.st0{fill:#FFFFFF;}

Srovnání možností připojištění vozidla u českých pojišťoven 

 19 listopadu, 2019

Jana Vochková

Ohodnotit

Když cestuji do zahraničí, automaticky si sjednávám cestovní pojištění. Většinou jsem jel se známými nebo s cestovní kanceláří, takže jsem víc věcí neřešil. Ale když jsem chtěl vycestovat vlastním autem, napadlo mě, že by mé běžné povinné ručení nemuselo stačit. Tedy připojistit se? Proč, kdy a jak?

Kde platí běžné povinné ručení

Cesta za hranice po Evropě si vystačí s povinným ručením, které lze sjednat v ČR. Povinné ručení je na základě mezinárodních dohod platné v těchto zemích: Albánie, Andorra, Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Bývalá svazová republika Makedonie, Černá Hora, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Irsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovenská republika, Slovinsko, Srbsko, Turecko, Ukrajina, Vatikán, Velká Británie, Severní Irsko, Španělsko, Švédsko.

Některé pojišťovny automaticky sjednají povinné ručení i do dalších států, tuto informaci je pak možné nalézt na zelené kartě – tedy na potvrzení o tom, že pojištění je sjednané a platné.

Co kryje povinné ručení

Povinné ručení zabezpečí v případě nehody u nás i v zahraničí náklady spojené se způsobenou škodou. Tedy náklady do výše pojistného plnění. Pokud tedy zaviním nehodu, proplatí pojišťovna škodu těm, kterým jsem ji způsobil. Se stejným zabezpečením pak mohu počítat i já, pokud někdo způsobí škodu mně.

Bez pojistky?

V případě, že by viník pojištěný nebyl (přesto že to ukládá zákon), existuje garanční fond kanceláře pojistitelů, do kterého je odváděná část plateb za povinné ručení, ze kterého jsou pak tyto škody hrazeny (a posléze vymáhány po nepojištěném viníkovi). Tento princip funguje obdobně i v zahraničí.

Platnost povinného ručení je možné zjistit online na webu České kanceláře pojistitelů. Stačí zadat registrační značku vozu a uvést datum a ostatní už vygeneruje program.

připojištění auta u českých pojišťoven

Co dělat, když cestuji mimo uvedené země?

Pokud se chci vydat do zemí, které jsou na mé zelené kartě proškrtnuté, pak se potřebují připojistit. Sjednám si krátkodobé pojištění auta do zahraničí, které obdobně jako povinné ručení kryje škodu na zdraví, na majetku a náklady s odstraněním dopravní nehody.

Havarijní pojištění

Co ale ve chvíli, když budu potřebovat pokrýt i své náklady na opravu svého vozidla? Rizika na cestách jsou vysoká a zvlášť v zahraničí se i z nervozity a únavy dělají časté chyby. Ale škoda může proběhnout i nezaviněně – třeba střet se zvěří. Nebo se člověk může stát obětí vandalismu. To platí především v chudších zemích. Řešením může být havarijní pojištění do zahraničí.

Běžné havarijní pojištění má v zahraničí také svá omezení. Záleží na tom, jak je sjednáno. A kam. Na rozdíl od povinného ručení ale není žádné obecné pravidlo, které by bylo garantováno nějakým úřadem. Proto pro zjištění, kde pojištění chybí, je nutné kontaktovat pojišťovnu.

Uzavření pojistky

Jak ale sjednat nové havarijní pojištění? A jak jej sjednat, když třeba právě zítra chci odjíždět? Celkem jednoduše. Nejlepší a nejjednodušší způsob je porovnání nabídek od různých pojišťoven. Aby člověk nemusel všechny pojišťovny obíhat a zjišťovat aktuální nabídky, je možné využít služeb některého z online srovnávačů pojištění, jako je například epojisteni.cz. Srovnáním nabídek se člověk často dostane na mnohem zajímavější částku, než by se mu podařilo při kontaktování jen jednoho pojistitele.

Jak to probíhá?

Na stránkách online srovnávače vyplním základní údaje o vozidle a základní údaje o mně. Jde o jednoduchý formulář, který zabere maximálně 2 minuty času. Potvrdím a během okamžiku už mohu porovnávat.

Vyskočí mi aktuální nabídky od všech tuzemských pojišťoven. Například:

HP AXA ALL RISK v ceně 1 794 Kč měsíčně nabízí:

  • pokrytí škody způsobené havárií, odcizením, vandalismem, přírodními živly, střetu se zvěří, odškodnění po nehodě, rozšířenou asistencí po zemích, které se geograficky nacházejí na území Evropy a Turecka, s výjimkou Běloruska, Moldavska, Ruska a Ukrajiny. Rozsah krytí platí pro náraz na jakoukoli překážku a střet s jiným účastníkem silničního provozu.
  • Dále jako bonus i při případném defektu přijede asistenční služba pneumatiku vyměnit a navíc mi ji zaplatí, i v případě, že budu viník nehody, dostanu náhradní vozidlo na 3 dny, krytí i při poruše i nehodě, zajištění opravy vozidla na místě, pomoc při ztrátě klíčů, vybité baterii nebo vyčerpání paliva, v zahraničí pak i ubytování, doprava náhradních dílů a úhrada nákladů na cestu zpátky do ČR.

HP DIRECT ALL RISK v ceně 1 027 Kč nabízí:

  • pokrytí škody způsobené havárií, odcizením, vandalismem, přírodními živly, střetu se zvěří, odškodnění po nehodě, rozšířenou asistencí po zemích, které se geograficky nacházejí na území Evropy a Turecka, nebo je možné zvolit variantu jen po České republice. Rozsah krytí je pro nahodilou událost, při které dojde k poškození nebo zničení pojištěné věci nebo její části v důsledku působení vnějších sil (střet, náraz nebo pád).
  • Možné připojištění: všechna skla od 650 Kč, asistence PLUS od 462 Kč, zavazadla od 250 Kč, úrazové pojištění od 100 Kč, garance ceny od 249 Kč

HP ČPP ALL RISK v ceně 737 Kč nabízí:

  • pokrytí škody způsobené havárií, odcizením, vandalismem, přírodními živly, střetu se zvěří, odškodnění po nehodě, rozšířenou asistencí po zemích, které se geograficky nacházejí na území Evropy a Turecka, s výjimkou Běloruska, Moldavska, Ruska a Ukrajiny. Rozsah krytí platí pro událost, při které dojde k poškození nebo zničení stojícího nebo jedoucího pojištěného vozidla. Jde o náhlé, vnější, nahodilé násilné působení, zejména při střetu, nárazu vozidla na překážku, pádu nebo ponoření.
  • Rozsáhlé asistenční služby pak kryjí při poruše i nehodě, v ceně je oprava vozidla na místě, pomoc při ztrátě klíčů, vybité baterii nebo vyčerpání paliva.

Přehledné a chytré

A tak dále. Je tedy možné porovnat podle ceny pojištění nebo podle rozsahu a výše pojistného krytí. Každé pojištění nabízí také další připojištění (na skla, zavazadla, úrazové pojištění, další asistence, garance ceny atd.). Pokud si vyberu, mohu pojistku uzavřít ihned – buď elektronicky v dalším kroku, nebo telefonicky, kdy se se mnou spojí operátor a upraví mi pojistku na míru.

Sjednání pojištění je tak rychlé. I do pěti minut již mohu mít pojistnou smlouvu v e-mailu. Po jejím potvrzení pak dostanu obratem zelenou kartu, kterou si vytisknu (přijde později i poštou) a vlastně mohu vyrazit na cesty.

Cestovní pojištění

I při soukromé cestě do zahraničí vlastním vozidlem je vhodné sjednat si cestovní pojištění. Cestovní pojištění kryje náklady na nenadálé léčebné výlohy. V rámci Evropské unie sice platí, že mám nárok na zdravotní péči na účet své zdravotní pojišťovny, ale podmínky se již přizpůsobují místním zákonům. Tedy to, co je u nás běžně hrazeno z veřejného pojištění, už nemusí být hrazeno tam, kde se mi stane úraz. Nerad bych pak platil mnohdy velmi drahé léčebné výlohy ze své kapsy.

Rozšířené pojištění

Pokrytí léčebných výloh je tak základní podmínkou pojistky, dále může dojít ke sjednání krytí asistenčních služeb, díky kterým se mohu vždy obrátit na svou pojišťovnu. Dobré je mít zahrnuto i: úrazové připojištění (pro případ trvalých následků či smrti), pojištění odpovědnosti za způsobené škody, pojištění zavazadel, pojištění pro případ provozování nebezpečnějších sportů.

Cenu ovlivňuje místo, kam se chystám, taky jaký uvedu druh cesty – tedy jestli jedu pracovně, za sportem, za zábavou a podobně. Vše si opět mohu velmi jednoduše a rychle porovnat a případně sjednat pomocí online srovnávače.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}