.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak pojistit rodinný dům 

 28 července, 2022

Jana Vochková

Ohodnotit

Vlastnit dům se zahradou, pergolou na grilování a dětským hrádkem byl vždycky můj sen. Ten se mi nedávno splnit a bylo potřeba vyřešit i jeho pojištění. S domem se naučíte hned několik věcí najednou, kromě toho, že budete perfektně umět nahazovat a malovat, musíte se také naučit o dům pečovat. Ceny rodinných domů jsou neustále nahoru, je potřeba tomu přizpůsobit i adekvátní výši pojistného plnění v případě škody.

Pojištění nemovitosti a domácnosti – co zahrnuje?

Když jsem si chtěla sjednat pojištění, myslela jsem si, že jsem připravená. Měla jsem veškeré podklady k domu – rozloha, lokalita, cena a jiné. Byla jsem velice překvapená opakem hned u první otázky. V souvislosti s rodinným domem je potřeba rozlišit dva základní pojmy – pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Pojištění domácnosti se vztahuje na vnitřní vybavení domácnosti. Pojistí tedy váš nábytek, oblečení nebo elektroniku. Pojištění nemovitosti chrání stavbu, podmínkou je, že musí být ukotvena v zemi. K pojištění patří následující – střecha, stavební materiál, podlahy, radiátory a fasáda domu. Často se pojištění nemovitosti vztahuje i na objekty, které jsou mimo stavbu – garáž, pergolu a jiné. Není to však podmínkou, u některých pojišťoven se vztahuje pojištění pouze na obyvatelnou budovu, vše ostatní musí být pojištěno v rámci připojištění.

Jaká rizika kryje pojištění nemovitosti nejčastěji?

Pojištění nemovitosti chrání váš rodinný dům, navíc si můžete sjednat i doplňková pojištění tzv. vedlejších objektů. Mezi takové patří nejčastěji garáž nebo kůlna na nářadí. Základní pojištění nemovitosti chrání majitele před následujícím:

  • vandalismus, vloupání,
  • zemětřesení,
  • požár, výbuch, blesk,
  • vichřice,
  • povodeň (odlišná pravidla platí v místech, kde je riziko povodně),
  • pád stromu, sněhu, stožáru nebo jiného předmětu.

Do pojištění jsou často zahrnuty i situace, které jsou velmi málo pravděpodobné – např. pád letadla. Naopak ti, kteří bydlí v nepřehledných zatáčkách nebo u úzkých silnic ocení pojištění svým plotů a nemovitostí, pokud se nachází příliš blízko silnice.

Jak zjistit hodnotu nemovitosti?

Jistě je pro vás nemovitost nadmíru cenná stejně jako pro mě, nicméně i přesto se neposuzuje cena podle vlastních emocí. Většina zná pouze hodnotu, za kterou nemovitost koupili od bývalého majitele. V případě stavby tak můžete jen orientačně hádat podle toho, kolik vás stál materiál. Existují však způsoby, jak orientačně zjistit hodnotu vašeho domu.

  • Znalecký posudek – znalecký posudek je docela známý způsob, jak zjistit cenu nemovitosti. Nemůžete však spoléhat na přesnost, neboť je cena vypočítána podle tabulek, cenu se tak dozvíte pouze orientační. Znalecké posudky si musíte zaplatit, v průměru platíte okolo 5 000 Kč, cena se odvíjí od typu nemovitosti.
  • Katastr  nemovitostí – na katastr se můžete obrátit především ve chvíli, kdy chcete znát nějakou minulost daného domu (není-li to novostavba). Ujistíte se také, zda na nemovitost nejsou vázána různá břemena.
  • Realitní kancelář – pokud chcete stanovisko i z jiného úhlu pohledu, můžete se obrátit na realitní kancelář. Ti vám mohou dohledat záznamy, za jakou cenu se prodávají podobně situované nemovitosti v blízkém okolí. Zkušenější vám mohou i říct přibližnou cenu nemovitosti. Hledat mohou i na internetu, kde najdou informace o prodejích od konkurenčních realitních kanceláří. Pro takový odhad nemovitosti je dobré porovnat alespoň tři různé nemovitosti a najít průměrnou cenu.

Co je podpojištění?

V souvislosti s nemovitostí byste také měli znát pojem podpojištění. Jedná se o situaci, kdy má váš dům reálně vyšší hodnotu, než je uvedeno v pojistné smlouvě. V takovém případě máte pojistné plnění v případě škody velice nízké. V případě totální škody nemáte šanci pokrýt celou hodnotu nemovitosti.

Jak regulovat cenu pojištění rodinného domu?

Ceny pojištění jsou závislé na tom, jak velkou nemovitost chcete pojistit, v jaké lokalitě máte dům postavený, ale především také na tom, jaké pojištění od pojišťovny vyžadujete.

Pojištění nemovitosti cena

Jestliže nebudeme přemýšlet nad vilou, ale klasickým bungalovem, který má pár místností a zahradu, vyšplhá se částka na přibližnou sumu okolo 5 000 Kč za rok. Pojištění domácnosti se pohybuje přibližně v poloviční částce, tedy maximálně 2 500 Kč za rok.

  • Roční frekvence plateb – platit pojištění měsíčně je většinou praktické kvůli finančním prostředkům. Sama jsem si takto platby nastavila a nepřemýšlela vůbec nad tím, že bych mohla ušetřit, když budu platit ročně. Abych peníze na roční splácení měla, začala jsem si částku, kterou jsem měsíčně platila, dávat stranou a posléze zaplatila najednou. V přepočtu jsem s měsíčními intervaly dostala na částku až o 5 % vyšší.
  • Sjednáno v době stavby – tento bod je poměrně bezpředmětný, neboť málokdo si dokáže našetřit, aby zvládla stavět dům bez výpomoci hypotéky. K hypotéce je vždy vyžadováno pojištění nemovitosti, musíte si jej tedy sjednat v době, než si hypotéku sjednáte. Banka si tak jistí majetek, který získá, pokud nebudete řádně platit hypotéku.
  • Spoluúčast – neustále stejné kolečko. Větší spoluúčast znamená menší platba za pojistné, v případě pojistné události však větší částka z vlastních finančních rezerv.
  • Hromadné pojištění – slevu na pojištění získáte i v případě, že si sjednáte u jedné pojišťovny více pojistných smluv – pojištění nemovitosti, domácnosti a vozidla. Jestliže se chcete opravdu přesvědčit, že se jedná o hromadnou smlouvu se slevou, srovnejte si nabídky pojištění jednotlivě u různých pojišťoven.
  • Rekonstrukce – zní to sice šíleně, že místo do pojištění dáte částku do rekonstrukce, ale je to praktické. Zatímco rekonstrukcí se zvedne pořizovací cena a tím i pojistné, získáte slevu na zabezpečení domu. Pokud opravíte staré rozvody elektřiny za nové, odolnější a bezpečnější, nebudete připlácet na vysoké riziko vyhoření.
  • Zabezpečení – pokud bydlíte v domě, který má jen plot a chatrné vchodové dveře, nemůžete čekat nízké pojistné. Na druhou stranu pokud máte bezpečnostní dveře a detektory na plyn nebo kouř, máte větší šanci katastrofám předejít včas.
  • Slevy – kdo se nezeptá, nic nezíská. Často se stává, že mají pojišťovny v záloze schované eso, které nabízí pouze klientům, u kterých váhají, kterou pojišťovnu zvolit. Jedná se o snahu zlákat zákazníka, aby si vybral právě jejich pojištění.
  • Věrnostní program – stejně jako u povinného ručení máte možnost každý rok čerpat nové bonusy, u pojištění nemovitosti můžete čerpat věrnostní slevy. Ty nabízí pojišťovny především stálým klientům.

Kdo může pojistit nemovitost?

Nemovitost nejčastěji pojišťuje její majitel, existují i případy, kdy se jedná o pojištění od třetí osoby. V případě pojistné smlouvy by měla být suma vyplacena vždy majitele nemovitosti, i když smlouva není psána na něj konkrétně. Je zákonem dáno, že může pojistit nemovitost i jiná osoba, než je majitel sám. Pokud máte vlastní dům, který i užíváte, není třeba nic řešit. Komplikace nastávají ve chvíli, kdy dům pronajímáte.

Každá nemovitost a zároveň i domácnost musí mít pouze jednu pojistnou smlouvu. V případě pojistné události totiž vyplácí pojišťovna pouze jedinou smlouvu. Často se do smlouvy uvádí, že majitel trvá na tom, aby si nájemce pojistnou smlouvu na domácnost, samotnou nemovitost často pojišťuje přímo majitel.

Pojištění domu – co doporučují lidé v diskuzích

„Je pojištění nemovitosti opravdu důležité?“ Nejčastější otázka, která od lidí zazní. Většinou si všichni myslí, že platí pojistku zcela zbytečně. Měsíčně dávají peníze za něco, co nikdy nepoužijí. Na druhou stranu, pokud si pojistku nesjednáte a s nemovitostí se stane nehoda, musíte však platit znovu. Nepřemýšlejte tedy nad tím, kolik měsíčně musíte platit za pojištění, ale na to, kolik jednou ušetříte, až vám pojistka pokryje živelnou pohromu nebo vyhoření. Většina klientů doporučuje, aby si zákazníci srovnali jednotlivé nabídky.

Jak pojistit rodinný dům

Nejlepší pojištění nemovitosti – jak ho najít?

Nejjednodušší a také nejrychlejší odpověď je pojištění nemovitosti kalkulačka srovnávač pojištění. Rozhodně nechoďte po jednotlivých pojišťovnách, nepředkládejte jim tam informace o domku, abyste si pak doma procházeli jednotlivé nabídky. Toto je ztráta času, dneska to jde jednoduše a rychle z domova.

Do vyhledávače stačí napsat klíčová slova – pojištění nemovitosti srovnávač a vyskočí na vás několik online srovnávačů. Jak správně je využít srovnávač a jak do něj zapsat údaje se dozvíte níže.

Jak využít srovnávač pojištění?

Pojištění nemovitosti je dost drahá záležitost, jistě tak využijete možnost ušetřit každou korunu. Pokud před vás postaví návrh na smlouvu, nesouhlaste s ním proto, abyste to měli už vyřízené. Online srovnávač epojisteni.cz je nejznámějších srovnávač u nás, který denně využívá tisíce lidí. I vy můžete využít jejich potenciál a nechat si srovnat jednotlivé nabídky pojišťoven.

Ke srovnání jednotlivých nabídek budete muset uvést základní informace o vašem domě. Uvést musíte lokalitu, velikost domu a parametry užívání. Následné vyhodnocení vám nabídne jednotlivé pojišťovny a ukáže ceny a pojistné plnění. Ceny uvedené na portálu jsou pouze informativní, pro přesnou kalkulaci musíte kontaktovat přímo pojišťovnu a domluvit se na následující kompenzaci.

Výběr správného pojištění nemovitosti nemusí být ani nejdražší ani nejlevnější, zlatá střední cena bývá nejvhodnější. Pokud na domě něco zrekonstruujete a výrazně to zvedne hodnotu nemovitosti, urychleně si přizpůsobte i pojistnou smlouvu.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}