.st0{fill:#FFFFFF;}

Co dělat, když nový majitel nepřepíše auto na sebe 

 10 října, 2019

Jana Vochková

4/5

Změna vlastníka vozidla podpisem kupní smlouvy nekončí. Následují další, převáženě administrativní povinnosti, které vyvrcholí provedením změny zápisu vlastníka v registru silničních vozidel. To sice nemá přímý vliv na fyzický přechod vlastnických práv, řádné zapsání změny je nutné. Co ale dělat, pokud k tomu nedojde? Mně se to stalo.

Prodej proběhl hladce

Prodal jsem auto s tím, že přepis provede kupující. Dostal ode mě ověřenou plnou moc a v dobrém jsme se rozešli. Po týdnu jsem ho zkontaktoval s dotazem, zda přepis proběhl v pořádku. Tvrdil mi, že se k tomu ještě nedostal a že to plánuje v horizontu několika dní. Začal jsem jej kontrolovat každý den, ale pořád jen samé výmluvy. Pak mi došla pokuta za jeho špatné parkování. U auta, které už nebylo moje. Volám opět novému majiteli a ten je nedostupný. Přestal zcela komunikovat. Co teď s tím?

Přepis je možný provést kdekoli

Podle mého jsem vše udělal správně. Zákon o podmínkách provozu na pozemních komunikacích uvádí, že zápis změny vlastníka vozidla v registru provádí obecní úřad obce s rozšířenou působností, a to v případě převodu vlastnického práva na základě společné žádosti dosavadního a nového vlastníka silničního vozidla a nového provozovatele silničního vozidla, pokud jde o různé osoby. Na změnu je celkem deset dní, jinak hrozí sankce.

Dříve platilo, že změna se zapisuje dle místní příslušnosti úřadů dle bydliště stran. Nyní tomu tak již není a můj kupující tak měl možnost provést přepis na jakémkoli úřadě kdekoli v ČR. Žádost tedy byla podána společně s tím, že samotný přepis provede na základě mé plné moci on sám.

výměna auta: nový majitel

K přepisu je nutné mít:

  • velký a malý technický průkaz
  • protokol o evidenční kontrole silničního vozidla, který není starší než 30 dní
  • zelenou kartu vydanou podle zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla,
  • doklad o nabytí vlastnického práva k silničnímu vozidlu (v mém případě tedy kupní smlouva)
  • platný doklad totožnosti
  • případně plnou moc s úředně ověřeným podpisem za předpokladu, že některý z účastníků (prodávající či kupující) bude při podání žádosti zastoupen
  • doklad o zaplacení správního poplatku, v některých případech i ekologické daně

Tímto vším byl tedy kupující vybaven a měl přepis provést. Přestal však zcela reagovat a na mé jméno zůstalo napsané vozidlo, ke kterému jsem neměl již žádná práva, ani pojistku a ani jsem nevěděl, kde se aktuálně vyskytuje.

Co dělat?

Naštěstí současně s úpravou možnosti přepisu vozidla i na místech, které nespadají pod trvalé bydliště, došlo v roce 2017 k aktualizaci zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích i v jiných směrech. To mi tedy na jednom takovém úřadě řekli. Zákon nově pamatuje i na situaci, kdy jedna ze stran nespolupracuje, a to doslovně v § 8a:

Došlo-li ke změně vlastníka silničního vozidla na základě převodu vlastnického práva a dosavadní nebo nový vlastník neposkytl potřebnou součinnost pro podání společné žádosti o zápis změny vlastníka silničního vozidla v registru silničních vozidel ve lhůtě podle § 8 odst. 2, provede obecní úřad obce s rozšířenou působností zápis změny rovněž na žádost dosavadního nebo nového vlastníka.“

Už k autu nemám žádné doklady

Pro mě tím svitla naděje, že vše hladce vyřeším. Doklady pro zápis jsou i tak potřebné a je nutné je doložit, s tou výjimkou, že k „žádosti se nepřikládají technický průkaz a osvědčení o registraci silničního vozidla, nemá-li je žadatel k dispozici.“

Zákon dále řeší tuto situaci s doložením technického průkazu tak, že sám úřad obce s rozšířenou působností při podání žádosti o přepis vozidla dle tohoto paragrafu vyrozumí nového vlastníka vozidla, který žádost nepodal, a umožní mu se k žádosti vyjádřit, a zároveň ho vyzve k předložení technického průkazu v určité přiměřené lhůtě. Tedy já do toho již nezasahuji.

Zákon chrání poctivé

Nedá se předpokládat, že by nový majitel vyhověl i této výzvě a proto není v takové situaci nepředložení technického průkazu až takovou překážkou. Rozhodně tedy nebrání k přepisu. To se stalo i v mém případě. Úředník mi oznámil, že nový majitel na výzvu nijak nereagoval, ale k přepisu v zákonné lhůtě dojde. Naštěstí jsem měl od všech dokumentů kopie, což mi situaci značně ulehčilo.

Jaké hrozí postihy?

Ne tak ovšem novému majiteli. Spolupráce při zápisu je velmi důležitá pro obě strany. Pro mě, abych nemusel řešit další věci kolem svého nyní již bývalého auta a pro druhou stranu kvůli sankcím a dalším rizikům, které z nepřepsání plynou. Pátral jsem po nich a jsou to:

Přestupek

– který vznikne tím, že se nedodrží předepsaná lhůta na přepis, která činí oněch deset dní od podpisu kupní smlouvy. Za to hrozí pokuta až 50 000 Kč.

 Přestupek provozovatele, pokud je rozdílný od majitele

– pokud k zápisu změny vlastníka (provozovatele) nedojde, pak nastává situace, že prodávající sice již prakticky silniční vozidlo ve fyzické dispozici nemá, ale nadále může být veden jako provozovatel takového vozidla. Pak mu hrozí, že dle § 125f zákona „Provozovatel vozidla se dopustí přestupku tím, že v rozporu s § 10 nezajistí, aby při užití vozidla na pozemní komunikaci byly dodržovány povinnosti řidiče a pravidla provozu na pozemních komunikacích stanovená tímto zákonem“. Tato odpovědnost provozovatele je přitom daná, nikdo nic jiného nezkoumá.

 Povinné ručení

– to je velmi podstatná věc. Toto tzv. pojištění odpovědnosti z provozu vozidla totiž zaniká dnem, kdy pojistník nebo nový majitel oznámí pojišťovně, že došlo ke změně majitele. Do té doby pojištění odpovědnosti z provozu vozidla nadále trvá, a je zcela jedno, že pojistitel již vlastníkem vozidla není.

 Zrušení pojištění

Já jsem to řešil tak, že jsem pojištění zrušil dva dny po prodeji. Domluvil jsem se tak s kupujícím, protože si pro auto přijel bez nové pojistky (o prodeji jsme se domluvili až na místě, takže nemělo smysl, aby si nějaké pojištění sjednával předem). A bez tohoto pojištění by nemohl auto využívat. Pojistka tak z mé strany zanikla. V tomto případě je to jednodušší, než zařídit přepis bez spolupráce druhé strany. Zákon o pojištění odpovědnosti toto pojištění vztahuje na každou osobu, která je povinna nahradit újmu způsobenou provozem vozidla uvedeného v pojistné smlouvě – jedná se o tzv. osobní rozsah pojištění. Pojištění je tak závislé na označení vozidla ve smlouvě a pokrývá odpovědnost každé osoby za škodu, která může vzniknout jeho provozem. Zde už je jedno, jde o provozovatele vozidla nebo někoho jiného, je to osoba, která zkrátka vozidlo v době dopravní nehody řídila a za škodu tak samozřejmě odpovídá.

Takže vlastně kdybych změnu neohlásil a s autem se stala nějaká nehoda, pak by se škoda kryla z mé pojistky. To by mi znepříjemnilo život, protože jsem dlouholetý řidič bez nehod a zároveň jsem vlastník několika dalších vozidel a mám tak díky tomu u pojišťoven nárok na různé bonusy a slevy. Schválně používám množné číslo, protože na různé stroje mám pojistku u různých pojišťoven. Pro každý si vybírám zvlášť z toho, co je zrovna na trhu nabízeno. Používám na to online srovnávače pojištění, třeba ePojištění.cz, protože chci porovnat všechny pojišťovny a obvykle rychle. Já jsem člověk, který si klidně zařídí pojistku i v místě koupě nového auta, protože přes internet je to za pár minut vyřízené a je možné s tím autem hned odjet.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

30 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Emil
Emil
20.2.2020 10:34

Dobry den potrebuji poradit ohledne auta

Klára
Klára
21.2.2020 4:23

Dobrý den, přesně tento případ teď řeším. Bohužel je to o to horší, že smlouvy jsme vypisovali v autě a pan odjel i s oběma smlouvama. Předala jsem mu plnou moc, dokonce i evidenční kontrola byla hotová a jediné co mi zbylo je tel. číslo, křestní jméno a název obce kde má pan bydlet. Chvili komunikoval, ale nyní je číslo dlouhodobe nedostupné. Byla jsem na PČR, tam mi bohužel neměli jak pomoct, pouze provedli zápis a upozornili mě, že mi hrozí pokuta az 50000 Kč za nezajisteni přepišu vozidla. (Prodávali jsme auto s nízkou hodnotou, před Vánocemi, chtěli jsme to… Číst vice »

Libor
Libor
2.3.2020 18:52
Odpovědět  Klára

Už jste to nějak vyřešila? Mám podobný problém a mám strach že dostanu pokutu. Jediný rozdíl je v tom, že mám aspoň kupní smlouvu. Děkuji za odpověď

Martin
Martin
8.4.2020 9:21
Odpovědět  Libor

Řešíme teď stejný problém, volal jsem na úřad a dá se podat žádost o blokaci vozidla s kupní smlouvou. Je tam nějaký poplatek za to. Ještě jsem to nezkoušel, ale jestli se nedohodneme, tak to mám v plánu.

Jan Novotný
Jan Novotný
9.4.2020 18:53
Odpovědět  Martin

Dobrý den , můžete mi říct jak jste pochodil ? Děkuji

Lena
Lena
17.6.2020 18:20
Odpovědět  Jan Novotný

Dobrý den , také řeším stejnou situaci. Došla jsem na PČR, aby bylo jasné, že nemám vozidlo, v případě jakékoliv nehody, se odkazu na tuto návštěvu. Dále na odbor dopravy, kdy jsem nechala zahájit správní řízení a přišla mi výzva k odstranění překážek (nemám žádné doklady, akorát předávací protokol a smlouvu). Takže za 10 dní mi přijde, že nebylo vyhověno a za dalších 10 dní, když nový majitel nedojde přepsat se správní řízení ukončí, z důvodu, že nebylo konáno. Takže pak zruším pojistku, dolozim tyto doklady a po 14 dnech bez pojištění je možné vozidlo vyřadit z provozu. Když provozovatele… Číst vice »

Martin
Martin
10.3.2024 20:38
Odpovědět  Martin

Dobrý já mu vzal SPZ asi neudělá nic a musí to jít semnou přepsat

Lukáš
Lukáš
28.9.2021 20:26
Odpovědět  Klára

Zdravim uz jste to nejak vyresila mam uplne stejny problem

Jaro
Jaro
22.8.2022 6:01
Odpovědět  Klára

Dobrý den,
také mám jen neověřenou kopii kupní smlouvy, můžete mi prosím napsat jak to tenkrát vyřešila? Chápu, že je to už dlouho takžesi to nemusíte pamatovat.
Předem děkuji za odpověď

Václav
Václav
5.10.2020 18:09

..Jsem další postižený 🙁 Dotaz. Jak jste zrušil pojistku,když pojišťovna chce kopii velkého techničáku, kde je napsán nový vlastník vozidla?

Petis
Petis
15.12.2020 10:24
Odpovědět  Václav

Stačí kupní smlouva

Karel
Karel
19.12.2020 22:58
Odpovědět  Petis

Dobry den ci se zeptat diš kupující nepřepiše auto da se nejak odlasit???

KAREL BENDA
KAREL BENDA
1.2.2021 20:18

Dobry den mám také problém jelikož jsem prodal vůz a všechny doklady včetně velkého technicaku i malého i kupní smlouvy si odvezl pan já mám jen jeho telefoni číslo nepamatuji si ani jeho jméno k autu nic nemám poradíte mi prosím protože pan kupující nereaguje no vůbec netuším co mám ted dělat dekuji za odpoved

Niki
Niki
7.10.2021 14:28
Odpovědět  KAREL BENDA

Dobrý den už jste situaci vyřešil. Jsem ve stejné situaci…

Jaro
Jaro
22.8.2022 6:08
Odpovědět  KAREL BENDA

Dobrý den pane,
mám teď podobný problém, můžete mi prosím napsat, jak jste to vyřešil?
Já mám jen neověřenou kopii kupní smlouvy, což je prý k ničemu.
Předem děkuji za odpověď.

Martina
Martina
28.11.2022 14:26
Odpovědět  Jaro

Dobry fen už ste situaci vyřešili mám stejný problém a kupující nekomunikuje

Lucie
Lucie
1.2.2021 21:08

Prosím poradíte jak postupovat. Prodali jsme auto. Máme kupní smlouvu, pojistka je ukončena z naší strany. Pán poslal doklad že si udělal svou.Vypadal solidně dostal od nas plnou moc. Sliboval, že přepíše. 3x se vymluvil a nyní přestal komunikovat. Jak dál postupovat aby auto již nebylo registrované na nás. Děkuji

Domča
Domča
16.3.2021 21:37

Dobrý den, mám podobný problém. Auto jsem prodala v prosinci. Kupující slíbil, že se postará o evidenční kontrolu a přepis vozidla (vše je v kupní smlouvě). Pánovi jsme důvěřovala, působil velmi seriózním dojmem. Pojistku jsem odhlásila a on auto přihlásil ke své pojišťovně. Tvrdí, že s autem nejezdí a že jsou furt nutné nějaké opravy. Je březen a auto stále není přepsané. Hlavně koncem měsíce končí technická. Pán se mnou komunikuje nicméně stále není přepsáno. Je nějaká možnost jak postupovat ? Jak ho ,,přimět” k převodu ?

Děkuji moc za radu.

Furry
Furry
3.1.2022 20:52

Zdravím vás, mám dotaz prodal jsem auto jednomu chlapovy s tim ze jsem mu dal i ověřenou plnou moc k přepisu samozřejmě že to neprepsal a auto prodal a ani neví komu žádnou smlouvu sním nezepsal, všechny doklady jsou v autě, mám v plánu zažádat si o kopii obou techničáku a nové značky nahlásim to jako ztrátu a hned jak to dostanu tak auto zrušim myslíte že z toho můžu mýt nějaký problém? Díky

Eva
Eva
30.5.2022 19:34
Odpovědět  Furry

Dobrý den, mám podobný problém, kupující auto nepřepsal v dané lhůtě a auto prodal dál. Mně teď přišla pokuta a já vůbec nevím co mám dělat. Samozřejmě vůbec netuším kdo je nový majitel. Mám jen kupní smlouvu s původním kupujícím,ale ten to auto už dávno nemá,mluvila jsem s ním a říkal že ho prodal dál a teď ho má asi čtvrtý majitel…
Můžete mi prosím poradit

Lída Makovcová
Lída Makovcová
30.5.2022 21:18

Dobrý den, Řeším dost obdobný případ. Jenže jsem to zjistila po dlouhé době. V roce 2018 jsem prodávala auto po bouračce, pán si pro to přijel na plaťáku. Dostal plnou moc, sepsali jsme smlouvy (kde je uvedeno, že kupující je povinen auto přepsat), do týdne jsem zrušila pojistku a myslela, že mám hotovo. Ale bohužel na začátku května jsem otevřela portál občana (nevěděla jsem, že to vůbec existuje) no a zjistila jsem, že pán auto nepřepsal. Jela jsem na magistrát a zažádala o nucený přepis. Přišel mi dopis, který zaslali i jemu o dodání dokladů a na ten jsem nereagovala.… Číst vice »

Eva
Eva
31.5.2022 7:53
Odpovědět  Lída Makovcová

Dobrý den, já budu podávat žádost o změny provozovatele a uvidím co mi na úřadě řeknou…pokuty se také obávám.Co se týká ČKP tak tam už jsem dávno nahlásila že jsem auto prodala takže vlastně ani nevím jestli je pojištěné nebo ne. Řeším hlavně tu pokutu, protože opravdu nechci stále za nekoho platit.

Lída Makovcová
Lída Makovcová
31.5.2022 7:58
Odpovědět  Eva

Mě díky bohu pokuta nepřišla. Na magistrátu jsem byla ohledně toho přepisu, čekám, co bude dál. Já být Vámi tu pokutu ani neplatím, pokud máte kupní smlouvu, oháněla bych se jí.

Eva
Eva
31.5.2022 7:55
Odpovědět  Lída Makovcová

Změna vlastníka je podle paragrafu § 8a zákona č. 56/2001 sb. (zápis změny vlastníka bez součinnosti kupujícího

Kateřina
Kateřina
1.1.2023 14:18
Odpovědět  Eva

Dobrý den. Máme trochu opačný problém. Auto jsme pořídili 2004 na leasing. Na základě kupní smlouvy bylo předáno a vše zaplaceno splátkami ČP leasing. Tenkrát ale nedošlo k záznamu ve velkém TP, že vozidlo bylo převedeno a naše jméno je v TP jako držitel. Celé roky jsme ho používali, dokonce jako firemní, platili povinné ručení, silniční daň, atd. Jelikož již dosloužilo, minulý měsíc jsme ho odevzdali k ekologické likvidaci. Dostali jsme potvrzení a SPZ. A pak jsme vyrazili na úřad s žádostí o zánik vozidla. A tady náš příběh končí – úředníci nás vyhodili, že potřebujeme souhlas vlastníka. Na tom… Číst vice »

Pavel
Pavel
19.10.2022 15:10

Dobrý den můžete poradit jak mohu postupovat pokud jsem takové vozidlo odkoupil jaké mám šance že auto na sebe přepisu a kolik mě to asi bude stát

Naty
Naty
30.10.2023 11:35

Dobrý den prodala jsem auto cizincovi. Dala jsem mu k vozidlu papíry VT a MT .Je to před 2,5 měsíci. Pán mi podepsal kupní smlouvu kde bylo napsáno že přepis vozidla podle zákona musí provést do 15 pracovních dnů. Po 15d. jsem pánovi volala z jakého důvodu auto nepřepsal bylo mi řečeno že nemá v Čr odsouhlasený trv. pobyt. Po 20 dnech jsem ukončila pojištění na autě. S pánem jsem se poté Domluvila aby si udělal pojištění na autě bylo mi řečeno že to provedl Ale poslal mi jen duplikát a nejsem si jistá zda to má zaplacené .Dále jsme… Číst vice »

Clarisa
Clarisa
1.2.2024 17:46

Dobrý den,před 2 týdny jsem zakoupila vůz od auto esa která ho měla z operativní společnosti a nyní mi tvrdí,že jim danná společnost nechce dát plnou moc a tím pádem já mám jen kupní smlouvu.TP je veden na operativní společnost.Co mám dělat?Prosím o radu.Děkuji

Honza
Honza
26.3.2024 21:47

Dobrý den Všem, jako zde přispívající většina jsme ve stejné bezvýchodné situaci. Před rokem se mi na inzerát ozval šmejd z Plzně ohledně auta, které nám dva roky bez technické, ale pojízdné jen stálo na zahradě, že potřebuje co nejlevnější auto a že pokud mu ho necháme za 7000, tak že si pro něj hned o VÍKENDU! přijede. Původní cena v inzerátu byla 16 tis., ale chtěl jsem se auta co nejdříve zbavit, tak jsem souhlasil. Mimochodem auto bylo a doteď je vedené na mou ženu. O víkendu přijela banda 4 chlapů, dva ani nevylezly z auta a dva, otec… Číst vice »

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}