.st0{fill:#FFFFFF;}

Pojištění nemovitosti u Kooperativy – recenze, zkušenosti 

 26 října, 2022

Jana Vochková

Ohodnotit

Sjednávali jste někdy pojištění majetku? Marně jste přemýšleli, kterou pojišťovnu zvolit, aby to bylo nejen co nejvýhodnější finančně, ale aby i možnosti plnění pojistky byly co nejobsáhlejší? Nedávno jsem řešila tentýž problém, proto Vám poradím, jak jsem pochodila s pojištěním nemovitosti u Kooperativy.

Když lidé hledají nejlepší pojištění majetku, nejčastěji zkoušejí štěstí u těch největších a nejznámějších pojišťoven na trhu. Mezi ty Kooperativa samozřejmě spadá a kromě samotného pojištění rodinných domů nebo bytů nabízí i dalších několik typů pojistek. Plus se u ní dají sjednat další typy připojištění, která tak ve svém souhrnu dokážou pokrýt všechny možné a nemožné škody a újmy, které se vám na majetku mohou přihodit.

Sjednání online

U Kooperativy mě velmi zaujala možnost sjednání pojištění online. Pryč jsou ty časy, kdy člověk musí osobně na pobočku pojišťovny, vystát si frontu a pak zdlouhavě vyjednávat, co vlastně chce pojistit a co nechce. Stačí sednout si k počítači nebo chytrému telefonu, zkrátka k jakémukoliv přístroji s internetem, a na pár kliknutí je hotovo. Z pohodlí domova nebo třeba cestou do práce v MHD.
A když si přece jen s něčím nevíte rady? Kooperativa provozuje infolinku, kde vám ochotný operátor se vším poradí a pomůže vám sjednat takovou pojistku, jakou přesně chcete. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že to funguje.

Typy pojištění nemovitosti

Pojišťovna Kooperativa nabízí sice pojištění majetku, ale na pobočce nebo i na jejích webových stránkách jsem zjistila, že typy pojištění dělí podle kategorií. Takže každý klient si už na první pohled může vybrat přesně to, co potřebuje. Dá se tu sjednat jak pojištění rodinného domu (které se ještě dále dělí na pojištění rodinného domu a pojištění domácnosti). Pak si můžete sjednat pojištění bytu (to se dělí na pojištění bytové jednotky a pojištění domácnosti). Pak je tu ještě možnost speciální pojistky na chatu, chalupu a rekreačního objektu. Nebo tu je čtvrtý typ pojištění majetku od Kooperativy, kterým je pojištění bytového domu.

Pojištění rodinného domu

Ačkoliv sama v rodinném domě nebydlím, řada mých známých takový dům vlastní, proto mě zajímalo, jaký typ pojistky mají sjednaný. U tohoto druhu jde o to, jestli máte jakožto klient zájem o pouhé pojištění domácnosti v rámci svého rodinného domu, což zahrnuje pojištění vybavení domácnosti včetně nábytku, spotřebičů, elektroniky, oblečení a tak dále. Nebo jestli si chcete pojistit dům jakožto celek, tedy sjednat si k němu pojistku zahrnující pokrytí případných škod na střeše, zdech, podlahách nebo v okolí domu.

Pojištění proti přírodním živlům

Má-li někdo rodinný dům, určitě se vyplatí sjednat si k němu celkovou pojistku, která je jedinou ochranou proti přírodním živlům. Ať už vyhoříte, přijdou záplavy, udeří vám do domu blesk nebo odnese střechu tornádo, pojistka rodinného domu tyto škody v sobě zahrnuje a pokryje.
Skvělé je, že u Kooperativy si nepojišťujete pouze objekt rodinného domu, ale do pojistky se vztahují i přilehlé stavby na pozemku, tedy garáž, dílna, ale třeba také plot nebo dokonce bazén.

Kooperativa má oproti jiným pojišťovnám tenhle typ pojistky výjimečný především v tom, že vám klidně pojistí i rozestavěný dům, přičemž pojistka se vztahuje i na materiál nebo nářadí, které se ke stavbě využívá – pokud se tedy něco poškodí nebo to někdo ukradne, pojistka ztráty pokryje.

Pojištění domácnosti

Samotné pojištění domu stačit nemusí. Pokud se vám zničí elektronika, nábytek nebo vás vykradou zloději, pojišťovna se bude nejspíš zdráhat cokoliv proplatit, když nemáte sjednanou pojistku domácnosti. Majitelé domů by tedy měli myslet i na tuto oblast. Jak jsem zjistila, u Kooperativy se pojištění domácnosti v rámci rodinného domu vztahuje na veškeré vybavení domácnosti, i na osobní věci pobývajících osob. Ochrana se vztahuje taktéž na poškození živly, ale počítá i s možností vytopení nemovitosti vodou z kohoutku. A pojištění proti krádeži je zcela samozřejmé.

Výhodou, kterou jiné pojišťovny také nabízejí jen zřídka, je, že v rámci pojištění domácnosti jsou vám pojištěny i věci uložené mimo domácnost. Třeba ve sklepě. Nebo v kočárkárně. Ukradnou-li vám odtud tedy kolo, lyže nebo jiné sportovní potřeby, pojišťovna nemá problém tyto věci zaplatit. A navíc je tu i něco, co také u jiných pojišťoven bývá příplatkovou službou – pojištění škod způsobených členy vaší domácnosti (třeba když vaše děti rozbijí okno sousedům, pojištění vaší domácnosti to pokryje).

Pojištění bytové jednotky

Žijete-li v bytě, tak určitě nebudete pojišťovat celý dům, ale jen svou bytovou jednotku. I tady jsou ale dvě možné varianty – buď si sjednáte klasické pojištění domácnosti, které je velmi podobné tomu určenému k rodinným domům a pokrývá tytéž škody, stejně jako se i v tomto případě týká nebytových prostorů. Nebo je tu celkové pojištění bytové jednotky.

Když jsem sháněla nejlepší pojistku pro svůj byt, tak jsem mezi oběma variantami logicky váhala a říkala jsem si, proč mám pojišťovat bytovou jednotku. Ale když mi kdysi prasklo vodovodní potrubí, pochopila jsem výhody tohoto typu pojistky.

U Kooperativy pokrývá pojistka bytové jednotky veškerá poškození na zdech, podlahách i stropech. Počítá s možností požáru, prasklého potrubí a vytopení vašeho bytu nebo vytopení od sousedů.

Pojištění nemovitosti u Kooperativy - recenze a zkušenosti

Pojištění pro pronajímatele

Došla jsem v životě už i do fáze, kdy jsem svůj vlastní byt pronajímala. V tom případě člověk o pojištění přemýšlí o to usilovněji, protože nájemníci jsou ledajací a mohou vám schválně nebo nedopatřením zničit různé vybavení bytu, stejně jako ho mohou zcizit. Takže když jsem hledala vhodné pojištění pro tento případ, jako nejlepší možnost mi opět vyšlo pojištění bytové jednotky od Kooperativy.

Kromě toho, co jsem zmiňovala již výše, že pojistka pokrývá škody na „stavebních“ částech bytu, tak se tu počítá i s úhradou ušlého nájemného. Což v praxi znamená, že pokud se kvůli nějaké katastrofě stane byt neobyvatelným, tak pojišťovna se zavazuje po dobu nezbytných oprav uhrazovat majiteli jím stanovené původní nájemné, a to v plné výši. Což je něco naprosto nevídaného a neuvěřitelného – dokud se sami nepřesvědčíte, že to je vážně pravda.

Kromě toho se v rámci téhle pojistky řeší i nákup nových věcí namísto zničených, poškozených nebo vadných. Nakupování nového nábytku nebo spotřebičů je drahá záležitost. Ale Kooperativa se snaží být ke svým klientům v tomhle ohledu také férová, takže nabízí, že při rekonstrukci bytu po velké škodě nebo při nákupu nových spotřebičů namísto těch vadných uhradí majiteli cenu spotřebičů, které plánuje kupovat, a to v cenové hladině, za něž se spotřebiče v průměru aktuálně prodávají.
A v neposlední řadě se k tomuto typu pojistky vztahuje i pojištění nejen sklepa, ale i nebytových prostor určených ke společnému užívání – pokud se tak vaší vinou něco stane třeba na chodbě bytového domu, Kooperativa škodu uhradí. Toto jsem opět sama měla možnost vyzkoušet a opět to bezchybně fungovalo.

Pojištění bytového domu

Má-li bytový dům jednoho vlastníka nebo se o něj stará SVJ, tak je jasné, že kromě pojištění bytových jednotek, které si obstarává každý jednotlivý majitel sám, je nutné pojistit i bytový dům jakožto celek. Jelikož jsem po jeden čas byla členem představenstva SVJ, měla jsem možnost nahlédnout do této problematiky podrobněji. Pojištění bytového domu jsme měli sjednáno taktéž u Kooperativy, cena byla výhodná, nabídka široká a při jakémkoliv problému nikdy nedošlo k dohadování a nutnosti zdlouhavě vysvětlovat, co, jak a proč. Pojišťovna bez výmluv plnila své sliby.

U pojištění bytových domů se do pojistky zahrnuje nejen pojištění samotného domu a je tam nejen ochrana proti živlům. Nabídka je mnohem obsáhlejší. Kooperativa nabízí pojištění plotu, chodníku patřícímu k domu, skleníku či garáží. Už základní pojištění nabízí pokrytí škod na různém příslušenství, stavebních součástech a přípojkách. A pojistka se vztahuje také na fotovoltaiku, kamerové a zabezpečovacích systémy, satelitní a anténní zařízení.

Pojištění chalupy

Češi jsou národem chatařů a chalupářů a zloději si zase tyto objekty rádi volí v době nepřítomnosti majitelů za svůj cíl. Což jsem bohužel také měla tu smůlu zjistit. Naštěstí jsem i v tomhle případě měla sjednanou pojistku chalupy u Kooperativy a následné chování pojišťovny mě mile překvapilo.
Chalupu jsem měla pojištěnou proti krádeži a vloupání a pojišťovna zcela splnila své závazky.
Ale v rámci její pojistky nejde zdaleka jen o krádež. Pojištění je i proti poškození živly, stejně jako poškození zvěří. Spadá do něj ochrana dalších staveb na pozemku (jako je třeba garáž, stodola nebo kůlna) – stejně jako jsou pojistkou chráněny věci tam uložené. A když se přistavuje nebo rekonstruuje? Pojistka se opět vztahuje i na rozestavěné stavby včetně materiálu a nástrojů.

Slevy na pojištění

Jak se u Kooperativy pohybují ceny pojištění? Na to nelze zcela napřímo odpovědět, protože každý klient má jinou cenu. Důvodem je, že se zohledňuje nejen typ pojištění a vybraná varianta (jestli chcete jen základní pojištění nebo si vyberete verzi Komfort či Prima). Pojišťovna také nabízí slevu 10 procent, pokud si pojistíte stavbu i domácnost zároveň.

Kooperativa navíc oproti jiným pojišťovnám nabízí možnost různých slev. Při pojištění stavby rodinného domu získáte slevu 25 procent oproti klasické pojistce na dům. Za bezeškodní průběh (tedy pokud se nic neděje a pojišťovna nemusí proplácet žádné škody) můžete také získat slevu až 20 procent. Levnější to mají i majitelé průkazu ZTP a ZTP/P, kteří mají nárok na zlevnění o dalších 20 procent. A pak je tu celá řada dalších možných slev.

Ceník pojistného

Pojišťovna Kooperativa vám nabídne cenu pojištění nemovitostí podle vámi zadaných kritérií a vašich osobních dat. Tvrdí ovšem, že v průměru se pojištění rodinného domu pohybuje okolo 200 korun měsíčně. U pojištění bytové jednotky budete platit okolo 100 korun měsíčně, u chat a chalup je výpočet složitější a cena bývá vyšší, klidně až 250 korun měsíčně. U bytových domů záleží především na jejich velikosti, ale průměrně se pojištění platí okolo 1 100 korun měsíčně.

Jak jsem si sama ověřila, tak jestli chcete zjistit, zda je právě pro vás pojištění nemovitosti u Kooperativy skutečně nejvýhodnější, je ideální použít online kalkulačku na webu epojisteni.cz. A celkově je srovnávač epojisteni.cz dobrým rádcem, jak se v nabídce pojišťoven zorientovat a zjistit, kolik vás to kde bude stát.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}