Věděli jste, že si povinné ručení můžete každý rok změnit? Jedná se o změnu, která vám může za půl hodiny práce přinést třeba 5000 korun. Nevíte, jestli je to pravda? Opravdu je! Povím vám tedy svůj příběh o své změně, která vás může inspirovat k tomu, že změníte povinné ručení nebo o tom budete alespoň přemýšlet.
Můj příběh a zkušenosti se změnou povinného ručení
Psal se rok 2017 a již delší dobu jsem přemýšlela o koupi nového vozu. Několikrát jsem projížděla autosalony a snažila jsem se vybrat ten správný. Až po téměř roku shánění jsem vybrala ten ideální. Dalším důvodem, že jsem nemohla ten správný vůz dlouho vybrat bylo, že jsem neměla zas tak vysoký finanční kapitál. Po dlouhé době mi padl jeden do oka. Tak jsem si tedy v květnu roku 2018 zakoupila vůz Dacia Logan. Před těmi pěti lety, kdy jsem ho kupovala, stál okolo 200 tisíc korun. Dnes jsem se dívala, za kolik korun se prodává úplně stejný model.
Se stejným nájezdem a interiérem stál pouze o 20 tisíc méně, tedy 180 tisíc korun. Tento vývoj ceny mě dost překvapil. Ovšem vývoj ceny mého auta není věc, kterou chci v tomto článku rozebírat. Ovšem věc, která by vás mohla zajímat, je, že jsem v roce 2018 při koupi mého vozu dostala nejvýhodnější nabídku na povinné ručení auta od ČPP (Česká podnikatelská pojišťovna). Ve smlouvě bylo uvedeno, že je na krytí škod do 50 milionů korun za roční poplatek 3912 korun.
Kalkulačka na povinné ručení
Auto jsem opravdu často využívala do práce, na výlety, dokonce jsme s ním byli několikrát v Chorvatsku a Itálii, takže toho s námi opravdu hodně procestovalo. I tak po pěti letech denního používání stále vše na autě funguje skvěle a tak, jak má. Abych dosáhla nižších nákladů, bylo auto pořízeno na firmu, následně bylo odepsáno a přešlo do osobního majetku. Pořízení auta není vůbec levná záležitost, proto jsem se při této příležitosti stále snažila vymýšlet, jak by se dalo ještě více ušetřit. Potom jsem na internetu narazila na srovnávací kalkulačky povinného ručení.
Přečetla jsem si, jak vše funguje. Vyzkoušela jsem jich několik, ale všechny mi nabízely podobné ceny. Když jsem si pročítala různé diskuze, několik lidí psalo o tom, že ušetřilo několik tisíc. Nevěřila jsem tomu a říkala jsem si, že bych byla ráda i za pár stovek. Narazila jsem na pozitivní recenzi kalkulačky od epojisteni.cz. Proto jsem si udělala kalkulaci na již zmíněné kalkulačce, za jakou nejnižší cenu se dá pořídit zákonná pojistka pro automobil.
Co po vás kalkulačka bude chtít
Když jsem otevřela kalkulačku, chtěli po mně zadání SPZ, ovšem tu jsem si nepamatovala a nechtělo se mi vstávat a jít k autu, abych se podívala, tak jsem zvolila možnost, že ručně vyplním informace o vozidlu, jako je značka vozu, objem motoru a další informace. Při zadávání údajů ohledně svého vozidla jsem nečekala, že bych mohla hodně ušetřit. Očekávala jsem jednu nebo dvě stovky, hlavně kvůli tomu, že se od roku 2018 spousta věcí zdražila a ani povinné ručení nebylo výjimkou. Po chvilce od zadání údajů mi kalkulačka automaticky nabídla ty nejvýhodnější nabídky povinného ručení. Zjistila jsem, že od ČPP můžu nyní dostat ty samé podmínky, dokonce s ještě lepším pojištěním levněji. Přesná cena byla 2859 korun. Byl to pro mě šok, že bych mohla ušetřit přes tisíc korun jen díky změně pojišťovny na povinné ručení.
Stále jsem to nechápala, takové velké peníze za pár minut. Ještě jsem si pro jistotu několikrát prošla všechny podmínky pro splnění smlouvy. Nemohla jsem uvěřit tomu, že je to tak výhodné, tak jsem smlouvu poslala taťkovi, aby se podíval, zda tam není nějaký háček. Další den mi volal, že si smlouvu prostudoval a že žádné habaďůry ve smlouvě nenašel. Když mi to oznámil, tak jsem byla radostí bez sebe. Díky této nové smlouvě jsem ušetřila, získala kvalitnější služby, jako například navýšení krytí škod z původních 50 na 100 milionů a jinak se stejnými podmínkami jako doteď, tj. úrazové krytí řidiče automobilu, pojištění denního odškodného za pobyt v nemocnici a za nezbytné léčení, s územní platností v celé Evropě mimo Ruska a Běloruska a s pokrytím nákladů na asistenční služby do 2500 Kč. Všechny tyto výhody, co jsem vypsala, jsem získala za lepší peníze, než jsem dosud platila.
Nabídky pojištění
Nabídky tohoto typu, kde hodně ušetřím a získám více, mám velice ráda. Proto jsem si hodila celý propočet do kalkulačky.
Zjistila jsem, že když si teď změním povinné ručení, za dalších pět let provozu jako doteď ušetřím celkem 5265 korun a nová pojistka bude krýt ještě vyšší ceny, než co kryla dosud.
Za necelou půl hodinu mé práce jsem díky klikání ušetřila přes 5 tisíc korun, což si myslím, že není vůbec špatné. Kdo má to štěstí, aby našel 5000 korun na ulici.
Jak na to
Pokud vás zajímá, jak jsem takové peníze ušetřila, tak tady je můj návod pro vás, abyste věděli, jak postupovat a ušetřit až stejně vysokou částku jako já.
1) Jako první si srovnejte ceny pojištění na portálu epojisteni.cz. Testovala jsem několik kalkulaček a portálů na srovnávání cen pojištění a žádná z kalkulaček mi nedoporučila tak výhodné nabídky jako portál epojisteni.cz. Na ostatních portálech nemáte takový výběr možností a na již zmíněném portálu máte největší výběr, především těch levných nabídek. Tudíž tento portál vřele doporučuji, protože jsem díky němu ušetřila dost peněz. I na internetu v různých diskuzích na něj můžete najít téměř samé kladné recenze.
2) Zadejte své údaje do portálu. Většinou stačí zadat pouze SPZ a ještě telefonní číslo a e-mail kvůli vypracování. Pokud si ovšem svou SPZ nepamatujete, budete muset podstoupit tu trochu delší formu, tedy zadat údaje o voze ručně. Na zvolený e-mail (nebo telefonní číslo) vám portál zašle nejvhodnější aktuální nabídky povinného ručení, které jsou určeny přímo pro vás a vaše vozidlo.
3) Platba za pojistku se dá převést platební kartou nebo převodem z účtu. Platba se musí poslat nejdéle 5 dní před zahájením pojistky. Nejlepší je poslat peníze hned při výběru pojištění, abyste na to nezapomněli a nejezdili poté bez povinného ručení.
Co dělat, když se stane nehoda
V případě, že se stane nehoda, za vás pojišťovna zaplatí škody způsobené na vozidle protějšímu řidiči škody na zdraví a zdravotní péči. Pokud byste chtěli pojistit i své auto, budete si muset zařídit havarijní pojištění.
4) Na tohle určitě nesmíte zapomenout! Jako poslední krok proveďte výpověď pojištění u stávající pojišťovny. Je důležité, abyste to udělali s dostatečným předstihem, tedy nejpozději do 6 týdnů před koncem pojistného období. Věci tohoto typu nedoporučuji dělat na poslední chvíli. Nikdy nevíte, co se může stát a takhle byste riskovali další rok u nevýhodně pojišťovny, i když u ní už nechcete být.
Například v mém případě to bylo takto: Automobil jsem zakoupila v květnu roku 2018, povinné ručení bylo uzavřeno 15. května 2018, a tudíž se každý rok prodlužovalo k 15. květnu.
Kdy a kam zaslat výpověď?
Výpověď je nutné poslat nejpozději 6 týdnů před ukončením smlouvy, v mém případě to bylo nejpozději 3. dubna, co se pojištění dalo vypovědět. Já ovšem nerada dělám věci na poslední chvíli a vám to také nedoporučuji, tak jsem ukončení smlouvy vyřešila již v únoru. Pouze jsem vyplnila vzor výpovědi, který jsem našla na této stránce.
Myslete na to, že rozhodující je datum, kdy pojišťovna výpověď dostane, ne, kdy ji odešlete. Pokud budete výpověď zasílat na poslední chvíli a nastanou komplikace, může se stát, že vám pojišťovna povinné ručení u nich prodlouží, a tudíž budete muset zaplatit a počkat o rok déle se změnou. Když se vám toto stane, tak už určitě nikdy nebudete dělat věci na poslední chvíli.
Za chvíli jsem vyplnila všechny potřebné údaje a následně odeslala e-mail. V mém případě to bylo na info@cpp.cz, protože jsem byla pojištěna u ČPP. Pokud jste pojištěni u jiné pojišťovny, budete muset zvolit jejich e-mail. Obvykle bývá ve tvaru info@nazevvasipojistovny.cz.
Vždy se raději ujistěte, že e-mail v zadaném tvaru existuje. Spousta pojišťoven nemá na webu uvedený e-mail a odpovídají vám pouze přes kontaktní formulář, kam můžete nahrát i výpověď. Často se vás budou snažit nalákat zpátky, budou vám nabízet krátkodobě nižší ceny nebo například lepší benefity pojištění. Nedejte se a běžte k nové pojišťovně, kde to pro vás bude výhodnější napořád.
Zvolte si, jak často chcete pojištění platit
U mnoha pojišťoven si můžete zvolit, zda chcete posílat platbu ročně, půlročně, čtvrtletně či měsíčně. Ovšem čím častější platbu zvolíte, tím vyšší cenu povinného ručení budete muset platit kvůli poplatkům za platbu. Pokud máte ty možnosti, zvolte roční platbu, abyste ještě více ušetřili.
Ovšem, pokud raději řešíte věci osobně, budete muset donést výpověď na jednu z poboček své pojišťovny. Seznam, kde se pobočky nachází, najdete na webu vaší pojišťovny.
Tipy, jak zvolit pojišťovnu
Ještě předtím, než jsem vyzkoušela online kalkulačku pojišťoven, vyzkoušela jsem tyto body.
-Pokud i s pomocí kalkulačky na internetu nemůžete zvolit tu správnou pojišťovnu, zkuste se poptat ve své rodině, kde vám určitě řeknou u jaké pojišťovny mají sjednané povinné ručení. Nezapomeňte se zeptat, jestli jsou u pojišťovny spokojení, případně zda by se u ní pojistili znovu. Stejně se můžete zeptat i přátel, nebo napsat svůj dotaz do různých skupin na sociální sítích.
-Existují i diskuze, kde si lidé radí, jakou zvolit pojišťovnu a píší zde, její výhody a nevýhody. Zjistíte tak hodnocení od reálných lidí. Co jim na pojištění vyhovuje, co by změnili a zda by se u té pojišťovny pojistili znovu.
-Také můžete na internetu narazit na portály, které srovnávají jednotlivé pojišťovny. Srovnání získáte do sebemenšího detailu například, jak kvalitní mají klientský servis, jak dlouho trvá, než vám odpoví, průměrná cena, co vše máte v pojištění, jak vysoké je krytí a spousty dalších věcí. Tyto portály jsou opravdu užitečné, ale bývá nevýhodou, že jsou často podplaceny, aby vyzvedli jednu pojišťovnu a vypsali pouze benefity a naopak ostatní pojišťovny zkritizovali. V těchto portálech bývají pouze ty největší pojišťovny a o těch menších se nikdo nezmíní. Proto jsou nejlepší volbou již zmíněné kalkulačky, protože vám ukážou nejvíce výsledků, včetně ne tak známých pojišťoven, takže máte větší přehled o nabídkách pojištění na povinné ručení.
Celkové dojmy
Celá akce mi zabrala kolem 30 minut a ve svém případě jsem ušetřila přes 5 tisíc korun. Já jsem využila portál epojisteni.cz, za mě byl tím nejlepším. Předtím jsem se ještě zeptala přátel, ovšem nikdo z nich nebyl u své pojišťovny na 100 procent spokojený. Tudíž pro mě byla tou nejlepší volbou kalkulačka, která mi opravdu hodně pomohla. Takže pokud jste postupovali podle mého návodu a rad, věřím, že na tom jste podobně jako já. Klidně se pochlubte v komentářích, kolik jste díky změně pojišťovny ušetřili. Nebo pokud byste měli problém, tak vám rádi poradíme v komentářích.