Garáž chrání vaše vozidlo a jiný majetek před negativními vlivy okolí, ať už povětrnostními podmínkami, či prsty nenechavců a vandalů. Co ale chrání vaši garáž? A potřebuje vůbec garáž nějakou ochranu? Neočekávaná škodní událost se může týkat každé budovy nebo plochy, proto se i pro garáž vyplatí pořídit pojištění.
Co se vlastně pojišťuje?
Garáž, popřípadě garážová plocha, je stavba a proto ji lze pojistit jako jiný majetek. Ten se pojišťuje v rámci majetkového pojištění, tedy pojištění nemovitosti. Pokud je vaše garáž součástí domu, je tedy vestavěná nebo připojená, pak se vlastně o nic víc starat nemusíte, protože je pojištěna automaticky současně s hlavní budovou. Stejná situace nastává i ve chvíli, kdy jste si garáž koupili společně s bytem, je tedy společnou částí bytové jednotky, i zde je pojištění společné. Je jen třeba na to pamatovat a hodnotu garáže zohlednit v pojistné částce.
Pokud stojí garáž samostatně, tj. mimo hlavní budovu, pojišťuje se zvlášť. Garáž je tedy umístěna na jiné adrese, nebo parcele, než nemovitost, kde bydlíte. Takové pojištění se pak vztahuje i na neoddělitelné části stavby, čímž jsou myšlena vrata, případná okna a jiné, tedy to, co je pevně spojeno s budovou nebo se zemí.
Jaká pojistná rizika pojištění nemovitosti řeší:
- odcizení věci krádeží, vloupáním či loupeží
- úmyslné poškození či zničení
- únik vody z vodovodního zařízení (havárie vodovodu)
- povodeň nebo záplavu
- pád nebo náraz letadla
- vyšší moc, tedy úder bleskem, vichřice, krupobití, tíha sněhu nebo námrazy, zemětřesení, sesuv nebo sesedání půdy, laviny a podobně
- výbuch
- požár
- pád stromů nebo stožárů
Jak pojistit vybavení garáže?
Mít vlastní garáž, znamená mít další prostor navíc. Spousta lidí využívá takový prostor nejen pro stání svého vozidla, ale také pro uložení věcí, na které není v jiných částech domu dostatek místa, nebo nejsou využívány tak často, aby toto místo zabíraly, popřípadě samozřejmě dále i k uložení příslušenství k vozidlu, jako jsou sezónní pneumatiky, sedačky pro děti a jiné náhradní díly.
Předměty, které máte v garáži umístěné, pak řeší pojištění movitých věcí. Pozor, neplatí ale zcela i pro motorová vozidla, která mají zvláštní pojištění. Týká se tedy kromě již uvedených například i jízdních kol, dětských kočárků, příslušenství motorových vozidel, ale i nábytku, knih, oblečení, zkrátka všeho, co jste si v garáži uskladnili.
Všechny tyto předměty je ale třeba zohlednit při volbě pojistné částky. Nelze je jen tak odhadnout. Výše pojistné částky ovlivňuje výši plateb a hlavně výši případného plnění, je tedy důležité, aby co nejlépe odpovídaly hodnotě věcí, které jsou v garáži uložené.
Do hodnoty věcí pak nemusíte zahrnovat hodnotu vozidel, neboť ta by měla být řešena v rámci jiných pojistek a výši pojistného pak nijak neovlivňuje.
Pojištění motorových vozidel
Hlavním důvodem, proč si zřejmě budete pořizovat garáž, bude vlastnictví nějakého druhu motorového vozidla, ať už půjde o osobní automobil, motocykl nebo třeba čtyřkolku. U těchto věcí se vyplatí sjednat si pojištění, které pokryje škody, které mohou vzniknout při jejich provozu, ale také během stání (i v garáži). Takové krytí nabízí havarijní pojištění, které je na rozdíl od povinného ručení zcela dobrovolné.
Povinné ručení kryje škody při autonehodě, kterou způsobíte někomu jinému. Pokud při ní vznikne škoda i vám, musíte ji buď zaplatit, nebo využít havarijní pojištění. To ale navíc řeší i rizika, která mohou nastat i ve chvíli, kdy auto nevyužíváte, tedy nemůžete nic zavinit. Jedná se o:
- odcizení
- živelné události jako požár, povodeň nebo krupobití
- výbuch
- vandalismus a neoprávněné užití vozidla
- pojištění skel
- střet se zvěří a podobně
Cenu pojistného ovlivňuje značka, typ i stáří vozidla. Další vliv na cenu má i případná výše spoluúčasti, což je částka vyjádřená procentuální částí škody, vždy je však dána nějakou minimální částkou, například pět tisíc korun. Tu pak hradíte ze svých peněz.
Všechny druhy pojistek je nejlépe porovnat mezi sebou, protože různé pojišťovny nabízejí různé typy pojištění, připojištění a bonusů, které se mohou lišit v konečné ceně i v několika řádech.
Online srovnání pojistek
Pro tyto případy je pak nejjednodušší využít některý z online srovnávačů, jako je ePojištění.cz, kde lze v několika málo krocích nastavit a porovnat různé typy a kombinace pojistek tak, aby co nejlépe vystihovaly konkrétní situaci.
Portál ePojištění má v záložce pojištění majetku možnost pojistit garáž. Protože je asi nejdůležitější porovnání cen od pojišťoven, necháme spočítat cenu tak, že do krátkého formuláře zadáme základní údaje – tedy především místo, kde se garáž nachází. V dalším kroku už upravíme jen předpřipravené kolonky typu nemovitosti, údaji o vlastnickém podílu, pojistné částce (hodnota garáže) a informaci o zasažení záplavami.
V následující fázi již porovnáváte z nabídek.
Příklad cen pojistek – garáž v centru Brna, pojistná částka 500 000 Kč:
- První místo podle výše ročního pojištění
-
- Maxima pojišťovna – Balíček ideál v ceně 358 Kč ročně – spoluúčast 1 000 Kč
- Druhé místo podle výše ročního plnění
- Česká pojišťovna – v ceně 699 Kč ročně – spoluúčast 1 000 Kč, cena navíc zahrnuje zkrat, přepětí a podpětí rozbití skla, havárie rozvodů, u stavby navíc i odcizení i vandalismus
- Třetí místo podle výše ročního plnění
- Maxima pojišťovna – Balíček VIP v ceně 1 381 Kč ročně – spoluúčast 1 000 Kč, v ceně navíc zkrat, přepětí a podpětí, rozbití skla, havárie rozvodů, u stavby navíc i odcizení i vandalismus, poškození zateplené fasády ptactvem, hmyzem a hlodavci, asistenční služby zdarma
V dalším stupni se můžeme pro některý typ pojistky rozhodnout a celkem jednoduše ji i online sjednat. Nebo je možné upravit parametry a nechat si pojistku spočítat znovu. Velkou roli hraje vždy lokalita a její rizikovost. Dalším parametrem je také velikost zastavěné plochy a samozřejmě pojistná hodnota, která by měla co nejpřesněji odpovídat hodnotě nemovitosti.
Možné výluky z pojištění
Při sjednávání pojistky je třeba brát v úvahu víc faktorů, neboť se nemusí vždy vyplatit kývnout hned na tu nejlevnější nabídku. To ale neznamená, že i ty nejlevnější nepokryjí všechny rizika tak, jak potřebujete. Je jen důležité číst pečlivě smlouvy a případně se i přímo pojišťovny nebo zprostředkovatele zeptat, jestli v rámci pojistky existují nějaké výluky. Může se totiž stát, že máte garáž pojištěnou a přesto vám po škodní události pojišťovna nic neproplatí.
Zásadní je tedy znát smluvní podmínky, rozsah pojištění a výši plnění. Výluky z pojištění mohou mít různé pojišťovny nastaveny rozdílně. Obvykle se ale asi u všech setkáte s výjimkou pro případ teroristického útoku nebo válečného stavu, v důsledku státní moci nebo při úmyslném jednání. S tím v podstatě neuděláte nic.
Mohou ale nastat i výjimky, kdy plnění neproběhne z toho důvodu, že garáž nemá hromosvod (to je ale nepravděpodobné) nebo je vybavena průhlednými nebo nedostatečně zajištěnými vraty. Na tato specifika byste pak měli být upozorněni.
K pojištění garáže je vhodné přistupovat jako k pojištění jakéhokoli majetku. Určitě se tedy vyplatí, což uvádí i uvedený příklad, na kterém je vidět, že výše ročních poplatků nejsou až tak závratné. Mít svá vozidla, majetek a vlastní budovu chráněnu před vlivy okolí, je v současné době zásadní.
Díky za článek, hodí se. Zrovna jsme upostřed stavby garáží pro naš firmu, kam chceme uskladnit starší stroje pro případ nouze. Výroba prochází kompletní renovací a kupujeme nové šroubové kompresory a další mašiny, tak potřebujeme místo. 🙂