.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak na pojištění proti vytopení 

 1 srpna, 2022

Jana Vochková

Ohodnotit

Když jsem si v pětadvaceti letech pořizoval svůj první byt, vůbec jsem netušil, jaké problémy mě budou čekat. Samozřejmě jsem si jej pojistil základním pojištěním domácnosti. Přece jen, bylo to mé první vlastní bydlení a já se bál jakékoliv nepříjemné události, která by můj byt mohla poškodit. A ta přišla velmi záhy.

Pojištění domácnosti

Jako první jsem si sjednal pojištění domácnosti. Abyste si byli vědomi, na co všechno se takové pojištění vztahuje, představte si, že držíte v rukou svůj byt a obrátíte jej vzhůru nohama. Vše, co se z něj vysype na zem, do tohoto pojištění patří. Ale nebojte se, nejedná se pouze o zařízení bytu (osvětlení, koberce, nábytek, elektronické přístroje apod.) či osobní věci (knihy, oblečení, cennosti, sbírky, starožitnosti, technika), ale také o vypůjčené věci, domácí mazlíčky, bytové příslušenství (kuchyňská linka, vestavěný nábytek, plovoucí podlaha, obklady, malby) či společné nebytové prostory (sklep, kočárkárna).

A jaká všechna rizika mé pojištění pokrývalo? Byly to například živly a přírodní jevy (záplava, požár, blesk, sesuv půdy, kroupy, vichřice, pád stromů, sníh), krádež, vandalismus, atd.

Za své pojištění jsem platil +- 150 Kč měsíčně. Tuto částku ovlivnilo více faktorů. Především to byla velikost domácnosti, její poloha a také její vybavení.

Bohužel, na zařízení, které je pevně spojeno se stavbou už jsem potřeboval jiné pojištění, a to pojištění nemovitosti. To se vztahuje na střechu, zdi, podlahy, okna, dveře, schody, radiátory, klimatizace, vanu či umyvadlo.

Vytopení od sousedů

Ihned po pár měsících od nastěhování se stala první nepříjemná událost, kdy jsem byl rád, že mám sjednané pojištění domácnosti. Soused si od firmy nechal namontovat novou kuchyň. Ta vypadala bez vad a tak ihned po dokončení prací podepsal předávací protokol. Jenže ještě ten večer praskla v té kuchyni hadička od vody a vytopila celá dvě patra, včetně mého bytu. Soused si toho všimnul až další den ráno. To už ale bylo celkem pozdě. Celková škoda na domě dosahovala až několika desítek tisíc korun.

V mém bytě byl zničený celý obývací pokoj. Sedačka, křeslo i televizor byly na odpis. A to ani nemluvím o stěnách a podlaze. Vody bylo tolik, že prosákla i do bytu sousedky pode mnou. Bylo to opravdu ošklivé.

Jak postupovat při vytopení bytu?

Když Vás někdo vytopí nebo se vytopíte sami, musíte postupovat naprosto přesně, aby Vám pojišťovna Vaši škodu zaplatila. Já postupoval takto:

Jako první jsem si samozřejmě všechno zdokumentoval. To znamená, vše jsem nafotil a sepsal jsem  seznam zničených věcí. Rozhodně jsem v tuto chvíli nic neuklízel. I když jsem v obývacím pokoji viděl mokrý strop a věděl jsem, že je zřejmě chyba na straně souseda, pro jistotu jsem zastavil vodu. Také jsem zavolal správci, aby o všem věděl. Poté jsem své sousedy pozval na návštěvu, aby vše viděli na vlastní oči. Sice to může být občas nepříjemné, ale je vždycky lepší mít očité svědky. Následně i oni pro jistotu vypli vodu, aby se škoda ještě neprohlubovala.

Jakmile jsem měl vše zaevidované a sousedé byli zpět ve svých vlastních bytech, kontaktoval jsem svou pojišťovnu. Ta ode mne následně vyžadovala číslo pojistné smlouvy, rozsah škody, její stručnou charakteristiku a kdy k ní došlo, mé telefonní číslo. Pokud by byl dům neobyvatelný, chtěla by ode mne znát ještě přechodnou adresu, na které budu k zastižení. V mém bytě byl naštěstí poškozený pouze obývací pokoj, tudíž jsem ho mohlo i nadále obývat.

S úklidem nebylo nutné čekat na pracovníka pojišťovny, tudíž jsem začal odklízet a odstraňovat poškozené věci a vysušovat svůj byt. Nezbavil jsem se ovšem dražších věcí, jako byl nábytek a elektronika. Ty bylo potřeba pojišťovnou zkontrolovat.

Spousta škod se projevila až později, jakmile vše začalo schnout. Barva na zdi a stropě, kudy tekla voda, opadala a dřevěná podlaha se zkroutila. Postupem času vše začalo plesnivět. Škoda na mém bytě byla rozsáhlejšího rázu. Musel jsem rozebrat celou podlahu, jelikož byl mokrý celý podklad.

Aby vše rychle uschlo, začal jsem s větráním a zároveň topením. Nebylo to sice moc úsporné, ale voda se rychleji odpařovala a docházelo k výměně vzduchu. Zároveň mizela i vlhkost.

Odpovědnost za vytopení bytu

Samozřejmě jsem očekával, že jelikož šlo pojistnou událost vytopení bytu, zaplatí to pojišťovna mého souseda. Ale bohužel se tak nestalo. Soused sice měl sjednané pojištění domácnosti, ale to se nevztahovalo na škody nezpůsobené jeho vlastní vinou. Jelikož původ vytopení našich bytů spočíval ve špatné hadičce u nové kuchyně, nenesl za to odpovědnost přímo on, proto mu pojišťovna nic neuhradila. Jemu zbývalo pouze se obrátit na firmu, která mu novou kuchyň nainstalovala. Ta od toho také dala ruce pryč, jelikož podepsal předávací protokol a kuchyň vypadala na první pohled v pořádku. Doporučili mu obrátit se na výrobce vadné hadičky a žádat odškodnění u něj. Ač měl sjednané pojištění domácnosti, pojištění nemovitosti i pojištění odpovědnosti, na tuto událost mu ani jedno z toho nestačilo. Aby mu bylo při této nehodě vyplaceno pojistné plnění, musel by mít uzavřené i pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou vadou výrobku.

Náhradu škody při vytopení bytu mi moje pojišťovna samozřejmě uhradila, jelikož mé pojištění se vztahovalo na vytopení sousedem. Ta také následně vymáhala částku po viníkovi, což, jak už jsem výše nastínil, nebyl můj soused. Kdybych například tehdy neměl sjednané pojištění domácnosti, můj soused, ač voda tekla z jeho bytu, by neměl žádnou povinnost mi škodu uhradit. Uhradit bych si vše musel sám a vymáhat částku po skutečném viníkovi také.

Jak na pojištění proti vytopení

Při škodě způsobené sousedem, který by za ni odpovědný byl, by daný soused musel odstranit škody ve všech vytopených bytech a uhradit náklady, které při opravování bytu a vracení ho do původního stavu nastanou. Do opravy by se mohl pustit jak sám, tak by si na to mohl najmout odborníka. Pokud by náprava trvala déle než 30 dní, měl bych právo si byt opravit sám a poté po sousedovi potřebnou částku vymáhat.

Pojištění odpovědnosti

U některých pojišťoven je pojištění odpovědnosti zahrnuto v pojištění domácnosti. Je dobré ho mít, pokud by se Vám náhodou stala nějaká nehoda a odnesly to i ostatní byty ve Vašem komplexu. To se škoda může snadno vyšplhat až do statisíců korun. V případě, že zaviníte vytopení cizího bytu, vše zdokumentujte a zavolejte svojí pojišťovně. Ta bude zřejmě potřebovat mimo fotodokumentaci i žádost souseda o náhradu škody. Následně se již o vše postará Vaše pojišťovna. Vy zaplatíte pouze spoluúčast, kterou máte sjednanou ve smlouvě.

Pokud jste naopak vy byli vytopení sousedem, který má uzavřené pojištění odpovědnosti, máte po starostech. Částka za opravy jde z této pojistky. Pokud ho ovšem uzavřené nemá, měl by náklady za opravu uhradit ze svého. Když se spolu se sousedem dohodnout nedá, zbývají Vám pouze dvě možnosti. Škody uhradí vaše pojištění domácnosti, nebo v případě, že pojištění domácnosti nemáte, máte jedinou možnost, a to jít do řešení sporu soudní cestou.

Jak předejít vzniklé škodě?

Abych předešel případným škodám, především dbám na dobrý technický stav všech věcí, které by mohly způsobit jakoukoliv nepěknou událost. Provádím pravidelnou údržbu všech elektrospotřebičů. Převážně tedy pračky, ale také myčky, toalety, dřezu a umyvadla. Obzvláště dávám pozor na spotřebiče po dvouleté záruční lhůtě. Pokud by se na nich stala závada a byly by ponechány bez pravidelné údržby, pojišťovna by to posuzovala velmi přísně. Nesmí se stát, že by v mých spotřebičích byly vadné nebo staré díly.

Nejlepší variantou je samozřejmě mít uzavřená všechna možná pojištění. Což já už teď, po vytopení mého bytu, také mám. Konkrétně mám sjednané pojištění domácnosti, pojištění nemovitosti, pojištění odpovědnosti a i pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou vadou výrobku. Je to sice spousta pojištění, ale jistota je jistota.

Jak si pojištění sjednat?

Jak jsem si tedy všechna tato pojištění sjednal? Naprosto jednoduchým způsobem. Vše jsem měl za pár minut hotové a nemusel jsem ani opustit pohodlí svého domova. Stačilo jen potřebné údaje zadat do online kalkulačky na epojisteni.cz. Na této stránce mi nezávazně srovnaly všechny nabídky jednotlivých pojišťoven a já si z nich vybral tu, která se mi zdála nejvýhodnější. Každá pojišťovna nabízela různé stupně ochrany. Součástí některých balíčků byly například i asistenční služby.

Důležité pro mě bylo, že při sjednávání pojištění, nebyla nutná prohlídka nemovitosti. Skutečně jsem vše zvládl sjednat během pár minut doma a online.

Především jsem si musel promyslet rozsah pojištění, pojistná rizika i výši pojistné částky. Poté už stačilo jen odeslat poptávku. Všechny potřebné dokumenty mi následně přišly na email. Tyto dokumenty nebylo nutné nikam posílat či fyzicky skladovat. Bohatě mi stačila uložená elektronická verze. Pokud bych ovšem o fyzické listiny stál, mohl jsem jednoduše kontaktovat operátora na epojisteni.cz a ten by mi vše zařídil a poslal domů do schránky.

Využil jsem i služeb telefonické podpory, kde mi vše vysvětlili a poradili mi. Následně jsem už jen v řádném termínu uhradil cenu pojištění a bylo hotovo. Využití internetového srovnávače epojisteni.cz mi ušetřilo spoustu času a peněz za nevýhodná pojištění.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}