.st0{fill:#FFFFFF;}

Co dělat, když auto přestane jet: praktický průvodce 

 21 srpna, 2024

Jana Vochková

5/5

Úvod

Porucha na autě se většinou projeví v tu nejméně vhodnou chvíli – máme namířeno do zahraničí, spěcháme do zaměstnání či potřebujeme domů odvézt zakoupený nákup. Problémy, kdy auto přestane bez zjevnějších příčin náhle fungovat, mohou být nejen neuvěřitelně stresující, ale rovněž mohou více či méně ohrozit vaše okolí. Důležité je pokusit se v podobné situaci zachovat chladnou hlavu, auto bezpečně odstavit na okraj vozovky a přivolat pomoc v podobě odtahové služby.

Aby pro vás vzniklá situace byla co nejjednodušší, připravili jsme pro vás přehledný návod, který vám pomůže zajistit bezpečnost nejen vám a vaším spolucestujícím, ale i okolí:

Zapněte výstražná světla

Jakmile zjistíte, že motor začíná kolabovat, ihned zapněte výstražná světla, abyste tak varovali řidiče nacházející se za vámi. Výstražná světla nechejte zapnutá do chvíle, dokud k vám nedorazí odtahová služba.

Zpomalte a sjeďte ze silnice

V případě, že vám chod motoru a styl jízdy připadá nestandardní, začněte zpomalovat, a co nejrychleji zamiřte k pravému okraji silnice. Pokud je to alespoň trochu možné, snažte se zastavit na bezpečném, rovném místě, jež se nachází co nejdále od jedoucích vozidel.

Natočte kola směrem od vozovky a zatáhněte ruční brzdu

Pokud je porucha motoru evidentní, raději pro jistotu zatáhněte ruční brzdu. V případě, že jste auto odstavili na kopci nebo ve svahu, otočte kola směrem od silnice, abyste tak zabránili převrácení vozu do provozu.

Zůstaňte ve svém vozidle

V případě, že se nacházíte na dálnici nebo rychlostní silnici, z vozu rozhodně nevystupujte. Nepokoušejte se zjišťovat rozsah poškození ani mechanickou závadu opravit – riskovali byste, že vás smete nepozorný řidič. Pokud se závada projeví na méně frekventované silnici a vy z nějakého důvodu potřebujete vystoupit, vůz opusťte skrze dveře na straně spolujezdce, abyste neriskovali střet s protijedoucím autem.

Buďte viditelní

V případě, že z vozu vystoupíte, co nejrychleji si oblékněte reflexní vestu, abyste byli snadno rozpoznatelní nejen pro očekávanou odtahovou službu, ale i pro ostatní řidiče.

Na vozovku umístěte výstražný trojúhelník

Za své vozidlo umístěte jednu z částí své povinné výbavy – výstražný trojúhelník, abyste tak ostatní řidiče včas informovali o vzniku poruchy na vozovce.

Zavolejte odtahovou službu

Vytočte číslo odtahové služby společnosti, u které máte porouchaný vůz pojištěný, případně použijte aplikaci, pomocí které si silniční asistenci přivoláte. Pokud by se však jednalo o nouzovou situaci, při které jste vy nebo vaše okolí ohroženi na životě, vytočte tísňovou linku 112 a operátorovi popište svůj problém.

Co dělat, když auto přestane jet: Praktický průvodce

Bezpečnostní opatření

Umění bezpečného zastavení by měli ovládat všichni řidiči bez rozdílu. Nejedná se pouze o dodržování dopravních předpisů, ale i o schopnost bezpečně zastavit vůz v případě, kdy dojde k poruše a auto přestává jet.

Bezpečné zastavení

Techniku bezpečného zastavení lze natrénovat ve chvíli, kdy se blížíte ke křižovatce. Jakmile spatříte dopravní značku informující o blížící se křižovatce, začněte pozvolna brzdit, abyste získali dostatečný čas bezpečně zastavit. Pokud budete mít neustálý přehled o všem, co se kolem vás děje, budete mít dostatek času sundat nohu z plynového pedálu a začít postupně brzdit.

Když je nutné, abyste zastavili co nejrychleji, začněte brzdit prudčeji a sešlápněte spojku. V okamžiku, kdy budete cítit, že vozidlo zastavuje, uvolněte tlak na brzdu a nepřestávejte mít pod kontrolou spojku, aby nedošlo k náhlému trhavému zastavení.

Pokud vůz zastavujete déle než na jednu sekundu, zatáhněte pro vyšší bezpečnost ruční brzdu.

Nouzové zastavení

V případě, že potřebujete aplikovat nouzové zastavení, snažte se zůstat v klidu a nepanikařte. Ačkoliv může nouzové zastavení působit až děsivě, jedná se o techniku, kterou za mírný poplatek vyučují vybrané autoškoly.

Jak na nouzové zastavení? Nejprve co nejrychleji sundejte nohu z plynového pedálu, šlápněte na brzdu a snažte se srovnat všechna čtyři kola. Těsně před zastavením sešlápněte spojku. Jakmile vůz zastaví, stále držte spojku i brzdu sešlápnutou, zatáhněte ruční brzdu a vyřaďte řadící páku do neutrálu.

Kdy a jak vystoupit z vozidla

Z vozidla vystupujte jen v nezbytně nutných případech a dbejte zvýšené opatrnosti. Pokud jste auto odstavili na frekventované silnici (dálnice, rychlostní komunikace), snažte se z auta nevystupovat. V případě, že není zbytí, vystupujte vždy skrze dveře u sedadla spolujezdce a neustále si kontrolujte dění pomocí zpětného zrcátka. Nesnažte se vůz svépomocí opravit či se snažit přijít, které části se porucha týká. Diagnostiku nechte na mechanika odtahové služby, který problém buď vyřeší sám, případně vozidlo odtáhne do nejbližšího autoservisu, kde vzniklou poruchu odstraní.

Ověření nároku na bezplatný odtah

Když k poruše náhle dojde, nemusíme si být vždy zcela jistí, zda v balíčku povinného ručení máme zahrnuty i asistenční služby, případně v jaké míře a co vše si budeme muset platit z vlastní kapsy. V takovém případě někdo z nás raději zvolí pomoc ostatních členů rodiny či přátel, aby nás s pomocí svého vozu odtáhli do nejbližšího autoservisu. Co když nám ale auto vypoví službu hluboko v nočních hodinách nebo jednoduše nemáme nikoho, koho bychom o pomoc požádali? Pak nebývá než kontaktovat pojišťovnu, u které máme sjednáno povinné, případně i havarijní pojištění.

I pouhé povinné pojištění zahrnuje nejzákladnější balíček asistenčních služeb, které ale nemusí být zcela zdarma. Záleží, kde jsme s autem uvízli i jak daleko od místa je autoservis, se kterým má vaše pojišťovna sjednanou partnerskou smlouvu. Veškeré potřebné informace naleznete ve své pojistné smlouvě, kterou ale pochopitelně nemusíte mít v osudnou chvíli u sebe. K informacím se lze dobrat i přes klientskou zónu, kterou můžete využít navštívením webových stránek vaší pojišťovny.

Zavolejte na infolinku

Na infolinku asistenčních služeb volejte i v případě, že si nejste zcela jistí, co vše vaše pojistná smlouva zahrnuje a na co vše máte nárok. Operátor během chvíle zjistí, jaké služby budete mít zcela zdarma a za jaké si naopak připlatíte. Než k vám vyšle mechanika, měl by vám sdělit alespoň orientační cenu, kterou budete muset po vykonání služby uhradit. Mějte však na paměti, že poplatky za asistenční služby lze většinou uhradit pouze v hotovosti. I tuto nepříjemnost lze však elegantně vyřešit – postačí, když operátorovi ihned nahlásíte, že hotovostí nedisponujete. Přivolaný mechanik s vámi poté zajede k nejbližšímu bankomatu, ze kterého si vyberete potřebný finanční obnos.

V případě, že tušíte, že ani na bankovním účtu nemáte potřebnou finanční rezervu, s operátorem se rozlučte a doufejte, že někdo z projíždějících řidičů budete natolik solidární, že vám zastaví a do servisu vás odtáhne.

Využití linky 1224

Odtah vám pochopitelně nezajistí jen vaše pojišťovna, ale rovněž další odtahové společnosti a linky asistenčních služeb. Jednou z nich je i tzv. linka 1224, která je spíše známá pod názvem Linka pomoci řidičům. Pod čtyřmístným kontaktem se skrývá asistenční společnost, která je připravena nepřetržitě pomoci řidičům, které zradil jejich motorový společník. Stejně jako v případě asistenčních služeb u pojišťovacích společností, i zde se spojíte s operátorem, kterému sdělíte svůj problém. Ten vás posléze propojí s operátorem pojišťovny, u které čerpáte povinné ručení, a která k vám pošle mechanika s odtahovým vozem.

Jednotlivé služby tedy neřeší linka 1224, ale vaše konkrétní pojišťovna. Linka pomoci řidičům je tedy jakýmsi prostředníkem mezi vámi a pojišťovnou. Oproti ostatním společnostem ale disponuje kontaktem, který je snadný na zapamatování. Pokud by vás zajímala cena za minutu volání na linku 1224, pak se pohybuje mezi 3,50 a 5,05 korun v závislosti na typu operátora, u kterého máte zaregistrovanou vaši SIM kartu.

Volba a kontaktování odtahové služby

Pokud chcete využít nabídku jiné odtahové služby než je ta v rámci vašeho pojištění, nabídku takových společností najdete prostřednictvím kteréhokoli vyhledávače na vašem chytrém telefonu. Nejjednodušší je vyhledávat ty, které se nacházejí v kraji, v němž se aktuálně nacházíte, nejlépe však v bezprostředním okolí. Stává se, že i menší autoservisy, které se nacházejí v menších městech, nabízejí asistenční služby. V takovém případě pro vás přijede přímo automechanik z vybraného servisu, který na místě zjistí možnou příčinou poruchy a pokud ji nebude schopen vyřešit okamžitě, odtáhne vás do servisu, kde problém odstraní.

Připravte se ale, že vám nejspíše nebude nabídnuto náhradní vozidlo, neboť se nebude jednat ani o mechanika z pojišťovny ani o autorizovaný servis. Proto je vhodnější mít místní autoservisy, poskytující odtahovou službu, jako záložní variantu a spíše se obrátit na infolinku vaší pojišťovny. Veškeré kontakty mějte vždy po ruce – ať už uložené ve vašem chytrém telefonu nebo vypsané a vložené třeba do zadní kapsy servisní karty.

Čekání na pomoc

Než k vám odtahová služba dorazí, není na škodu se na celou záležitost připravit a pokusit se zaměstnat hlavu, která je plná stresu a starostí. Během čekání můžete minimalizovat riziko dalšího poškození vašeho vozidla, zajistit všechny své osobní věci a rozmyslet si, kam by bylo nejlepší nechat vůz odtáhnout. Abyste na nic nezapomněli, připravili jsme pro vás další přehledný návod, kterým se můžete řídit:

Kontrola osobních věcí

Do příručního zavazadla nebo do kapes uschovejte veškeré své osobní věci. Například mobilní telefon, důležité dokumenty a doklady, peněženka a další cennosti. Předejdete tak shromažďování věcí ve spěchu a neztratíte nic cenného.

Zdokumentujte stav vozidla

Pokud je situace kolem vašeho vozu bezpečná, pořiďte fotografie aktuálního stavu vozidla. Zajistíte si tak ochranné opatření pro případ, kdyby byl vůz poškozen během převozu do servisu nebo v průběhu oprav.

Zajistěte volné díly

V případě, že můžete vůz bezpečně opustit, zajistěte nebo raději odstraňte tzv. volné díly, mezi které patří nosiče kol či anténa. Odstranit můžete rovněž osvěžovač vzduchu, který by se během přepravy mohl náhle uvolnit.

Určete preferovaný autoservis

Rozhodnutí, kam bude vaše vozidlo odtaženo, můžete do jisté míry ovlivnit vy sami. Pokud vám odtah zajišťuje pojišťovna, pak lze na jejich oficiálních stránkách či během komunikace s operátorem zjistit, se kterými autoservisy spolupracuje. V případě, že odtah zajišťuje samotný autoservis, není co řešit. Vždy se ale snažte zvolit takový servis, který se nachází v blízkosti vašeho domova.

Závěr

Doufáme, že vám náš průvodce poskytl cenné rady a v nejlepším případě přispěl k nabytí většího klidu, kterého vzniklou situací jistě nemáte nazbyt. V první řadě se snažte nepanikařit a vše řešte beze stresu. Nezapomeňte zapnout výstražná světla, ať se z „pouhé“ poruchy nestane pojistná událost. Pokud nemusíte, z vozu nevystupujte, především ne, pokud jste vůz byli nuceni odstavit na frekventované vozovce. V případě, že se v okolí vozu pohybujete, nezapomeňte na reflexní vestu a výstražný trojúhelník. O své přítomnosti tak upozorníte nejen odtahovou službu, ale i ostatní řidiče, kteří vám třeba nabídnou i svou pomoc. A co je nejdůležitější – vždy mějte po ruce číslo na svou pojišťovnu a klidně i několik dalších kontaktů na autoservisy a odtahové společnosti ve vašem okolí. Rozhodně se nestyďte asistenční služby využít – celá situace bude pak vyřešena bezpečně a beze stresu.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}