.st0{fill:#FFFFFF;}

Pojištění pro vozy Aixam, jak a kde ho zařídit? 

 28 října, 2020

Jana Vochková

Ohodnotit

Každé vozidlo, které vyjede na pozemní komunikace, musí mít nejen řidiče, který vlastní řidičské oprávnění, ale má také platné pojištění – povinné ručení. Při zakládání v pojišťovně je potvrzeno tzv. „zelenou kartou“, která je neustále ve vozidle. Při policejní kontrole budete nuceni kartu předložit, abyste dokázali, že máte povinné ručení platné. Karty jsou tištěny na celý rok. Buď tak máte kartu, která je platná od data založení pojištění, nebo je pojištění sjednáno na kalendářní rok (1. 1. – 31. 12. téhož roku).

Co je povinné ručení?

Povinné ručení je jednodušší a zarytější název pro pojištění odpovědnosti z provozu vozidla po pozemních komunikacích. Jedná se o sjednané pojištění vždy na konkrétní vozidlo, které je dáno zákonem. Při dopravní nehodě jsou z povinného ručení viníka dopravní nehody hrazeny škody na majetku vozidla, pozemní komunikace a dalších movitých věcí, které se staly součástí dopravní nehody. Povinné ručení kryje i škody způsobené na zdraví třetím osobám.

Povinné ručení si sjednáváte před zakoupením vozidla, na dopravní inspektorát jdete s platnou zelenou kartou. Sjednání pojištění je ve vámi vybrané pojišťovně. Na základě parametrů vozidla (tovární značka, motorizace, stáří vozidla aj.) a osobních informací (především věk vozidla, který řadí jednotlivé řidiče do rizikových nebo nerizikových skupin řidičů) pojistníka (osoba, která má vozidlo pojištěné na své jméno) je stanovena přesná výše pojistného. Podle smlouvy je také sjednán interval, jak se bude pojistné přesně platit – čtvrtletně, pololetně nebo ročně).

Čím jsou specifická vozidla Aixam?

Vozidla Aixam mají vlastní specifickou legislativu, zákoně se jedná o mopedauta, která mohou řídit všechny osoby, které jsou starší 15 let a jsou vlastníky řidičského oprávnění AM. Mopedauta Aixam jsou také velice specifická svým hlukem motoru, který vůbec není tichý, jistě tak vozidlo Aixam rozeznáte od běžných vozidel od 18 let. Pokud svým dětem budete chtít zakoupit nějaký dopravní prostředek, abyste je nemuseli neustále vozit, je mopedauto Aixam tou nejvhodnější variantou. Vyjet totiž mohou i v dešti a nepříznivém počasí.

Značka Aixam je francouzská, byla založena roku 1983. Má tak dostatečné zkušenosti s aktuálním vývojem. Vozidla Aixam jsou v České republice na trhu dostupná od roku 2008. Na pozemních komunikacích jich dnes potkáte poměrně dost. Jejich pořizovací cena není nízká, kvůli všem specifickým úpravám se ceny mohou pohybovat na stejné úrovni jako běžná luxusnější vozidla.

Prodejci proto nabízí několik možností, jak auto financovat. Jestliže si vozidlo nechcete kupovat, můžete si jej i pronajmout – na den, víkend, týden, měsíc apod. U zapůjčených vozidel je již sjednané povinné ručení i havarijní pojištění, nemusíte se tak o nic starat. Značka si zakládá nejen na originálním designu, ale též na pohodlí, a hlavně bezpečnosti vozidla. I přestože je bezpečnost nezbytná u každého vozidla, tato mopedauta jsou vyrobena hlavně pro „starší děti“, které nemají zkušenosti, a chtějí se předvádět přes svými kamarádi, že již mohou řídit. S bezpečností tak neodmyslitelně souvisí i výkon motoru.

Pojištění pro vozy Aixam, jak a kde ho zařídit

Motorizace Aixamu

Mopedauta mají buď dieselový, nebo elektrický motor, který je maximálně omezen na 6 kW. Vozidlo není nafukovací, maximální počet míst jsou 2 včetně řidiče. Vozidlo má maximální povolenou rychlost 45 km/hod. Vozidlo Aixam nemá povolen vjezd na dvouproudové komunikace a dálnice.

Vozidla Aixam nemusí nezbytně řídit jen teenageři, ale také osoby, které si zkrátka vůz chtějí koupit, neboť jim přijdou jako ekonomičtější forma přepravy třeba do města na nákup než běžná osobní vozidla. Dále vozidlo mohou řídit osoby, které kvůli prohřešku přišli o řidičské oprávnění sk. B, ale zůstala jim možnost řízení skupiny AM. Máte-li již řidičské oprávnění skupiny B, získáváte automaticky i řidičské oprávnění AM, nemusíte se tak bát, že budete muset autoškolu absolvovat znovu.

Vozidla Aixam a povinná ručení

Při sjednávání pojištění se nejeden řidič pozastaví nad skutečností, že v řidičském průkazu je vozidlo zapsané jako moped, ale bude platit povinné ručení za vozidlo. I když je Aixam považováno za něco jako bezpečnější čtyřkolka, pojišťovny ho srovnávají spíše s běžným vozidlem. Mohou tak do tabulek při vyplňování pojištění vyplnit všechny parametry, které odpovídají vozidlu, proto se tak připravte na větší částku, než byste platili za moped.

Při sjednávání povinného ručení na vozidlo Aixam narazíte na právní komplikaci, kterou je plnoletost. Stejně jako při kupování, pronajímání, tak i pojišťování vozidla není možné napsat do technického průkazu vlastníkem osobu, která je mladší než 18 let. Veškeré smlouvy musí řešit zákonný zástupce, který je i podepisuje svým jménem.

Příklad pojištění Aixamu

Mé první vozidlo bylo vyrobeno v roce 2017, objem motoru 479 ccm a výkon 6kW. Vozidlo jsem měla na běžný provoz, jezdila jsem pravidelně s kamarádkou do školy, a někdy do obchodního centra na nákupy. Vozidlo jsem si nechala pojistit na svoji 18 letou sestru, které jsem tak začala vyjíždět bonusy. Při sjednávání jsem uvedla, že ročně najedu max. 5 000 km, což razantně ovlivnilo cenu u pojišťovny Allianz. Pojistné plnění jsem požadovala nastavit na 70 mil.

Při srovnávání nabídek jednotlivých pojišťoven mi nejlépe vyšly tyto tři, některé z nich nabízeli i zajímavé služby v ceně pojištění.

HVP nadstandard

Celková cena vyšla na 3 879 Kč, v měsíčním intervalu pojištění vycházelo na 323 Kč. Hodnocení pojištění od zákazníků vyšlo na 100 %. Předností pojišťovny byla nadstandardní asistenční služba od AXA Assisstance, a zároveň též pojištění řidiče, který je jako jediný pasažér ve vozidle nepojištěn.

Pillow

Pojišťovna Pillow sice přihlédla k maximálnímu počtu najetých kilometrů za rok, v mém případě to ovšem cenu příliš neovlivnilo. I maximální počet 5 000 kilometrů je pro pojišťovnu nadměrný. Celkově mě nabídka vyšla na 4 464 Kč, v měsíčním intervalu na 373 Kč. V hodnocení klientů si pojišťovna nevedla špatně, nenabízela ale nic extra navíc, co nemá jiná pojišťovna.

Direct

Povinné ručení od Direct pro mě bylo velikým překvapením. Pojištění ročně vycházelo celkem na 3 977 Kč, v měsíčním intervalu na 331 Kč, což nebyl příliš velký rozdíl od povinného ručení od HVP nadstandard, ale pojistné plnění bylo do 100 mil., což nabízelo možnost krytí i při rozsáhlejší dopravní nehodě.

Pokud se rozmýšlíte, v jakých intervalech budete platit povinné ručení, nezapomeňte si spočítat, zda nějakým intervalem nemáte šanci ušetřit. Většina pojišťoven má měsíční intervaly nastavené větší, dostávají menší částky, sice pravidelně každý měsíc, ale chtějí na situaci vydělat.

Mé vybírání povinného ručení nakonec skončilo u pojišťovny HVP, cena byla úměrná službám. I když nejezdím příliš mnoho, dopravní nehoda se může stát kdykoli, stačí jen chvilka nepozornosti a komplikace je hned, proto jsem volila bezpečí svého okolí, a zároveň vybírala pojišťovnu, u které nebudu muset platit za odtah, mohu se spolehnout na výbornou komunikaci a několik rad, jak postupovat při nehodě, ale také na právní služby a tlumočníka, jestliže by se nehoda stala v zahraničí.

Rada na závěr

Před sjednáním povinného ručení si zjistěte aktuální situaci na trhu a porovnejte jednotlivé nabídky, které vám pojišťovny slibují. Při porovnání nehleďte jen na celkové ceny, ale také na služby, které jsou součástí daného pojištění. Jestliže chcete využít nejlepší nabídky na trhu, porovnejte si pojištění na internetovém portálu epojisteni.cz.

Každý řidič, který je do 30 let věku, patří do skupiny rizikových řidičů. Pojišťovny si tak označují řidiče, kteří mají častěji dopravní nehody, a pojišťovny za ně pak musí hradit škody v plné výši. Po každém zavinění dopravní nehody vám pojišťovna zvedne cenu povinného ručení. Pokud již do této skupiny řidičů nepatříte, máte povinné ručení poměrně levnější.

Dalším rozhodujícím faktorem jsou vyježděné bonusy, které máte. Bonusy se načítají za každý rok, během kterého se platí povinné ručení. Pokud máte, tedy vlastníte vozidla, ale registrační značky máte v depozitu, neplatíte tak povinné ručení a nesbíráte bonusy. U mladých lidí je nejvhodnější pojištění sjednat na někoho ze svých příbuzných nebo přátel, kteří jsou starší. Buďte ale opatrní. Pokud způsobíte dopravní nehodu, u většiny pojišťoven bude pojistníkovi zvýšena cena povinného ručení na všechna další vozidla, což může některým jedincům poměrně zkomplikovat finanční situaci, zároveň přicházejí o značnou část vyjetých bonusů, což je také nepříjemné, pojistníci pak mohou žádat, abyste si vozidlo napsali na své jméno. Povinné ručení si také můžete sjednat online přes internet, i na tento způsob sjednání bývají vysoké slevy.

U vozidel je též vhodné zvážit i havarijní pojištění, které kryje výdaje spojené s dopravní nehodou vám jakožto viníkovi nehody. Havarijní pojištění se nevztahuje pouze na dopravní nehody, ale též na vandalismus, živelnou pohromu nebo odcizení celého nebo části vozidla. Havarijní pojištění si můžete sjednat společně s povinným ručením, pojišťovny na uzavření smlouvy nabízejí slevy.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}