Rádi byste uzavřeli havarijní pojištění, ale váháte s výběrem pojišťovny? Není to tak dlouho, co jsem řešila stejný problém. Kupovala jsem si nové auto a chtěla jsem mít jistotu, že se mi bude sloužit dlouho v plné funkčnosti i kráse. O zkušenosti, které jsem uzavíráním pojištění nabrala, se teď s vámi podělím. Věřím, že vám tak výběr usnadním.
Co je havarijní pojištění
Havarijní pojištění je speciální pojištění vozidla, které kryje škody vozidla vzniklé především haváriemi, dále pak přírodními živly, vandalismem apod. Seznam pojistných událostí se liší pojišťovnu od pojišťovny a jejich konkrétních nabídek. Havarijní pojištění je na rozdíl od povinného ručení dobrovolné, ale já vám ho jednoznačně doporučuji.
Havarijní pojištění má oproti povinnému ručení spoustu výhod. Když svým vozem způsobíte škodu na cizím autu či jiném majetku, vzniklá škoda se platí z povinného ručení. Nic jiného povinné ručení nekryje. To, že vlastní vinou poškodíte svůj vůz, pojišťovnu zajímat nebude. Veškeré opravy si budete muset zaplatit z vlastní kapsy.
Platí to ovšem jen v případě, že budete bez havarijního pojištění. Pokud ho uzavřené mít budete a budete ho poctivě splácet, odškodnění dostanete. A to je jen jeden z mnoha benefitů, které havarijní pojištění nabízí. Ve skutečnosti je toho mnohem více!
Co všechno havarijní pojištění kryje
Jak už jsem zdůrazňovala, konkrétní seznam pojistných událostí má každá pojišťovna u každého cenového balíčku nastavený jinak. Následující řádky proto nemusí nutně platit na každé havarijní pojištění. Až budete studovat podmínky pojištění, buďte důkladní, abyste pak neočekávali něco, co s vaším vybraným pojištěním nemá nic společného.
Pojištění havárií
Zatímco povinné ručení kryje škody vzniklé na vozech a majetku obětí, havarijní pojištění lze vztáhnout i na pojištění viníka. Zde je ovšem důležité říct, že nehoda nesmí být způsobena úmyslně nebo pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek.
Pojištění vandalismu
Lidi jsou různí. I když už malé děti vedeme k tomu, aby respektovaly cizí majetek a nijak ho nepoškozovali, najdou se tací, kterým dělá radost poškrábat auta na parkovišti nebo jim propíchnout pneumatiky. Jedni to dělají pro zábavu, jiní třeba z pomstychtivosti. Zabránit se v tom bohužel nikomu nedá. Nechat auto venku je vždycky tak trochu risk. Díky havarijnímu pojištění si naštěstí nemusíte škody hradit sami.
Odcizení vozu
Někomu stačí auto poškodit, jiný si ho rovnou odcizí. S havarijním pojištěním nebudete muset dlouhé měsíce nebo dokonce roky šetřit na nové.
Střet se zvěří
Střet se srnou či jiným zvířetem je smutná událost, která pocuchá nervy i tomu největšímu drsňákovi. Havarijní pojištění vám sice nepřinese klid na duši, ale alespoň vám pomůže s opravou poškozeného vozu. Některá pojištění kryjí také škody, které zvířata zaviní jiným způsobem, například když zaparkovanému auto překoušou kabely.
Přírodní živly
Povodně, bouřka, vítr nebo třeba požár, to vše může způsobit, že auto, které večer zaparkujete, bude ráno nepoužitelné. Klasickým příkladem je spadnutý strom. I v takové situaci vám většina havarijních pojištění pomůže.
Další výhody
Spolu s havarijním pojištěním obvykle dostanete i asistenční služby, které můžete využít v jakékoli svízelné situaci. Za výhodnou cenu lze ke standardnímu balíčku přidat další prvky, jako je úrazové pojištění řidiče a pasažérů, pojištění zavazadel nebo pojištění čelního skla.
Kolik stojí havarijní pojištění?
Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Cena se totiž liší nejen napříč pojišťovnami, ale také jejich nabídkami a v neposlední řadě typem vašeho vozu. Je zde zkrátka hodně proměnných. Průměrná cena se pohybuje v řádech tisíců, zhruba od 2000 do 6500 Kč, někdy se může vyšplhat až na 8000 Kč.
Pro bližší představu vám ukážu částku, kterou bych u několika českých pojišťoven platila já. Vlastním Škodu Rapid vyrobenou v roce 2019.
- Axa Premium: 3 198 Kč/rok, 266 Kč/měsíc
- Direct Premium: 3 957 Kč/rok, 319 Kč/měsíc
- ČPP Superpov: 3 637 Kč/rok, 303 Kč/měsíc
- Allianz Základ: 1 956 Kč/rok, 163 Kč/měsíc
- Generali ČP Start: 4 087 Kč/rok, 340 Kč/měsíc
Kdybych měla Škodu Rapid z roku 2002, byly by ceny u některých pojišťoven malinko vyšší. To proto, že starší auta mají vyšší pravděpodobnost poruchy. Dalším kritériem, které má na cenu pojistného vliv, je adresa trvalého bydliště. Částky, které jsem uváděla, souhlasí s mým trvalým bydlištěm v okresním městě na Moravě. Kdybych bydlela v Praze byly by o něco vyšší.
- Axa Premium: 3 352 Kč/rok, 279 Kč/měsíc
- Direct Premium 4 286 Kč/rok, 357 Kč/měsíc
- ČPP Superpov: 3 939 Kč/rok, 328 Kč/měsíc
Věřím, že byste nejradši šli automaticky po té nejlevnější nabídce. Buďte opatrní. Možná byste ušetřili pár stovek ročně, ale pokud by se něco stalo, mohli byste litovat. Kromě ceny sledujte i výši plnění a to, na jaké pojistné události se nabídky vztahují. Platí to přece o všem: Důležité je zaměřit se na služby nebo zboží, které mají nejlepší poměr ceny a kvality, tzn. najít kompromis, který vám nabídne nejvíce za co nejnižší možnou částku.
Pro koho je havarijní pojištění určeno
Přece pro každého, kdo vlastní automobil, motorku nebo jiné vozidlo! Nedokážu si představit, že bych havarijní pojištění neměla, asi bych se neustále třepala hrůzou, že se něco stane a já se škody nedoplatím. I když jezdím tak opatrně, jak to jen jde, nikdy nevím, kdo mi zkříží cestu. A to nemluvím o tom, že by mi mohl vlivem bouře nebo silného větru spadnout na auto strom nebo že by mi ho mohl poškrábat nějaký škodolibý vandal.
Havarijní pojištění je fajn jistota, na druhou stranu znamená pravidelnou investici, což nemusí každému vyhovovat. Kdo má staré auto, které hodlá v blízké budoucnosti vyměnit za lepší, si pojištění může odpustit. Bylo by pro něj spíše nevýhodné, pojistné by pro něj byla zbytečná útrata navíc, která by se rozhodně nevyplatila.
Jak vybrat havarijní pojištění
Informujte se o havarijním pojištění u té společnosti, u které máte uzavřeno povinné ručení. Většina pojišťoven nabízí kombinaci těchto dvou pojištění za výhodnou cenu. Než však podepíšete smlouvu, rozhlédněte se i jinde. Možná naleznete lepší nabídku. Zeptejte se svých známých, jak to mají s pojištěním oni a nechte se inspirovat. Prozkoumejte recenze na internetu, projděte si diskuze. Berte ale ohled na to, že na internet většinou píši lidé, kteří jsou zklamaní či dokonce naštvaní. Spokojení lidé nemívají takovou potřebu sdílet své zkušenosti s ostatními.
Jak se v nabídkách zorientovat?
Pojištoven je víc než dost a každá má velkou spoustu nabídek. Člověku jde z toho hlava kolem a neví, které se přiklonit. Můžete udělat důkladný průzkum trhu a stejně nakonec nebudete o moc moudřejší. Začne vám připadat, že jediný snadný způsob bude sepsat jednotlivá pojištění na papír a jedno z nich si vylosovat.
Nenechávejte volbu osudu, nemuselo by se vám to úplně vyplatit. Doporučím vám něco lepšího. Během hledání vhodného pojištění jsem narazila na stránku epojisteni.cz, která nabídky porovnala za mne. Všechno je tak mnohem, mnohem snadnější.