Každé ráno usedáte do auta s domněním, že máte vše v pořádku a nemůže vás nic překvapit. Faktem je, že i v případě výbavy osobního vozu se mohou objevit určité nedostatky. Opravdu vozíte v autě vše, co je dle zákona povinné?
Povinné doklady v autě
Při každé silniční kontrole je třeba se prokázat dokladem o způsobilosti k řízení vozidla. Asi jste už někdy slyšeli tu známou větu, kterou policista vysloví při silniční kontrole. „Dobrý den pane řidiči/paní řidičko, připravte si prosím Váš řidičský a technický průkaz, prosím.” Tyto dva doklady zkrátka musíte mít vždy u sebe.
Je nutné mít u sebe:
- platný řidičský průkaz,
- dokumenty k vozu (malý technický průkaz),
- zelenou kartu (dnes ji známe již jako bílou) – dokument o zaplaceném povinném ručení
- formulář o dopravní nehodě pro případ nehody (využijete hlavně v případě nehody bez přítomnosti policie ČR).
Údaje řidičského průkazu
Řidičský průkaz se velice podobá průkazu občanskému a najdete v něm všechny tyto zákonem stanovené údaje.
Obsahuje:
- jméno a příjmení,
- datum a místo narození,
- datum vydání i platnosti průkazu,
- adresa trvalého bydliště,
- razítko a název orgánu, který doklad vydal,
- fotografie a podpis řidiče,
- skupiny a popřípadě podskupiny vozidel, na které byl průkaz vyhotoven a další skupiny zapisované kódem. U každé skupiny je pak uvedeno datum vydání,
Zažádat si o řidičský průkaz můžete v případě, že jste dokončili autoškolu úspěšnou zkouškou, v případě ztráty, odcizení dokladu, nebo když je prošlý, či se blíží konec jeho platnosti. O řidičský průkaz si můžete zažádat na úřadě s rozšířenou působností v místě vašeho bydliště.
Pokud si budete žádat o vystavení nového průkazu, nezapomeňte si připravit občanský průkaz a starý řidičský průkaz. Lhůta, kterou mají úřady stanovenou na vystavení nového průkazu, bývá 20 dní od podání žádosti, ale může být k vyzvednutí i dříve. Ve zkrácené lhůtě pak čekáte 5 dní.
Cena za řidičský průkaz
První a propadlý doklad je vyhotoven bez jakéhokoliv poplatku. Za zrychlené vyřízení už však zaplatíte 700 korun a za ztracený, nebo odcizený pak 200 korun.
Papíry na auto, jaké mít u sebe?
Takzvaný „rodný list“ k automobilu musí mít u sebe každý řidič. Velký technický průkaz můžete nechat doma, zatímco malý je třeba mít neustále u sebe. V obou dokladech můžete vyčíst veškeré údaje o vozidle, ale rovněž o osobě, která ho vlastní. Doklady obsahují ochranné znaky, které mají zabránit jejich padělání.
- Malý technický průkaz je nutné předložit při silniční kontrole. V opačném případě hrozí pokuta ve výši až v řádech několika tisíc korun.
- Velký technický průkaz je třeba dobře uložit někde na bezpečném místě. Ten bude třeba předložit až na technické prohlídce vozu, nebo při jeho prodeji.
Osvědčení o registraci vozidla část I.
Zkráceně se mu říká malý techničák. Je to vlastně karta, kde najdeme všechny základní údaje o našem voze. Obsahuje údaje o majiteli vozidla, registrační značku a datum první registrace. Na druhé straně průkazu najdeme technické parametry.
Osvědčení o registraci vozidla část II.
Tak se správně nazývá velkému technickému průkazu. Kromě údajů o vlastníkovi vozidla v něm můžeme najít rovněž údaje o původních vlastnících, a kdy byly provedeny technické prohlídky. Na zadní straně jsou pak vyplněny veškeré podrobnosti o vozidle, které vám pomohou v případě nákupu náhradních dílů.
Pokud prezident ČR potvrdí svým podpisem návrh na zrušení velkého technického průkazu, nebude třeba ho od roku 2024 vlastnit vůbec. Vše důležité pak bude v malém technickém průkazu nebo uvedeno v elektronické podobě.
Co dělat, když ztratím technický průkaz?
V první řadě je třeba jednat rychle. Musí se to co nejdříve nahlásit příslušnému obecnímu úřadu s rozšířenou působností a v neposlední řadě rovněž Policii České republiky, kde vám vystaví potvrzení o ztrátě dokladu. Registr vozidel pak vystaví duplikát technického průkazu za správní poplatek ve výši 100 korun.
Pro vystavení duplikátu technického průkazu je třeba si připravit:
- Platný doklad totožnosti,
- doklad o vlastnictví vozidla,
- při ztrátě malého technického průkazu velký technický průkaz a naopak,
- vyplněný formulář (Žádost o zápis změn údajů v registru silničních vozidel),
- potvrzení o ztrátě vydané Policií ČR,
- pokud auto využívá někdo jiný než vlastník, je třeba doložit plnou moc majitele vozu.
V případě poškození technického průkazu bude třeba si ještě připravit starý (poškozený) doklad. Při odcizení technického průkazu pak protokol o odcizení vystavený Policií České republiky.
Zelená nebo bílá karta?
V podstatě jde o jedno a totéž, jen s tím rozdílem, že díky možnosti si kartu vytisknout, nebo zobrazit ji v aplikaci pojišťovny, se její vzhled zjednodušil tak, že již nemusí být nutně zelená. Dle zákona o povinném ručení se však nadále označuje jako zelená karta. Můžeme se také setkat s oficiálním názvem Mezinárodní automobilová pojišťovací karta.
Po zaplacení povinného ručení vám pojišťovna zašle dva dokumenty. Originál a duplikát. Je jedno, který se rozhodnete nosit u sebe. Zelenou kartou pak prokazujete policistovi platné povinné ručení. V případě, že se nemáte jak prokázat, může vám policista uložit pokutu až do výše 3000 korun.
Řízení bez občanského průkazu – je to přestupek?
Ze zákona je povinností, abyste svůj občanský průkaz nosili vždy u sebe. Policista ho však při silniční kontrole většinou nepožaduje. Daleko důležitější je pak předložení řidičského průkazu. V případě, že jste si občanský průkaz nechali doma, nehrozí vám v případě silniční kontroly žádná pokuta. Poskytnout údaje o vaší totožnosti můžete také ústně.
Když probíhá silniční kontrola, policista vás vyzve, abyste předložili řidičský průkaz, technický průkaz a dokument o zaplacení povinného ručení, tedy zelenou kartu. Tyto doklady jsou nejdůležitější a je třeba je mít vždy uložené v autě po ruce. Jakmile některý z těchto dokladů u sebe nemáte, pak vám hrozí pokuta ve výši od 2000 korun, zelená karta pak může vyjít i na 3000 korun.
Co musí mít řidič u sebe?
Kromě dokladů můžou policisté kontrolovat i ostatní povinnou výbavu vozu. V případě, že vám chybí cokoliv z povinné výbavy, pokutě se nevyhnete. Shrňme si tedy všechny nezbytnosti, které je třeba mít na cestách u sebe.
- V první řadě jsou doklady: řidičský průkaz, technický průkaz, doklad, kterým prokážete pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a pokud je vám více než 65 let, tak i doklad o zdravotní způsobilosti. Doporučuje se mít u sebe občanský průkaz.
- Dále je třeba mít v pořádku povinnou výbavu automobilu, kam patří: autolékárnička, výstražný trojúhelník a reflexní vesta, která by měla být jedna na osobu v případě, že v automobilu cestuje více lidí.
Co u sebe vozit do zahraničí?
V první řadě je nutné si říct, že než vyrazíte na cestu, zjistěte si zákony a podmínky té země, kterou se chystáte navštívit. Předejdete tak překvapení, když se domů vrátíte s pokutou třeba za to, že v autě nevozíte náhradní dioptrické brýle, které vyžadují například ve Švýcarsku.
V autě byste s sebou měli vozit reflexní vesty v počtu podle toho, kolik vás společně cestuje. Ve Francii vyžadují povinně vozit alkohol tester, v Německu pak nesmíte mít sluneční brýle tmavší, než je kategorie číslo 4.
Povinné doklady do zahraničí
Kromě zelené karty, řidičského a malého technického průkazu je třeba mít u sebe také formulář záznamu o dopravní nehodě pro EU. Po Evropské unii pak stačí mít u sebe občanský a zdravotní průkaz. Tyto doklady musí mít u sebe každý z cestujících ve vašem voze. V některých zemích však vyžadují cestovní víza.
Než však vyrazíte na cesty, nezapomeňte si nejprve všechny potřebné náležitosti zjistit na stránkách Ministerstva zahraničí České republiky.
Kapaliny v autě – musí se některé povinně vozit?
Co se kapalin týče, povinnost vozit je v autě není u nás zákonem stanovená. Jenže pak, když se stane nehoda, se těžko vysvětluje, proč bylo čelní sklo u řidiče tak znečištěné, že přes něj prakticky nebylo vidět na cestu před sebou, nebo auto jedoucí za vámi. Že při dopravní nehodě v autě chyběla směs do ostřikovačů, pak bude jen a pouze vaším problémem a to se pak promítne v posudku proti vám.
Vozit na cesty všechny kapaliny je zkrátka nutností, jak předejít problémům jako je porucha automobilu, nebo znečištění výhledu řidiče. Proto je dobré mít všechny potřebné kapaliny vždy součástí výbavy svého vozu.
Mezi důležité kapaliny patří:
- motorový olej,
- hydraulický olej (v případě, že je vůz vybaven posilovačem řízení),
- brzdová kapalina,
- chladící kapalina,
- směs do ostřikovačů.
Už bylo namále, když se z motoru náhle vypařil olej a nebýt rychlého zásahu, auto by už možná bylo na odpis. Myslete také na možné technické problémy vašeho vozu a pro případ raději vozte důležité kapaliny s sebou.
Abyste nemuseli v budoucnu řešit podobné komplikace, jako jsou chybějící a zapomenuté doklady, nebo nedostatečná výbava v automobilu, zkontrolujte si, zda máte opravdu vše, co musíte vozit s sebou. Být připraveni na vše, co vás na cestách může potkat je k nezaplacení. Nezapomínejte také na pojištění vašeho vozu, které je nezbytnou součástí nejen při cestování v rámci ČR, ale také do zahraničí. Nabídky různých pojišťoven můžete pohodlně porovnat například na epojisteni.cz.