.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak pojistit pozemek 

 31 července, 2022

Jana Vochková

5/5

Příroda má velkou sílu a dokáže nadělat spoustu neplechy. Při různých přírodních katastrofách může dojít k poškození či zničení nemovitosti. I když se Česká republika nehlásí k nějakému abnormálnímu počtu tornád, tak i v Česku se stalo, že tornádo udělalo něco strašného. Poničit pozemek s domem zvládne i vodní povodeň a zkrátka i další živly. V takovém případě, samozřejmě ještě předtím než k takové události dojde, přichází na řadu pojištění pozemku. Pojištění pozemku kryje určitou nemovitost, při případném zničení či úplném poškození. Jak takové pojištění zřídit a co všechno byste před pojištěním měli vědět?

Pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti nemá na starost samotnou nemovitost, dům nebo byt. Bere pod svá ochranná křídla něco trochu jiného, ačkoli velice podobného. Pojištění domácnosti má na starost krytí celkového vybavení domu nebo bytu, spadá sem:

 • Domácí spotřebiče – Do domácích spotřebičů zapadá všeobecně to, co každý den většina lidi používá, jako například trouba, mikrovlnná trouba, varná konvice, sporák a další. Jsou to všechno věci, které se dají odnést.
 • Osobní věci – Každý člověk má své osobní věci, ať už to je mobil, nebo peněženka, tak do této kategorie osobních věcí, které pojištění domácnosti kryje, spadá i fotoaparát, počítač, šperky a starožitnosti, ale také například příbory a knihy.
 • Sportovní vybavení – Tuhle část jistě ocení každý, kdo se věnuje nějakému sportu nebo k němu alespoň trochu tíhne. Pojištění domácnosti totiž finančně kompenzuje také sportovní vybavení. Znamená to, že vaše cyklistické kolo, lyže, snowboard, boxérky a ostatní náčiní, které vás napadne. Tento bod je obzvlášť výhodný, kryje totiž i případnou krádež. V praxi to znamená, že pokud někdo odcizí vaše kolo, vzniklá škoda je kryta pojištěním.
 • Příslušenství domácnosti – Do této kategorie spadá pár drobností, věcí, které každý doma nalezne. Nádobí, sklenice, lampy, kancelářské potřeby a podobné předměty.
 • Nábytek – Na závěr jedna z těch nejhlavnějších věcí, nábytek. Nábytek má doma každý a při nějakém větším poškození domu může dojít také k poškození nábytku, například při povodni, kdy lidem do domu nateče voda do určité výše a vše zničí. Škoda vzniklá člověku co má zřízené pojištění domácnosti je však zcela kryta pojišťovnou.

Živelní pojištění nemovitosti

Jak jsem již zmiňoval, pojištění nemovitosti se vyplatí hlavně z důvodu poškození dané nemovitosti a to i v případu poškození přírodní katastrofou. Živelní pojištění kryje majetek osoby, která si dané pojištění zřídí a může se jednat jak o věci movité, tak nemovité, článek je však zaměřen na nemovitosti. Každá pojišťovna má jiný rozsah pojištění, je proto důležité si při zřizování takového pojištění dívat na rozsah krytí, aby se náhodou nestalo, že benefit, který chcete z pojištění čerpat, vaše pojišťovna nezahrnuje.

Příklady základního krytí:

 • Povodeň
 • Požár
 • Úder blesku
 • Zemětřesení

Příklady doplňkového krytí:

 • Pád letadla
 • Tornádo
 • Sesuv půdy
 • Velké množství sněhu

Živelné pojištění zkrátka zahrnuje veškeré druhy různých katastrof, hlavně těch přírodních a bývá takovým základním pojištěním při vlastnění nějaké nemovitosti. Rozhodně doporučuji si takové pojištění zřídit, nikdy nevíte, co se může stát.

Výpočet pojistné částky nemovitosti

Pro výpočet pojistné částky vaší nemovitosti bude potřeba nějaký znalecký posudek, jelikož je nutné, aby nemovitost byla správně naceněna, částka by měla být taková, jaká je skutečná hodnota nemovitosti v okamžik uzavírání pojistné smlouvy. Pojišťovny většinou nabízí tyto služby pro odhad hodnoty nemovitostí a dále kalkulaci pojistné částky. Pokud nemáte přístup k nějakému znaleckému posudku, tak může posloužit vyškolený poradce, který vám s cenou pomůže.

Nejlepší pojištění nemovitosti

Jaké je nejlepší pojištění nemovitosti se přesně říct nedá, jelikož každé má svá pro a proti, obecně ale platí, že nejlepší pojištění bude s největším rozsahem krytí, nejvíce výhodné služby, spolehlivost a kvalita pojišťovny. V neposlední řadě nám také recenze mohou napovědět, co si o dané pojišťovně a jejich pojištění myslet, spokojení klienti budou jakási známka toho, že se v pojišťovně s klienty zachází dobře. Na trhu je však spoustu nabídek pojištění různých pojišťoven a lidé se v tom často ztrácí. Pokud ale použiji web epojisteni.cz, tak si můžu zajistit nejlepší nabídku na trhu, jelikož tento porovnávač pojištění umožňuje uživatelům vyhledat nejlepší nabídku na trhu přesně na míru požadavků daného klienta.

Pojištění nemovitosti na novou cenu

Co to je nová cena? Novou cenu definujeme jako cenu, za kterou lze v ten moment pořídit něco stejného nebo nového, hodnoty budou tedy stejné. Nová cena nemusí být jen menší, může být i vyšší, podle toho o jakou věc se jedná, my v tomto případě řešíme cenu nemovitosti, které v reálném čase svoji cenu mohou měnit, podle toho jak se vyvíjí trh s nemovitostmi. Ještě je důležité se zmínit o časové ceně, jelikož ta udává hodnotu věci v daný okamžik, avšak je zde zohledněno její stáří. Tzv. za kolik bychom danou věci prodali teď nebo za co bychom ji vyměnili právě teď, jakou má hodnotu? Z toho důvodu bývá obvyklá časová cena obecně nižší, než pořizovací cena. Pro pochopení uvedu příklad. Pokud byste si nechali k roku např. 1989 postavit dům, stálo by to zhruba 300 000 Kčs. Po uplynutí několika let by dům v roce 2012 shořel na popel. Nová taková budova by v tomto roce stála postavit 4 000 000 Kč. Toto je ukázka nové ceny v praxi, časová cena se běžně spočítá z ceny nové. Proběhne to odečtením hodnoty úměrně podle opotřebení a jiných znehodnocujících prvků. Je obecně známo, že časová cena nedosahuje výše ceny nové.

Jakou vybrat pojistnou hodnotu? Taková hodnota by měla zahrnovat všechnu hodnotu, o kterou byste přišli při zničení vaší nemovitost úplně do základů.

Jak pojistit pozemek

Pojištění nemovitosti a domácnosti

Způsobů jak se chránit před poškozením či zničením našeho majetků je mnoho, v případě vlastního domu nebo bytu se používají dvě základní pojištění, a to pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Na první pohled dosti podobné, každé má však jiný rozsah krytí a jsou mezi nimi obrovské rozdíly. Pojištění nemovitosti se vztahuje přímo na danou nemovitost, zahrnuje veškeré pevné části nemovitosti, zdi, střecha, podlaha a zkrátka nemovitost jako tokovou. Pojištění domácnosti zahrnuje vybavení domácnosti, nábytek, domácí spotřebiče, osobní věci, nářadí a dokonce také sportovní vybavení. Pojišťovny nabízí a doporučují kombinaci těchto dvou pojištění, dojde k tak rozsáhlému krytí škod na vašem majetku.

Nejlepší pojištění nemovitosti – co doporučují lidé v diskuzích?

Otázkou je, zda si lidé vůbec myslí, že je pojištění dobrá věc. V různých internetových fórech a diskuzích se vždy najdou ti největší „experti a odborníci“ na vše, co se zrovna řeší. Na internetovém fóru dostává každý člověk, který má internet a vhodné zařízení, možnost vyjádřit svůj názor, a tak se může stát, že vám místní Honza z vesnice bude radit co a proč je nejlepší, přitom o dané problematice ví kulový. Proto bych s využíváním internetových fór a diskuzí byl opatrný, a využíval bych ho zodpovědně. Kromě těch největších „odborníků“ se na těchto webech pohybují ale také lidé, kteří mají praktickou zkušenost s vámi řešenou problematikou, tito lidé by mohli být pro vás přínosem. Danou věc už řešili a udělali si o ní nějaký obrázek a názor. Lidé pohybující se v těchto diskuzích se většinou dělí na dva tábory. Někteří pojišťovnám nevěří a raději si peníze šetří bokem, kdyby k nějakému problému došlo, o veškerou domácnost a povinnosti s ní spojenou se starají sami, z případného maléru se prý údajně poučí. Ta druhá polovina hájí pojištění a prosazuje klid a jistotu mít veškerý majetek pojištěný. Názor si každý musí udělat sám. Dále se v diskusních fórech řeší téma jaká pojišťovna je nejlepší a nejvýhodnější. Na internetu jsou k dohledání diskuze, kde se maminky radí o tom, jakou pojišťovnu si vybrat. Někteří se dočetli temnou minulost některých pojišťoven a nespokojenou klientelu, která vzkazovala, že pokud dojde na vyplácení pojistného, tak se pojišťovna snaží obejít vyplácení různýma kličkami a mezerami ve smlouvě. Naleznete zde ale taky kladné recenze a doporučení některých pojišťoven. Určitě je dobré se podívat na všeobecný přehled zkušeností lidí s danou pojišťovnou. Pokud si ale chcete skutečně vybrat to nejlepší na trhu, vyzkoušejte srovnávač epojisteni.cz.

Jak ušetřit na pojištění nemovitosti?

Všeobecně platí, že co je příliš levné nemusí být vždy ta nejlepší cesta. Ovšem ale je zde opačný extrém, kde pojišťovny nabízí pojištění za příliš vysokou pojistnou částku, kde krytí vašeho majetku není v žádném případě adekvátní vůči ceně. Zdlouhavé hledání na internetu různého pojištění zabere taky spoustu času, který byste mohli investovat úplně jinak a lépe. Nabízí se však možnost srovnat si nabídky pomocí srovnávače. Jeden ze srovnávačů epojisteni.cz má velkou výhodu, jelikož je srovnávání nabídek zkonstruováno přímo dle volby návštěvníka webu. Použitím epojisteni.cz si zároveň zajistím nejlepší nabídku pojištění na trhu. Tento internetový srovnávač patří bezkonkurenčně k těm nejlepším.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}