.st0{fill:#FFFFFF;}

Sjednání havarijního pojištění: Jak postupovat? 

 10 září, 2020

Jana Vochková

Ohodnotit

Proč sjednávat havarijní pojištění?

Zatímco uzavření pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, tedy povinné ručení, je zákonnou povinností majitele vozidla, havarijní pojištění je záležitostí zcela dobrovolnou. Rozdíl mezi oběma pojistkami je zásadní.

Povinné ručení je sjednáváno povinně a kryje pouze majetek a zdraví ostatních osob, jimž je způsobena škoda vinou provozovatele vozidla. V případě zavinění nehody se tak pojistné krytí vztahuje pouze na třetí osoby, nikoli však na odškodnění a kompenzaci následků u pojištěného. Ani to se však nevyplatí podceňovat, v případě špatného uvážení a například uzavření povinného ručení s nízkou pojistnou částkou může být následná finanční kompenzace velmi nepříjemnou záležitostí. Pokud případnou nehodu zaviní druhý řidič, budete odškodněni z jeho pojistky. Pokud ji zaviníte vy, bude on odškodněn z vašeho povinného ručení. V takovém případě však na opravy vašeho vlastního vozu z povinného ručení nepůjde ani koruna.

Havarijní pojištění na rozdíl od výše zmíněného se vztahuje na škody způsobené na vlastním autě. V tomto případě obyčejně nejde primárně o zdraví osob ve vozidle, ale pouze o majetkové škody. Havarijní pojištění, jinak také „kasko”, se nevztahuje pouze na samotné havárie, ale taktéž krádeže, vandalismus, případně živelné pohromy. Při uzavírání smlouvy je důležité zvážit právě rozsah krytí a výši pojistné částky.

„Havarijko” je dnes v podstatě samozřejmostí, jeho sjednání se vyplácí. Ceny tohoto pojištění nejsou nijak horentní, pár set korun vám tak může doslova vytrhnout trn z paty, pokud by k nějaké události skutečně došlo.

Sjednání havarijního pojištění: Jak postupovat?

Jaké události havarijní pojištění kryje?

K vyplacení pojistného dojde pouze v případě, že byly dodrženy všechny smluvní zásady. K pojistné události musí dojít, aniž by jí provozovatel či oprávněný uživatel vozidla mohl zabránit. Stejně tak je definovaná geografická oblast (například pouze Evropa), na kterou se pojištění vztahuje. Vůbec nejzásadnější je ale promyslet výběr kategorií pojistných událostí, na které se „havarijko” vztahuje. Následující čtyři jmenované produkty jsou těmi nejběžnějšími. Pokud zvolíte balíček All Risk, bude vás chránit právě před těmito základními druhy pojistných událostí. Produkty si samozřejmě můžete u většiny pojišťoven libovolně nakombinovat.

Havárie je tou nejzákladnější skupinou. V případě dopravní nehody se pojištění vztahuje jak na škody na majetku, tedy náklady na opravu vozidla, ale také na zdravotní újmu. Mezi havárie spadá jak srážka se zvěří, tak také dopravní nehoda, kterou zaviníte vy sami. Nesmí se však prokázat přítomnost alkoholu v krvi, přítomnost omamných látek nebo jiné prokazatelné nelegální chování za volantem. Tato kategorie většinou kryje také pád cizího předmětu, pokud tedy nespadá do kategorie živelných pohrom.

Krádež, za předpokladu, že bylo auto řádně zabezpečeno tak, jak říkají podmínky pojištění. Finanční kompenzace je na místě i v případě, že byly odcizeny pouze části auta. Nejenom samotné součástky vozidla, ale také jeho vnitřní vybavení. Jako prevenci před krádeží se vyplatí zvážit nějaké přídavné zabezpečovací zařízení. Nemusí se jednat o žádný drahý systém. Bohatě postačí obyčejná uzamykací páka na volant, i taková drobnost totiž případného zloděje odradí již od pohledu. Jako bonus je pak možné dostat slevu na pojistném, pokud prokážete kvalitnější zabezpečení vašeho automobilu, jako například alarm nebo možnost lokalizace vozidla. Samozřejmě byste měli udělat všechno proto, abyste žádnou takovou částku nikdy vyplatit nepotřebovali – snažte se nepřilákat k vašemu autu nechtěné návštěvníky. Vždy jej zamykejte, nenechávejte cennosti v autě tak, aby byly vidět. Myslet na to, že i pokud v autě sedíte, není od věci se zamknout, především pokud projíždíte městem a často stojíte na křižovatkách.

Vandalismus je zejména ve městech nemalým rizikem. Sice vám nemusí být nic odcizeno, ale může přijít stejně tak drahé nenávratné poškození. Pokud u svého vozidla zjistíte jakýkoli defekt způsobený další osobou, je důležité vždy celou situaci pečlivě zdokumentovat. Nafoťte samotné poškození, ale také místo, kde k němu pravděpodobně došlo. Může se jednat o poškrábání karoserie, posprejování, proříznutí pneumatik, rozbití oken, utržení zpětných zrcátek. Pokud se jedná o těžké poškození, které je prokazatelně způsobené působením vandala, neváhejte zavolat policii.

Poškození přírodním živlem není nijak výjimečnou záležitostí. V této kategorii je zpravidla zahrnuto krupobití, pády (zejména stromů) v důsledku silného větru, úder blesku, požár, povodeň, zemětřesení a sesuvy půdy.

Pojišťovny nabízejí i něco navíc

Zvlášť si můžete pojistit skla, která jsou neméně náchylná na poničení. Připojistit se můžete také na škody způsobené projetím výmolu. Havarijní pojištění ve většině případů nezahrnuje vyplacení nákladů spojených s úrazem osob uvnitř auta. Tuto kompenzaci nabízí balíček vztahující se k úrazům. Existuje také služba GAP, která při totálním zničení auta vyplatí jeho pořizovací cenu, nejenom pouze hodnotu, jakou mělo před nehodou. Připlatit si můžete za možnost hrazení zapůjčení náhradního vozidla a také nadstandardní asistenční služby. Ty zahrnují kompletní asistenční servis v případě nehody na území České republiky i v zahraničí.

Spoluúčast 

„Havarijko” uzavíráte se spoluúčastí. To znamená, že se z dané části budete podílet na hrazení škod. Čím vyšší dohodnete spoluúčast, tím nižší pro vás bude poté cena pojištění. Výše spoluúčasti může být stanovena několika způsoby. V procentech, kdy se uzavírá zpravidla v rozmezí 5 % až 20 %. V praxi tedy poté zaplatíte například 5% z celkové částky, kterou vynaložíte na opravu svého auta po srážce se zvěří. Další možností je stanovená fixní částka, kterou se v případě potřeby budete podílet na nákladech. Možná je také kombinace jak procent, tak částky. Ta pak udává procentuální podíl, ale zároveň minimální částku, kterou se musíte podílet. V tomto kombinovaném případě se pak může stát, že ač máte spoluúčast 5 %, vaše minimum je stanovené na 5 000 Kč a při škodách čítajících 10 000 Kč tak zaplatíte celou polovinu nákladů.

Kategorie vozidel, pro které lze pojištění sjednat 

Kromě rozsahu pojištění a výše spoluúčasti rozhoduje o ceně pojištění také typ vozidla. Havarijní pojištění lze sjednat pro jakoukoli kategorii vozidel. Záleží na samotném pojistiteli, pro která vozidla pojištění nabídne. Standardem je pojištění osobních automobilů, motocyklů a případně některých modifikací osobních automobilů. Není však problém najít pojišťovnu, která vám nabídne „havarijko” na traktor, autobus, nákladní automobil, tahač, sanitní vůz a podobně.

Roli hraje i stáří vozu. Přestože většina pojišťoven dnes nabízí možnost pojistit si nejenom své vozidlo online za pár minut, pokud je váš vůz starší deseti (někdy patnácti) let, zřejmě po vás budou vyžadovat individuální dohodu s pojišťovákem po telefonu.

Kromě stáří a kategorie vozidla záleží i na účelu užití vozu. Najdete možnost běžného provozu, samozřejmostí je ale pojistit si například auto, ve kterém se vyučují žáci v autoškole. I v případě, že máte doma neobvyklý historický kousek, se můžete pojistit. Pro vašeho veterána ovšem bude požadována atestace historického vozidla.

Výše pojistné částky a cena pojištění

Na rozdíl od povinného ručení není zákonem stanovený minimální limit pojistné částky. Výše havarijního pojištění se obvykle stanovuje na kupní cenu automobilu. Speciální případ je pojištění GAP, které lze sjednat u aut starých několik měsíců. Je dražší, ovšem po několik let vám garantuje vrácení plné sumy v případě úplného zničení vozu.

Výši spoluúčasti je dobré dobře promyslet. Pokud nechcete v budoucnu překvapení v podobě horentních sum, které musíte doplatit za opravu po nějakém těžším incidentu, raději zvolte fixní částku spíše než procentuální podíl. V některém případě možná přeplatíte více, než byste zaplatili díky několika procentům, ale můžete si být jisti, že nikdy nebudete muset vydat víc, než například 5 000 Kč, které si stanovíte jako fixní částku.

Kolik za pojištění zaplatíte, ovlivní ještě další faktory, zejména věk, počet najetých kilometrů, bezeškodní historie a podobně. Důsledně také zvažte, kde se vám vyplatí připlatit a kde ne. Pojištění na úrazy uvnitř auta se vám přece nevyplatí, pokud má vaše rodina kvalitní úrazové pojištění. Pokud bydlíte ve velkoměstě, neopomínejte riziko vandalismu, v zátopových oblastech zase na přírodní živly.

Nabídek pojišťoven jsou desítky. Využijte srovnávačů a najděte tu nejoptimálnější právě pro vás a váš vůz. Uzavření havarijního pojištění je dnes i pro „sváteční jezdce” vhodné rozhodnutí. Nebezpečí číhá všude mimo vaši garáž a pojištění odpovědnosti z provozu vozidla vás zachrání, pouze pokud nehodu zaviní druhý řidič. Tehdy půjde krytí z jeho povinného ručení. V jakémkoli jiném případě však bez havarijního pojištění půjdou veškeré výdaje na opravu vozidla pouze z vaší kapsy. Přitom pro běžného uživatele trvá sjednání několik minut a nemusí se vyšplhat na více než několik set korun ročně.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}