBlue je sloučenina, která se používá v naftových automobilech. Tam slouží jakožto nezbytná složka pro redukci škodlivých emisí oxidů dusíku. Vyrábí se v souladu s normami DIN 70070 a ISO 22241-1.
Z hlediska chemického se jedná o vysoce čistý vodný roztok syntetické močoviny. Konkrétně se skládá z 32,5 % z technicky čisté močoviny a ze 67,5 % demineralizované vody. Roztok je netoxický a nijak nezapáchá.
Toto kapalné aditivum využívá technologii selektivní katalytické redukce. Ta je schopna snížit emise výfukových plynů vznětových motorů na úroveň norem Euro IV a vyšších. Pro obě normy pak existuje stejný druh AdBlue.
Jde o jednu ze dvou v současnosti dostupných technologií. Pro využití selektivní katalytické redukce je dále podstatné, aby byl motor upravený maximálně pro snížení produkce pevných částic.
Její princip je prakticky velmi jednoduchý: AdBlue se vstřikuje do výfukové trubky, která se nachází před katalyzátorem SCR a za motorem. Tedy přímo do žhavých výfukových plynů.
V tomto katalyzátoru se močovina v AdBlue změní na čpavek. Ten reaguje na povrchu katalyzátoru s oxidy dusíku ve výfukových plynech. Ve výsledku tak auto produkuje namísto oxidů dusíku pouze neškodné přírodní produkty – dusík a vodu.
Proč AdBlue
Vzhledem k tomu, že platí jednoduché pravidlo, že čím je naftový motor výkonnější, tím více oxidů dusíku vyprodukuje, bylo nutné se na tento problém více zaměřit.
V principu tkví problém hlavně v tom, že oxid dusíku poměrně ochotně reaguje se vzdušnou vlhkostí. Tím se vytváří kyselina dusitá a dusičná. Což poznáte i podle zápachu, který je pro naftové motory poměrně typický. Oxid dusnatý reaguje se vzdušným kyslíkem, čímž dále dochází k vytvoření ozonu neboli O3. Ten negativně působí na buněčné membrány. V konečném důsledku tak škodí rostlinám i lidem.
Pozornost veřejnosti se na tuto otázku upřela výrazněji zejména po tzv. „aféře Dieselgate“. To vedlo ke zpřísnění emisních limitů i k tomu, že se změnila metodika měření. A automobilky musely přijít s technicky pokročilým řešením, které emise dokázalo vyřešit.
Používání AdBlue si tak vynutily právě nové normy pro osobní automobily, přestože samotná technologie novinkou není a v oblasti užitkových vozů se používá už desítky let.
Tyto aktuální limity stanovují odlišné mezní hodnoty oxidů dusíku. Normy platí od 1. 9. 2015. Nová norma v praxi znamená, že auto může dle Euro VI produkovat dokonce až dvakrát méně dusíku než podle Euro V.
AdBlue nicméně není striktně vyžadováno u všech dieselových motorů. Méně výkonné a obecně menší vozy využívají systém suchého LNT katalyzátoru (Lean NOx Trap). Ten je určen k zachytávání oxidu dusíku a je v zásadě bezúdržbový.
Kde najít mapu stojanů s AdBlue
Dnes už AdBlue používají prakticky všechny moderní dieselové motory, tedy vozy vyrobené po roce 2018.
Původně se přitom počítalo s tím, že doplňování bude mít na starosti servis. To se nicméně neujalo a povinnost tak čeká přímo na řidiče. Prakticky je to však naštěstí jednoduché.
AdBlue lze čerpat do nádrže prostřednictvím lahve nebo kanystru, případně na příslušných čerpacích stanicích, kde mají k dispozici upravené stojany.
V Evropě je momentálně takových čerpacích stanic cca 600 v téměř třech desítkách zemí. První detailní informace o čerpacích stanicích v tuzemsku zveřejnila Česká asociace petrolejářského průmyslu a obchodu.
Míst, kde lze načerpat AdBlue přímo ze stojanu, zvolna přibývá. V současnosti však již můžete aktuální informace dohledat též s pomocí mapy. V Česku si můžete pořídit příslušné balení AdBlue například u čerpacích stanic Shell. Mapu naleznete přímo na adrese https://www.findadblue.com/.
Co se týče technických parametrů, automobil musí být vybaven vyhřívanou nádrží a dvoucestným vstřikovacím ventilem na AdBlue. Jak často na vás čeká povinnost tankovat? V průměru spotřebujete kolem 1,5 až 2 litrů na 1 000 km. Do určité míry můžete svým chováním ovlivnit spotřebu sami. K jejímu zvýšení vedou hlavně časté spouštění a zastavování motoru a rychlý rozjezd.
Jak tankovat AdBlue do Škoda Superb nebo VW Passat
Co se týče přímo samotného tankování, záleží hlavně na tom, kde je umístěna nádrž pro AdBlue. To se však liší podle konkrétní značky i modelu vozu. Většinou to však může být:
- přímo pod kapotou motoru
- vedle plnicího otvoru pro motorovou naftu, který se nachází pod krycím víčkem vaší palivové nádrže
- na dně zavazadlového prostoru pod krytem
Nádrž na AdBlue poměrně spolehlivě poznáte podle charakteristického modrého víčka. Nejobvyklejší řešení je umístění právě vedle otvoru pro naftu.
Nejčastější problémy s AdBlue
Používání AdBlue však není zcela bez potíží. Obvykle motoristé vědí, že pokud jim AdBlue dojde, další nastartování vozu se zablokuje. Systém vás však nechá dojet do cíle.
Neznamená to však, že je účelné doplňovat AdBlue neustále. Běžně vám jediná nádrž vydrží na 6000 až 12 000 km. A to je vhodné respektovat a doplnit nádrž, až v okamžiku, kdy vás na to automobil upozorní.
Například vozy Volkswagen tak činí už v okamžiku, kdy vám v nádrži zbývá kapalina na dalších cca 2 400 km. Vozidla z dílny německé automobilky navíc dokonce sama zvládnou řidiči říci, kolik AdBlue má doplnit.
AdBlue totiž krystalizuje a vytváří poměrně agresivní prostředí, není tak možné jeho hladinu měřit přesněji plovákem. Využívá se pouze orientační ultrazvukové čidlo. To se tak vůbec o doplnění malého množství AdBlue jednoduše nemusí dozvědět. Zbytečně tak odpočítává najeté kilometry, po kterých byste měli opět AdBlue dočerpat, ačkoli je v praxi nádrž plná.
Pozor také na klasickou chybu, AdBlue se nikdy nemíchá s naftou. Mohlo by dojít k poškození systému SCR, což pochopitelně obnáší také finančně značně náročnou opravu. AdBlue se nemíchá ani s žádnými dalšími látkami.
Nicméně například u čerpacích stanic AS 24 by k tomuto problému nikdy dojít nemělo, neboť pistole je vybavena pojistkou bránící této situaci.
Ačkoli je technologie AdBlue šetrná pro životní prostředí, za riskantní ji lze považovat především kvůli údržbě a servisu, což může v budoucnu mnoha uživatelům komplikovat život při nákupu ojetých vozidel.
Aby selektivní katalytická redukce fungovala tak, jak je žádoucí, vyžaduje to několik základních podmínek. Například se tak prostým opotřebením, ale i přehřátím může zničit vstřikovač. Což se navíc velmi špatně diagnostikuje. Pokud se však močovina rozpráší špatně, usadí se na stěnách potrubí a v konečném důsledku tak ucpe výfuk. A to je jen jeden z možných problémů. Komplikace může způsobit i nedostatečně těsnící výfuk.
Mýty související s AdBlue
K poměrně často tradovaným mýtům však naopak patří to, že používání AdBlue škodí motoru nebo i to, že celá technologie zvyšuje náklady na provoz vašeho vozidla. Ani jedno z těchto tvrzení se nezakládá na pravdě.
Naopak zavedení AdBlue přineslo pokles reálné spotřeby naftových motorů. Navíc zajistilo i jejich lepší pružnost.
První vozy trpěly i tím, že otvor pro plnění se nacházel v kufru. To bylo vrcholně nepraktické, nicméně dnes už výrobci počítají s uživatelsky komfortním řešením, kdy si AdBlue natankujete. Pokud ne, pořídíte si močovinu v nádobkách, se kterými se rovněž snadno manipuluje a riziko rozlití je tak minimální.
Nemusíte se proto jednoznačně bát toho, že se vám močovina ve voze rozlije, což vygeneruje neodstranitelný zápach. Mezi motoristy kolují doslova hrůzyplné historiky o tom, že auto „zamořené“ močovinou je pak zcela neprodejné, ale to je pochopitelně další internetový mýtus.
Jak vyčistit AdBlue
Pokud se vám podaří potřísnit lak automobilu, je vhodné kapalinu co nejrychleji opláchnout. Důvodem je korozní efekt na kovy.
Totéž platí, pokud si pořídíte AdBlue v kanystru a při přepravě se vám kapalina přeci jen rozlije po zavazadlovém prostoru. Vhodné je interiér vozu opláchnout a případné zbytky vysát. AdBlue může vykrystalizovat. Znečištěné textilie však již žádným způsobem vyčistit možné není.
Co se týče působení na oči a pokožku, může být kapalina AdBlue dráždivá. Vhodné je při manipulaci s ní proto používat rukavice a vyvarovat se možného vdechnutí. V případě vdechnutí je vhodné odvést postiženou osobu na čerstvý vzduch. Dojde-li k podráždění kůže, stačí postižené místo omýt vodou a mýdlem. Oči vypláchněte.
Při neúmyslném požití je nutné u velkého množství AdBlue tekutiny co nejrychleji vyhledat lékařské ošetření.
Pamatujte i u svého dieselového auta na povinné ručení
Každý automobil by měl být nejen technicky způsobilý k jízdě, ale také být vybaven příslušným pojištěním. Zejména se to týká povinného ručení, které je pro prakticky každé motorové vozidlo vyžadováno zákonem.
Zaměřte se nejprve na požadované parametry pojištění, cena by pro vás měla hrát roli až ve druhé řadě. U povinného ručení záleží hlavně na vhodných připojištěních a na rozpětí asistenčních služeb. Přesto je pochopitelné, že motoristé nechtějí pojistku zbytečně přeplácet.
V takovém případě je na místě si nabídky jednotlivých pojišťoven jednoduše porovnat a vybrat si nejlevnější alternativu.
K tomuto účelu slouží tzv. internetové srovnávače alias jednoduché online kalkulátory, například epojisteni.cz, do kterých se zadávají vstupní informace o vozidle i motoristovi. Na jejich základě je potom srovnávač schopen vygenerovat vhodné nabídky.