.st0{fill:#FFFFFF;}

Typy pojištění osob – podrobně 

 5 března, 2019

Jana Vochková

5/5

Existuje celá řada produktů, které vám pomohou v případě, že se ocitnete v nesnázích. Která pojištění by vám neměla chybět? Co všechno je možné připojistit? A jak najít tu nejvýhodnější cenu za pojištění?

Pojistit majetek nestačí

Určitě jste si už sjednali pojištění vašeho rodinného domu, domácnosti i pojištění vašeho vozu. Myslíte, že máte pokryta všechna rizika, která vám může život přinést? Bohužel ne. Zapomněli jste na jednu důležitou věc. Na vás a na členy vaší rodiny. Je třeba uzavřít i pojištění, která budou pokrývat rizika ohledně vašeho zdraví nebo občanské odpovědnosti.

Životní a úrazové pojištění

Životní pojištění znamená, že budou vaši blízcí zajištěni v případě vašeho náhlého úmrtí. Pokud si sjednáte životní pojištění, sjednáváte si jej buď jako investiční životní pojištění nebo jako kapitálové pojištění. Životní pojištění tedy umí i spořit finanční prostředky, které do něj vkládáte a výhodně je investuje. Uspořenou částku si můžete po skončení pojištění vybrat. Smlouva o životním pojištění neznamená jen to, že rodina dostane určitý obnos v případě vaší smrti nebo to, že vy dostanete peníze k dispozici po skončení pojistné smlouvy. Do smlouvy o životním pojištění můžete zahrnout i další rizika a rozšířit si tak pojistné krytí. Smlouva vás může ochránit i v případě úrazu, dlouhodobé nemoci, invaliditě nebo pro pobyt v nemocnici.

Životní pojištění, jak už bylo zmíněno, se uzavírá buď jako investiční nebo jako kapitálové. V případě investičního životního pojištění si vybíráme strategii zhodnocení našich prostředků. Výsledné zhodnocení závisí na výkonnosti fondu a není nikde garantováno. S investičním životním pojištěním můžete získat i velmi vysoké zhodnocení, třeba i 20 % ročně. Oproti tomu kapitálové životní pojištění ukládá peněžní prostředky do aktiv s nižším rizikem a nižším možným výnosem. U kapitálového životního pojištění máte garantovaný výnos i výslednou minimální částku na konci pojištění.

Úrazové pojištění vám kryje pouze rizika, která si způsobíte náhlým úrazem. Nevztahuje se na nemoc a peněžní prostředky nejsou nijak zhodnocovány. Na plnění od pojišťovny máte nárok jen v případě, kdy vás postihnou trvalé následky po úrazu, pro případ invalidity nebo dlouhodobého léčení. V případě vaší smrti následkem úrazu, budou vaši blízcí odškodněni.

Pojištění odpovědnosti za škodu

Během našeho života se může stát celá řada nenadálých situací. Často způsobíme někomu škodu, aniž bychom měli v úmyslu naším jednáním někoho poškodit. Stačí prasklé trubky ve stupačkách, porouchaná pračka nebo požár, který se z našeho domova rozšíří na ostatní bytové jednotky. Kdybychom měli takovou škodu platit ze svého, mohla by představovat i desítky milionů korun. Proto je vhodné uzavřít pojištění odpovědnosti za škodu v občanském životě.

Pojištění odpovědnosti můžeme najít, podle pojišťovny, i ve dvou dalších podobách. Jsou jimi pojištění odpovědnosti za škodu z výkonu povolání a pojištění odpovědnosti za škodu z držení nemovitosti.

Pojištění občanské odpovědnosti je možné rozšířit i na škody způsobené chovem domácích zvířat, používání legálně držených zbraní, pojištění škod při jízdě na koni nebo z některých rekreačních sportů.

Zaměstnavateli ručí zaměstnanec za škody do výše 4,5násobku měsíčního platu. Pokud bude zaměstnanec pojištěn, plnění přebírá pojišťovna. Je možné pojištění rozšířit i na používání služebního vozu.

Když se pojistíte na odpovědnost z držby, nájmu nebo správy nemovitosti, pojišťovna za vás uhradí škodu v případě, kdy si například někdo způsobí zranění na vašem namrzlém chodníku nebo něco spadne ze střechy budovy.

Cestovní pojištění

Při cestování se může přihodit opravdu řada nepříjemných situací. Cestovní pojištění se uzavírá, pokud se chystáte na turistickou, pracovní nebo na sportovní cestu do zahraničí. Jiná pojistná částka se platí za evropské země a jiná, pokud cestujete do ostatních koutů světa. Cestovní pojištění můžete mít uzavřeno jako jednorázové a kryje vás tak pouze po dobu jedné cesty nebo jako celoroční. To se zpravidla automaticky obnoví i na další rok. V takovém případě platíte nižší částku za pojištění, než kdybyste uzavíraly pojištění jednotlivě, a přitom můžete vycestovat několikrát ročně. Třeba každý týden, podmínky jsou specifické. Obvykle je třeba návrat do země po určité době.

U cestovního pojištění naleznete velké rozdíly mezi produktovými balíčky jednotlivých pojišťoven. Obvykle jsou pojištěním pokryty léčebné výlohy. Ty zahrnují ošetření u lékaře v cizině, pobyt v nemocnici, úhradu za předepsané léky, nutný operační výkon, akutní zubní ošetření a převoz nemocného domů. Pokud by došlo k úmrtí, pojišťovna hradí i repatriaci. Pojištění kryje i náklady rodinných příslušníků, kteří za vámi cestují do místa v případě vašeho pobytu v nemocnici, jejich ubytování a návrat domů. Vy máte nárok na úhradu nákladů na návrat domů v jiném termínu.

U cestovního pojištění si můžete vybrat z obrovského množství doplňkových služeb. V rámci připojištění můžete mít pokryto úrazové pojištění, pojištění zavazadel, následky zpoždění cesty, odpovědnost za škody, storno zájezdu. Nejrůznější připojištění existují pro sporty, a to i pro ty rizikové. Pojistit jdou i nepřízně počasí, například když na horách není sníh. Pokud cestujete se psem či kočkou, můžete se pojistit pro případ nutných nákladů u zahraničního veterináře.

Pojistky ve prospěch vašich dětí

Když se narodí potomek, je třeba myslet na jeho zabezpečení v budoucnu. Proto je vhodné uzavřít pojištění dětí. Děti budou zajištěné smluvenou částkou, pokud by jeden z rodičů zemřel. Pojištění také spoří a uspořenou částku dostanou děti v dospělosti nebo při svatbě či přijetí na vysokou školu.

Pojištění schopnosti splácet

Pokud máte uzavřenu smlouvu o hypotečním nebo o spotřebitelském úvěru, měli byste se seznámit i s možnostmi, které nabízí pojištění schopnosti splácet. Z pojistky budou hrazeny vaše splátky, pokud přijdete o zaměstnání nebo pokud budete v pracovní neschopnosti. Vztahuje se i na invaliditu 3. stupně a na úmrtí z důvodu úrazu i nemoci. Při sjednání pojištění si sami volíte rozsah pojistného krytí.

Pojištění internetových rizik

Zajímavým produktem je pojištění internetových rizik. To vás ochrání, pokud někdo zneužije vaši platební kartu nebo se vám nabourá do elektronického bankovnictví. Škodu můžete vymáhat i když je negativními komentáři na sociálních sítích ohrožena vaše dobrá pověst. Také vás pojišťovna odškodní, když jste si objednali na internetu zboží, a to vám nebylo doručeno nebo bylo doručeno poškozené.

Jak si vybrat pojištění

Jak jste si mohli všimnout, existují obrovské rozdíly mezi nabídkami jednotlivých pojišťoven. Pojišťovny si zpracovávají produktovou nabídku nezávisle. Nabízejí jiné typy doplňkových služeb nebo jiný rozsah krytí. Ceny pojištění se mohou lišit i o tisíce korun za srovnatelný produkt.

Jak si máte v takové záplavě informací správně vybrat? Nejlepším a nejrychlejším způsobem je použít různé srovnávače.

Osobně používám ePojisteni.cz, kde mají všechny běžné typy pojištění přehledně seřazené. Pokud hledám určitý typ pojištění, zadám parametry a rychle získám kalkulace. Pojištění je seřazené od nejlevnějšího a vždy najdu i informace o tom, co je v pojištění zahrnuto. Kdybych měla dohledávat informace u jednotlivých pojišťoven, musela bych u počítače strávit několik hodin.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}