.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak zařídit pojištění domu online 

 22 října, 2022

Jana Vochková

Ohodnotit

Pojištění vašeho domu nebo vaší domácnosti sice nezabrání nepříjemné události, která může nastat, ale pomůže vám při náhradě této škody. V dnešním článku se dozvíte, proč si dům pojistit, co všechno si můžete pojistit a jak najít nejlepší pojištění pomocí online srovnání. A to vše z pohodlí domova.

Pojištění nemovitosti versus pojištění domácnosti

Pojištění nemovitosti kryje škody způsobené na nemovitosti jako celku, zatímco pojištění domácnosti se vztahuje na vybavení domácnosti uvnitř. Pojistit si můžete rodinný dům, nebytovou jednotku, garáž nebo chalupu. Pojištění nemovitosti kryje škody způsobené živelnými pohromami, požárem nebo například i vandalismem. Co se týká ceny pojištění nemovitosti, tak vždy závisí na rozsahu pojistného krytí a výše pojistného plnění.

Co všechno si lze pojistit

Pojištění domácnosti kryje vybavení domu nebo bytu, patří sem spotřebiče, nábytek, věci osobní potřeby, sportovní vybavení, knihy, šperky a další. Zkrátka vše, co by vám vypadlo, kdybyste vás dům otočili vzhůru nohama. Spolu s těmito věcmi mohou být pojištěné i vestavěné části jako jsou podlahy, skříně, kuchyňská linka a sanitární vybavení. Pojištění domácnosti se často vztahuje také na sportovní vybavení a to i v době, kdy se nachází mimo dům. Už tak ani na dovolené nemusíte mít strach o své drahé vybavení. Tyto náležitost je ale třeba si vždy ověřit u konkrétní pojistky.

Pojištění nemovitosti zahrnuje stavbu jako takovou, včetně zdí, omítek, oken, střechy, dveří, okapů atd. Zároveň mohou být do pojištění nemovitosti zahrnuty i vedlejší stavby jako kůlna, bazén, garáž, skleník a další. Pojistit si mohu také takzvanou odpovědnost za škodu, která kryje například újmu na zdraví nebo způsobenou škodu na cizím majetku. To může být třeba pád stromu na sousedův pozemek, vytopení sousedů a podobně.

Proč si dům pojistit

Jeden z nejdůležitějších důvodů bude určitě mé bezpečí a s tím i můj čas a peníze, které jste do svého domu věnovali. Váš dům nebo byt je často ta nejcennější část majetku, kterou disponuji. V případě nastalé pojistné události získáte z pojistky peníze zpět na nezbytné opravy nebo nákup nového vybavení. Pro vás klid lze pojistit taky nemovitost, kterou pouze pronajímáte a nežijete v ní nebo také rekreační objekt, ve kterém člověk přebývá pouze občas.

Důležitost pojištění domu by se opravdu neměla podceňovat. Každý si myslí, že vám se mu to nemůže stát, ale podobných případů je opravdu velice mnoho a někdy za to ani nemůžete. Stačí jedna prasklá trubka nebo špatně utažený kohoutek a katastrofa je na světě.

Jak si správně pojistit majetek

Základem dobré pojistky jsou správně nastavené pojistné limity a dobře specifikována pojistná rizika. Důležité je přečíst si na začátku podmínky pojištění, včetně situací, na které se pojistka nevztahuje. Budu tak mít přehled o tom, zda se má pojistka vztahuje třeba například na požár nebo na povodeň. Není nic horšího, než si myslet, že se pojištění vztahuje na určitou situaci a pak zjistit, že tomu tak není.

Pojistné limity musí být nastaveny tak, abych si v případě pojistné události mohl za plnění od pojišťovny pořídit nové věci na stejné úrovni. V případě pojištění domácnosti tak pojistná částka musí odpovídat součtu cen veškerého vybavení a věcí, které byste v případě škody znovu pořizovali. U nemovitosti by měla odpovídat ceně, za jakou můžete znovu postavit nebo pořídit adekvátní nemovitost. V dnešní době platí, že ceny nemovitostí mají rostoucí tendenci a stejně tak je možné, že si budete váš domov stále vylepšovat, rekonstruovat a kupovat dražší vybavení. Tím roste i celková hodnota vašeho domu, a proto je vhodné aspoň jednou za dva až tři roky sjednané pojištění zkontrolovat. Zabráním tak podpojištění nebo přepojištění domu.

Typy pojistných rizik

Co se týká domácnosti, tak tu můžete pojistit proti vodovodním rizikům, vloupání, loupeži a živelným rizikům jako je například požár, úder blesku, přepětí na elektrospotřebičích, pád stromu, vichřice, krupobití a další. Spolu s pojištěním domácnosti si lze sjednat také pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě.

Pojištění nemovitosti lze také sjednat na živelná rizika jako požár, úder blesku, krupobití, pád stromu, náraz vozidla, vytečení vody z akvária a podobně. U některých pojistek také na škodu způsobenou mrazem nebo třeba rozbití skla z jiné příčiny než je pojistné riziko. Případně lze sjednat formu připojištění třeba pro případ vandalismu nebo odcizení stavebního materiálu. Společně s pojištěním nemovitosti si lze doplňkově sjednat také pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti. Tento typ pojištění se může hodit, kdy pád střešní krytiny z vaší střechy poškodí jinou osobu na zdraví nebo majetku.

Jak najít nejlepší online pojištění domu

Pokud potřebujete jednoduše a rychle vybrat to nejlepší pojištění domu a zároveň nemáte čas prohlížením nabídek desítek různých pojišťoven, tak přesně takové situace pomáhají řešit online kalkulátory pojištění. Kalkulátory fungují tím způsobem, že vyplním několik potřebných údajů o domě nebo bytě a ony poté nezávazně srovnají ceny od několika prověřených pojišťoven. Zvolené pojištění si tak mohu ihned sjednat online.

Jak zařídit pojištění domu online

Postup sjednání online pojištění pomocí ePojisteni.cz

Úvodní částí při cestě k tomu nejvýhodnější pojištění je vyplnění online formuláře s veškerými informacemi o dané nemovitosti. Formulář je jasný, přehledný a nechybí ani hezky zpracovaná nápověda. Odesláním a zpracováním formuláře se dostanu k nejdůležitějšímu bodu, a to je samotný tabulka produktů a jejich ohodnocení. Žebříček je přehledný s jasně vyznačenou cenou i doplňkovými službami. U každé nabídky vidím možnost zobrazení podrobnějších informací, včetně přehledu připojištění nebo detailnějšího popisu všech výhod.

Při sjednávání pojištění nemusíte mít obavy ze zatěžování se zbytečnou administrativou. Nebudete potřebovat výpis z katastru nemovitostí, kolaudační rozhodnutí ani stavební povolení v případě rozestavěné nemovitosti. Výběr nejlepšího produktu dále usnadňují tipy elektronického pojišťovacího experta, který výběr upraví na základě doplňkových informací. Pojištění, které si vyberu lze ihned v následujícím kroku rovnou uzavřít. Pokud budu mít další otázky nebo si s něčím dalším nevím rady, mohu na sebe zanechat kontakt a čekat na zpětnou vazbu asistenčního oddělení.

Opravdu vše vyřídím online z pohodlí domova?

Fyzická prohlídka nemovitosti není pro sjednání pojištění nutná. V některých případech se ale může stát, že se konkrétní pojišťovna bude chtít domluvit na osobní návštěvu. Je to z důvodu, aby si zástupci pojišťovny ověřili, v jakém stavu je pojištěný dům nebo domácnost. Při sjednání pojistky si určitě dávejte pozor na podpojištění nebo přepojištění nemovitosti.

V rámci ePojisteni.cz není potřeba smlouvy fyzicky skladovat a bohatě mi bude stačit jejich elektronická verze. Kdybyste chtěli i přesto smlouvu včetně všech doplňkových formulářů a příloh v listinné podobě, stačí kontaktovat podporu platformy. Podpora požadavek přijme, zpracuje a veškeré dokumenty následně pošle poštou na uvedenou adresu. Zároveň můžete kdykoliv můžete požádat o přístup k potřebným dokumentům a ty vám budou zaslány.

Co správně zadat do srovnávače pojištění nemovitostí

Srovnávač pojištění mi poskytne přehledný seznam či tabulku s veškerými údaji o jednotlivých pojistných produktech. Díky tomu, že vše najdu na jednom místě, mohu snadno porovnat nabídky a vybrat tu nejlepší. Při online sjednání pojištění domu odpadají pojišťovně náklady spojené s fyzickou návštěvou pobočky, proto si tak může si dovolit přes srovnávač poskytnout výhodnější nabídku. Valná většina srovnávačů včetně ePojisteni.cz také automaticky nabízí pojištění za lepší ceny, než které najdete v nabídce příslušné pojišťovny.

Srovnávací kalkulačka vždy vypočítává minimální pojistnou hodnotu nejčastějších typů nemovitostí jako je dům, chalupa, chata nebo garáž. Tato služba je dostupná online pro všechny zájemce o pojistku zdarma. Pro získání požadovaného výstupu je potřeba do online formuláře zadat typ nemovitosti, střechy, objektu a jeho celkovou plochu či dílčí rozměry jednotlivých podlaží. Srovnávací kalkulačka obratem vypočítá minimální doporučenou hodnotu domu, která tvoří nedílný základ pro stanovení pojistné částky. Jestliže je pojistná částka stanovená v již stávající smlouvě nižší, mohu si být jistý, že je má nemovitost podpojištěna.

Nově zjištěná hodnota představuje cenu, za kterou by bylo v aktuální chvíli možné postavit dům stejného druhu a velikosti. Pokud jsem tedy na stavbu svého domu vybral jakékoliv nadstandardní prvky a doplňky, je potřeba jejich pořizovací cenu zohlednit při sjednání pojištění ve finální pojistné částce. Pojistná hodnota luxusnější nemovitosti může tedy být až několikanásobně vyšší a výpočet také nezahrnuje cenu pozemku.

Postup sjednání pojištění domu online pomocí epojisteni.cz

Pomocí kalkulátoru na ePojisteni.cz si můžete díky srovnání nabídek všech pojišťoven vypočítat nejvýhodnější cenu pro pojištění vašeho domu. Zároveň se díky radám výše vyhnete podpojištění nebo přepojištění nemovitosti.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}