.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak vybrat pojištění bytu 

 20 listopadu, 2018

Jana Vochková

3/5

Je nepsaným pravidlem, že život pod záštitou „maminčiny sukně“ je v mnoha ohledech nejjednodušší částí našich životů. Následné kroky jednotlivců se v mnoha ohledech liší, ale jeden společný jmenovatel ve většině případů zůstává. Moment, kdy srdce člověka zatouží po vlastní životní cestě. Osamostatnění se bezpochyby řadí mezi nejtěžší zkoušky, kterými si každý jednoho dne musí projít. Nalezení toho správného partnera pro zbylé roky a zařízení vlastního domova, kde strávíte mnoho spokojených společných let. To ale samozřejmě není podmínkou. Zatoužit po vlastním bydlení můžete i jako samostatná osoba, jen se pak o dost složitěji šetří a z hlediska financí plánují další kroky.

Mé vlastní stěhování

Mě osobně tato část životní cesty potkala poměrně nedávno, kdy jsme se s přítelkyní rozhodli odejít od svých rodin a začít žít společně jako pár. Hledání vhodného místa a nemovitosti nebylo vůbec jednoduché, nicméně se na nás po necelém půl roce hledání usmála štěstěna a konečně jsme sehnali byt podle našich společných představ. Do té doby jsme oba bydleli celý čas na vesnici, proto nás k sobě táhlo spíše město, kam jsme se nakonec po vyřízení všech nekonečných formalit a následném rekonstruování opravdu přestěhovali.

Nečekané zjištění

Tím ale výčet nových povinností neskončil. Protože nás koupě bytu (i s opravami a vybavením prostor nábytkem a spotřebiči) stála opravdu obrovské peníze, donutilo nás to přemýšlet o pojištění bydlení. Jenže ani jeden z nás v tom neuměl moc chodit. Začal jsem brouzdat po internetu a hledat jakoukoli možnou pomoc.

Rád bych také zmínil fakt, že jsem hned na začátku tohoto procesu narazil na článek jednoho nejmenovaného, avšak důvěryhodného internetového zpravodaje, kde stálo, že skoro čtvrtina obyvatel České republiky žije bez pojištění svého bydlení. Ta informace mě okamžitě zarazila. Vždyť skoro každý den se v novinách dočítáme o různých pohromách všech možných charakterů, díky kterým lidé přišli o své domovy. Bez varování, nemilosrdně. Už jen tahle překvapivá informace mě utvrdila v tom, že já chci raději patřit mezi ty připravené. A to na všechny nástrahy, které svět přichystá.

Největší rizika pro náš domov

Nástrah, které kolem nás číhají, je celá řada. Když jako první vezmeme v potaz vliv člověka, můžeme plynule od náhodného rozbití okenní tabule fotbalovým míčem, které omylem koplo nějaké dítě na ulici, rovnou ke škodě daleko větší, a to možnému vykradení. Zloději jsou v dnešní době opravdu vynalézaví. Dokážou se nepozorovaně dostat do vašeho domova a napáchat škody v hodnotě i několika set tisíc. Ať už odcizením majetku a nebo zničením všeho, co se jim nehodí.

Pak jsou případy, kdy selže technika. Praskne staré vodovodní potrubí a vytopí celou vaši domácnost. Díky vadnému plynovému topení dojde ke vznícení. V obou případech se jedná o naprosto fatální škody, kterým se těžko předchází a když už přijdou, většinou k jejich zažehnání dojde pozdě.

Dokonce i přírodní živly mohou mít neblahý dopad na váš domov. Před takovými povodněmi se nedá nijak bránit ani jim utéct. Prostě přijdou a odnesou vše, co se jim připlete do cesty. Stejně tak vichřice, kterým v poslední době stále přibývá. Nápor větru nevydrží strom stojící vedle vašeho bydliště a dopadne nešťastně, leč přesně. Dalším příkladem může být třeba ničivé zemětřesení, i když to u nás tak častým jevem není.

Hlavní myšlenkou pro čtenáře tohoto článku tedy je, že riziko pro váš domov představuje celá řada faktorů, kterým nedá vyhnout, ale je dobré na ně být přesto připraven.

Marné hledání vhodného pojištění domácnosti

Problémem při hledání vhodného pojištění je, že společností, které tuto službu nabízí, je celá řada. Proto pro běžného člověka těžší najít tu správnou. Už dopředu jsem věděl (hlavně z televizních reklam), že pojištění bydlení nabízí například Allianz, Axa, Česká pojištovna, ČPP, ČSOB pojišťovna a spoustu dalších. Jenže nebylo v mých silách se v obrovské škále nabídek zorientovat a nikoho kompetentního, kdo by se v dané problematice vyznal, ve svém blízkém okolí nemám.

O to složitější dělá celou situaci fakt, že výsledná cena pojištění není jediným měřítkem. Jsou totiž různé úrovně pojištění bydlení, přičemž s každým vyšším stupněm roste cena, ale i rozsah pojištěných nehod a situací. Stejně tak se liší výše pojistného plnění. Má hlava se z přílivu nových informací málem praskla. A výsledek zatím stále nikde.

pojištění bytu

Záchrana přišla právě včas

Naštěstí jsem v průběhu projíždění internetu narazil na portál epojisteni.cz, který mi pomohl se z bezradné situace dostat. Jedná se o místo, kde si můžete vyčíslit vhodné pojištění doslova na míru. Díky jednoduché obsluze a přehlednému vzhledu se na něm zorientuje naprosto každý. V horní liště si můžete vybrat, jaké pojištění potřebujete. Poradím vám, že pojištění domova se skrývá pod heslem „Majetek“.

Další kroky už jsou naprostá hračka. Můžete si na jediné stránce snadno porovnat nabídky více pojišťoven najednou, celý proces trvá necelé dvě minuty. Pro efektivní výsledek je nutné v krátkém dotazníku odpovídat pravdivě a co možná nejpřesněji. Rozhoduje to o finální podobě výstupních nabídek. Pokud si u nějakého bodu nebudete vědět rady, je k dispozici otazníkem označená nápověda.

První strana se zaměřuje na základní údaje o vás a vašem bydlení. Nejprve je však nutné si pořádně rozmyslet, co vlastně chcete pojistit. Máte totiž tři možnosti. Buď pojistit pouze nemovitost, domácnost a nebo kombinaci obou předchozích možností. Je samozřejmě jen vaše rozhodnutí, jakou možnost si zvolíte. Znám spoustu lidí, kteří mají pojištěnou pouze nemovitost. Já osobně jsem zvolil kombinaci obou možností, protože když už jsme se s přítelkyní rozhodli do bytu investovat peníze, chtěli jsme mít pojištěné zároveň i vybavení v něm, protože nás taktéž stálo nemalou částku. Po vyplnění základních údajů můžete plynule přejít na stranu dvě, kde už je popis vašeho bydlení podrobnější.

Dovolím si počítat s tím, že většina z vás se rozhodla pro kombinované pojištění, takže na druhé stránce máte dva hlavní podtituly, nemovitost a domácnost. V okénku „Nemovitost“ nejprve vyberete typ, který vlastníte. Ať už se chystáte pojistit rodinný dům, byt nebo třeba garáž. V dalším bodu uvedete, zda byl objekt v předchozích letech postižen záplavami, což je také kritérium pro výslednou sumu. Poté sdělíte, jaký je váš spoluvlastnický podíl na nemovitosti. Poslední věcí, kterou si musíte dobře rozmyslet, je pojistná částka. Zpravidla by ale měla představovat přibližnou cenu pojišťované nemovitosti. V okénku „Domácnost“ je třeba vyplnit plochu pojišťovaného objektu, poschodí a taktéž pojistnou částku. Dají se pojistit i jednotlivé specifikované věci.

Nyní už stačí jen kliknout myší na tlačítko „Vypočítat“ a epojisteni.cz vám ukáže nejvhodnější nabídky právě pro vaše bydlení. Pokud se ani pak nebudete moci sami rozhodnout, nezoufejte, protože z mé zkušenosti hned druhý den odpoledne zvonil mobil a na druhé straně se ozval hlas jednoho z jejich odborníků. A s tím už jsme dokázali celou věc dovést až do zdárného konce.

Pár slov na závěr

Všem čtenářům tohoto článku bych chtěl výše zmíněnou stránku doporučit, protože vám spolupráce s ní ušetří spoustu času, jinak zbytečně stráveného brouzdáním po internetu a dohledávání se informací svépomocí. Jde to i jednodušeji. A to by pro vás ale měla být ta největší motivace.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}