.st0{fill:#FFFFFF;}

Co je povinné ručení 

 4 února, 2019

Jana Vochková

Ohodnotit

Nemít povinné ručení je obrovský hazard

Povinné ručení je základ pro všechny řidiče. Pokud byste bez něj vyjeli na cesty, koledujete si o parádní problémy. Toho jsem si naštěstí plně vědom, takže pro mě takový hazard nepřichází absolutně v úvahu. To, co mě také zajímá, když si pravidelně jednou za čas zjišťuju podmínky, které jednotlivé pojišťovny nabízí, jsou samozřejmě další výhody, kterými se snaží své potencionální klienty zaujmout. Konkurence, která mezi pojistiteli panuje, je vlastně skvělá pro nás, jejich klienty. Dají se tak totiž získat výhody navíc, bonusy, které jsou nad rámec klasického povinného ručení. A proč se o ně připravovat. Za povinné ručení si platím často nemalé peníze, i když se ho vždycky snažím sjednat za co nejvýhodnější pojistné. Proto si rád užiju služeb, které k němu dostanu jako bonus. K těm nejčastěji nabízeným patří rozšířené asistenční služby, započítání dopředných bezeškodných bonusů a dalších slev.

Co je vlastně povinné ručení

Ale vraťme se k tomu, co je vlastně povinné ručení a proč by mělo být pro všechny řidiče naprostou samozřejmostí. Každý provozovatel motorového vozidla by měl dle zákona, hradit povinné ručení, neboli pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla. Z tohoto pojištění se v případě, že způsobíte nehodu, hradí škody způsobené dalším osobám. Jsou to škody na zdraví a majetku. Nezáleží proto, jestli auto používáte sporadicky, nebo každodenně. Riziko, že se nevyhnete nehodě, kterou navíc způsobíte, tu je a to bohužel relativně velké. Při dnešním provozu na silnicích a dálnicích by to byl skoro zázrak vyhnout se mu. Možná si řeknete, že se vám roky už nic nestalo, tak proč by tomu mělo být jinak. Na druhou stranu právě při řízení auta kolikrát stačí vteřina nepozornosti, trocha únavy nebo stresu z celého dne, či chyba jiného řidiče, která ovlivní i vás a máte zaděláno na problém. Nehoda se prostě může stát komukoli, i tomu nejlepšímu a léty prověřenému řidiči. A pokud k ní dojde, následky mohou být velmi vážné. Poškození majetku, ale i zdraví dalším osobám vás totiž může stát obrovské částky. Ty mohou bez přehánění vystoupat na statisíce, ale i miliony. Umíte si takovou situaci představit? Já jsem to zkoušel a za sebe můžu říct, že se mi z ní neudělalo vůbec dobře. Nevím, z čeho bych takovou škodu splácel. A to ani v případě, že bych neřešil svou hypotéku.

co je povinné ručení

Povinné ručení vám v případě nouze vytrhne trn z paty

Za sebe tak stoprocentně říkám, že se nevyplácí zavírat oči před realitou a snažit se ušetřit pár tisícovek právě za povinné ručení. Protože když už nehodu zaviníte, následkům se rozhodně nevyhnete. Něco jiného bude, pokud si poškodíte majetek vlastní, pak prostě máte smůlu. Ale když způsobíte škodu třetí osobě, soudy se postarají o to, abyste následky nesli vy. A v případě vyšších škod se pak můžete rozloučit s pohodovým životem. Budete se starat jen o to, jak splácet dluhy a nějak přežít. Znít to sice drsně, ale je to tak. Varianta, že bych se spoléhal na to, že ušetřím na povinném ručení, u mě tedy rozhodně nepřipadá v úvahu.

Co vše povinné ručení kryje

Teprve když víte, co vše se z povinného ručení v případě potřeby hradí, dojde vám, jak mohou být vámi způsobené škody fatální. Od roku 2014 se z něj platí náklady spojené s příjezdem

 • záchranářů
 • hasičů
 • policistů, kteří spěchají na pomoc k nehodě

Samozřejmě se z něj dál hradí škody způsobené na vozidle i dalším poškozeném majetku, škody na zdraví, případně i ekologické katastrofy, ke kterým může při nehodě dojít také. Když pro příklad vezmu škodu na zdraví, kterou při nehodě způsobíte třeba řidiči druhého vozidla, může se jednat o částku, která nebude vyčíslena jednorázově, ale bude ještě stoupat. Vyčíslí ji totiž nejen zdravotní pojišťovna, která si započítá náklady na léčení, ale také samotný poškozený. A pokud bude jeho zdraví poškozené trvalými následky, pak se nedoplatíte. Navíc poškozených může být samozřejmě víc, zdaleka se nemusí jednat jen o řidiče druhého auta. Ostatně to, jak může být výsledná finanční škoda závratná, lze odvodit z minimálních limitů, které pojišťovny musí ze zákona nabízet. Minimální limit pojistné ochrany je 35 milionů korun pro škody vzniklé na majetku i zdraví. Pokud však chcete, můžete si sjednat i vyšší pojistné krytí. Stačí si jen vybrat pojišťovnu, která jej nabízí. A pro klid, který vám to přinese, to není vůbec zavrženíhodná varianta. Já jsem se letos rozhodl, že si sjednám vyšší krytí, než to minimální. Stačí se občas podívat třeba na zprávy v televizi, nebo si něco přečíst v novinách. Na první pohled banální nehody stojí za milionovými škodami. A stávají se úplně obyčejným lidem, kteří jsou poté zoufalí.

Kvalitní rytí za rozumnou cenu existuje

Protože jsem si chtěl vybrat kvalitní pojištění za rozumnou cenu, začal jsem porovnávat jednotlivé nabídky. Jenže mě to brzy přestalo bavit. Protože řekněme si narovinu, kdo má čas a chuť probírat desítky nabídek na pobočkách, nebo i desítkách webových stránek. Je to zdlouhavé, nepřehledné a nudné. Chtěl jsem si ušetřit čas a tak jsem zvolil daleko efektivnější řešení. Když jsem se ptal známého, který se v pojištění docela vyzná, poradil mi, ať se podívám na web epojisteni.cz. Řekl jsem si, že za zkoušku nic nedám a tak jsem to udělal. Už při prvním zběžném pročtení jsem pochopil, že to byla rada k nezaplacení. Nejedná se o nějakou rádoby užitečnou amatérskou webovou adresu. Evidentně jsou to profesionálové, kteří vědí, co dělají. Nejvíc mě potěšilo, že tam vybírám nejen podle ceny, ale mám na jednom místě přehledně a srozumitelně vypsány i další výhody spojené s pojištěním. Opravdu tak můžu porovnat produkty mnoha renomovaných pojistitelů, vybrat si přesně to co potřebuju a ještě si to koupím za dobrou cenu. Také vidím i další výhody, které případně při sjednání pojistky využiji. To co jsem zmiňoval hned na začátku, pro mě má význam. Když už investuju své peníze, proč bych za ně nedostal také něco navíc. Byl bych přece sám proti sobě.

Jsou ceny za pojistné opravdu výhodné?

Protože znám českou, často tak nedůvěřivou povahu, úplně slyším dotazy na to, jak je možné, že tenhle web může nabídnout takové podmínky za výhodné ceny. Samotného mě to zajímalo a vysvětlení mi přijde srozumitelné a logické. Protože se jedná o největší porovnávač nabídek pojištění, který přináší pojišťovnám nové klienty, vydobyl si své místo na trhu. Pojišťovny přes něj tak nabízí výhodnější sazby, než které mají často k dispozici konkurenční weby. Zajímavé je, že vám stejně výhodnou cenu nenabídne ani samotná pojišťovna, když do ní osobně přijdete. A zase je vysvětlení velmi logické. Pro pojišťovnu je totiž mnohem jednodušší a méně nákladné, když si její produkt sjednáte přes web, než když přijdete osobně na pobočku. Díky tomu může nabídnout levnější pojistné a přesto tak vydělat. A popravdě, když je produkt, který si koupím výhodný pro mě, nevadí mi, že na něm vydělá i pojišťovna. Důležité pro mě je to, abych se na ni mohl spolehnout v případě, že se mi stane nehoda a já potřebuji využít svého povinného ručení. A přesně proto si vybírám mezi prověřenými pojišťovnami, které jsou u nás na trhu dlouhé roky. A takové na epojisteni.cz jsou.

Takže teď už jen to nejjednodušší na závěr. Podívejte se na web epojisteni.cz. A do kalkulátoru cen pojistek si zadejte potřebné údaje:

 • typ a značku vozidla
 • účel využívání vozu
 • rok výroby
 • cenu vozidla
 • vaše bydliště
 • bezeškodný průběh
 • a pár dalších základních informací

Na základě těch vám do pár vteřin kalkulátor nabídne výsledky:

 • konečné roční pojistné
 • co vše pojistná smlouva kryje
 • výše vaší spoluúčasti
 • výhody a bonusy navíc

Rychle, efektivně a pohodlně. Mějte povinné ručení jako zálohu pro nelehké životní situace, které se mohou stát každému. Já jsem si zaplatil pojistku na další rok a jsem v klidu.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}